Race Results for
4th of July Criterium
Northfield, MN
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/04/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   GrandStay Hotels
2 Anthony Olson   Kasota, MN 245537   St Paul Bicycle Racing Club
3 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718   GrandStay Hotels
4 Alex Atherton   Marion, IA 237314   Flat City Cycling Club Inc.
5 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
6 Brian Crosby   Lansing, MI 197944   Speedfix Racing
7 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   Synergy
8 Joe Lewis   Edina, MN 184027   Synergy
9 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
10 David Schueller   St. Bonifacius, MN 120143   GrandStay Hotels
11 Jacob Boyce   Duluth, MN 227560   Synergy
12 Matthew Gates   Lyons, CO 109998   Flat City Cycling Club Inc.
13 Jens Brabbit   La Crosse 184406   GrandStay Hotels
14 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
15 Paul Harrison   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
16 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
17 Jake Cohen   Castle Rock, CO 242643   Unattached
18 Brian Koeneman      Unattached
19 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
20 Scott Ralston   Farmington, MN 69393   Flat City Cycling Club Inc.
21 Yargis Arambaddis      Minneapolis Bicycle Racing Club
22 James Cullen      Minneapolis Bicycle Racing Club
23 James Lockwood   St Paul, MN 128526   Flat City Cycling Club Inc.
24 Andrew Kruse (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   Speedfix Racing
2 William Mayavski   St. Paul, MN 23025   St Paul Bicycle Racing Club
3 Adam Gorski   Minneapolis, MN 246159   Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Steven Robinson   Des Moines, IA 213399   All9Yards.com Cycling Team
5 Jerome Rewerts   Nevada, IA 271387   All9Yards.com Cycling Team
6 Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954   Loon State Cyclists
7 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
8 Robert Danneker   Minneapolis, MN 241592   Synergy
9 J Ross Fraboni   Duluth, MN 149739   Unattached
10 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
11 Malte Meintrup      St Paul Bicycle Racing Club
12 Carson Christen   Boulder, CO 233801   Hawkeye Bicycle Assoc
13 Sean Mailen   Minneapolis, MN 251907   Category 6 Racing Squad
14 Tyler Denniston      Category 6 Racing Squad
15 David Block   Plymouth, MN 241507   St Paul Bicycle Racing Club
16 dylan knutson   Salisbury, NC 281816   St Paul Bicycle Racing Club
17 Samuel Meier   Shoreview, MN 240030   Synergy
18 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869   Gopher Wheelmen
19 Daniel Stahlmann   Minneapolis, MN 110521   Birchwood/GIS
20 Marc Wiken   Woodbury, MN 38193   Unattached
22 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
23 Mario Cearnomski      University of North Dakota
24 yancy ribbens      St Paul Bicycle Racing Club
26 Robert Greigg   Sioux City, IA 61372   SC Velo
27 Paul Schoeller   Oakdale, MN 219547   Athletes Under Construction
28 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   The Bikery Racing Club
30 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   Silver Cycling
31 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460   St Paul Bicycle Racing Club
33 Douglas Klahsen   Pella, IA 191357   All9Yards.com Cycling Team
34 Bryan Butts      G.S. Circo Azzurro

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   Silver Cycling
2 Jacob Huot      Unattached
3 David Jones   Lakeville, MN 281557   Flat City Cycling Club Inc.
4 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   International Christian Cycling Club
5 yancy ribbens      St Paul Bicycle Racing Club
6 Brian Harrison      Unattached
7 Ben Dickhavsen      The Bikery Racing Club
8 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
9 Koen Bastiaens   Eagan, MN 245853   Flat City Cycling Club Inc.
10 Paul Inkala   Apple Valley, MN 245256   Flat City Cycling Club Inc.
11 Matthew Huseboe      Unattached
12 Michael Shaw   Rogers, MN 276531   Loon State Cyclists
13 Matthew Sterling   Lino Lakes, MN 240668   Gopher Wheelmen
14 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416   Unattached
15 Nicholas Kimpton   Minneapolis, MN 293536   Unattached
16 Rob Byers      St Paul Bicycle Racing Club
17 Steve Pribyl      Unattached
20 David Siegfried      Unattached
21 Kelin Dunfee      Unattached
22 Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551   International Christian Cycling Club
23 Jon Heyesen      Lake Superior Cycling Club
24 Brett Turner      St Paul Bicycle Racing Club
25 Kyle Fleener      Unattached
26 Logan Smestad      Unattached
27 Jeffrey Longmcgie   Lakeville, MN 280085   Silver Cycling
28 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
29 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   St Paul Bicycle Racing Club
30 Joe Schlechter   Watertown, MN 251565   Unattached
31 Eric Thoerner   Minneapolis, MN 264225   Unattached

Men - Masters - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Brian Koeneman      Unattached
3 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
4 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
5 Peter Hanna   Minneapolis, MN 51211   St Paul Bicycle Racing Club
6 Chris Black      Morgan Stanley
7 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
8 Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784   Unattached
9 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Synergy
10 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 William Mayavski      St Paul Bicycle Racing Club
13 Brent Binkowski (1 - Cat2)   Carlsbad, CA 59531   G.S. Circo Azzurro
14 Daniel Logan      River Valley Cycling Club- RVCC
15 Vincent Bernet   Fridley, MN 124925   St Paul Bicycle Racing Club
16 Mark Brone      River Valley Cycling Club- RVCC
17 Matthew Gates      Flat City Cycling Club Inc.
19 Jerome Rewerts   Nevada, IA 271387   All9Yards.com Cycling Team
20 John Dyste   Carver, MN 48836   Minnesota Cycling Team
21 Ray Coyle      GrandStay Hotels
22 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   GrandStay Hotels
23 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
24 James Cullen      Minneapolis Bicycle Racing Club
25 Scott Cave   Burnsville, MN 147556   Silver Cycling

Men - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Black      Morgan Stanley
2 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Robert Mairs   Mendota Heights, MN 76189   St Paul Bicycle Racing Club
4 David Herbert   Rochester, MN 173959   Silver Cycling
5 Steven Hiebert   Saint Paul, MN 158237   G.S. Circo Azzurro
6 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
7 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Bob Benedum      Unattached
9 Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   St Paul Bicycle Racing Club
10 John Dyste   Carver, MN 48836   Minnesota Cycling Team
11 Stephen Hunter      St Paul Bicycle Racing Club
12 Reid Howe   Minneapolis, MN 16908   Minneapolis Bicycle Racing Club
13 Jack Stack   Minneapolis, MN 235474   Minneapolis Bicycle Racing Club
14 N/A   No City, MN 292998   Unattached
15 Tom Bengel   St Paul, MN 200781   St Paul Bicycle Racing Club
16 Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   Silver Cycling
17 Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   Minnesota Cycling Team
18 Mike Pribble      Silver Cycling
19 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841   Gopher Wheelmen
20 Philip Johnson   Applevalley, MN 278928   Unattached
21 Michael Lyner      Loon State Cyclists
22 Steve Gaertner   Edina, MN 279059   Minneapolis Bicycle Racing Club
23 Bernard Graham   Maple Grove, MN 201858   St Paul Bicycle Racing Club
24 Howard Wiebold      Unattached
25 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   Silver Cycling

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Will Olstad      Unattached
5 Brian Gaines      Gopher Wheelmen
6 Jordan Swanson      Unattached
7 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelmen
8 Carter Kroll      The Bikery Racing Club

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 dylan knutson   Salisbury, NC 281816   St Paul Bicycle Racing Club
2 David Block   Plymouth, MN 241507   St Paul Bicycle Racing Club
3 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615   Silver Cycling
5 Kelin Dunfee      Unattached
6 Kai Johnson   Fargo, ND 297149   Unattached
7 Sean Levi      Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Kai Olstad      Unattached
9 Jake Mittelstaedt   Northfield, MN 262194   Milltown cycles
10 Samuel Bramel      Flat City Cycling Club Inc.

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Linda Sone      Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Shana Sturla      Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Sara Morse (1 - Cat2)   Saint Paul, MN 182703   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277   Birchwood/GIS
7 Seana Giardini   Hugo, MN 179174   Birchwood/GIS
8 Patricia Black      Morgan Stanley
9 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317   St Paul Bicycle Racing Club
10 Bonnie Donzella   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
11 Barbara Harick   Minneapolis, MN 53285   Birchwood/GIS
12 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carrie Swiggum      Silver Cycling
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
3 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941   Silver Cycling
4 Lisa Heyesen      Unattached
5 June Sayers      Lake Superior Cycling Club
6 Madonna Lindgren   Plymouth, MN 279127   Silver Cycling
7 Cheryl Barker      Gopher Wheelmen
8 Danielle Barrett   North Saint Paul, MN 228674   Minnesota Junior Cycling Inc.
9 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   Minnesota Junior Cycling Inc.
10 Emily Peterson   Minneapolis, MN 271140   Category 6 Racing Squad

Women - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Kit Oslin   Fridley, MN 285069   St Paul Bicycle Racing Club
3 Barbara Harick   Minneapolis, MN 53285   Birchwood/GIS

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Barrett   North Saint Paul, MN 228674   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   Minnesota Junior Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyOSMOShimanoCUOREUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee