Race Results for
California High School State Championships
Cobb, CA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/17/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Duke      
2 Alec Kassin      
3 Jeff Shen      
4 Jimmy Winne   Roseville 250472   Woodcreek High School
5 Bjorn Fox      
6 Chris Bennett      
7 Andrew Duensing      
8 Jason Andrews      
9 John Dickerson Iii      
10 Max Houtzger      
11 Lawrence Saiyo      
12 David Lowe      
13 Anthony Bechler      
14 Trevor Thomassen      
15 Matt Colbran-Patterson      

Men - Cat 2 - Junior B - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Taylor      
2 Scott Kolofer      
3 Evan Shorter      
4 Bobby Zidek      
5 Justin Ayala      
6 Maximilian Burkhardt      
7 Thomas Ravina      
8 Quint Berkemeier      
9 Andrew Wainwright      
10 Sven Beer      
11 Watson Lu      
12 Tucker Trotter      
13 Dylan Stompe      
14 Mitchell Nuyens      
15 Ben Pennell      

Men - Cat 2 - Junior C - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roman Brockley      
2 Mason Bond      
3 Jeremiah Newman      
4 Luke Watry      
5 Zander Slavitz      
6 Nicholas Puck      
7 Tim Brigantino      
8 Dylan Hurley      
9 Brent Keeler      
10 Lucas Turner      
11 Taylor Bunker      
12 Victor Fierros      
13 Kyle Wickersham      
14 Ryan Stephens      
15 Ethan Cook      

Men - Cat 2 - Junior D - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Morris      
2 Brady Kiss   Yucaipa, CA 296904   
3 Ryan Erler      
4 Miguel Mejia      
5 Cameron Hays      
6 Ben Herken      
7 Tad Nicol      
8 Martin Groenhoej      
9 Sheldon Pauley      
10 Tim Wolf      
11 Alberto Santos-Davidson      
12 Damon Hidaka      
13 Noah Hanagan      
14 Travis Lyons      
15 Erik Strasser      

Men - Cat 2 - Junior E - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaiah Rapko      
2 Kyle Luther      
3 Steven Baldock   Nevadacity, CA 304831   
4 Mitch Calder      
5 Nik Dommen      
6 Sam Wamhoff      
7 Steven Larson      
8 Wisam Alhamad      
9 James Amort      
10 Tommy Breeze      
11 Tim Warmerdam      
12 Devin Eastman      
13 Dillon Virva      
14 Ryan Taylor      
15 Andrew Ambrosino      

Men - Cat 2 - Junior F - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herculaas Botha      
2 Jordan Vanderstoep      
3 Adam O'Camb      
4 Lance Ulmer      
5 Eric Reinhard      
6 Eliel Anttila      
7 Justin Herrell      
8 Chase Myers      
9 John Morehouse      
10 Charlie Cone      
11 John Riesselman      
12 Brandon Kirkham      
13 Michael Williams      
14 Cameron Elliott      
15 John Ericson      

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Will Curtis      
4 Davis Bentley      
5 Alex Stevenson   Berkeley, CA 257710   
6 Clayton Herrick      
7 Nick Newcomb      
8 Tony Smith      
9 Sam Bassetti      
10 Christopher Convis      
11 Ben Sukys      
12 Alex Wild      
13 Tylor Giger      
14 Will Patterson      
15 Riley Predum      

Men - Cat 1 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Bennett      
2 Nate Byrom      

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney Crosta      
2 Ruth Winder      
3 Victoria Yoham      
4 Botha Elisma      
5 Heather Coyne      
6 Samantha Geist      
7 Emily Breslin      
8 Alana Springer      
9 Candice Dickerson      
10 Jacquelyn Davis      
11 Ashley Ismail      
12 Claire Mannheimer      
13 Michelle Coverdale      
14 Jovanna Borda      
15 Lauren Falzarano      

Women - Cat 2 - Junior B - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sofia Hamilton      
2 Morganne Endicott      
3 Lana Nilsen      
4 Erica Bilodeau      
5 Jacqueline Kabel      
6 Caity Dickson      
7 Alissa Carr      
8 Laura Leach      
9 Jessica Lawrence      
10 Carlea Winkler      
11 Mekayla Blanck      
12 Allison Chew      
13 Maxime Schimmel      
14 Anna Garfink      
15 Lang Miller      

Women - Cat 2 - Junior C - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sofia Gomez Villafane      
2 Rainee Chandler      
3 Mackinzie Stanley      
4 Nicole Rehder      
5 Olivia Hays      
6 Ashton Williams      
7 Tara Sjarif      
8 Kaitlyn Elvidge      
9 Kirby Sikes      
10 Emily Lawrence      
11 Leila Carrillo      
12 Katie Mcnair      
13 Simone Williamson      
14 Kailey Ayala      
15 Emily Anderson-Merritt      

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shayna Powless      
2 Christine Weir      
3 Lauren Catlin      
4 Carolina Gomez Villafane      
5 Lauren Mcquinn      
6 Kelsey Anderson      
7 Lauren Freudman      
8 Karli Haugen      
9 Charlotte Perry-Houts      
10 Mary Brosnan      
11 Sarah Lovett      
12 Tiana Row      
13 Annette Cardenas      
14 Kelley Charlton      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee