Race Results for
Bristol Mountain Road Race
Bristol, NY
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/09/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Housler      
2 Lance Johnson   Amherst, NY 283421   
3 Shawn ONeil      
4 Christopher Mooney   Rochester, NY 279759   
5 Vincent Lorenz   West Seneca, NY 258384   
6 Michael Deats   Rochester, NY 291421   
7 Peter Hoag   Dansville, NY 194738   
8 Corey Knowles      
9 Richard DeVito      
10 Jose Alvergue   Buffalo, NY 285220   
11 David Hansen   Elmira, NY 284362   
12 Gordon Jones   Canandaigua, NY 256026   
13 Aaron Johnson      
14 Chris Atwood      
15 Allen Erb   East Aurora, NY 243740   
16 Scott Mooney   Rochester, NY 291456   
17 Robby Black   Webster, NY 256008   
18 Andrew Williams   Binghamton, NY 286915   
19 Thomas Robinson      
20 Philip Nesbitt   Churchville, NY 268155   
21 Christopher Masci      
22 Larry Wehling      
23 Josh Keefe      
24 Dave Hoag      
25 Daniel Wnorowski      
26 Adam Begley      
27 Don Davis   Farmington, NY 8776   
28 Michel Bermudez      
29 Jason Herrling      
30 Daniel Summers   Rochester, NY 288479   
31 Charles Rhoades   Binghamton, NY 287710   
32 Michael Widger      
33 Steve Burdette   Big Flats, NY 279283   
34 Thomas Weichmann   Buffalo, NY 267062   
35 Dan Dakin      
36 Robert Leary   Fredonia, NY 255054   
37 Anthony Castiglia   Rochester, NY 277927   
38 Daniel Dickens      
39 John Stier   Rochester, NY 266544   
40 Kyle Schaefer   Oswego, NY 294986   
41 Donald Leclerc   Sterling, MA 277541   
42 David Kline   Pittsford, NY 287399   
43 Cleo Nixon      
44 Dieter Laskowski      
45 Timothy Raggets   Rochester, NY 290055   
46 James Cezo      
47 David Paccone   Skaneateles, NY 273591   
DNF Sean Goonan   Rochester, NY 291791   

- Women Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vanessa McCaffery      
2 Angela Schnuerch   Naples, NY 257086   
3 Tracey Covell      
4 Kathleen Schwenk      
5 Jackie Schellenberger      
6 Amanda Weiss      
7 Mina Kelsick      
8 Kelly O'Leary      

- Women (P/1/2/3)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yvette LaBombard   Rochester, NY 204106   
2 Allison Lampi      
3 Emma Petersen      
4 Lisa Perlmutter      
5 Anne Guzman      
6 Julia Bradley      
7 Shelley Isaacs      
8 Krystal Jeffs      
9 Janel Bedard   Westover, WV 179209   
10 Natalie Stoll   San Francisco, CA 207511   
11 Traci Mariniello   Williamsville, NY 198115   
12 Shana Lydon   Rochester, NY 259894   
13 Amy Biskaborn      

- P/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Riggs      
2 Peter Morse      
3 Dan Staffo   Farmington, NY 149684   
4 Robert Douglas   Honeoye Falls, NY 9902   
5 Ryan Aitcheson      
6 Jake Castor (1 - Cat2)   Tucson, AZ 233485   
7 Ryan Nye   Westover, WV 236600   
8 Don Sproull   Auburn, NY 210436   
9 Jason Skalski (2 - Cat2)   East Aurora, NY 98793   
10 Jeff Zygo   Scottsville, NY 232379   
11 Vince De Jong      

- Masters 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Forrestel   Akron, NY 245703   
2 John McClory      
3 Guy Damiano   New Hartford, NY 50760   
4 John Parkinson      
5 Dan Schwenk      
6 Brian Beach   Owego, NY 173282   
7 Benjamin Badagliacca   Orchard Park, NY 239794   
8 William Dowling   Buffalo, NY 262180   
9 David Burnside   Rochester, NY 5597   
10 Harold Schmidt   Lake Placid, NY 187661   
11 Chuck Dominick   Syracuse, NY 9754   

- Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruno Grossi      
2 Paul McDonnell   Selkirk, NY 160291   
3 Charlie Squires      
4 Chris Welch   East Aurora, NY 81765   
5 Mauro Martini      
6 Gary Cluett      
7 Marc Polsinelli      
8 Carlos Goncalves      
9 Mike Burri   Ontario, NY 113962   
10 Bruce Rohdenburg   Corning , NY 53591   
11 Gregory Brett   Webster, NY 255428   
12 Richard Karaz   Remsen, NY 46804   
13 Gregory Cushing      
14 Andrew Ross   Mexico, NY 229898   
15 James Strong   Skaneateles, NY 245314   
16 Joe Narciso      
17 Volodymyr Spantchak   Fairport, NY 224464   
18 Frederic Hoyle      
19 Robert Schultz      
20 Michael Renneboog      
21 Thomas Emrich   Henrietta, NY 85533   
22 Harold Heyermans      
23 Malcolm Eade      
24 Kees Louws      
25 John Fabian   Amherst Ny 61734   
26 Ton Eberlein      
27 John Crumlish      
28 Paul Speranza   Endicott, NY 194030   
29 Sam Ward   Pittsford, NY 37181   
30 Doug Wabnitz   Pittsford, NY 87977   
31 Dwight Roth   W.henrietta, NY 196416   
32 Garnett Abbey      

- Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carmine Caravaggio      
2 Stephen Eastwood      
3 Graeme Peppler      
4 Greg Cavanagh      
5 Don Zuck      
6 Chris Cioccio   Erie, PA 177939   
7 Ed Makarchuk      
8 Bruce Krip      
9 Michael DeKelver      
10 David Faso   Cazenovia, NY 11315   
11 Eduardo Maset      
12 Patrick Shea      
13 Sean Wright      
14 Francois Faust      
15 Scott Farrell   Orchard Park, NY 102230   
16 Stirling McArthur      
17 Brad Carbaugh   Orchard Park, NY 136575   
18 Tony Hoffman      
19 Mike Bridges      
20 Chris Cej      
21 Peter Nuessle      
22 Vince Caceres      
23 Scott Ferguson      
24 Rick Bourgeault      

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Name Last Name      

- Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Dolan      
2 Mark Blakley   Rochester, NY 271305   
3 Kevin Mosher   Voorheesville, NY 276954   
4 John Hertzler   Addison, NY 278839   
5 Theo Schnaufer      
6 Ronan Cahill      
7 Daniel Barney   Fairport, NY 230661   
8 Jared Schneider      
9 Tom Forte   Syracuse, NY 241564   
10 Jack Peltz   Rochester, NY 243212   
11 Eli Robinson   Ithaca, NY 261543   
12 Jeff Hoover      
13 Paul Knerr      
14 Jesse Steiner   Hamburg, NY 276395   
15 Aaron DiNoto   Rochester, NY 200543   
16 Patrick Merrick      
17 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY 144900   
18 Peter Pelychaty   Rochester, NY 211238   
19 David Rowinski   Madison, WI 275269   
20 Mark Thompson      
21 Bruce Hayward   Victor, NY 102529   
22 Robert Schuler   Webster, NY 262137   
23 Will Pisarello      
24 Chris De Lancey   Walworth, NY 46444   
25 Jud Speer      
26 Abdullah Alp      
27 Bob Canino   Farmington, NY 242655   
28 Greg Griffo      
29 George Hluck   Painted Post, NY 114800   

- Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Carlson      
2 Andrew Lytwynec      
3 Wayne Bray   New Hartford, NY 230528   
4 Brett Mckay   Aurora, OH 205998   
5 Matthew Tammaro   Corning, NY 224910   
6 Joe Halter      
7 Dan Hertzler      
8 James Cowle      
9 Brian Klotz   Corning, NY 260934   
10 Drew Scoles   Elm Grove, WI 221137   
11 Randy Eadie      
12 Michael Minerva   Rochester, NY 47688   
13 Mike Loranty   Falmouth, MA 177946   
14 Robert Dietrick   Farmington, NY 204710   
15 Andrew MacDonald      
16 Ed Munch   Warren, PA 204473   
17 Stanley Skotnicki   Eden, NY 119758   
18 Andrew Cummings      
19 Scott Lytle   New York, NY 73002   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaShimanoUSACDFBonk BreakerOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee