Race Results for
Lock 4 Challenge
Gallatin, TN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/19/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam DeGardeyn   Nashville, TN0:00:00 174631  410 Delightful Boys
2 Keith Schapr   0:00:00  433 Moots/Swiftwick
3 Gary Collins   Kirksey, KY0:00:00 115886  439 Wood N Wave
4 Jose Alea   0:00:00  421 Ride for Reading
5 Mathew Portell   Nashville, TN0:00:00 243561  418 Ride for Reading

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Greer   Cedar Hill, TN0:00:00 178240  455 Wood N Wave/Maxxis

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Moore   0:00:00  422 
2 Shawn James   Benton, KY0:00:00 293483  447 Wood N Wave
3 Ted Rapp   0:00:00  449 Cumberland Tranist
4 Daniel Spann   Brentwood, TN0:00:00 267362  419 Ride for Reading
5 Steven Jeffords   Hopkinsville, KY0:00:00 293225  342 Wood N Wave
6 Neil Fronheiser   0:00:00  325 Nashville Cyclists
7 Stephen stenhouse   Nashville, TN0:00:00 271753  409 Ride for Reading

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Schyler Johnson   0:00:00  482 
2 Nathaniel Hargrove   0:00:00  492 Wood N Wave
3 Tristan Johnson   0:00:00  484 
4 Eric Boarman   0:00:00  374 
5 John Cross   0:00:00  468 Cross
6 Daniel Hobbs   0:00:00  379 Voltron
7 John Jackson   0:00:00  496 Slowskies
8 Blake Allen   0:00:00  497 Slowskies
9 Joe Fisher   0:00:00  315 
10 Shawn Smith   Gainesville, FL0:00:00 144593  474 

Men - Cat 3 - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Bigger   0:00:00  499 Bikers Choice/CCC
2 Sean Blomquist   0:00:00  479 
3 Matt Kennedy   0:00:00  385 
4 Seth Simmons   0:00:00  480 Wood N Wave
5 Dustin Gill   0:00:00  493 H2
6 Tom Compton   0:00:00  475 
7 Bradley Wormer   Nashville, TN0:00:00 248482  487 Team Harpeth
8 Michael Palmer   0:00:00  488 
9 Rowan Jones   Waverly, KY0:00:00 294869  369 
10 Joshua Wills   0:00:00  463 
11 Jason Vandiver Lawrence   0:00:00  494 
12 David Dillehay   0:00:00  393 
13 Victor Vorgos   0:00:00  478 
14 Matthew Reed   0:00:00  498 
15 Derrick Rice   0:00:00  466 
16 Josh Gregory   0:00:00  464 
17 Kirk Smiley   0:00:00  489 
18 Aaron Ordonez   0:00:00  495 
19 Bran Hackett   0:00:00  486 

Men - Cat 3 - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Yeager   0:00:00  472 Columbia Cycling
2 Keith Nichols   0:00:00  459 Elite Orthapedics
3 Greg Park   Benton, KY0:00:00 296382  365 Wood N Wave
4 Stephen Capps   Mount Juliet, TN0:00:00 276822  386 Bikers Choice
5 Lance Bowers   0:00:00  364 
6 Andrew Rucker   0:00:00  483 Rucker Racing
7 Eddie Graybeal   Antioch, TN0:00:00 277551  372 
8 Greg Gilbert   0:00:00  376 Fat Boys Cycling
9 Tommy Angel   0:00:00  471 Bar Wheels
10 Michael Smitherman   0:00:00  375 
11 Jimmy Hobart   0:00:00  392 Fat Boys Cycling
12 Keith Walker   DNF  391 Fat Boys Cycling
13 Danny Bir   DNF  470 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Wallace   0:00:00  413 Bike Works Orlando
2 Taylor Ladd   Paducah, KY0:00:00 246264  341 Wood N Wave
3 Kevin Bogard   0:00:00  321 MSU Cycling
4 James Combs   0:00:00  340 WNW/Murray State
5 Dustin Burkeen   0:00:00  358 Wood N Wave
6 John Austin   0:00:00  318 Cookeville Bicycles

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Mills   Montgomery, AL0:00:00 274019  332 Biker Choice
2 Stephen Hackett   Carthage, TN0:00:00 293309  311 Starbrite Carwash/Moab
3 Billy Pirtle   0:00:00  316 Bikers Choice
4 Scott Ludwig   0:00:00  336 Starbrite Carwash/Moab
5 Stephen Russell   Carthage, TN0:00:00 293304  408 Starbrite Carwash/Moab
6 Ian Crockett   0:00:00  322 
7 Stephen Jolley   Nashville, TN0:00:00 147719  312 CBC-Melting Pot
8 Paul Wallace   0:00:00  416 
9 Kevin Ray   Gallatin, TN0:00:00 221429  333 Biker Choice
10 Mark Crockett   0:00:00  324 Wood N Wave
11 Frank Martin   0:00:00  329 
12 Richard Dixon   0:00:00  430 Ohio Valley Velo
13 Joseph Swanson   Hernando, MS0:00:00 244316  338 Stanky Creek
14 Derek Harris   Owensboro, KY0:00:00 218402  428 
15 Richie Wilson   Paducah, KY0:00:00 247402  339 Wood N Wave
16 Teddy Burress   0:00:00  337 
17 Andrew Head   0:00:00  415 
18 Kody Sanderfer   0:00:00  420 
19 Jacob Stone   Thompson's Station, TN0:00:00 209108  429 Wood N Wave
20 Nathan Newton   Hendersonville, TNDNF 201701  331 Biker Choice

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK RUDDER   Dunwoody, GA0:00:00 293464  434 Bikers Choice
2 Tim Baker   0:00:00  426 Cycle Werx
3 Todd Nix   Owensboro, KY0:00:00 242343  330 Ohio Valley Vello
4 Scott Turner   0:00:00  320 Trace Bikes
5 Kevin Bohanon   Paducah, KY0:00:00 240198  446 Wood N Wave
6 Bart Hanchey   Gallatin, TN0:00:00 175416  431 Bikers Choice
7 Gary Bank   0:00:00  425 
8 Scott Grissom   Tullahoma, TN0:00:00 238363  414 Cookeville Bicycles
9 R Wallace   Germantown, TN0:00:00 227785  319 Stanky Creek
10 Andrew Leonard   Clarksville, TN0:00:00 270399  450 Wood N Wave
11 Joe Rother   0:00:00  313 
12 Larry Dunn   Memphis, TN0:00:00 224112  438 Stanky Creek
13 Scott Gentile   0:00:00  437 Ride for Reading
14 sean samber   Hendersonville, TNDNF 293473  334 Bikers Choice

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Marshall   Columbia, TN0:00:00 22604  343 Yeti/CCC
2 Stanley Wills   Brush Creek, TN0:00:00 179899  440 Starbrite Carwash/Moab
3 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN0:00:00 133305  423 Columbia Cycling Club
4 Ken Story   Calvert City, KY0:00:00 239827  317 Wood N Wave
5 James Kirk Strader   Greenville, KY0:00:00 179900  436 Wood N Wave
6 Bob Kay   0:00:00  328 Rocky Mountain
7 Wally Sanchez Colon   0:00:00  435 Acme Multisports

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Omar Fraser   Vestavia Hills, AL0:00:00 272675  363 Cahaba Cycles
2 Tanner Hurst   Gallatin, TN0:00:00 277734  361 Bikers Choice
3 Matt Schupp   Nashville, TN0:00:00 291441  362 Bikers Choice

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Evans   Hendersonville, TN0:00:00 200382  359 Bikers Choice
2 Calvin Hill   Memphis, TN0:00:00 268582  457 
3 William Morehead   Jackson, TN0:00:00 105869  427 Jackson Spokes
4 Adam DeGardeyn   Nashville, TN0:00:00 174631  314 Delightful Boys

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Tucker   Nashville, TN0:00:00 91206  458 Inside Ride
2 Jon Harrison   Smithville, TN0:00:00 239424  451 Starbrite/Kendra
3 Stephen Wilson   Benton, KY0:00:00 140437  411 Wood N Wave
4 Butch Carter   Dickson, TN0:00:00 169443  453 Moab/MTV
5 Mark Dodson   West Paducah, KY0:00:00 149877  462 Wood N Wave
6 Francis Fessler   Brentwood, TN0:00:00 218743  456 Columbia Cycle/Fessler Fitness
7 Ian Jones   Memphis, TN0:00:00 126910  452 Discover Oxford

Men - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bo Rieger   Springhill, TN0:00:00 293463  477 
1 Joshua Hix   Nashville, TN0:00:00 291436  424 Bikers Choice
2 Brennan Pat   0:00:00  377 
2 Justin Russell   Lebanon, TN0:00:00 297427  373 
3 Jonathan Womack   0:00:00  335 Starbrite Carwash
3 Eli King   0:00:00  469 
4 Zach Lawrence   0:00:00  367 
4 Luke Woodard   0:00:00  485 FCA Endurance
5 Charles Capps   Mount Juliet, TN0:00:00 260219  387 Bikers Choice
5 Blake Bennett   0:00:00  465 
6 Jacob Lawrence   0:00:00  368 
6 Jake Hobbs   0:00:00  378 Voltron
7 Brady Lebedz   0:00:00  388 
7 Nate England   0:00:00  500 Wood N Wave

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee Heron   Hendersonville, TN0:00:00 287383  360 Wood N Wave
2 Audrey Goolsby   0:00:00  473 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaye Stony   0:00:00  467 Wood N Wave
2 Yvonne Thacker   0:00:00  481 Wood N Wave
3 Jan Conole   0:00:00  370 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Hope Hays   Grand Rivers, KY0:00:00 278508  323 Wood N Wave

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Graves   0:00:00  412 Velo Bella
2 Laureen Coffelt   Memphis, TN0:00:00 294185  432 RB's Cyclery
3 Hannah Maloney   0:00:00  417 
5 Yvonne Horn   Murfreesboro, TN0:00:00 248671  448 Velo Bella

Women - Cat 1 - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kiersta Tucker   Custer, KY0:00:00 258820  461 
3 Jennifer Morehead   Jackson, TN0:00:00 209407  326 Velo Bella
4 Susan Williams   Memphis, TN0:00:00 208569  460 Memphis Velo

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Greer   0:00:00  454 Vantaggio/Specialized

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyOSMOBonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee