Race Results for
Alterra Coffee Bean Classic (2009 WORS #8)
Franklin, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/02/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Kaatz   53:42.60  4015 Attitude Sports
2 David Flaten   55:49.20  4004 
3 Jordan Watkins   57:19.10  4062 EXPO Racing
4 Jake Therrien   57:25.30  4070 
5 Jordan Loeck   Sherwood, WI57:45.80 291906  4013 Gen X / World Bicycle Relief
6 Jake Cummings   58:23.50  4021 
7 Bo Schinke   58:36.00  4544 
8 Nathan Johnson   58:43.20  4612 
9 Joshua Stepka   60:4.70  4048 Muddy Cup Racing
10 Kevin Atkins   60:26.60  4545 
11 collin coleman   Cedarburg, WI60:46.50 293072  4046 Alterra MTB Team
12 Dan Demott   1:1:5.60  4572 
13 David Lombardo   Crystal Lake, IL1:2:18.70 285991  4556 Verdigris Cycling
14 Daniel Barry   1:2:57.70  4082 Roscoe Rider
15 Kyle Berchem   1:3:0.00  4044 
16 Brandon Flisram   1:3:5.00  4169 Team Extreme
17 Amos Holbrook   1:3:57.00  4076 
18 Ryan Oconnell   1:4:0.10  4571 
19 Michael Christiano   1:4:8.40  4598 Gear N Up
20 Wayne Simoncelli   1:7:57.50  4575 
21 Alex Matzuk   1:13:54.50  4557 
22 Marko Ivancich   1:19:1.20  4570 
23 Matthew Dutczak   1:27:14.20  4626 South Chicago Wheelman
24 Jeffrey Martz   Kewaskum, WI 297043  6007 Mountain Outfitters
25 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Twin Six
26 Andrew Schmidt     6006 
27 Riley Kunstman     6024 Gear Grinder
28 Shane Holcomb     6022 Fattires-n-beer.com
29 Henry Fowler     6168 Alterra
30 Roman Kosarzycki     6013 Alterra
31 Davis Mattingly     6160 
32 Nick Christensen     6167 
33 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
34 Austin Sympson     6025 RVO/Kegels
35 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI 297081  6009 
36 Tate Mattingly     6157 
37 Mitchell Dutczak     6170 South Chicago Wheelman
38 Caleb Swartz     6172 
39 Mikah Balden     6174 
40 Jacob Bons     6173 
41 Joey Scalissi     6023 Muddy Cup Racing
42 Taylor Stuckart     6163 
43 Sam Cabaltera     4603 
44 Leo Fowler     6169 Alterra
45 Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
46 Tim O'Meara     6026 Mountain Outfitters Junior
47 Will Darling     6159 Grainger bike club
48 Collin Neuser     6158 
49 Konrad Neumann     6156 
50 Elliot Schneider     6021 Elliot
51 Brady Foate     6166 
DNF Brian Schoenrock     4075 Schwag

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Scheibel   57:48.50  4541 
2 Brandon Hoeft   58:3.30  4606 
3 Michael Debroux   59:15.30  4611 
4 Martin Reza   59:55.20  4555 
5 Jared Brodjeski   60:45.50  4074 -
6 Andy Meyer   1:3:10.00  4080 
7 John Sowatsky   1:5:4.30  4609 
8 Travis Schirpke   1:6:43.20  4057 TEAM EXTREME
9 Gerald Sorce   1:7:44.80  4865 UW Stout
10 Zak Yanasak   1:12:21.40  4599 
11 Andrew Kain   1:23:39.30  4622 
12 Adam Wittig   1:24:3.90  4621 
DNF Daniel Trupp     4862 
DNF John Felke     4863 Kinky Llama Racing

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marko Gerovac   55:47.10  4593 
2 Eli Lipp   56:56.00  4029 Speed Freak
3 Jonathan Hage   57:18.30  4587 Belle City Bikers
4 Ryan Pokorny   57:45.30  4085 Team Extreme
5 Matt Karwowski   57:45.80  4079 
6 Jeremy Zimmerman   58:44.90  4610 
7 Brian Paterson   Lakemoor59:32.70 397513  4060 Team AttakTiks
8 Patrick Gladieux   59:45.60  4597 
9 Ryan Usiak   60:27.00  4071 Titletown Flyers
10 Kyle Weckman   60:44.20  4559 
11 Jonathan Blanchard   1:1:3.10  4053 
12 Tyler Byrnes   Madison, WI1:4:35.90 312988  4860 
13 David Barnett   1:7:0.90  4861 
14 Mack Franciskovich   1:9:1.90  4624 
15 George Gencev   1:12:40.60  4630 
DNF Eddie Sandoval     4553 
DNF Christopher Du Pont     4569 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Gibson   57:8.90  4061 GEARNUP
2 Andrew Radloff   57:24.40  4077 
3 Nate Schoenemann   57:25.10  4605 
4 Derek Sommerfeld   57:47.70  4073 
5 Kerry Gonzalez   58:25.50  4578 
6 Rennis Delgado   58:38.40  4028 
7 Roman Fleis   58:39.60  4560 
8 Scott Kwiecinski   58:51.90  4550 
9 Eric Ohlfs   1:1:9.60  4594 
10 Theodore Anderson   1:2:41.40  4584 
11 Salvatore Virgilio   1:2:52.90  4592 
12 Tomasz Czapka   1:3:35.20  4579 
13 Christopher Hiebert   1:3:43.10  4564 
14 Bradley Lahner   1:4:49.70  4086 
15 Rich Severson   1:7:36.10  4623 
16 Carlos Solano   1:10:57.40  4620 
DNF Martin Tank II     4573 Team Cyclopath
DNF Jason Florio     4581 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Schmidt   58:2.30  4008 
2 Mark Clinton   59:34.10  4809 Attitude Sports
3 Andrew Douglass   1:1:17.70  4586 
4 Don Iwen   Milwaukee1:1:41.30 208154  4869 
5 Michael Nast   1:2:38.00  4824 
6 Rich McCaleb   1:3:50.50  4574 
7 Kirk Bergstrom   1:4:40.30  4582 
8 Ben Jerry   1:5:46.00  4546 
9 Matt Pugh   1:6:8.40  4583 
10 Rob Nieth   1:6:50.90  4804 
11 Peter Fetters   Neenah, WI1:7:17.90 292715  4040 
12 Chris Hoyme   1:9:44.20  4802 Mountain Outfitters
13 Eric Klister   1:9:48.40  4005 Team Pedal Moraine
14 Kurt Neumann   1:9:49.90  4566 
15 Corbin Elliott   1:9:58.10  4591 
16 Joon Kim   1:11:39.10  4601 
17 Bryan Tracey   1:11:41.20  4540 
18 Michael Gladieux   1:13:37.90  4871 
19 Troy Gengler   1:20:15.90  4870 
20 Troy Freund   1:21:1.80  4618 
21 Brian Suiter   1:26:16.30  4872 
DNF Joel Stewart     4180 Titletown Flyers
DNF Pete Lawrence     4614 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Skinner   56:53.10  4055 Michaels cycles
2 Andrew Baines   57:41.30  4589 GWOD
3 Ruben Valdez   59:28.00  4604 
4 James Jahn   59:58.60  4625 
5 John Rzeszut   1:1:9.00  4552 
6 Ken Naef   1:1:49.40  4585 
7 Marc Dinnel   1:3:25.40  4580 
8 Daniel Reddy   1:3:35.70  4600 
9 Michael Kasper   1:4:27.70  4615 
10 Gregg Lewis   1:4:38.90  4547 
11 Chris Harold   1:4:59.50  4563 
12 Jim Baxa   1:5:3.10  4549 
13 Michael Gorka   Salem, WI1:6:41.60 13730  4025 
14 Dave Turner   1:6:48.10  4602 
15 Brad Parks   1:8:20.90  4866 
16 John Slawny   1:9:11.40  4595 
17 David Neupert   1:9:36.90  4608 
18 Mike Klug   1:10:43.80  4607 
19 Joseph Rabensdorf   1:11:11.20  4619 
20 Gary Frost   1:11:30.30  4562 
21 Scott Graff   1:11:52.10  4027 
22 Robert Fulton   1:12:38.10  4864 
23 Ronald Isola   1:13:6.10  4868 
24 Paul Lauterbach   1:13:35.70  4867 Treadhead
25 Steven Nejedlo   1:14:5.00  4817 FuelCafe/MilwBikeco/Garage864
26 Erik Jensen   1:14:38.70  4554 
27 David Powers   1:20:50.10  4561 
DNF John Kuehn     4613 
DNF Thomas Brown     4808 Expedition Supply
DNF Thomas Harron   Madison, WI 296479  4816 Cascade Mountain

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Hipps   58:3.30  4042 Pedal Moraine
2 Richard Bechtel   58:58.50  4078 
3 Clive Warren   1:1:39.40  4568 Green Door Home Inspection
4 Michael Miller   1:2:36.20  4038 
5 Mike McClure   1:2:56.40  4588 
6 Dan Dittrich   1:5:17.30  4873 Sheboygan BikeCompany
7 Gregory Spencer   1:5:19.20  4590 
8 Matthew Powers   1:5:25.70  4548 
9 Michael L Dutczak   1:8:42.80  4627 South Chicago Wheelman
10 Henry Kosarzycki   1:10:33.70  4806 Alterra
11 Mike Borchardt   1:12:10.60  4014 Team Extreme
12 David Olson   Buffalo Grove, IL1:12:55.70 287281  4551 
13 Christopher Voss   1:13:26.80  4812 
DNF Paul Traeger     4026 TEAM EXTREME

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Kemble   1:1:55.70  4033 
2 Henry Heupel   Libertyville, IL1:2:7.60 240131  4543 
3 Scott Foate   1:2:32.30  4083 
4 James Brasuell   1:7:46.00  4565 
5 James Simmons   1:8:42.30  4068 
6 Dan Marchewka   1:9:29.40  4542 
7 Thomas Vomastic   1:10:54.60  4577 
8 Justin Solan   1:10:57.00  4629 
9 George Doty   1:11:14.50  4539 
10 Tom Borchardt   1:13:3.30  4041 GenX / World Bicycle Relief
11 Dennis Klinkert   1:14:24.10  4043 
12 Dennis Westberg   1:26:5.20  4020 Titletown Flyers
13 Richard Wenborne   1:28:38.90  4007 Titletown Flyers
DNF Mark Corrigan     4001 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Hartig   Dubuque, IA1:56:29.10 219225  1406 Wheaton Franciscan
2 Greg Krieger     2055 Alterra
3 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  2049 Team Extreme
4 Chris Hinshaw     2053 Attitude Sportslery
5 Brandon Watkins     2120 EXPO Racing
6 Dustin Dale   Cable, WI 294108  2117 Riverbrook Momentum
7 Adam Lange   Appleton, WI 293414  2923 Appleton Bike
8 Patrick Diamond     2671 
9 Lionel Rocheleau     2976 
10 William Griesbach     2115 Point Pursuit
11 Chris Harrison   Green Bay, WI 296466  2105 Titletown flyers
12 Tim Kilas     2662 Gear N' Up
13 Keaton Wenzel   Hartford, WI 297083  2118 EXPO Racing
14 Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
15 Samuel Martz   Kewaskum, WI 297044  2167 Mountain Outfitters
16 Zach Scholzen     2616 
17 Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Clif
18 Emil Klosowiak     2625 Smart Cycling
19 Kyle Lopez     2611 
20 Alexander Adamson     2651 Kenosha Velosports
21 Scott Krueger     2821 Muddy Cup
22 Chris Zahn     2646 Velosport Velosport
DNF Cameron Schave     2119 Fond Du Lac Cyclery
DNF Dylan Weigel     2644 Hayes
DNF Chris Denny     2906 Adventure 212/Specialized

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Aho   Racine, WI1:48:25.60 270951  1391 
2 Matthew Muraski   1:49:38.30  1043 The Route
3 Brian Braun   Madison, WI1:49:56.00 276620  1051 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
4 Justin Piontek   Madison, WI1:50:5.70 297073  1058 Twin Six
5 Matt Millin   1:51:20.30  902 Mountain Outfitters
6 Andrew Rosch   Madison, WI1:51:47.10 240507  1073 
7 Joseph Jielen   1:53:12.90  1412 Team Pegasus
8 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:53:24.30 263354  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
9 William Street   Sheboygan, WI1:57:52.50 219245  1076 Gear Grinder
10 Peter Coenen   1:58:47.00  1066 
11 Marc Ano   2:4.20  1410 
12 Michael Sherven   2:9:54.90  1068 Fat Tires and Beer
13 Joshua Rupnow     2144 Team Extreme
14 Adrian Icenogle     2056 Attitude Sportss/BelGioioso
15 Mitchel Kauppila     2628 Hayes/RPM
16 Andrew Wiesner     2078 Titletown Flyers
17 Craig Erbach     2669 Project Five Racing
18 Brett Palm     2664 
19 Ryan Wenzlick     2136 Titletown Flyers
20 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2907 Attitude Sports
21 Brandon Serwe   Campbellsport 296034  2131 Fond Du Lac Cyclery
22 Michael Valente     2649 
23 Jacob Becker     2116 GenX/World Bicycle Relief
24 Chad Hoppe     2044 Team Fond du Lac Cyclery
25 Wallace Oconnor     2875 
26 Chris Smith     2003 Team Extreme
27 Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  2085 Fond du Lac Cyclery
28 Paul Westberg     2905 Title Town Flyers
29 Andrew Toumanoff     2675 Team Pegasus
30 Sam Malamowski     2655 Stanford University
DNF Sebastian Corby     1065 Log Eaters
DNF Benjamin Levitt     1402 Triple-X Athletico
DNF Kevin Kolbe     2641 WSU MTB
DNF Matthew Stevenson   Evergreen Park, IL 290392  2657 XXX Racing-AtleticCo

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Mantel   1:48:6.70  1416 Velo Trocadero
2 Luke Holtan   1:49:30.20  1415 Velo Trocadero
3 David Thomas   1:51:2.10  908 Twin Six
4 Ryan Ruhland   1:51:24.70  1411 
5 John Fang   1:52:28.60  1409 
6 Ben Neubauer   1:52:35.90  1038 performa Cycling
7 Benjamin Cisneros   1:53:36.60  1088 Team Pirate
8 Scott Spoo   1:55:17.60  1393 Wannabee Racing
9 Spencer Strigel   1:55:43.70  1060 
10 Tony Wagner   West Bend, WI1:56:26.50 204671  1063 GEAR GRINDER
11 Karl Erbach   Sun Prairie, WI1:57:4.80 235285  1040 Project 5 Racing
12 David Feuillerat   1:58:2.20  1048 JVC/Michael's Cycles
13 Rick Doornbos   Woodridge, IL1:58:2.60 291548  1398 Voodoo Cycles/Billys Bike Shop
14 Tison Englehardt   1:58:43.30  1422 Higher Gear
15 Michael Ziegler   1:59:13.00  1019 JVC/Michael'sCycles
16 Eric Fossell   2:37.00  1107 Spokes N Spines
17 David Bender   Kenosha, WI2:1:44.90 260585  1120 JVC/Michael'sCycles
18 Ryan Kleimenhagen     2098 Chainsmokers
19 Jamie Prange     2034 Team Cyclopath
20 Andrew Webb     2176 
21 Jim Sadauckas     2138 Team Extreme
22 Jonathan Prete     2635 Ride or Die Racing
23 Tyler Welnak     2804 Wheel & Sprocket
24 Mark Hanson     2165 Mountain Outfitters
25 Steve Herriges     2613 
26 Neil Dekarske     2874 
27 Tim Cisler     2674 
28 Dan Gage     2600 
29 Christopher Volbrecht     2140 Treadhead Cycling
30 Eric Steffen     2093 Team Cyclopath
31 Mark Schindel     2816 Titletown Flyers
32 Aaron Mix     2071 Spokes N Spines
33 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2008 threadhead cycling
34 Ben Marchewka     2036 Team Pedal Moraine
35 Ryan Theel     2033 Team Cyclopath
36 Clayton Parulski     2183 Mountain Outfitters
37 William Howerton     2632 
38 David Bendowski     2630 
DNF Michael Verhagen   Allouez, WI 221776  1003 
DNF Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  1029 Team Pedal Moraine
DNF Constantine Peters     1052 EXPO Racing
DNF Michael B Holbrook     2087 
DNF Dan Ellerkamp     2637 Magnus
DNF Andy Frank     2643 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Dipiazza   1:48:19.60  1084 Gear-N-Up
2 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:49:28.20 164577  1083 Gear Grinder
3 Eric Pompeo   1:52:20.60  901 team extreme
4 Vincent Steder   1:52:56.10  1405 
5 Ryan Shiroma   1:53:13.00  905 T6/BelGioioso/BKB
6 Wally Kunstman   1:53:31.20  1069 Gear Grinder
7 Christopher Tries   1:53:48.20  1423 
8 Scott Hietpas   Appleton, WI1:53:51.80 285504  1046 Wors
9 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:56:20.60 228524  1074 Guinness
10 Greg Heck   Berwyn, IL1:56:25.10 100922  1403 XXX Althetico
11 Jeremy Vogels   1:59:0.10  1033 Performa Cycling
12 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN2:5.40 291373  1001 New Moon Bike Shop
13 Mark Bowers   2:1:48.20  1413 
14 Krystian Pac   Chicago, IL2:3:42.40 149853  1078 PACT - DISH Network - Miodu !
15 Jimmy Toombs     2177 Erik's Bikes &Boards
16 Ben Leach     2130 Skinners Club Tread
17 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  2052 Wildside Velo Club
18 Kris Pietruszka     2615 
19 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  2080 Mountain Outfitters
20 Janusz Rajski     2647 
21 Robert Mautz     2107 Mountain Outfitters
22 Benjamin Swart     2159 Team Pedal Moraine
23 Brian Benson     2809 Team Pedal Moraine
24 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
25 Jason Luther     2112 
26 Timothy Hall     2035 
27 Sheldon Williams     2609 
28 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
29 Jeremy Jonas     2028 
30 Daniel Major     2656 
31 Blake Sands     2624 
32 Aaron McGinnis     2626 Gen X/World Bicycle
DNF Joel Coon     906 T6/BelGioioso/BKB
DNF Luke Utecht     2030 Performa Cycling
DNF Erin Sikora   Green Bay, WI 291867  2145 Titletown Flyers
DNF Mitch Moen     2636 Ride or Die Racing
DNF Helge Pederson     2660 Half Acre cycling
DNF Stephen Winz     2876 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Schutte   1:49:50.20  1035 Polska
2 Kevin Tita   1:50:41.90  934 
3 Brad Dash   1:51:15.40  1418 Twin Six
4 Karl Tillman   La Crosse, WI1:51:33.70 294041  1012 LaCrosse Velo Club
5 Matt Gissibl   1:51:35.50  1394 Hayes Bicycle Group
6 Chris Solan   Antioch, IL1:52:15.30 204340  1091 Tread Head Cycling
7 Patrick Haley   1:52:50.20  1417 Velo Trocadero
8 Dan Tavela   1:53:40.00  1044 Treadhead
9 Bill Livingston   1:53:41.30  931 
10 Jason Balden   1:55:21.30  1401 
11 Jason Kozicki   1:57:50.30  1427 
12 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:59:26.40 227409  1053 Wildside Velo Club
13 Joe Greatens   1:59:31.40  1400 TNU
14 Derek Held   Oak Park, IL2:6:9.10 102626  1419 
15 Jonathan Nehring   2:8:24.30  1031 Peddle Moraine
16 Greg Heil     2142 Wheel & Sprocket
17 Scott Diedrich     2175 Attitude Sports
18 Noah Marcus     2097 Chain Smokers
19 Jeremy Lentz   Colgate, WI 292071  2041 
20 William Burkholder   Rockford, IL 296156  2156 Kegel's Bike
21 Cole Jacobsen     2164 Titletown Flyers
22 Lance Wall     2182 Treadhead Cycling
23 Chad Klaus     2666 
24 Anthony Dombrowski     2096 Pedal Moraine
25 Terry Harron     2181 Cascade Mountain
26 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
27 Ken Stuckart     2972 Extreme Skit Bike
28 Brent Palmer     2970 
29 Bradley Byrge     2642 Cyclopath
30 John Hughes     2174 Team Pedal Moraine
31 Mike Bishop     2673 Treadhead Cycling
32 Troy Schaden     2811 
33 Jeff Weyenberg     2032 
34 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
35 Nic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes
36 Brian Hoemke     2817 Spokes N Spines
37 Jeff Steckbauer     2801 Fattires-n-beer.com
38 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2054 Fat Tires n Beer
39 Greg Love     2659 
40 Bill Selbig     2612 
41 Steven Schaefer     2915 
42 Paul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420  2599 Half Acre Cycling
43 Kenny Dretzka     2807 Team Cyclopath
44 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  2813 Wors
45 Joseph Luniak     2650 Pedros
46 Herb Seitz     2663 XXX Racing
47 Brandon Cornejo   Madison, WI 217848  2607 HUP United
48 Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2602 Team Extreme
49 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2009 
50 Mark Szudrowitz     2870 
51 Todd Burns     2668 
52 Steve Havlichek     2658 
DNF Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  1006 Muddy Cup / T6
DNF Ric Damm   Ripon, WI 205672  1016 FondduLac Cyclery/RiponCollege
DNF jess kruchoski   Hartland, WI 261579  1023 Guinnesswerks
DNF Kevin Herman     1408 Guiness
DNF Eric Swanson     2601 
DNF Jason Henry   Lake Geneva, WI 291422  2901 Half Arce Cycling
DNF Michael Gerlach     2916 Mountain Outfitters
DNF Brett May     2973 Kettle MoraineFlyers

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Boyles   Pewaukee, WI1:48:43.80 99459  933 BVC/On The River
2 Glen Stroik   Franklin, WI1:49:17.30 258547  1030 Wheaton Franciscian Healthcare
3 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:49:35.50 278002  1022 clif bar
4 Steve Pribek   1:49:40.00  1032 
5 Greg Jones   1:50:12.20  904 Hayes Brakes
6 Paul Fox   1:50:16.70  1404 Velo Trocadero
7 Brian Hess   Menasha, WI1:51:9.20 296462  1056 WORS
8 Michael Seguin   Chicago, IL1:51:49.60 32101  1425 XXX Racing
9 Mark Cole   1:54:19.80  1111 Specialized/Titletown Flyers
10 Bruce Lagerquist   1:54:44.00  1397 Trek
11 Steve Jeske   1:55:26.70  1045 Pedal Moraine
12 Phil Waleski   1:55:47.00  1421 Guinness
13 Jose Barraza   1:55:55.10  936 
14 Jeff Hammond   1:56:4.60  1047 GuinnessWerks
15 Edward Dutczak   Crete, IL1:59:35.80 80789  1049 South Chicago Wheelman
16 Steve Smith   1:59:58.60  1396 Cafe Hollander
17 John Rodriguez   2:36.10  1399 
18 Chris Hammer   2:1:6.20  1420 Wheelfast Racing
19 Bill Schneider   2:4:47.60  1395 Elliot
20 Allen Brunner   2:6:24.30  935 Team cyclopath
21 Jeffrey Frings     2640 Expo Racing
22 Bob Callaway     2007 Vernon Trails -Bluedog
23 Joe Alligood   Rockford, IL 274955  2170 Ellsworth
24 Sean Miller     2622 JVC Velo Club
25 Matt Dale     2619 Riverbrook
26 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
27 Brian Knutson     2977 
28 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
29 Dan Szczepanski     2083 Title Town Flyers / BelGioioso
30 Trevor Townsend     2652 Wheel Fast Cycling
31 Brian Christiansen     2627 Geargrinder
32 Curt Demott     2200 Titletown Flyers
33 Scott Plank     2620 
34 Michael Plymale   Waterloo, WI 224218  2135 5-nines
35 Michael Quitzon     2123 
36 Troy Olm     2168 Chainsmokers
37 David Mennenoh     2667 off road rfirecracker
38 Wade Flisram     2169 Team Extreme
39 Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2904 Team Wheaton Franciscan
40 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  2040 Team Extreme
41 Paul Manke     2617 
42 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  2975 Hayes Brakes
43 Pat Fry     2634 Titletown Flyers
44 Shawn Hauser     2064 Titletown Flyers
45 Don Janczak     2672 
46 Chris Cooper     2871 Hayes Disc Brakes
47 Dean Truettner     2978 
48 Todd Unbehaun     2638 
49 Loren Darling     2971 
50 Jon Kerkman     2610 
51 Dave Dahlman     2048 Team Extreme
52 Michael Arndt     2665 
53 Steve Davidson     2161 Titletown Flyers
54 Christopher Quinn     2654 
DNF Dave Volpentesta     907 Muddy Cup racing
DNF Todd Bugnacki     1026 Club Tread
DNF Kyle Wiberg   Boulder, CO 277368  1424 xxx racing
DNF Erik Enyedy     2604 Kraft/Velo Club Roubiax
DNF Dan Getzen     2648 Tread Heads
DNF George Boznos     2653 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Seifert   1:50:33.10  1050 Guinness
2 Chris Tamborino   1:52:33.40  1017 Expo Racing
3 Ross Lemke   1:53:7.30  1002 Team Pedal Moraine
4 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:53:11.30 253459  903 Extreme Bike
5 Sean Shields   Milwaukee, WI1:53:20.50 76735  1090 chiropractic partners
6 Jay Labecki   Milwaukee, WI1:53:53.30 20074  1007 Hayes Brake
7 Jeff Sympson   Rockford, IL1:54:8.90 101514  1086 RVO/ Kegel's
8 Jerome Daanen   Racine, WI1:56:22.70 164575  913 TWIN SIX / MARS
9 Nick Christofalos   Chicago1:56:35.80 296031  1100 Clif Bar/T6/Higher Gear
10 Brian Petted   Cedarburg, WI1:56:54.40 58472  1133 Fuel Cafe/Garage 864
11 David Hartig   Dubuque, IA1:58:37.90 214348  1407 Wheaton Franciscan
12 John McNeill   2:4:46.90  932 Fisher 29er/BKB
13 Thomas Hooger   2:9:15.50  1426 
14 Scott Palmersheim     2147 Pedal Moraine
15 Jesse Kusserow     2070 
16 Kenneth Ramm     2108 Wors
17 Mike Daish     2618 
18 Mike Owens     2157 Alterra
19 Troy Sable     2039 
20 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2909 Team Extreme
21 Tom Wendland     2011 TEAM EXTREME
22 Don Freitag     2019 
23 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2081 Alterra Mountain Bike Team
24 Keith Wolf     2872 Team Extreme
25 Jeff Greatens     2623 
26 Greg Morrow     2058 Team Pedal Moraine
27 Steven Drecoll     2132 
28 Alan Kinnaman     2031 
29 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
30 Ross Giese     2974 Treadhead Cycling
31 Len Cabaltera     2808 Hayes Brake
32 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
33 Anton Koenigsmann     2815 
34 Edward Piontek   Wabeno, WI 297068  2137 
35 Timothy Blob     2645 GearNUp
36 Jeff Schneider     2633 
37 Mike White     2621 
38 Gary Esko     2065 
39 John Mahr     2670 Wheelfast Racing
40 Daniel Bucklaew   Batavia, IL 296173  2109 
41 Kevin Lemke     2084 Fond du Lac Cyclery
42 Bob Anderson     2606 
DNF Tim Montee     915 muddy cup racing
DNF Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011  1075 Pedal Moraine

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Thom   Clarendon Hills, IL 253766  2002 Half Acre Cycling
2 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2150 Alterra27
3 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
4 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2180 Wheelfast
5 Peter Kot     2639 Guiness
6 Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
7 Mark Muraski     2103 Riverbrook
8 Kenneth Andrews     2001 Spokes N Spines
9 Dale Freund     2661 
10 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2004 velo club roubaix
11 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2012 
12 James Pittacora     2603 
13 Glenn Zenner     2873 
14 Randy Feuillerat     2134 Janes Velo Club
15 Bob Ferrara     2063 
16 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
17 Randy Borst     2060 Titletown Flyers
18 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2062 Titletown Flyers
19 Jim Splittgerber     2045 
20 Julian Coupland     2605 
21 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2155 TreadHead Cycling
22 Dan Howell     2631 
23 John Dabbeekeh     2179 
24 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
25 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extremei & Bike
26 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
27 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
28 Jerry Manta Jr     2057 Treadheads
29 Mike Brauer     2139 
30 Frank Sniadajewski     2074 Point Pursuit
31 Steve Manthe     2025 Chainsmokers
32 Wally Sniadajewski     2810 Point Pursuit
DNF Bruce Parker   Edina, MN 260693  2075 Freewheel BikeShop
DNF Daniel Braun     2113 TEAM EXPO
DNF Jerry Leair     2153 Mr. Tree

Men - 1-2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Bower   Boulder, CO1:55:35.30 228101  805 
2 Robert Downs   Madison, WI1:56:38.00 9947  840 Planet Bike
3 David Poulton   Lake Forest, IL1:57:42.00 28536  809 Clif
4 John Timm   Germantown, WI1:57:50.10 209235  810 Team Extreme
5 Wayne Fish   Rhinelander, WI2:1:27.00 296139  801 Fish Nordic
6 Marcum Martz   2:1:52.80  802 Mountain Outfitters
7 Jon Derksen   Appleton, WI2:3:45.50 245217  806 Wheel and Sprocket
8 Bob Anderson   2:4:7.50  1414 
9 Mike Wanek   2:9:21.50  803 
DNF Randy Pallex     808 Titletown Flyers
DNF Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  839 Is Corp

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Michels   1:49:49.70  712 Gear N' Up
2 Kyle Warras   Waukesha, WI1:50:34.90 280628  710 EXPO Racing
3 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:52:11.90 282426  711 Titletown Flyers
4 Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:54:18.80 209414  702 EXPO
5 Eric Dobberfuhl   Mequon, WI1:55:8.10 249213  734 Team Extreme
6 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:58:1.60 296192  709 EXPO Racingn
7 Gage Rodriguez   Kenosha, WI2:3:41.30 261235  716 Team Expo
8 Travis Brunner   Westallis, WI2:5:17.10 299159  736 Team Cyclopath
9 Ryan Voss   Damascus, OR2:6:34.70 286022  705 Muddy Cup Racing
10 Michael Dutczak   Crete, IL2:23:55.20 200766  704 Couth Chicago wheelman
11 Aristotle Peters   Hartford, WI2:31:40.20 242486  42 GF29/Expo Racing
DNF Myles Beach   Larsen, WI 208348  701 expo
DNF Phillip Anschutz   Sturgeonbay, WI 282326  703 
DNF Theodore Peters   Hartford, WI 267190  707 Expo Racing
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  708 Team EXPO Racing
DNF Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  735 Cyclopath

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Braun   Waukesha, WI2:10:57.20 285001  25 Adventure 212/Specialized
2 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:13:27.30 207074  79 Titletown Flyers
3 Matt Gehling   Madison, WI2:14:28.60 214485  34 Team Wors
4 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:14:54.10 182019  43 Title Town Flyers
5 Carlos Haeckel   Madison, WI2:16:32.50 227622  26 Alterra / Sun Ringle Factory
6 Scott Golomski   Greenfield, WI2:17:50.40 208973  60 
7 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:18:47.30 242169  37 Attitude Sports
8 Blake Voges   Santa Claus, IN2:20:59.50 256471  196 Sustainable Cycling
9 John Beck   Tucson, AZ2:21:23.00 264025  49 
10 Seth Eckert   Oregon, WI2:22:30.50 148803  203 PYOC
11 Chris Hurst   Lake Geneva, WI2:24:13.51 229172  200 Wheel and Sprocket
12 Matthew Light   Warsaw, IN2:25:28.40 277747  199 Alderfer Bergen
13 Jake Begley   Tempe, AZ2:25:46.00 268804  24 Spring St./Rudy Project/GU
14 Nate Jasperson   Green Bay, WI2:29:10.10 295894  47 performa cycling
15 Andrew Truemper   Indianpolis, IN2:37:40.30 242744  99 XXX Racing Athletico
DNF Christian Brekke   Stoughton, WI 244627  13 Fisher 29er Crew
DNF Ben Koenig   Schofield, WI 267964  21 Rib Mountain Cycles
DNF James LaLonde   Chicago, IL 273642  48 GF29 T6T6
DNF Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953  197 Schwag Racing
DNF Cory Gwin   Madison, WI 223072  201 Mongoose/Twin Six
DNF Daniel Eiten   Peru, IL 237182  202 Illinois Valley Cycling

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:13:51.90 182256  36 Team Polska
2 Ray Nelson   Woodstock, IL2:15:5.40 193027  100 Treadhead Cycling
3 Kevin Klug   Evanston, IL2:16:53.20 220282  195 Killjoy
4 Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:18:24.40 209153  16 Team Wors
5 Greg Cullen   Menasha, WI2:18:56.20 53729  62 bloy concreteket
6 Trevor Olson   Rochester, MN2:18:59.80 264356  29 Muddy Cup
7 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:19:55.30 227406  38 GTDirtCoalition/WildsideVelo
8 Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:20:12.30 50845  19 Lake Area Physical Therapy
9 Landon Lueck   Madison, WI2:21:3.90 91664  Mafia Racing/Pabst/Felt
10 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:21:33.70 256256  88 Guinness
11 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:22:4.80 285418  12 Wheel & Sprocket
12 John Gatto   Oak Forest, IL2:22:41.40 121461  31 MARS
13 Chad Salla   Greenville, SC2:23:33.10 228233  198 Aldefer Bergen
14 Karl Schult   Lakewood, IL2:24:2.60 94072  58 Guinnessle Ades
15 Michael Hemme   Chicago, IL2:25:9.60 153182  50 Killjoy
16 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:33:22.00 78139  57 Polska
17 Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:34:6.70 291820  23 Alterra Coffee
18 Douglas Pietz   Milwaukee, WI2:35:28.51 138646  35 Team Polska
19 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:35:56.00 257462  32 Wors Posse
DNF Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  22 Wheel &Sprockett

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI2:15:48.00 166066  Team Pedal Moraine
2 Bill Nigh   West Bend, WI2:21:12.60 197745  28 Team Pedal Morraine
3 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:21:48.20 16155  20 Hammer Nutrition
4 Scott McLaughlin   Chicago, IL2:22:25.80 72722  205 SRAM Factory Team
5 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:23:31.30 259146  33 Hayes DiscBrakes
6 John Miller   Madison, WI2:24:28.10 233978  44 \\\'Mafia Racing/Pabst/Fel
7 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:26:23.70 194466  69 Muddy Cup Racing
8 Russell Krueger   Sayner, WI2:27:49.00 294083  61 Muddy Cup / COLC
9 Scott Nechkash   Council Bluffs, IA2:36:13.20 172124  204 
DNF John Shull   Libertyville, IL 259398  15 CLIF BAR
DNF Jan Rybar   Apple Valley, MN 98534  27 Team Pedal Moraine
DNF Dennis Schueler   Hickory Hills, IL 224373  39 Guiness
DNF Scott McClement   Hinsdale, IL 192184  56 Guinness
DNF Christando Lombardo   Crystal Lake, IL 84076  194 Verdigris Cycling

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:9:7.20 214936  Mr. Tree
2 Brian Matter   Sheboygan, WI2:10:18.20 85929  10 Gear Grinder
3 Mike Phillips   Chicago, IL2:10:44.30 84647  54 Adventure 212/Specialized
4 Timothy Drankus   Sheboygan, WI2:21:59.90 151397  11 Alterra CoffeeRacing Team
5 Scott Cole   Stevens Point, WI2:23:2.70 7340  18 Adventure 212/Specialized
DNF Jesse LaLonde   Ely Mn 203490  Gary Fisher 29r/T^/BKB
DNF Mark LaLonde   Madison, WI 226412  Planet Bike/GT/T6
DNF Ronald Stawicki   Waukesha, WI 212641  41 Team Polska
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  53 Planet Bike/GT

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL1:5:5.10 264455  5025 CLIF BAR
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:5:54.50 288627  5001 Riverbrook Momentum
3 Arin Lemke   1:11:40.60  5034 Team Pedal Moriaine
4 Samantha Kosarzycki   1:11:58.70  5019 Alterra
5 Kira Miller   1:15:34.50  5017 
6 Stephanie Yost   1:16:25.60  5045 Titletown Flyers
7 Tia Williams   1:22:15.70  5156 
8 Maja Holcomb   1:22:22.70  5027 Fattires-n-beer.com
9 Emma Swartz     6171 Brazen Dropouts/Cronometro
10 Marilee Collier     6010 Muddy Cup Racing
11 Ashley Foate     6165 
12 Jordan Pellett     6019 Wildside Velo Club
13 Anna Poulton     6018 Clif
14 Savanah Plank     6161 
15 Linzie Stuckart     6162 
16 Leah Fletcher     6164 
17 Gabriella May     6175 
DNF Amy Nader     4558 

Women - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Yeh   1:11:36.60  5171 
2 Victoria Meyer   1:16:36.10  4596 
3 Chelsea Zello   1:19:13.50  5002 Team Extreme
4 Jamie Jacobs   1:27:23.70  5166 

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Merline   1:4:59.70  5023 Belladonnas
2 Kelly Sadauckas   1:11:33.70  5031 Team Extreme
3 Melinda Propson   1:11:56.20  5011 Performa Cycling
4 Courtney Stefanski   1:12:13.70  5161 
5 Kacie Griffin   1:15:18.50  5170 
6 Sabrina Tolley   1:16:37.80  5006 Mad Forcs
7 Heather Utecht   1:17:1.90  5163 Performa Cycling
8 Becky Carvin   1:17:58.90  5035 Muddy Cup Racing
9 Danielle Tournier   1:28:16.40  5030 Treadhead Cycling
10 Rheana Gattone   1:39:54.90  5158 
DNF Abigail Bernett     5009 The Bella Donnas

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Correen Schuebel   1:5:43.70  5168 
2 Niki Frazier   1:10:12.30  5013 Wildside Velo Club
3 Margaret Matuszak   1:11:49.20  5018 
4 Becky Rands   1:16:33.20  5160 Pedal Moraine
5 Tina Olm   1:17:32.90  5169 Gen X Cycling
6 Erica Chianese   1:27:30.60  5164 Half Acre Cycling

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Lyman   1:10:6.90  5029 
2 Diane Callaway   1:10:52.70  5159 Vernon Trails /Bluedog
3 Lisa Haase   1:14:32.10  5167 Muddy Cup
4 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:16:43.60 227409  5024 Wildside

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronit Bezalel   1:9:8.70  5165 Half Acre Cycling
2 Anne Newhouse   1:13:30.70  5162 Hayes Disc Brakes

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolleen Kralovec   1:10:10.90  5022 Spike
2 Sue Borchardt   1:13:17.00  5010 Team Extreme
3 Diana Klapperich   1:14:50.40  5044 Titletown Flyers
4 Demaris Martz   1:19:39.20  5007 Mountain Outfitters
5 Connie Holcomb   1:23:38.60  5157 Fattires-n-beer.com

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Borell   Ripon, WI1:13:35.80 184037  5021 Attitude Sports
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:15:27.80 10328  5050 Clif Bar Midwest
3 Rose Lenss   1:15:55.60  5012 Titletown Flyers

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf     3122 Team Extreme
2 Alyssa Borell   Ripon, WI 285198  3018 Attitude Sports
DNF Moriah Griesbach     3015 Point PursuitTB Club
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3033 CLIF BAR

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Nolan     3023 Muddy Cup
2 Ashley Weichmann   Madison, WI 284910  3007 UW-Madison

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Swanson     3121 
2 Sara Birdsall     3002 Performa Cycling
DNF Lisa Olson     3017 

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Heil     3021 Wheel and Sprocket
2 Brittany Barran-Stanley   Evanston, IL 244101  3118 Verdigris
3 Becky Tesch     3124 The Bella Donnas
4 Michelle Scanley     3030 Alterra
5 Rebecca Crocker     3022 Team Caboose

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3011 Twin Six
2 Ann Holsen     3003 Lakes Area Physical Therapy
3 Paige Graff-Lange     3006 The Bella Donnas
4 Francine Damico     3123 Clif Bar

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sondra Klipp     3016 Janesville VeloClub
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3009 Team Pedal Moraine
3 Molly Wolf   Driftwood, TX 295664  3032 Guiness/Wheel Werks
4 Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
5 Susie McGinnity     3901 Elliot
6 Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3125 

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
2 Christine Griesbach     3014 Point Pursuit
DNF Anne Alder-Flaminio     3120 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Burns     3119 Clif Bar
2 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3026 Muddy Cup Racing

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI 202278  715 muddy cup / singular cycles

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Baumgardt   Rockford, IL2:28:54.90 274843  520 Ellsworth
DNF meghan korol   Asheville, NC 285702  519 Twin Six

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Klug   Chicago, IL2:1:11.80 213523  567 Killjoy
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:1:59.50 227405  503 Wildside Velo Club
3 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:2:22.60 210713  517 Skinny's Club Tread
4 Andrea Matter   Sheboygan, WI2:2:34.60 157882  515 Gear Grinder
5 Claire Cannon   Madison, WI2:5:1.80 269897  504 Team Wors
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:7:51.00 223874  510 Team Pedal Moraine
7 Regina Campbell   Chicago2:9:30.80 258314  527 Alterra/TwinSix/SixSixOne
8 Renee Bach   Madison, WI2:11:20.30 242850  511 Chain Smokers
9 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:17:46.60 288201  512 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC
10 Gina Kenny   Orland Park, IL2:30:26.70 210270  566 Team Extreme

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:58:34.10 226461  516 
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  508 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:54:17.20 202434  501 Mafia Racing/Pabst/Felt
2 Holly Liske   Stanford, CA1:56:22.70 190109  502 Hayes Disc Brakes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyOSMOCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee