Race Results for
Chippewa Valley Firecracker (2009 WORS #5)
Eau Claire, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/05/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Kaatz   38:30.30  4015 Attitude Sports
2 David Flaten   38:55.10  4004 
3 Josh Linn   39:42.50  4409 
4 Tim Kilas   41:14.80  4456 Gear N' Up
5 Joshua Stepka   41:16.50  4048 Chain Of LakesCyclery
6 Riley Kopesky   Hubertus, WI41:17.70 298099  4059 Expo Racing
7 Peter Mueller   41:19.70  4388 the Hut
8 Dominic Del Vecchio   41:22.40  4401 
9 Jordan Watkins   Marshfield, WI41:51.10 243920  4062 EXPO Racing
10 Logan Schlough   42:1.70  4390 
11 Josey Weik   42:23.60  4064 Ski Hut
12 Adam Kay   42:59.40  4420 Riverbrook Momentum
13 Malachi Romportl   43:1.10  4432 
14 Michael Christiano   43:2.70  4458 Gear N Up
15 Timothy Kubetz   43:10.90  4450 
16 Joel Bransky   43:21.40  4418 
17 Kyle Berchem   43:25.80  4044 
18 Brandon Flisram   43:27.80  4169 Team Extreme
19 Ryan Kay   43:29.70  4419 
20 Scott Krueger   44:14.60  4807 Muddy Cup
21 Shane Kouba   44:25.30  4424 Vernon Trails
22 Nolan Wanous   45:27.70  4452 
23 MAtt Linn   45:38.00  4411 
24 Jonathon McBurney   46:22.60  4386 
25 Hayden Schlough   46:44.90  4400 
26 Mitchell Sletner   47:39.70  4465 
27 collin coleman   Cedarburg, WI47:42.50 293072  4046 Alterra MTB Team
28 Cory Marty   48:29.10  4389 
29 Dylan Luebbe   49:36.00  4444 Ski Hut
30 Eric Huse   55:56.60  6128 
31 Jeffrey Martz   Kewaskum, WI 297043  6007 Mountain Outfitters
32 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6008 
33 Andrew Schmidt     6006 
34 Alex Kay     6135 
35 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Twin Six
36 Bridger Moris     6121 
37 Austin Sympson     6124 RVO/Kegels
38 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
39 Roman Kosarzycki     6013 Alterra
40 Jake Peterson     6142 
41 McKinley Siegle     6130 
42 Tanner Moris     6126 
43 Owen Reich     6134 
44 Taylor Blodgett     6119 Overdrive Cycling
45 Henry Wisner     6139 
46 Kyle Kargel     6002 Wildside Velo
47 Collin Neuser     6127 
48 Endre Lund     6137 
49 Devon Horner     6118 LCR
50 Joey Scalissi     6023 Muddy Cup racing
51 Jonah Barstad     6129 
52 Wyatt Horner     6122 LCR
53 Slate Sorenson-Mathes     6141 
54 Cole Michaelsen     6143 
55 Elliot Schneider     6021 Elliot
56 Zack Kargel     6003 Wildside Velo
57 Cole Johnson     6120 Freewheel Bike
58 Tyler Brady     6123 
59 Tyler Holden     6136 
DNF Daniel Barry     4082 Roscoe Rider
DNF Tom Ramquist     6004 
DNF Jack Johnson     6125 Freewheel Bike

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Joyce   39:22.30  4047 Michael's Cycles
2 Nick Krcma   39:27.60  4012 cbw
3 ryan Besley   39:52.30  4461 
4 Alex Zirngibl   40:2.30  4397 
5 Mark Johnson   41:3.60  4416 
6 Daniel Trupp   41:36.40  4849 
7 Dan Baier   43:3.20  4467 
8 Adam Falteisek   43:27.80  4445 
9 Byron Guerra   43:46.30  4054 Mr. Tree Racing
10 Adam Olson   44:11.80  4429 
11 Jared Brodjeski   44:18.80  4074 -
12 Richard Paupore   45:47.00  4464 
13 Tim Marvin   49:4.50  4457 
14 Camden Wesley   50:18.90  4427 
15 Caleb Zlomke   53:1.20  4052 Mr. Tree
16 Travis Schirpke   53:5.50  4057 TEAM EXTREME
17 Chris Flores   58:56.30  4413 
DNF Nick Wierzba     4037 City Bike Works
DNF Erik Radtke     4404 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Christman   39:21.20  4462 Anybodys
2 Eli Lipp   39:24.00  4029 Speed Freak
3 Matt Karwowski   39:51.40  4079 
4 Brian Paterson   Lakemoor40:21.00 397513  4060 Team AttakTiks
5 Jonathan Blanchard   40:45.80  4053 
6 Adam Carignan   40:54.00  4430 
7 Philip Johnson   42:15.30  4448 
8 David Julson   43:27.00  4433 City Bike Works
9 Makenzie Weston   44:9.30  4469 
10 Alex Lipp   44:12.40  4470 
11 Sharat Mortha   44:41.30  4453 
12 Jimmy Rohde   45:1.30  4446 
13 Dan Jesse   58:15.40  4459 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Wierzba   38:59.00  4019 
2 Martin Tank II   39:54.00  4417 Team Cyclopath
3 Jason Gibson   40:12.50  4061 GEARNUP
4 Rennis Delgado   41:0.40  4028 
5 Jake Tanner   41:42.30  4463 
6 Scott Kwiecinski   41:56.70  4431 
7 Chris Horsmann   42:17.30  4402 
8 Ryan Carignan   42:20.70  4394 
9 Mark Anderson   42:45.20  4844 Eau Claire Bike and Sport
10 Steve Swartz   42:54.60  4396 
11 Tim Gilbertson   42:55.00  4447 
12 Jereme Rauckman   42:57.90  4434 
13 Daryl Krans   42:58.60  4425 
14 Shawn Stutzman   43:17.00  4443 
15 Bradley Lahner   46:43.60  4460 
16 Matthew Hutchison   50:50.50  4403 
17 Jesse Berg   53:58.10  4449 
DNF Kyle Schmidt     4391 
DNF Adam Schinker   Waukesha, WI 250576  4801 Wheel & Sprocket
DNF Corey Hetzel   Madison, WI 285597  4815 Team Cyclopath

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Harron   Dillon, CO39:30.60 297062  4031 Cascade Mountain
2 Christopher Schmidt   40:5.90  4008 
3 Mark Clinton   41:4.70  4809 Attitude Sports
4 Jason Melby   42:27.40  4451 
5 Chad Veith   42:32.00  4847 
6 Jack Pabst   43:54.40  4018 
7 Shawn Walker   44:9.70  4455 
8 Peter Fetters   Neenah, WI44:56.30 292715  4040 
9 Scott Yurjevich   45:17.00  4066 Gen. X Cycling
10 Anthonie Marx   45:22.60  4439 
11 Matthew Stecle   46:30.10  4852 
12 Joe Lytle   52:21.10  4423 H1N1
13 Eric Klister   53:20.90  4005 Team Pedal Moraine
14 Dave Parkinson   58:22.10  4392 
15 Jim Zahradka   60:56.90  4454 
16 Tom Sather   1:4:9.00  4405 
DNF Joel Stewart     4180 Titletown Flyers
DNF Jeff Batzer     4412 H1N1
DNF Chris Hoyme     4802 Mountain Outfitters
DNF Rob Nieth     4804 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Skinner   39:20.20  4055 Michaels cycles
2 Dale Crowell   41:19.40  4850 
3 Robert Dunahee   41:20.80  4022 Team FCA Endurance
4 Joel Ficke   41:42.00  4845 
5 James Blodgett   42:17.90  4399 Overdrive Cycling
6 Jody Arlen   42:19.80  4398 
7 Steve Beach   42:22.50  4010 
8 Joel Flory   43:41.30  4435 
9 Michael Cogan   43:58.90  4407 
10 Ray Iesalnieks   44:28.30  4387 
11 Matt Frank   45:49.40  4468 
12 Tim Logan   45:50.20  6140 
13 Jon Riggs   46:26.20  4846 Unhuman Ec Bike and Sport
14 Mark Vinall   47:43.40  4441 Strange Brew Racing
15 Scott Graff   48:2.20  4027 
16 John Linn   51:8.40  4410 
17 Dwain Holden   1:11:44.80  4421 
DNF Michael Gorka   Salem, WI 13730  4025 
DNF Thomas Brown     4808 Expedition Supply

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Gray   41:31.50  4437 
2 Don Crowell   44:25.20  4851 
3 Randy Eide   45:24.80  4440 Strange Brew Racing
4 Timothy Wateski   46:10.30  4848 
5 Gregory Spencer   46:12.60  4428 
6 Henry Kosarzycki   51:0.90  4806 Alterra
7 Joel Berchem   56:54.80  4045 
8 Keith Polfuss   58:35.00  4414 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Hintz   39:44.60  4438 Overdrive Cycling
2 Scott Foate   41:44.30  4083 
3 Chris Kemble   42:48.30  4033 
4 David Carignan   43:25.70  4408 
5 Mike Cisek   43:34.90  4426 Freewheel Cycles
6 Mike Richards   44:48.10  4393 
7 Tim Kilness   44:54.60  4442 TBAMR
8 Bob Jankowski   45:5.80  4384 
9 James Simmons   45:59.50  4068 
10 Mark Corrigan   46:18.90  4001 
11 Richard Patridge   46:23.70  4385 
12 Steven Bircher   47:45.10  4466 Overdrive
13 John Hemphill   48:6.80  4415 
14 Jerry Engen   49:38.00  4436 
15 George Doty   50:58.90  4422 
16 Dennis Klinkert   53:14.30  4043 
17 Ron Jansen   55:28.70  4030 
18 Ted Batzer   55:31.00  4017 
19 Dennis Westberg   1:1:26.10  4020 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Krieger     2055 Alterra
2 Cameron Schave     2119 Fond Du Lac Cyclery
3 Chris Hinshaw     2053 Attitude Sports
4 William Griesbach     2115 Point Pursuit
5 Dustin Dale   Cable, WI 294108  2117 Riverbrook Momentum
7 Adam Lange   Appleton, WI 293414  2923 Gen X / World Bicycle Relief
8 Chris Harrison   Green Bay, WI 296466  2105 Titletown flyers
9 Andrew Senderhauf     2027 wheel and sprocket
10 Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
11 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2120 EXPO Racing
12 Garret Post     2478 Point Pursuit
13 Cody Scott   Mahtomedi, MN 250669  2508 The Bikery Race Team
14 Jack Nelson     2510 
15 Samuel Martz   Kewaskum, WI 297044  2167 Mountain Outfitters
16 Tayler Schoenberg     2529 
DNF Chris Denny   LLC  2906 Adventure 212
DNF Andrew Fehrenbach     2061 
DNF Keaton Wenzel   Hartford, WI 297083  2118 EXPO Racing
DNF Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Clif

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Golomski   Greenfield, WI1:41:15.40 208973  1025 
2 Andrew Rosch   Madison, WI1:44:49.60 240507  1073 
3 Matthew Muraski   1:45:32.10  1043 The Route
4 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:46:40.40 241021  1011 UW-Whitewater / PowerBar
5 Brian Braun   Madison, WI1:48:1.10 276620  1051 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
6 Matt Millin   1:48:4.50  902 Mountain Outfitters
7 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:48:21.50 263354  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
8 Daniel Hanson   1:48:40.40  1324 
9 Joseph Maloney   1:49:37.70  1334 
10 Tim Bekke   1:51:40.30  1364 Hub Bicycling League
11 Michael Sherven   1:52:38.00  1068 Fat Tires and Beer
12 Jesse Lueders   1:55:21.60  1345 
13 Sebastian Corby   1:55:28.90  1065 Log Eaters
14 Matt Bolenbaugh   1:57:52.90  1365 
15 Erik Johnson   1:58:7.70  1329 
16 Ryan Kann   2:1:5.10  1341 
17 Jason Shong   2:1:45.00  955 Bike Doctor
18 Aaron Deutchman     2494 
19 Bradley Stankowski     2126 
20 Chad Soua     2513 Gear Grinder
21 Brandon Barber   Houston, TX 284774  2482 
22 Adrian Icenogle     2056 Attitude Sportss/BelGioioso
23 Russell Goessl     2530 Shocker
24 Danny Holtermann     2222 Gen-ex/World Bicycle Relief
25 Elliott Krizek     2532 
26 Ryan Wenzlick     2136 Titletown Flyers
27 Jacob Jackson     2962 
28 Chad Hoppe     2044 Team Fond du Lac Cyclery
29 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2907 Attitude Sports
30 Jacob Becker     2116 GenX/World Bicycle Relief
31 Ryan Paull     2524 
32 Scott Anderson     2146 Titletown Flyers
33 Joel Jahnke     2487 
34 Lee Bengel     2467 MNJRC
35 Chris Smith     2003 Team Extreme
36 Paul Westberg     2905 Title Town Flyers
37 Kristof White     2966 
38 John Sowatsky     2507 
39 Relf Severtson     2522 
DNF Peter Coenen     1066 
DNF Michael Anderson     1342 Schwag Racing
DNF Brandon Ostroot     1352 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Neubauer   1:46:9.20  1038 performa Cycling
2 Luke Holtan   1:47:29.10  1343 Velo Trocadero
3 Jesse Shoemaker   Depere, WI1:47:29.40 291522  1027 Performa Cycling
4 Scott Spoo   1:47:45.00  1328 Wannabee Racing
5 Matt Kamphuis   1:48:28.60  1346 Angry Bovine
6 Corey Stelljes   1:48:48.40  1089 chainsmokers
7 Spencer Strigel   1:48:58.00  1060 
8 David Thomas   1:48:58.10  908 Twin Six
9 David Bender   Kenosha, WI1:49:47.20 260585  1120 JVC/Michael'sCycles
10 Michael Ziegler   1:52:29.60  1019 JVC/Michael'sCycles
11 Karl Erbach   Sun Prairie, WI1:55:29.10 235285  1040 Project 5 Racing
12 David Feuillerat   1:59:15.20  1048 JVC/Michael's Cycles
13 Nick Rhoads   2:8:30.90  964 
14 Ryan Kleimenhagen     2098 Chainsmokers
15 Andrew Webb     2176 
16 Jeffery Bushendorf     2504 Wannabe Racing
17 Ben Marchewka     2036 Team Pedal Moraine
18 Jamie Prange     2034 
19 Brandon Cunico     2470 
20 Daniel Johnston     2523 
21 Jake Swenson     2094 Spokes N Spines
22 John Hayes     2959 
23 Aaron Mix     2071 Spokes N Spines
24 Tyler Welnak     2804 
25 Andy Berg     2903 Bike Doctor
26 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2008 threadhead cycling
27 Mark Schindel     2816 Titletown Flyers
28 Russell Daines III     2490 Muddy Cup
29 Rick Larson     2493 Larson Chiropractic
DNF Constantine Peters     1052 EXPO Racing
DNF Eric Fossell     1107 Spokes N Spines
DNF Ryan Theel     2033 
DNF Eric Paupore     2506 Team Awesome
DNF Adam Rumphol     2521 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Weivoda   1:41:58.90  961 Lacrosse Loggers
2 MARK LEWIS   1:43:27.40  1339 Overdrive
3 Bryan Rhody   Edina, MN1:46:21.90 282644  1004 Peace Coffee
4 Jason Boynton   1:46:32.40  1332 Beans and Barley
5 Chris Ames   1:46:48.40  963 Freewheel Bike
6 Joe Riesberg   1:46:54.40  1062 Mountain Outfitters
7 Tim Stone   1:47:22.00  1350 Kenwood Racing
8 Mark Walter   1:49:43.60  1335 Muddy Cup Racing
9 Ryan Shiroma   1:49:44.70  905 T6/BelGioioso/BKB
10 Matt Block   1:50:51.00  1034 BIKEMAN.COM
11 Scott Hietpas   Appleton, WI1:50:56.10 285504  1046 Wors
12 Aaron Pidde   1:51:0.90  1336 Silver Cycling
13 Jason Vinar   1:51:15.90  965 Silver Cycling
14 Erich Ponath   1:51:30.10  1349 Fattires-N-Beer
15 John Oman   1:52:29.80  1359 Wannabee Racing
16 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:53:12.40 228524  1074 Guinness
17 Aaron Sturgis   1:59:2.80  1337 Spring Street Springs
18 JASON SCHERMAN   New Market, MN1:59:9.70 296398  1360 Wannabe Racing
19 Chris Ruch   2:1.20  1351 
20 Roberto Madrigal   2:4:43.90  1355 Revolution
21 Ryan Tenge   2:9:37.10  959 
22 Eric Olson     2965 
23 Dan Knudsvig     2488 
24 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2476 Mafia Racing
25 Noah Michaelsen     2500 Bloomer Cycling
26 Tyler Grenzow     2531 
27 Nathan Lillie     2496 
28 Joshua Blum   La Crosse, WI 3998  2519 585 Speed Shop
29 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  2052 Wildside Velo Club
30 John Shaffer     2466 
31 Ben Leach     2130 Skinners Club Tread
32 Jimmy Toombs     2177 Erik's Bikes &Boards
33 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  2080 Mountain Outfitters
34 Robert Mautz     2107 Mountain Outfitters
35 Zachary Blankenheim     2517 
36 Jason Luther     2112 
37 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
38 Cesar Arauz     2859 
39 Brian Benson     2809 Team Pedal Moraine
40 Alex Paupore     2166 Force NorthWoods
41 Aaron Fleming   Rockford, IL 210500  2857 Spokes and Spins
42 Timothy Hall     2035 
43 Michael Olm     2016 GenXcycling
44 Brad Miller     2473 Eau Claire Bike and Sport
DNF Joel Coon     906 T6/BelGioioso/BKB

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cullen   1:40:57.90  1087 bloy concreteket
2 Chris Solan   Antioch, IL1:45:12.60 204340  1091 
3 Bob Brady   1:45:34.70  1321 
4 Karl Tillman   La Crosse, WI1:45:37.80 294041  1012 LaCrosse Velo Club
5 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:46:52.80 205152  1006 Muddy Cup / T6
6 jess kruchoski   Hartland, WI1:47:58.50 261579  1023 Guinnesswerks
7 Tom Kapanke   1:48:34.00  962 Twin Six
8 Andrew Chaffe   1:49:35.40  1361 GSCA
9 Kevin Roytek   1:49:59.30  957 CVCC Spring Street Sports
10 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:50:6.20 227409  1053 Wildside Velo Club
11 Joe Greatens   1:50:6.50  1330 
12 Thomas Little   1:52:24.00  1366 
13 Jon Kern   1:53:2.50  1354 Hop Fit
14 Marty Larson   1:54:26.80  956 Vernon Trails/Prairie Peddler
15 Chris Burg   1:54:50.80  966 Freewheel Bike
16 Todd Bischoff   Sun Prairie, WI1:56:42.70 67171  1010 Gary Fisher 29er Crew
17 Jason Martini   1:56:58.10  1036 Titletown Flyers
18 Cal Collins   2:1:47.80  1322 Wannabee Racing
19 Gary Underdahl   2:3:24.00  1357 Twin Six
20 Cory Mortensen   2:25:17.10  1362 
21 Daniel Logan   Osceola, WI 278481  2964 Rover Valley cycling
22 Greg Heil     2142 Wheel & Sprocket
23 Scott Diedrich     2175 Attitude Sports
24 David Olson     2471 Overdrive
25 Noah Marcus     2097 chainsmokers
26 Brent Palmer     2960 
27 William Burkholder   Rockford, IL 296156  2156 Kegel's Bike
28 Cole Jacobsen     2164 Titletown Flyers
29 Jeremy Lentz   Colgate, WI 292071  2041 
30 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
31 Nick Pettis     2861 Wannabe Racing
32 Matthew Johnson   Saint Paul, MN 95633  2465 Freewheel Bike
33 Brian Hoemke     2817 Spokes N Spines
34 Jason Hoffe     2468 
35 Jeff Weyenberg     2032 
36 Nic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes
37 Jason Henry   Lake Geneva, WI 291422  2901 Half Arce Cycling
38 Carl Voss     2860 
39 Randy Stearns     2520 New Auburn builders
40 Bryan Lau     2092 
41 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
42 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  2813 Wors
43 Jason Ruesch     2143 
44 John Hughes     2174 Team Pedal Moraine
45 Matthew Rimer     2486 
46 Eric Sockness     2480 
47 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2026 
48 Dan Seanor     2462 
49 Lars Long     2481 
50 Todd Burns     2516 
51 Arlen Beaudette     2472 
52 Jeremy Wells     2492 
53 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2009 
54 Matthew Forst     2820 
55 Brandon Cornejo   Madison, WI 217848  2464 HUP United
56 Kevin Schuster     2104 Gen X/World Bicycle Relief
DNF Sean Nelson   Minneapolis, MN 264698  1363 The Hub Cycling League
DNF Anthony Dombrowski     2096 Pedal Moraine
DNF Todd Amunrud     2463 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Krueger   Sayner, WI1:43:51.10 294083  1042 Muddy Cup / COLC
2 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:45:23.90 283600  1070 Muddy Cup
3 Greg Jones   1:45:43.90  904 Hayes Brakes
4 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:47:15.70 278002  1022 clif bar
5 Glen Stroik   Franklin, WI1:47:17.10 258547  1030 Wheaton Franciscian Healthcare
6 Brian Hess   Menasha, WI1:47:41.70 296462  1056 WORS
7 Piotr Bednarski   1:47:45.80  1353 Freewheel
8 Mark Cole   1:49:0.60  1111 Specialized/Titletown Flyers
9 Don Slickman   1:51:36.50  1092 Mountain Outfitters
10 Todd Bugnacki   1:52:0.70  1026 Club Tread
11 Sean Heide   1:52:33.70  1356 
12 Edward Dutczak   Crete, IL1:55:59.40 80789  1049 South Chicago Wheelman
13 Bill Schneider   1:56:30.90  1325 Elliot
14 Rob Belz   1:56:41.00  1347 
15 Timothy Bates   Madison, WI2:23:36.30 53247  912 Bare Knuckle Brigade T6
16 Eric Sorenson     2483 
17 Dan Szczepanski     2083 Title Town Flyers / BelGioioso
18 Bob Callaway     2007 Vernon Trails
19 Curtis Schlough     2469 
20 Stephen Wisner     2963 Spring Street Sports
21 Sean Miller     2484 
22 Joe Alligood   Rockford, IL 274955  2170 Ellsworth
23 Paul Potter     2501 BMT
24 Matt Dale     2505 
25 Shown Houser     2533 
26 Kelly Skinkis     2498 Titletown Flyers
27 Joseph Spooner     2518 
28 Michael Quitzon     2123 
29 Wade Flisram     2169 Team Extreme
30 Eric Schoenberg     2862 
31 Alan Potter     2502 
32 Troy Olm     2168 Chainsmokers
33 Dave Dahlman     2048 Team Extreme
34 Shawn Hauser     2064 Titletown Flyers
35 Brian Anderson     2485 
36 Mike Cass     2858 
37 Nick Lansing     2535 
DNF Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI 242243  1021 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Jim Chapman     1326 
DNF Gregory Gentle     1327 Hollywood Cycles/Silver Cyclin
DNF Fred Hubley     1338 Wheel and Sprocket
DNF Steve Davidson     2161 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   1:44:7.10  1348 Loon State Cycles
2 Jerome Daanen   Racine, WI1:46:30.20 164575  913 TWIN SIX / MARS
3 Jeff Sympson   1:47:15.00  1086 RVO/ Kegel's
4 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:48:40.80 253459  903 Extreme Bike
5 Robert Schlegel   1:49:3.80  1041 JVC/Michael's Cycles
6 Ross Lemke   1:49:24.50  1002 Team Pedal Moraine
7 Jeff Seifert   1:49:53.80  1050 Guinness
8 Jay Labecki   Milwaukee, WI1:56:32.50 20074  1007 Hayes Brake
9 Paul Ayres   1:56:46.10  1333 
10 Tom McBurney   1:57:52.50  1323 Peace Coffee
11 Ron Kay   1:59:6.00  1331 Hayes Disc Brakes
12 Erik Dalgaard   2:32.40  1367 
13 Brian Kelley     2077 kelchiro/new auburn builders
14 Jesse Kusserow     2070 
15 Kenneth Ramm     2108 Wors
16 Michael Giesen   Chilton, WI 297775  2171 Title Town Flyers
17 Michael Owens     2157 alterra
18 John Daming     2856 
19 Bruce Brown   Indianola, IA 263804  2460 MOB Racing
20 Mike Hill     2495 
21 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2909 Team Extreme
22 Dave Reich     2021 Team Extreme
23 Troy Sable     2039 
24 Don Freitag     2019 Big Ring Racing
25 Timothy Blob     2461 GearNUp
26 John Nelson     2509 
27 Jeff Greatens     2491 
28 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
29 Bob Mueller     2855 INSITES
30 Steven Drecoll     2132 
31 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
32 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI 61542  2967 Spring Street Sports
33 Gary Esko     2065 
34 Todd Wanous     2503 
35 Kevin Knutson     2489 Peace Coffee
36 Ron Kapaun     2526 
DNF Christopher Berge     1344 Team Magnus

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Tio     2514 
2 Jerry Leair     2153 Mr. Tree
3 keith kaufman   Eau Claire, WI 263664  2163 Overdrive Cycling
4 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
5 Gary Gross     2961 
6 Daniel Schuster   Weston, WI 296258  2010 City Bike Works
7 Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
8 Tom Bengel     2474 SPBRC
9 Rodney Garayt     2497 
10 Mark Muraski     2103 Riverbrook
11 John Wrvcza     2536 
12 Daniel Braun     2113 TEAM EXPO
13 Stephen Week     2069 
14 Jay Tegeder     2515 Loon State
15 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2012 
16 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  2475 
17 Lanol Leichty     2527 
18 Bill Styer     2512 
19 Jay Deitz     2525 
20 Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
21 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2155 TreadHead Cycling
22 Randy Borst     2060 Titletown Flyers
23 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2062 Titletown Flyers
24 Frank Sniadajewski     2074 Point Pursuit
25 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
26 Bill Goodman     2528 
27 Larry Marx     2499 
28 Bruce Parker   Edina, MN 260693  2075 Freewheel BikeShop
29 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
30 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 
31 Jim Shong     2910 Bike Doctor
32 Jerry Manta Jr     2057 Treadheads
33 Steve Manthe     2025 Chainsmokers
34 Wally Sniadajewski     2810 Point Pursuit
35 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2072 Titletown Flyers
DNF Gregory McCrea   Houston, TX 53217  2854 Silver Cycling

Men - 1-2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Baker   1:49:8.00  834 
2 John Timm   Germantown, WI1:49:24.70 209235  810 Team Extreme
3 Gregory Bower   Boulder, CO1:50:15.10 228101  805 
4 Jamie Mannion   1:54:41.70  833 emag
5 Marcum Martz   1:55:13.00  802 Mountain Outfitters
6 Steve Kapaun   1:55:24.60  836 
7 Steven Sletner   1:55:35.00  835 
8 Wayne Fish   Rhinelander, WI1:56:38.70 296139  801 Fish Nordic
9 Bob Boone   Eau Claire, WI1:56:51.80 4227  831 
10 David Wellskopf   1:58:55.20  960 
11 Gary Meader   1:59:30.70  837 
12 James Grant   Fountain City, WI2:2:47.30 134086  832 Independent Fabrication
13 Mike Wanek   2:5:58.10  803 
14 Rodney Johnson   Minneapolis, MN2:22:53.40 18031  165 Free Wheel Bike
DNF Bradley Tennis   Baraboo, WI 280203  807 Wildside Velo
DNF Randy Pallex     808 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN1:41:41.00 279039  730 Peace Coffee
2 Luke Baker   1:45:53.70  731 
3 Justin Michels   1:46:17.80  712 Gear N' Up
4 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:46:43.60 210565  708 Team EXPO Racing
5 Myles Beach   Larsen, WI1:46:51.00 208348  701 expo
6 Kyle Warras   Waukesha, WI1:49:34.60 280628  710 EXPO Racing
7 Trent Warner   Elk River, MN1:50:1.30 266006  732 Maplelog
8 Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:55:59.40 209414  702 EXPO
9 Michael Dutczak   Crete, IL1:58:26.00 200766  704 Couth Chicago wheelman
10 John Kummer   Plymouth, WI1:58:52.20 299122  714 Fattires-N-Beer
11 Theodore Peters   Hartford, WI2:2:5.40 267190  707 EXPO Racing
12 Aristotle Peters   Hartford, WI2:17:44.30 242486  42 EXPO Racing
13 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN2:45:29.00 283629  171 Penn Cycle Bikes
DNF Casey Hildebrandt   Weston, WI 296192  709 EXPO Racingn
DNF Caleb Lenss   Luxemburg, WI 282426  711 Titletown Flyers
DNF Ryan Voss   Damascus, OR 286022  705 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Braun   Waukesha, WI2:8:46.80 285001  25 Adventure 212 /Specialized
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:10:49.80 210080  162 Hollywood/Silver Cycling
3 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN2:10:51.10 211093  161 Silver/Hollywood cycles
4 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:12:10.50 182019  43 Title Town Flyers
5 Ben Koenig   Schofield, WI2:12:16.70 267964  21 Rib Mountain Cycles
6 Matt Gehling   Madison, WI2:12:46.40 214485  34 Team Wors
7 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:13:26.40 207074  79 Titletown Flyers
8 James LaLonde   Chicago, IL2:13:30.20 273642  48 GF29 T6T6
9 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:14:3.80 242169  37 Attitude Sports
10 Jake Begley   Tempe, AZ2:14:8.60 268804  24 Spring St./Rudy Project/GU
11 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:16:0.40 247082  17 Fond du Lac Cyclery
12 Nikolai Anikin   Duluth, MN2:17:44.60 261138  178 Conti
13 Carlos Haeckel   Madison, WI2:17:57.00 227622  26 Alterra / Sun Ringle Factory
14 Christian Brekke   Stoughton, WI2:19:11.50 244627  13 Fisher 29er Crew
15 John Beck   Tucson, AZ2:21:56.80 264025  49 
16 cody larson   Northfield, MN2:24:44.50 298311  160 
17 Cody Goettl   Harrison, AR2:25:33.40 287214  52 UW-Stout
18 Nathan Johnson   La Crosse, WI2:32:59.30 263266  179 Muddy Cup
DNF Raymond Nickles   Maplewood, MN 279231  158 LCR
DNF Paul Ellis   North Oaks, MN 84976  170 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:8:33.50 182256  36 Team Polska
2 Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:13:5.30 209153  16 Team Wors
3 Barry Tungseth   Stillwater, MN2:13:28.50 211935  164 Flat City Cycling
4 Ray Nelson   Woodstock, IL2:14:23.20 193027  100 Treadhead Cycling
5 Trevor Olson   Rochester, MN2:16:2.40 264356  29 Muddy Cup
6 Douglas Pietz   Milwaukee, WI2:16:3.60 138646  35 Team Polska
7 Adam Swank   Duluth, MN2:16:28.80 231320  181 
8 Joshua Shively   La Crosse, WI2:19:28.00 32513  153 La Crosse VeloClub
9 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN2:19:36.60 244650  166 Synergy
10 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI2:19:52.80 93290  152 Team Magnus
11 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:22:28.60 285418  12 Wheel & Sprocket
12 Kevin Supple   Robbinsdale, MN2:23:3.30 297439  157 Peace Coffee
13 Bart Rodberg   Duluth2:24:56.60 153722  180 Lake Superior Cycling
14 Aaron Swanson   Ashland, WI2:27:19.60 209665  183 Swanson Financial Services
15 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:27:47.70 257462  32 Wors Posse
16 Jesse Bell   Ishpeming, MI2:27:55.70 116891  59 Sisu Cycles
17 Karl Schult   Lakewood, IL2:28:14.00 94072  58 Guinness / Little Ades
18 Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:30:2.20 291820  23 Alterra Coffee
19 Matthew Horner   Savage, MN2:30:48.00 261909  154 LCR
20 Michael Minneti   St. Paul, MN2:32:16.60 224207  167 Synergy
21 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN2:32:43.20 262606  156 Peace Coffee
22 Kevin Flanders   Minneapolis, MN2:36:35.00 207226  182 Peace Coffee
23 Scott Stanke   Saint Paul, MN2:37:30.80 117497  172 Farm Team
DNF Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  19 Lake Area Physical Therapy
DNF Brian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067  163 5 Nines Cycling

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN2:13:22.80 134734  159 Trek/Ski Hut
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:18:33.60 259146  33 Hayes DiscBrakes
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:20:16.00 98534  27 Team Pedal Moraine
4 John Miller   Madison, WI2:21:5.60 233978  44 Mafia Racing/Pabst/Felt
5 John Shull   Libertyville, IL2:21:59.30 259398  15 CLIF BAR
6 Bill Nigh   West Bend, WI2:22:12.70 197745  28 Team Pedal Moraine
7 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:25:56.50 194466  69 Muddy Cup Racing
8 Eddie Karow   Stpaul, MN2:41:14.00 281195  173 LCR Misphits
DNF Chad Hildebrandt   Wausau, WI 16155  20 Hammer Nutrition
DNF Robert Marhefke   River Falls, WI 22498  176 LaCrosse Velo club
DNF Maury Malanaphy   Hudson, WI 22236  177 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Sager   Ogden, UT2:6:4.00 31059  168 Team Jamis
2 Mark LaLonde   Madison, WI2:6:4.80 226412  Planet Bike/GT/T6
3 Jesse Lalonde   2:6:11.20  Gary Fisher 29r/T^/BKB
4 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:8:18.30 135975  Adventure 212/Specialized
5 Thomas Bender   Salt Lake City, UT2:8:47.60 230273  Adventure 212
6 Scott Cole   Stevens Point, WI2:13:3.80 7340  18 Adventure 212/Specialized
7 Eric Thompson   Shoreview, MN2:13:6.30 150540  174 Lees McRae College
8 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:13:15.20 214936  Mr. Tree
9 David Olson   Sturgis, SD2:13:17.70 275854  155 Quarq/ Two Wheeler Dealer
10 Mike Phillips   Chicago, IL2:16:32.20 84647  54 Adventure 212/Specialized
11 Jesse Rients   Shakopee, MN2:20:47.80 147524  169 Penn Cycle/Nature Valley
DNF Paul Hanson   St Peter, MN 118046  175 Cannondale

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI45:10.60 288627  5001 Riverbrook Momentum
2 Emily Shull   Libertyville, IL46:15.30 264455  5025 CLIF BAR
3 Arin Lemke   53:5.80  5034 Team Pedal Moriaine
4 Stephanie Yost   53:36.80  5045 Titletown Flyers
5 Micole Hendricks   54:25.80  5134 LCR
6 Paiten Stephens   54:56.70  5147 Rocket Racing
7 Samantha Kosarzycki   58:0.90  5019 Alterra
8 Lauren Skinkis   1:2:28.80  5141 
9 Taylor Horner   1:3:43.20  5122 LCR
10 Anna Poulton     6018 Clif
11 Marilee Collier     6010 Muddy Cup Racing
12 Ashley Foate     6138 
13 Megan Senderhauf     6005 Wheel and Sprocket
14 Madisyn Schuster     6131 Gen X/World Bicycle Relief
15 Kaila Dunahee     6133 
16 Madeline Sorenson     6132 

Women - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mandi Tauferner   47:56.30  5130 
2 Chelsea Zello   48:38.70  5002 Team Extreme
3 Samantha Bushendorf   51:0.40  5145 Wannabe Racing
4 KAtie Kohn   56:18.60  5139 
5 Heather Marty   56:23.10  5124 
6 Lauren Qvast   57:23.20  5133 
7 Rachel Sunstrom   1:1:26.70  5136 

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney Stefanski   50:31.90  5135 
2 Kelli Piotrowski   54:41.10  5036 
3 Nora Kehl   54:46.60  5144 Trek Store Madison
4 Becky Carvin   59:59.90  5035 Muddy Cup Racing
5 Danielle Tournier   1:18:32.80  5030 Treadhead Cycling
DNF Abigail Bernett     5009 The Bella Donnas
DNF Elizabeth Cavil     5142 

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niki Frazier   48:7.90  5013 Wildside Velo Club
2 Margaret Matuszak   53:9.70  5018 
3 Tina Olm   57:24.30  5132 Gen X Cycling
4 Becky Rands   58:33.30  5131 
5 Maria Ruskiewicz   1:5:0.00  5148 

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Callaway   54:53.30  5140 Vernon Trails
2 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI55:18.70 227409  5024 Wildside
3 Teri Holmes   58:5.30  5123 
4 Lori Bauman   1:1:42.00  5003 

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackie Barstad   45:9.20  5125 
2 Sharel Martin   45:48.00  5146 
3 Sue Gill   Madison, WI57:20.90 296978  5138 madForcs

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolleen Kralovec   48:34.70  5022 Spike
2 Demaris Martz   53:28.70  5007 Mountain Outfitters
3 Diana Klapperich   54:49.30  5044 Titletown Flyers
DNF Kristin Henke     5137 
DNF Sharon Harvey     5143 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Borell   Ripon, WI53:40.90 184037  5021 Attitude Sports
2 Amy Dykema   Evanston, IL54:32.40 10328  5050 Clif Bar Midwest
3 Anne Parker   54:59.10  5126 Freewheel Bike
4 Mary Patridge   55:1.50  5129 
5 Sue Blankenheim   1:8:3.90  5014 
DNF Rose Lenss     5012 Titletown Flyers

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner     3102 LCR
2 Moriah Griesbach     3015 
3 Allison Baker     3107 
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3033 CLIF BAR

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Weichmann   Madison, WI 284910  3007 UW-Madison

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Olson     3017 
2 Heather Lipinski     3110 

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ridge Benedum     3113 
2 Desta Meyer     3111 
3 Michelle Miller     3105 Eau Claire Bike and Sport
4 Michelle Scanley     3030 Alterra Coffee
5 Rebecca Crocker     3022 Team Caboose
DNF Kate Heil     3021 Wheel and Sprocket

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Holsen     3003 Lakes Area Physical Therapy
2 Amanda Roggenbauer     3104 Larson Chiropractic
3 Angella Collins     3106 
4 Gail Brady     3101 

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Brazil   Faribault, MN 238279  3099 
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3009 Team Pedal Moraine
3 Pam Wiese     3112 Pompsn Tires
4 Sondra Klipp     3016 Janesville VeloClub
5 Susie McGinnity     3901 Elliot
6 Susan Lundsten     3103 Muddy Cup

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Belz     3109 
2 Paula Liske     3100 
3 Christine Griesbach     3014 Point Pursuit
4 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
5 Janet Schlegel     3008 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3026 Muddy Cup Racing
2 Lisa Pearson     3108 
3 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNF Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3019 Wildside Velo

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI2:1:30.40 202278  715 muddy cup / singular cycles

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 meghan korol   Asheville, NC1:54:7.20 285702  519 Twin Six
2 Hannah Zlomke   Oconomowoc, WI2:3:39.80 297769  518 Mr. Tree Racing team
3 Amelia Barber   Salt Lake City, UT2:6:2.80 222910  558 
4 Liz Baumgardt   Rockford, IL2:8:59.20 274843  520 Ellsworth
DNF Casey Ellis   Minneapolis, MN 221873  561 

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:53:21.00 210713  517 Skinny's Club Tread
2 Diana McFadden   Duluth, MN1:55:6.70 212753  556 Ski Hut
3 Lisa Humphrey   Hayward, WI1:55:17.80 297586  553 
4 Claire Cannon   Madison, WI1:57:17.50 269897  504 Team Wors
5 Corey Coogan   Minneapolis, MN1:57:33.40 261947  557 Freewheel Bike
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:59:38.60 223874  510 Team Pedal Moraine
7 Karlene Olson   Rochester, MN2:2:43.60 297066  521 Muddy Cup Racing
8 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:4:25.51 288201  512 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC
9 Renee Bach   Madison, WI2:4:46.20 242850  511 Chain Smokers
10 Regina Campbell   Chicago2:5:45.10 258314  527 Alterra/TwinSix/SixSixOne
11 Andrea Horner   Savage, MN2:8:38.10 294308  554 LCR
12 Alison Tungseth   Stillwater, MN2:15:26.60 261843  560 Flat City cycling
13 Gina Kenny   Orland Park, IL2:27:34.50 210270  559 Team Extreme

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:50:39.10 226461  516 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:2:1.90 212636  508 Alterra CoffeeMTB Team
3 N/A   Colorado Springs, CO2:6:4.20 147306  563 Kenwood Racing

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:46:36.00 202434  501 Mafia Racing/Pabst/Felt
2 Susan Stephens   1:48:14.00  555 Teh Bicycle Shop
3 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN1:48:58.70 130424  564 Hidden Bay Sports
4 Holly Liske   Stanford, CA1:50:17.20 190109  502 Hayes Disc Brakes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREOSMOBonk BreakerShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee