Race Results for
Millport Road Race (TM)
Lancaster, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/29/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 14-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Harris   Lititz, PA 245643  712 YOUNG MEDALISTS/DUAL TEMP
2 NICHOLAS BRIGGS     710 

Men - MR - 40-45

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID JORDAN     106 TEAM DRT/DEEP BLUE
2 Joseph Piscitello   Rydal, PA 218814  113 TALKSOFT RACING
4 Robin Kinney   Skillman, NJ 233709  108 TEAM SOMERSET
5 Thomas Bartolacci   Schnecksville, PA 57616  100 
6 Ernest Elliott   Los Alamos, NM 87298  102 INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING CLUB
7 Kevin Gibbons   King Of Prussia, PA 195734  104 MAIN LINE CYCLING/BIKYLE FLYERS
8 David Hilton   Philadelphia, PA 226542  105 PHILADELPHIA CICLISMO
9 Steve Owens   Friendship, MD 222509  112 LATITUDE/ABRT
10 Joseph Favara   Macungie, PA 11334  103 HAMPTON VELO
11 Doug Morris   New Castle, DE 268018  111 
12 Roy Simonson   Newark, DE 242509  114 CHRISTIANA CARE PT+/FSVS
13 Gary Kelley   Carlisle, PA 199117  107 BEAN'S BIKES
14 Dave Baumgardner   Newtown Square, PA 229186  101 

Men - MR - 50-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Hartnett   Gettysburg, PA 46664  289 SOUTH MOUNTAIN VELO CLUB
2 Dana Ormerod   Ronks, PA 155870  292 
3 Howard Corner   West Chester, PA 200025  264 MORGAN STANLEY/MARKET EDGE
4 Robert Perna   West Chester, PA 233751  293 BEANS BIKES
5 GEORGE LACEY     290 INTENSITY ATHLETICS
6 Bruce Olney   Lancaster, PA 259633  291 ERA CYCLING

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Whitman   State College, PA 177933  25 SALAMANDER RACING
2 BRUNO LANGLOIS     16 PLANET ENERGY
3 Clayton Barrows   Denver, CO 120470  29 
4 Juan Carmona   Breinigsville, PA 251948  714 YOUNG MEDALISTS CYCLING CLUB/TEAM DUAL T
5 Jonathan Chodroff   Kennett Square, PA 230448  28 
6 Zach Putt   Harrisburg, PA 241787  22 KELLY BENEFIT STRATEGIES / LSV
7 Michael Miller   Morgantown, PA 57947  20 TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
8 PASCAL BUSSIIRES     WARRIOR RACING
9 Brandon Lumm   Washington, DC 95106  17 ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
10 Zachary Felpel   Willowstreet, PA 220467  10 TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
11 Zack Noonan (1 - Cat2)   Kutztown, PA 249618  715 YOUNG MEDALISTS/TEAM DUAL TEMP
12 ANDY JOHNSON     14 MASON DEXION VELLO/ THE CYCLE WORKS
13 Brian Fouche   Hagerstown, MD 198127  11 TEAM LATITUDE/ABRT
14 Robert Grimwood   Lewisberry, PA 259837  13 EASTERN MOBILE CYCLING TEAM
15 rider unknown      
16 Brian Klotz   Corning, NY 260934  15 CORNING RACE TEAM
17 Matt Perry   West Chester, PA 224448  27 
18 David Rusnak   Kensington, MD 151875  23 MAIN LINE CYCLING CLUB
19 Brigham Lumm   Washington, DC 258015  18 ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
20 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA 248058  713 YOUNG MEDALISTS/TEAM DUAL TEMP
21 Mark Broadwater (1 - Cat3)   Cockeysville, MD 222929  C3-SOLLAY.COM
22 Martin Mrugal   West Chester, PA 226753  33 Dynamo Racing
23 Roger Rabey   Lancaster, PA 216548  31 
24 Kyle Centrella   Paoli, PA 223455  DYNAFLO RACING
25 MARC-ANDRY DAIGLE     WARRIOR RACING
26 Tim Gresh   West Chester Pa, PA 197894  12 TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
27 R Keith MacLaughlin   West Chester, PA 245036  32 
28 William Evans   Fredericksbsurg, VA 138242  BIKEWORKS RACING
29 Shawn Beeler   Elizabethtown, PA 260428  MASON-DIXON VELO/TEAM CYCLEWORKS OF WRIG
30 Benjamin Salibra   Fayetteville, NY 233370  716 CRCA/JR DEVELOPMENT
31 Ed Daniel (2 - Cat3)   Fredericksburg, VA 207875  BIKEWORKS RACING

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Gorke   Manlius, NY 260291  705 CRCA/JR DEVELOPMENT
2 Wesley Kline   Emmaus, PA 283449  706 YOUNG MEDALISTS/TEAM DUAL TEMP
3 Thomas Dreyer   York, PA 268240  340 EASTERN MOBILE CYCLING TEAM
4 Craig Alabovitz   Douglasville, PA 264096  300 SPOKES BIKE SHOP
5 Bill Golembieski   Boulder, CO 274222  704 CRCA/JR DEVELOPMENT
6 Steven Erlemeier   Reisterstown, MD 262504  341 KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV AMATEUR RAC
7 Aaron Mongeau   Baltimore, MD 126715  374 TEAM BBC
8 Eric Hansen   Catonsville, MD 287355  346 TEAM BBC
9 Dan Paulson   Falls Church, VA 259137  379 
10 Randy Haluck   Lititz, PA 280213  345 SPINNERS
11 Michael Cohen   Baltimore, MD 280830  314 TEAM BBC
12 Clark Vandergrift   Reisterstown, MD 224659  394 KELLY BENEFIT STRATEGIES - LSV
13 Ryan Callahan   Chicago, IL 162253  311 WHOLE WHEEL VELO CLUB
14 Rob Spatola   Yardley, PA 282327  708 YOUNG MEDALISTS / TEAM DUAL-TEMP
15 Lance Johnson   Baltimore , MD 277849  359 LATERAL STRESS VELO
16 Kevin Correale (1 - Cat4)   King Of Prussia, PA 244001  317 TEAM DRT
17 FIRST NAME LAST NAME     TEAM
18 Robert Brown   Chadds Ford, PA 282063  310 TEAM DRT / DEEP BLUE
19 Raymond DeWire   Teaneck, NJ 264178  321 
20 JOHN NOWOSLAWSKI     376 POLISH PLUMBERS
21 Luke Zagurski   Oakland, FL 238422  399 
22 Robert Turner   Lancaster, PA 270805  393 SPINNERS
23 CHRIS CHAPMAN     312 DRT/DEEP BLUE
24 DAVID TEAGUE     390 DRT/DEEP BLUE
25 Chris Gonce   Cotonsville, MD 257904  344 KELLY BENEFIT STRATEGIES-LSV
26 Keith Parker   Elkridge, MD 280614  377 TEAM BBC
27 Geoffrey Frost   Catonsville, MD 261872  342 TEAM BBC
28 Timothy Shaffer   Columbia, MD 195845  388 
29 Alex Viana   Baltimore, MD 249210  395 KELLY BENEFITS/LVS
30 daniel cramer   Washington, DC 291387  318 THE BIKE RACK OF WASHINGTON DC
31 Adam Berg   Baltimore, MD 224968  305 KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV AMATEUR CYC
32 Kevin Toups (2 - Cat4)   Bryans Road, MD 275199  391 BAYSIDE VELO/BIKE DOCTOR
33 ANDREW MONROE     375 EASTERN MOBILE CYCLING TEAM
34 Joel Ankeny   Elizabethtown, PA 287290  301 RGM WATCHES/RS CYCLES
35 Matthew Ringer   Washington, DC 280239  385 THE BIKE RACK WASHINGTON DC
36 Matthew Tucker   Washington, DC 285310  392 
37 LELAND COLBURN     315 
38 Daniel Conlin   Wilmington, DE 255713  316 TEAM DRT/DEEP BLUE
39 William Patterson   Wilmington, DE 274505  378 DRT DEEP BLUE
40 Brent Blouse   Felton, PA 288765  306 EASTERN MOBILE CYCLING TEAM
41 John LaRue   Washington, DC 279448  364 THE BIKE RACK
42 Matthew Voyer   Blandon, PA 247712  709 YOUNG MEDALISTS/LVCC
43 ANDREW HARRIS     348 BAYSIDE VELO / BIKE DOCTOR
44 JEFFREY MARTIN     371 C3-SOLLAY
45 Andrew Schrantz   New Holland, PA 232958  387 
46 David Werkiser   West Chester, PA 142578  397 WEST CHESTER CYCLING CLUB
47 Robert Barker   Drumore, PA 261151  303 SPINNERS CYCLING
48 Tom Jawetz   Washington, DC 275921  355 THE BIKE RACK
49 Tad Hughes   Zanesville Oh 268596  349 
50 CARL PHELPS     384 KELLY BENEFIT SERVCES
51 Paul Mancuso (1 - Cat5)   Jacksonville, NC 287361  370 
52 Michael Boss   Baltimore, MD 115140  308 CHARM CITY CYCLING
53 WILLIAM BORDNER     307 N/A
54 James Rush (2 - Cat5)   Crofton, MD 280129  707 TEAM LATITUDE/ABRT
55 Chad Davis (3 - Cat4)   Abingdon, MD 290300   TEAM BBC

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Gorke   Manlius, NY 260291  705 CRCA/JR DEVELOPMENT
1 Zack Noonan   Kutztown, PA 249618  715 YOUNG MEDALISTS/TEAM DUAL TEMP
2 Wesley Kline   Emmaus, PA 283449  706 YOUNG MEDALISTS/TEAM DUAL TEMP
2 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA 248058  713 YOUNG MEDALISTS/TEAM DUAL TEMP
3 Bill Golembieski   Boulder, CO 274222  704 CRCA/JR DEVELOPMENT
3 Benjamin Salibra   Fayetteville, NY 233370  716 CRCA/JR DEVELOPMENT
4 Rob Spatola   Yardley, PA 282327  708 YOUNG MEDALISTS / TEAM DUAL-TEMP
5 Matthew Voyer   Blandon, PA 247712  709 YOUNG MEDALISTS/LVCC
6 James Rush   Crofton, MD 280129  707 TEAM LATITUDE/ABRT
7 Rhett Davis   Abingdon, MD 290356  703 TEAM BBC

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruth Dickinson   Philadelphia, PA 258873  468 PHILADELPHIA CICLISMO
2 Cheri Fager   New Tripoli, PA 279899  470 SPINNERS CYCLING
3 Sarah Iepson   Oaklyn, NJ 254065  472 STURDY GIRL CYCLING
4 Dana Cuomo   State College, PA 256734  467 TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
5 Patricia Marzi   Kutztown, PA 191454  475 SALAMANDER
6 Jennifer Kulicki   Manheim, PA 258712  473 SPINNERS CYCLING
7 Marcy Diem   Lititz, PA 84211  469 G.S. LANCASTER
8 Sue McQuiston   Reisterstown, MD 231948  477 TEAM BBC
9 JENNIFER ROBERTS     481 TEAM BBC
10 SUZANNE OCONNOR     479 TEAM BBC
11 esther schaftel   Baltimore, MD 254384  482 BBC RACING TEAM
12 LEAH RHODES     480 TEAM BBC
13 KATHRYN HAGEN     471 
14 Maryellen McLewee   Sparks, MD 292361  476 TEAM BBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerOSMOSpySierra NevadaShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee