Race Results for
Dirt Spanker - MNSCS #3
Duluth, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/15/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Smith   44:37.00  4264 Peace Coffee
2 Hayden Schlough   44:39.70  4287 Lifetime
3 Josh Foster   51:43.70  4246 Lifetime Fitness/Faster Foster

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Hieb   34:10.20  4251 
2 Logan Schlough   34:43.40  4286 Lifetime
3 Nathan Martin   41:2.60  4259 
4 Dylan Luebbe   41:12.30  4288 Ski Hut

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Greene   37:57.90  4280 
2 Ryan Gallagher   39:49.00  4247 
3 Alex Anderson   39:49.20  4233 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Petroff   34:54.70  4276 
2 Erik Kuronen   38:39.70  4268 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Bourassa   37:50.50  4239 
2 Ryan Edge   38:14.80  4244 
3 Grant Lichtsinn   38:22.20  4258 
4 Jason Othoudt   39:30.90  4260 
5 Ray Mattison   43:19.90  4269 
6 Steve Rautio   45:20.30  4262 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Baxton   34:3.50  4235 
2 Brady Bargman   38:28.10  4234 
3 David Cizmas   38:55.20  4270 
4 Chris Horsmann   40:4.80  4253 
5 Ryan Fahrmann   45:1.20  4245 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Anderson   35:3.90  4285 
2 Justin Keough   35:52.70  4256 Wannabee Racing
3 Jacque Poquette   36:5.60  4277 
4 Dave Harvieux   38:7.60  4250 Wannabee
5 John Knudson   Edina, MN39:3.30 122893  4257 
6 Peter Bell   39:54.20  4273 LCR
7 Jose Diaz   44:19.70  4275 
8 Danny Deetz   53:20.00  4267 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Bobick   39:54.40  4238 
2 Michael Cogan   43:28.50  4242 
3 Brett Kinney   53:2.60  4290 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Jurek   33:36.00  4279 
2 Chip Jacobs   37:38.10  4254 
3 Randy Ketcher   51:2.60  4291 
4 Wayne Kettelhut   54:9.70  4292 
5 Michael Kahn   55:3.70  4255 
6 Todd Larson   59:59.50  4281 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Young   36:14.60  4284 
2 Tim Hieb   36:53.50  4252 
3 Mike Parker   44:11.20  4271 
4 Tim Gallagher   49:11.70  4248 
5 David Beaudette   57:37.10  4236 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Zahradka   53:16.90  4274 

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Pohjolainen   1:16:18.00  2435 
2 Josey Weik   1:22:58.20  4289 Ski Hut
3 Kevin Marier   1:30:27.90  2429 
4 Ryan Freese   1:40:48.50  2415 29nSNGL*
5 Duncan Weisbrod   1:48:11.80  2451 LCR (Larson Cycle Racing)

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Rupert   1:46:51.10  1272 
2 Zachary Stilwell   Hudson, WI1:15:35.70 253081  2446 
3 Alex Price   1:22:49.10  2456 
4 Shea Franken   1:22:58.70  2414 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Warner   Elk River, MN1:46:38.40 266006  1247 Maplelag
2 Alex Strange   2:4:19.90  1259 Wannabees
3 Tyler Boek   1:27:53.30  2402 
4 Jeff Nagel   1:44:54.80  2498 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Del Nin   1:41:30.60  1224 
2 Andy Onken   1:43:33.00  1269 
3 Andrew Shaw   Lakeville, MN1:49:8.60 269617  1261 
4 Aaron Deutchman   1:53:31.90  1253 
5 David Rosen   1:56:3.10  1260 
6 Kenny Smith   2:18:45.60  1257 
7 Cody Larson   1:7:17.30  2472 
8 Andrew Westendorf   1:12:10.30  2453 
9 Marc Mayer   1:12:15.60  2489 
10 Arnaud Descroix   1:15:51.00  2512 
11 Waylon Manske   1:25:29.40  2504 
12 Curtis Ness   1:26:55.90  2471 
13 Kevin Bender   1:28:59.50  2400 Continental
14 Jason Hedlund   1:33:47.50  2420 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Rinehart   Mankato, MN1:40:44.00 149501  1265 
2 Charles Lamb   1:45:15.00  1274 
3 Matt Guettler   1:47:46.00  1228 
4 Ryan Braski   1:53:29.60  1222 
5 Dominic Talerico   Saint Paul, MN2:7:25.60 385899  1246 
6 Kaleb Himli   1:11:34.90  2421 
7 Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN1:14:37.20 166411  2397 Behind Bars/LGR
8 Jeremy Dirk   1:14:44.20  2410 Maplelag/Paramount
9 Jeff Bushendorf   1:14:51.50  2404 WannaBee Racing
10 Nathan Goltz   1:17:13.30  2459 Synergy
11 Brendan Bellew   1:18:5.20  2399 
12 Shaun Parker   1:18:28.50  2452 
13 Kit J Grayson   1:18:45.60  2482 
14 James Shoberg   1:20:14.10  2497 
15 Mike Rasque   1:20:39.80  2437 
16 Kevin Gonzales   1:20:40.80  2514 LCR
17 Tony Shoberg   1:23:57.90  2442 
18 Tim Hayes   Gainesville, FL1:25:20.50 208801  2465 Behind-Bars/LGR
19 Adam Caughey   1:26:51.40  2469 Summit Racing
20 Derek Van De Velde   1:27:15.10  2450 
21 Jesse Hagglund   1:27:52.50  2480 Summit Racing
22 Gus Aramayo   1:33:39.40  2474 
23 Clark Saveier   1:36:42.70  2492 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Sportel   1:41:25.50  1242 Freewheel
2 Shawn Gort   Superior, WI1:43:44.10 222702  1227 
3 Jamison Beisswenger   1:46:13.40  1221 Peace Coffe Racing
4 Mike Weispfenning   1:51:19.20  1248 M and L
5 JASON SCHERMAN   New Market, MN1:51:28.70 296398  1240 Wannabee Racing
6 John Oman   1:53:32.70  1235 WannaBee Racing
7 Clayton Summitt   1:53:50.20  1243 
8 Tim Williams   Circle Pines, MN1:54:7.90 295831  1249 Wannabee Racing
9 Joe Surla   1:54:50.90  1245 
10 Keith Moors   Coleraine, MN1:56:36.90 156592  1277 
11 Adam Emanoff   2:8:34.40  1264 Bent Crank Racing
12 Josh Collins   1:9:6.80  2407 
13 Paul Cullen   1:11:55.70  2409 Paromount/ Maplelag
14 Dan Knudsvig   1:12:29.60  2424 
15 John Shaffer   1:13:58.70  2441 
16 Micah Lux   1:16:9.70  2427 
17 Steve Sturman   1:16:10.10  2495 
18 Andy Hoffman   1:18:10.80  2493 
19 Ben Ogren   1:18:17.60  2433 
20 Lee Johnson   1:21:16.10  2509 
21 David Schunk   1:21:39.60  2440 
22 Steve Freese   1:23:23.00  2416 29nSNGL*
23 David Gustafson   1:23:45.20  2505 World Vision
24 Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:25:30.20 90485  2419 
25 Christopher Thorson   1:27:35.40  2487 Wookie Juice Racing
26 Justin Edge   1:29:25.00  2458 
27 David Bruning   1:31:13.00  2403 Bent Crank Racing

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Supple   Robbinsdale, MN1:37:27.60 297439  1244 peace coffee
3 Matthew Ryan   1:41:51.60  1279 LSCC
4 Clayton McLagan   1:46:51.70  1262 Peace Coffee
5 Ben Rogowski   1:47:37.10  1239 Freewheel Bike
6 Steven Roe   Rochester, MN1:49:21.00 296450  1238 Erik's Bike Shop
7 Thomas Little   1:50:42.40  1276 Wookie Juice
8 Chris Van Ert   1:52:27.30  1263 Peace Coffee Racing
9 Lonie Sauber   1:52:32.70  1256 Larson Cycle Racing
10 Alan Eastlund   1:53:5.80  1225 Peace Coffee
11 Thomas McDonald   1:54:33.40  1233 peace coffee racing
12 Jason Walters   1:55:14.30  1271 
13 Cal Collins   2:9:49.51  1223 Wannabee Racing
14 Nick Evanoff   2:10:44.30  1226 29nSNGL
15 Greg Johnson   1:13:9.90  2494 Wookiee Juice Raciing
16 Jeremy Ames   Minneapolis, MN1:14:14.40 285970  2395 Freewheel Bike
17 Lee Erickson   1:15:53.00  2481 
18 Jason Kempel   1:17:1.00  2479 LCR
19 Monte Dirks   1:17:16.30  2473 
20 Ryan Reuter   1:17:38.00  2496 
21 Per Nelson   1:18:36.30  2488 
22 Eric Ekstrand   1:19:32.00  2412 
23 Nick Pettis   1:20:28.00  2486 Wannabee Racing
24 Andy Kircher   Duluth, MN1:22:0.80 100411  2467 
25 Tony Schmitz   1:23:24.60  2439 Maplelag/Paramount
26 Scot Hendricks   1:23:59.40  2466 LCR
27 Kenneth Waldvogel   1:33:3.90  2502 
28 Don Velleux   1:39:38.80  2470 
29 Todd Amunrud   1:46:17.40  2396 
30 Michael Soderburg   Pillager, MN2:3:10.60 228152  2444 
2147483647 Josh Peterson    Penn Cycle  1237 FCCC

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Krueger   Sayner, WI1:40:41.80 294083  1252 
2 Tim Trudeau   South Saint Paul, MN1:41:51.00 98249  1280 POS
3 Kris Larson   1:41:53.70  1281 
4 Jim Jaglo   1:47:25.60  1258 LCR
5 Brian Longley   1:51:27.30  1268 Freewheel
6 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI1:58:45.40 288396  1236 
7 Eddie Karow   2:2:29.80  1250 LCR
8 John Kurth   2:11:14.20  1270 
9 Robert Gritman   1:13:33.60  2417 bicycle sports
10 Curt Schlough   1:14:40.50  2460 Lifetime
11 Jouni Pohjolainen   1:15:18.90  2436 
12 Mike Constant   1:16:48.20  2408 
13 Robert Golin   1:18:7.80  2513 Free Wheel
14 Jeff Bisso   1:20:13.50  2401 Freewheel Bike
15 Leo Bickelhaupt   1:20:41.90  2475 Wannabee Racing
16 Spencer Lenz   1:23:38.80  2461 
17 Jeff Tilbury   1:26:28.00  2449 
18 Marc Harvieux   1:28:26.10  2418 Wannabee Racing
19 Scott Meulebroeck   Savage, MN1:30:5.60 24177  2430 Bent Crank Racing
20 Robert Herrmann   1:30:12.20  2454 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McClure   1:53:42.90  1254 Velorochester
2 Jeffrey Arndt   Minneapolis, MN2:2:59.80 105942  1267 Freewheel Bike
3 Tom McBurney   2:9:54.90  1232 Peace Coffee
4 David Hagen   2:29:56.80  1229 
5 Don Fox   1:18:38.90  2499 LCR
6 Craig Wiklund   1:19:54.80  2485 
7 Bob Mueller   1:22:26.90  2431 INSITES
8 Mark Rosen   1:23:48.30  2438 
9 Stuart Benson   1:26:50.30  2507 
10 Kevin Foster   1:33:5.00  2413 Lifetime Fitness/Faster Foster
11 Gary Smith   1:52:16.60  2443 Peace Coffee
12 Dan Price   1:55:47.20  2457 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Kowaliw   1:49:35.30  1266 
2 Dan Meyer   Lake Elmo, MN1:56:55.10 117486  1251 Bikery
3 Nicholas Guettler   1:20:59.40  2503 
4 Steve Stilwell   1:21:33.50  2445 
5 Steve Kapaun   1:22:6.40  2476 
6 Mark Klingelhoets   1:24:12.60  2423 Wannabee Racing
7 Micheal Thompson   1:24:13.00  2448 Wannabee Racing
8 Norm Busse   1:26:13.00  2405 
9 James Vandruten   1:27:25.00  2511 
10 Michael Cisek   1:30:3.60  2477 Freewheel Bikes
11 Mike Teitelbaum   1:31:59.90  2447 
12 Christopher North   1:32:40.80  2432 Wanabee Racing
13 Byron Adams   1:36:33.50  2394 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN1:58:6.90 232145  1234 Kenwood Racing
2 Jim White   1:27:44.10  2468 
3 Denny Barry   1:32:57.00  2398 Maplelag - Paramount
4 Craig Swanson   2:3:9.70  2455 

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN1:56:23.80 283629  306 Penn Cycle
2 Michael McBurney   Roseville, MN2:4:1.30 279039  307 Peace Coffee
3 Jake Richards   Callaway, MN2:9:41.70 265418  311 Maplelag Resort-Paramount Spor

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:55:53.90 211093  337 hollywood/silver cyling
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:2:8.60 210080  336 hollywood/silvercycling
3 Nikolai Anikin   Duluth, MN2:5:52.90 261138  299 conti
4 Jacob Boyce   Duluth, MN2:14:40.20 227560  341 
5 Raymond Nickles   Maplewood, MN2:15:5.60 279231  314 LCR
6 Seth Carlson   Casselton, ND2:16:7.70 279117  317 Continental
7 Joshua Klauck   Minneapolis, MN2:18:20.60 242339  332 
8 Nathan Hackensack   Saint Cloud, MN2:24:30.10 261680  305 

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Tungseth   Stillwater, MN2:4:10.60 211935  321 Flat City Cycling
2 Devin Curran   Onalaska, WI Cycles 211576  301 Spot Brand
3 Matt Nelson   Minneapolis, MN2:5:58.00 245341  308 Peace Coffee Racing
4 Andrew Sieben   Burnsville, MN2:6:17.30 258018  312 LCR
5 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:9:14.10 182827  335 Velorochester
6 Bart Rodberg   Duluth2:9:42.80 153722  340 Lake Superior Cycling Team
6 David Oachs   Woodbury, MN2:13:41.90 116923  339 
7 Aaron Swanson   Ashland, WI2:12:57.60 209665  347 
9 Bruce Martens   2:14:52.70  333 Balance Cycling
10 David Schuneman   Duluth, MN2:16:19.00 130941  334 Peace Coffee
11 Andrew Jordan   Woodbury, MN2:16:41.40 295752  325 
12 Eric Guse   St Louis Park, MN2:17:51.80 211199  304 Flat city cycling
13 Richard Fiske   Shakopee, MN2:22:58.20 211816  303 Kenwood Racing
14 Matthew Kohner   Minneapolis, MN2:28:53.40 295551  342 Peace Coffee
15 Jeff Weyrens   Rosemount, MN2:29:29.80 76843  346 Sports Hut
16 Scott Sherman   Winona, MN2:29:43.40 126716  331 29nSNGL
17 Rich Omdahl   Corcoran, MN2:32:26.80 297124  330 LCR
DQ J Ross Fraboni   Duluth, MN2:7:3.30 149739  324 

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN2:8:5.30 134734  320 Ski Hut
2 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:12:47.30 98534  327 
3 Wallace Alexander   Minneapolis, MN2:15:22.10 193389  328 Kenwood Racing
4 Lawrence Sauber   Lakeville, MN2:15:42.00 135611  316 LCR
5 Pat Dowling   St. Louis Park, MN2:22:18.60 44129  302 Flat City Cycling
6 Ted Miller   Maplewood , MN2:22:23.80 42257  329 
7 Mick Carlson   2:28:29.40  345 Peace Coffee
8 Mike Bushey   Esko, MN2:31:24.40 82026  338 
9 Troy Melhus   2:54:21.00  344 Peace Coffee

Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:54:18.70 210366  26 Velo Rochester
2 Jesse Rients   Shakopee, MN1:58:20.50 147524  31 Penn Cycle/Nature Valley
3 Tom Miller   Robbinsdale, MN2:2:10.00 125275  32 Penn Cycle
4 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN2:3:7.50 83047  34 Trek-COOP
5 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN2:5:12.30 228026  29 LCR (Larson Cycle Racing)
6 Tim Norrie   Minneapolis, MN2:8:27.10 101445  27 hollywood racing/ silver cycli

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Goltz   37:41.90  4283 
2 Samantha Bushendorf   53:0.40  4240 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Constant   41:12.10  4243 
2 Tara Steele   43:3.10  4265 
3 Katy Rudolph   44:3.20  4263 Team MORBID
4 Yvette Harvieux   47:44.30  4282 Wannabee Racing
5 Sara Bisso   47:52.50  4237 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darcy Busse   43:9.40  4241 
2 Anne Parker   55:3.70  4261 Freewheel Bike

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   1:27:48.20  2428 Hollywood Cycles

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN1:25:51.00 245325  2483 Gopher Wheelman
2 Suzi Smith   1:29:9.60  2501 
3 Sarah Eby   1:30:46.80  2411 
4 Megan Lennon   Minneapolis, MN1:32:54.20 259658  2426 Behind Bars / LGR
5 Desta Meyer   Inver Grove, MN1:39:25.30 284628  2462 Silber/Hollywood

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beckie Alexander   1:32:15.90  2508 Kenwood Racing
2 Tanya Miller   1:36:20.20  2510 
3 Angella Collins   1:46:18.30  2506 Wannabees
4 Jess Wiborg   1:53:52.10  2478 Bent Crank Racing

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Sauber   Farmington , MN1:49:13.50 235476  315 LCR
2 Corey Coogan   Minneapolis, MN1:58:46.10 261947  300 Freewheel
3 Lisa Humphrey   1:59:34.70  326 
4 Chandra Shoberg   2:3:58.80  313 
5 Mary Moncorge   Fairfax, CA2:14:1.20 285422  318 
6 Alison Tungseth   Stillwater, MN2:31:4.40 261843  323 Flat City Cycling Club

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN1:57:16.40 212753  319 Ski Hut
3 N/A   Colorado Springs, CO2:12:5.70 147306  309 Kenwood Racing
2147483647 Lynn Peterson    Penn Cycle  310 FCCC

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN1:34:1.10 160568  30 Specialized
2 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:43:26.70 199274  33 Trek COOP
3 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:57:25.00 57292  25 PENNCYCLE/NatureValley/FCCC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerShimanoOSMOUSACDFCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee