Race Results for
Ruby Campground XC
Port Huron, MI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Tompkin   Redford, MI1:43:36.795 141433  702 TREE FORT BIKES
2 Nate Fletcher   Hamilton, MI1:44:18.475 280251  703 CROSS COUNTRY CYCLE
3 DAVE CISCHKE   1:47:22.569  704 DMC ELECTRIC
4 Ed Serrat   Clarkston, MI1:51:59.933 228231  700 SPIN ZONE CYCLING OUTFITTERS
5 Stephen Cain   Ann Arbor, MI2:05:37.416 182759  701 DEXTER BIKE & SPORT

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DYSTANI SMITH   1:26:49.945  2901 TEAM SANDBAG

Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTHONY RIVERA   1:05:25.823  2489 MAINSTREET BIKES
2 MICHAEL DASICH   1:17:03.582  2488 PAINT CREEK BICYCLES
5 DOMINIQUE MERRITT   1:44:53.534  2487 FLYING RHINO CYCLING CLUB
11919749 BYRON M GOGGIN   MI  2486 MARINE CITY
12009178 KENNETH MAY   MI  2485 PORT HURON

Men - Cat 3 - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 MICHAEL CORONADO   0:41:47.804  2902 TEAM SANDBAG
4 OLIVER WISSMAN   1:06:17.391  2996 CANNONDALE MIDWEST RACING
3241114 JOHN DRUS   MI  2999 PINCKNEY
4538523 SIMON ALBAUGH   MI  2998 WATERFORD

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10320954 BRAD DICKSON   MI  2043 KALAMAZOO
10351467 MICHAEL T SMITH   MI  2045 ANN ARBOR
11116362 JACOB LEDLOW   MI  2046 ANN ARBOR
11413712 SCOTT SIKORSKY   MI  2044 STERLING HEIGHTS
13610404 JASON KELLOGG   MI  2047 PORT HURON

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 CHRIS PRATT   1:09:10.349  2123 RACING GREYHOUNDS
10117441 KURT BRINKER   MI  2124 ST CLAIR

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GILBERT JOHNSTON   1:01:00.031  2275 FORD
2 RICHARD WILLIAMS   1:02:21.888  2280 TEAM FRASER
5 DAVID CHAPMAN   1:11:06.873  2281 HTFD
7 BRIAN LEARY   1:19:16.031  2276 CANNONDALE MIDWEST RACING
8 RICHARD PERRIN   1:48:58.806  2277 CROSS COUNTRY CYCLE
10841291 KEVIN STACEY   MI  2278 HUDSONVILLE
10921768 JOHN GRAYSON   MI  2279 TROY
11436388 ROBERT BARR   MI  2282 KIMBALL

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSEPH ZAKRIN   1:16:18.475  2382 CANNONDALE MIDWEST
4 ROBERT FIEDLER   1:42:35.999  2381 TEAM LAST DAYS
12303638 TOM DICKSON   MI  2380 KALAMAZOO
14115107 DAVID BURKE   MI  2379 ST. CLAIR SHORES

Men - CAT 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Benjamin Miller   Quincy, MI1:33:13.949 254336  802 TEAM SANDBAG/BFB
3 PHILIP UTLEY   1:41:11.327  805 RACING GREYHOUNDS
5 BETH ANN TROLLMAN   1:41:21.343  803 DARK HORSE RACING
6 MIKE LIAGRE   1:58:24.420  801 TEAM SANDBAG
12932324 ALAN SCHLUTOW   MI  804 ROYAL OAK
14116504 JAMES SENSKA   MI  800 TROY

Men - Cat 2 - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CODY NIKKILA   1:40:16.022  1686 MICHIGAN YOUTH CYCLING
14339105 MONTANA JOHNSON   MI  1687 WATERFORD
15205620 SAMUEL ALBAUGH   MI  1682 WATERFORD

Men - Cat 2 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES TAYLOR   1:32:41.036  1680 CROSS COUNTRY CYCLE
2 MARK MCCLANAHAN   1:34:06.520  1684 PAINT CREEK BICYCLES
3 ED RAMIREZ   1:39:22.930  1683 MAINSTREET BIKES
4 ROB WONNACOTT   1:39:37.615  1685 HARD TAIL ALE
5 TODD SHORKEY   2:16:26.426  1681 TEAM SANDBAG

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FORREST JOHNSON   1:55:00.505  1555 CYCLETHERAPY RACING

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Doornbos   Woodridge, IL1:24:10.851 291548  998 VOODOO CYCLES / BILLYS BIKE SHOP
2 TODD LAWRENCE   1:26:15.896  999 TEAM SANDBAG
3 JEFF SIMPSON   1:31:33.620  939 TEAM SANDBAG

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RUSSELL VAN EVERY   1:25:07.587  1026 THE BICYCLE SHOP. CA
2 HIROAKI MORII   1:28:19.268  1024 ODEN KUN
3 BRYAN MAREK   1:33:32.877  1027 CROSS COUNTRY CYCLE
4 JAN MACHAC   1:39:44.786  1059 FRASER BIKE SHOP
5 Robert Lucia   Oxford, MI1:39:47.823 375713  1023 RBS CYCLING TEAM
6 SETH FIEDLER   1:43:08.910  1028 TEAM LAST DAYS
7 Keith Feldt   Waterford, MI1:45:00.031 256165  1022 FLYING RHINO CYCLING CLUB
14544385 CHARLES PURVIS   MI  1025 HIGHLAND

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM PAYN   1:25:54.966  1117 TEAM FRASER
2 TONY BASTUK   1:26:02.597  1121 FLYING RHINO CYCLING CLUB
3 SHAWN SCHAFFERT   1:27:23.088  1114 CANNONDALE MIDWEST RACING
5 Mark Fiedler   Clyde, MI1:36:25.188 254337  1113 TEAM LAST DAYS
6 SCOTT CALLENS   1:40:02.398  1115 MACOMB BIKE & FITNESS
7 DAVID R MOORE JR   1:40:45.470  1119 CYCLETHERAPY RACING
8 MICHAEL MANIACI   1:48:44.584  1120 TEAM SANDBAG
DNF JASON DELLINGER   MI  1118 FLINT
13419386 SCOTT ALBAUGH SR   MI  1116 WATERFORD

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 TIM MOONEY   1:28:27.557  1241 CANNONDALE MIDWEST RACING
3 DAVE ZATEK   1:29:09.379  1246 CYCLETHERAPY
4 DAVID BERGMAN   1:31:39.380  1279 RACING GREYHOUNDS
5 TED WELSH   1:32:10.620  1248 RACING GREYHOUNDS
6 MICHAEL TINGLEY   1:33:07.788  1250 WOLVERINE/AMERICAN CYCLE & FITNESS
7 MATT VOGEL   1:39:10.408  1252 RBS CYCLING TEAM
8 DAVID SCOTT   1:41:21.926  1251 TEAM EVOMO
9 ANDREW STAUB   1:44:31.497  1243 PRECISIONMTB.COM/BTT
10 SCOTT POQUETTE   1:46:29.398  1249 RACING GREYHOUNDS
11 BRYAN WISSMAN   1:51:19.418  1245 CANNONDALE MIDWEST RACING
12643365 KURT PERSKI   MI  1242 YPSILANTI
20841177 STEVE BALOGH   MI  1247 CANTON

Men - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 NEIL MILLER   1:43:54.135  1324 RACING GREYHOUNDS
12453328 ROBERT WOZNIAK   MI  1327 CLARKSTON
12814298 CHARLES NICHOLSON   MI  1328 NEW BALTIMORE
13313175 DAVID RICHARDSON   ON  1325 WINDSOR
14125914 DAVID STEIN   MI  1326 ROCHESTER

Men - Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID COAR   1:26:57.529  1414 DRT CONSULTING
2 ANDY JENNER   1:37:14.768  1416 THEBICYCLESHOP.CA
3 MITCH BOLT   1:51:48.650  1415 TEAM SANDBAG
21741585 RON SOLOMON   MI  1413 OAKLAND TWP

Men - Cat 2 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NIEL SCHARPHORN SR   1:40:34.812  1553 CROSS COUNTRY CYCLE
21748171 RICK SMITH   MI  1554 ROYAL OAK

Men - Cat 1 - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Evan Castile   Washington, MI2:02:52.198 253520  152 TEAM FRASER
14933139 Scotty Albaugh   Waterford, MIMI 278675  153 WATERFORD

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sascha Leuthold   Rochester Hills, MI1:46:23.480 294012  219 RBS CYCLING TEAM
2 Scott Hoffner   Milford, MI1:46:47.386 294925  222 TEAM GIANT-MICHIGAN
3 BRYAN UNDERWOOD   1:50:17.462  223 CYCLETHERAPY
5 Daniel Sterling   Livonia, MI1:59:23.196 285575  221 RACING GREYHOUNDS
15514084 Aaron McCready   Novi, MIMI 294442  220 NOVI

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Gaffner   Battle Creek, MI1:46:44.710 246185  345 TEAM ACTIVE
2 Brian Crook   Bakersfield, CA1:46:51.667 284356  351 TEAM SANDBAG
3 Brian Harris   Holland, MI1:50:03.284 176820  346 CROSS COUNTRY CYCLE
4 Adam Naish   Rochester, MI1:50:23.854 272572  348 RBS CYCLING TEAM
5 John Osgood   Kimball, MI1:52:45.783 254343  349 TEAM SANDBAG
6 Todd Powers   Marysville, MI1:54:13.194 256547  350 TEAM SANDBAG
7 Gregg Dionne   Auburn Hills, MI1:54:47.162 296289  352 FLYING RHINO CYCLING CLUB
8 Derek Hill   Waterford, MI1:57:50.250 279612  347 CYCLETHERAPY RACING

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Goddard   Rochester Hills, MI1:43:44.852 227916  409 TEAM FRASER
2 Peter Favata   Utica, MI1:46:06.297 229150  416 TEAM FRASER
3 paul wood   Flint, MI1:47:49.105 284333  417 TEAM FRASER
4 David Hollis   Clio, MI1:50:42.765 40151  413 CYCLE FIT
6 JIM HILDITCH   1:51:27.204  414 TREEFORT BIKES
7 Kevin Kahl   Avoca, MI2:00:12.867 278210  410 TEAM SANDBAG
8 Kevin Skipworth   Findlay, OH2:22:48.485 294491  412 CITY BIKE SHOP
DNF Keith Riege   Lake Orion, MI 29844  411 PAINT CREEK BICYCLES
15056051 WERNER STREICH   MI  415 WHITE LAKE

Men - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calvin Stewart   Novi, MI1:53:31.493 176808  505 TREEFORT BIKES
2 Gary Winkel   New Hudson, MI1:54:14.879 296244  502 RACING GREYHOUNDS
3 Mark Oswald   Oxford, MI2:00:21.360 179292  503 MAIN STREET BIKES
4 Craig Morris    Bloomfield Hills, MI2:15:37.709 236453  501 RACING GREYHOUNDS
DNF Dennis Gustafson   Lake Orion, MI 280254  504 PAINT CREEK BICYCLES

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Tanguy   Rochester, MI1:55:02.070 217038  75 TEAM FRASER
2 Greg Kuhn   Sterling Heights, MI1:59:06.795 227915  74 TEAM FRASER
3 Kyle Stange   Millington, MI1:59:36.263 222632  66 CYCLEFIT MULTISPORT
4 Mark Parmelee   Ortonville, MI2:02:04.894 264374  64 CYCLETHERAPY RACING
5 Joseph Brzuchanski   Highland, MI2:06:10.823 166327  72 BELLS BREWERY/QUIRING CYCLES
6 Daniel Kotwicki   Ann Arbor, MI2:06:34.926 80483  73 29ERCREW.COM
7 William Clikeman   Troy, MI2:08:19.189 212323  70 WOLVERINE / AMERICAN CYCLE & FIT
8 Robert Herriman   Royal Oak, MI2:09:02.111 125151  69 WOLVERINE / AMERICAN CYCLE & FIT.
9 STEVE DEMPSEY   2:11:12.686  71 WOLVERINE / AMERICAN CYCLE & FIT
10 Jorel Hendershot   Mears, MI2:17:54.569 116140  68 CANNONDALE MTB TEAM
11 Nicholas Boswell   Pullman, WA2:17:57.722 234439  67 UNIVERSITY OF MICHIGAN
DNF Cory Stange   Millington, MI 260216  65 CYCLEFIT MULTISPORT

Women - Pro Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SUSAN STEPHENS   1:51:41.726  676 BRODIE BIKES/BICYCLE SHOP
2 KATERINA MACHACOVA   1:58:45.144  677 TEAM FRASER
3 Amanda Ryan   Farmington, MI2:11:13.760 286220  672 WOLVERINE / AMERICAN CYCLE & FIT.
4 Ketura Hendershot   Mears, MI2:23:41.528 174026  674 CANNONDALE MTB TEAM
5 Chenoah Hendershot   Mears, MI2:23:56.557 174025  673 CANNONDALE MTB TEAM
DNF CAROLYN ASH GALLOWAY     675 SIGNOUTFITTERS.COM

Women - Cat 3 - 15-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12014018 KAREN BARTELS   MI  2650 PORTAGE

Women - Cat 2 - 1-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KELLY BARTLETT   1:54:12.868  1745 CYCLE THERAPY
2 REBECCA WISSMAN   2:08:25.479  1746 CANNONDALE MIDWEST RACING

Women - Cat 2 - 25-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER DOLENGA   1:52:44.371  1827 DARK HORSE RACING
2 JESSI WONNACOTT   1:57:31.503  1828 HARD TAIL ALE

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA JOHNSON   1:51:06.358  1829 CYCLETHERAPY RACING
2 Lillian Ruiz   Ypsilanti, MI2:02:27.738 254346  1905 TREEFORT BIKES
4 KATHY SERRAT   2:45:22.836  1907 DAVE STOVER
22527272 RITA SMITH   MI  1906 ROYAL OAK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyShimanoBonk BreakerUSACDFSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee