Race Results for
Hamburg Criterium
Hamburg, NY
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Men Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Joslyn   Park City, UT 91777   
2 Jason Skalski (1 - Cat2)   East Aurora, NY 98793   
3 Ryan Nye   Westover, WV 236600   
4 Staffo Dan   Farmington, NY 149684   
5 Todd Scheske   Rochester, NY 50510   
6 Mike Bridges   Lockport, NY 4823   
7 Chris Cioccio   Erie, PA 177939   
8 Nathan Chown      
9 Eric Przepierski   Erie, PA 182818   
10 Mark Blakley   Rochester, NY 271305   
11 Andrew Lytwynec   Rochester, NY 271211   
12 Jeff Zygo   Scottsville, NY 232379   
13 Chris Tirone   East Aurora, NY 35645   
14 Garnett Abbey      
15 ? ?      
16 Joe Cooke   East Aurora, NY 260454   
17 Chris Ellefson   Denver, CO 214175   
18 Frank Mesi (1 - Cat3)   East Aurora, NY 220917   
19 Kenneth Thomas   Orchard Park, NY 100887   
20 Benjamin Willis   Amherst, NY 219290   
21 Justine Hines      
22 Greg Troyer   Waterford, PA 41134   

Men - Master Men 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Christopher Fuller   East Aurora, NY 81765   
0 Cliff Six   Syracuse, NY 263897   
0 Greg Troyer   Waterford, PA 41134   
0 Terry Griswold   Hamburg, NY 180474   
1 Mike Bridges   Lockport, NY 4823   
2 Dan Greene   Pittsburgh, PA 172784   
3 Chris Cioccio   Erie, PA 177939   
4 Scott Hunt   Kenmore, NY 173303   
5 Garnett Abbey      
6 Volodymyr Spantchak   Fairport, NY 224464   
7 Frank Grillo   Orchard Park, NY 184119   
8 Thomas Emrich   Henrietta, NY 85533   
9 Scott Grimshaw   Greenville, SC 14219   
10 Bryan Bonn   Amherst, NY 163567   
11 Stuart Green   Hamburg, NY 211268   
12 Steve Toorongian   Holland, NY 99583   
13 Tony Hoffman   East Aurora, NY 80216   
14 Jeff Baker   Alden, NY 51410   
15 Noel Bonk   Brewerton, NY 178703   
16 John Klein   Buffalo, NY 80579   

- Women Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Lucinda Griswold   Hamburg, NY 180473   
0 Laura Igoe   Lockport, NY 245689   
1 Janel Bedard   Westover, WV 179209   
2 Christine Schryver   Rochester, NY 31818   
3 Jillian Behm   Erie, PA 199140   
4 Natalie Stoll   San Francisco, CA 207511   
5 Shana Lydon   Rochester, NY 259894   
6 Traci Mariniello   Williamsville, NY 198115   
7 Mary Dangelo   Le Roy, NY 167364   
8 Kerry Traynor   Buffalo, NY 191593   
9 Kathy Finnegan   Alden, NY 45327   
10 Nancy White   Conewango Valley, NY 257049   
11 Debbie Matteliano   Buffalo, NY 257292   

- Men Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Ben Barnhardt   Buffalo, NY 273302   
0 Timothy Bouchard   Buffalo, NY 257910   
0 Robert Colburn   Falconer, NY 294219   
0 Christopher Donn   Durham, NC 280206   
0 Mike Dunlavey   North East, PA 145160   
0 Tom Evans   East Amherst, NY 294331   
0 Larry Fillinger   Kenmore, NY 266688   
0 Ralph Ford (1 - Cat5)   Erie, PA 291965   
0 Timothy Galvin   Cheektowaga, NY 226848   
0 John Garrett   Williamsville, NY 198316   
0 Jamie Hallett   Colden, NY 150570   
0 David Hoag   Dansville, NY 222502   
0 Peter Hoag   Dansville, NY 194738   
0 Ian McCabe   Boston, NY 130426   
0 Daniel Morris   Harborcreek, PA 289035   
0 Christopher Mrozowski   North East, PA 290216   
0 Philip Nesbitt   Churchville, NY 268155   
0 Jeffrey Poulsen      
0 Ronald Rosenberg   Bemus Point, NY 246092   
0 Robert Sobon   Amherst, NY 271017   
0 Joel Solly   Colden, NY 292397   
0 David Thornton   Erie, PA 239723   
0 Adam Trost   East Aurora, NY 272987   
0 Thomas Weichmann   Buffalo, NY 267062   
0 Kyle Moore      
0 Owen Wood   Rochester, NY 53673   
0 Garrett Getter   Boulder, CO 265765   
0 David Kina   East Aurora, NY 153884   
0 Jonathan Rosen   Amherst 195275   
0 Mike O'Brien   Hamburg, NY 297137   
1 Vincent Lorenz   West Seneca, NY 258384   
2 Jose Felipe Alvergue   Buffalo, NY 285220   
3 Corey Knowles   Hamburg, NY 275435   
4 Scott Farrell   Orchard Park, NY 102230   
5 Brett Bailor   Erie, PA 125331   
6 Patrick Merrick   Hamburg, NY 243076   
7 Lance Johnson   Amherst, NY 283421   
8 Craig Polston   East Aurora, NY 233887   
9 Brian Rohr   Lake View, NY 163892   
10 Nick Zito   Pittsford, NY 266591   
11 David Van Horn   Amherst, NY 265565   
12 Joe Niezgoda   West Seneca, NY 259629   
13 Steven Wells      
14 David Ferrett   Rochester, NY 11520   
15 Brad Carbaugh   Orchard Park, NY 136575   
16 Michel Bermudez      
17 ? ?      
18 Peter Nuessle   Orchard Park, NY 225614   
19 Mathew McClellan   Meadville, PA 291946   

- Men Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Janel Bedard   Westover, WV 179209   
0 Bryan Bonn   Amherst, NY 163567   
0 Christopher Fuller   East Aurora, NY 81765   
0 John Garrett   Williamsville, NY 198316   
0 Edward Killeen (1 - Cat4)   Buffalo, NY 215978   
0 Natalie Stoll   San Francisco, CA 207511   
0 Steven Zotter (2 - Cat4)   Mendon, NY 228555   
0 Jame Graley   Conewango Valley, NY 243322   
0 Gregg Griffo   Rochester, NY 249028   
0 Garrett Getter   Boulder, CO 265765   
0 David Kina   East Aurora, NY 153884   
0 Owen Wood   Rochester, NY 53673   
0 David Ferrett   Rochester, NY 11520   
1 James Cowle   West Seneca, NY 85160   
2 Dan Greene   Pittsburgh, PA 172784   
3 Brent Martin   Stow, OH 268637   
4 Kenneth Thomas   Orchard Park, NY 100887   
5 Brian Klotz   Corning, NY 260934   
6 Nick Zito   Pittsford, NY 266591   
7 Mark Blakley   Rochester, NY 271305   
8 Bob Dahl      
9 Bruce Camacho      
10 Chris Ellefson   Denver, CO 214175   
11 Scott Farrell   Orchard Park, NY 102230   
12 Rob Dietrick   Farmington, NY 204710   
13 Mike Anthony   Park City, UT 235584   
14 ? ?      
15 Corey Knowles   Hamburg, NY 275435   
16 Robert Schuler   Webster, NY 262137   
17 Patrick Merrick (3 - Cat4)   Hamburg, NY 243076   
18 Josh Gonsenhauser   Rochester, NY 261545   
19 Scott Lytle   New York, NY 73002   
20 Steven Toorongian   Holland, NY 99583   
21 Lance Johnson   Amherst, NY 283421   
22 Brian Rohr   Lake View, NY 163892   
23 Danny Zotter   Schenectady, NY 228556   
24 Benjamin Willis   Amherst, NY 219290   
25 Paul Knerr   Fairport, NY 226610   

- Master Men 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Packard   Edinboro, PA 228909   
2 Volodymyr Spantchak   Fairport, NY 224464   
3 Bruce Camacho      
4 Michael Maring   Erie, PA 80684   
5 Daniel Youhess   Eden, NY 195967   
6 Frank Mesi (1 - Cat3)   East Aurora, NY 220917   
7 Gregory Brett   Webster, NY 255428   
8 Paul Knerr   Fairport, NY 226610   
9 Craig Nivens   Erie, PA 56096   
10 Stephen Forrestel   Akron, NY 245703   
11 Cliff Six   Syracuse, NY 263897   
12 Justin Gabreski   Orchard Park, NY 277383   
13 Joe Giovenco   Buffalo, NY 59062   
14 Benjamin Badagliacca   Orchard Park, NY 239794   
15 Richard Grella   North Canton, OH 51308   
16 Attilio Nicosia   Orchard Park, NY 50375   
17 Tim Riley   Whitesboro, NY 244161   
18 John Farmelo   Snyder, NY 286606   
19 David Burnside   Rochester, NY 5597   
20 Peter Leyonmark      
21 Johnnie Fidghill      
22 Tom Tepas   Buffalo, NY 289785   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerUSACDFShimanoSierra NevadaCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee