Race Results for
Erik's Spring Cup - MNSCS #1
Inver Grove Heights, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/18/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Foster   56:43.30  4020 
2 Zachary Smith   59:1.20  4107 
3 Max Smothers   1:2:59.50  4065 

Men - Cat 3 - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Hieb   44:49.00  4030 
2 Tanner Barlow   45:57.20  4109 
3 Marcus Warrington   47:26.80  4073 
4 Matthew Olson   Eden Prairie, MN51:52.40 370629  4052 
5 Nick Bither   52:44.50  4095 
6 Christopher Regnier   53:43.40  4059 
7 Nathan Martin   55:51.30  4045 
8 Tom Burnes   1:3:42.90  4099 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kellen Garrett   45:37.60  4026 
2 Kyle Greene   45:40.60  4028 
3 Thomas Dunning   45:40.80  4087 
4 Ryan Gallagher   47:1.70  4022 
5 Peter Mueller   47:42.50  4049 
6 Michael Pace   59:25.90  4195 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Petroff   41:34.40  4077 
2 Ben Miller   44:19.60  4120 
3 Samuel Cari   44:46.10  4111 
4 Erik Kuronen   47:43.80  4088 
5 Chris Driscol   47:47.80  4016 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Barlage   41:4.60  4004 
2 Matt Leizinger   41:21.40  4090 
3 Adam Carignana   41:35.90  4012 
4 Eric Fredrickson   43:56.60  4097 
5 Scott Siegel   44:58.40  4117 
6 Taylor Richardson   45:17.70  4089 
7 Josh Holst   45:48.00  4033 
8 John McGuire   47:26.70  4115 
9 Eric Chin   48:23.10  4110 
10 Jason Othoudt   48:28.60  4055 
11 Peter Draper   49:14.80  4081 
12 Tim Quast   49:20.30  4093 
13 Jason Shumberger   49:34.40  4063 
14 Erik Abraham   50:14.40  4001 
15 William Bourassa   50:40.80  4007 
16 Trent Sylvester   54:30.90  2123 
17 Frank Stanton   56:19.50  4066 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brady Bargman   44:56.00  4003 
2 Brian Roban   45:49.30  4062 
3 Josh Lemoine   46:25.70  4041 
4 Jason Lunden   46:59.00  4043 
5 Patton Prunty   47:32.30  4057 
6 Ben Toskey   47:32.90  4072 
7 Carl Arnold   47:55.20  4002 
8 Ryan Newman   47:57.60  4125 
9 Eric Reeve   48:8.00  4058 
10 Marcus Wetterlund   49:14.50  4075 
11 Jason Bruxvoort   49:21.90  4103 
12 Aaron Hagen   49:59.70  4123 
13 Ryan Fahrmann   51:14.70  4017 
14 Chris Gustafson   51:15.20  4106 
15 Ryan Thayer   52:16.50  4069 
16 Bryan McMullen   57:50.10  4046 
17 David Jones   57:56.70  4038 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Fetters   Minneapolis, MN43:7.80 266342  4018 
2 Jacque Poquette   44:7.50  4096 
3 David Reed   45:43.60  4105 
4 Justin Keough   45:49.90  4113 
5 Gabriel Garcia   45:52.00  4024 
6 Peter Bell   46:39.60  4114 
7 Edric Lysne   46:45.40  4124 
8 Michael Hon   47:4.20  4034 
9 Nathan Olson   48:34.20  4053 
10 Jeremy Crawford   49:3.60  4014 
11 Brian Stanley   49:26.40  4082 
12 Jose Diaz   49:35.30  4015 
13 Tom Morley   51:58.60  4048 
14 Phillip Berg   52:11.00  4100 
15 Jeff Sieckert   53:5.50  4064 
16 Daniel O'Malley   54:36.70  4054 
17 Jammie Hummel   55:54.20  4037 
18 Lance Brown-Ochs   1:1:10.90  4009 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Braaten   42:20.90  4008 
2 Kevin Keane   46:37.70  4039 
3 Michael Cogan   47:33.00  4116 
4 Joel Woodward   Minneapolis, MN48:9.10 274327  4083 
5 Frank Bobick   48:51.50  4006 
6 Tom Michal   49:2.70  4047 
7 Paul Thorsgaard   52:23.80  4071 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Leif   43:41.90  4118 
2 Mike Franken   47:58.40  4021 
3 Curt Arrigoni   48:58.10  4094 
4 Eric Finney   49:55.20  4019 
5 Erick Nelsen   51:58.50  4050 
6 Tom Thompson   52:58.10  4070 
7 Kurt Stuebs   55:34.20  4068 
8 Brad Lis   56:31.20  4042 
9 Mark Weglinski   57:6.20  4074 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Hieb   46:18.90  4031 
2 Greg Hueler   46:23.30  4036 
3 David Carignan   46:41.60  4101 
4 Michael Cisek   47:5.90  4092 
5 Scott Plath   49:47.10  4056 
6 Mike Parker   49:49.00  4080 
7 Bill Combs   50:37.60  4013 
8 Bill Miller   51:21.30  4119 
9 Tim Gallagher   51:41.50  4023 
10 Scott Guhl   52:39.40  4029 
11 Dan Garrett   56:34.50  4025 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Engen   55:8.40  4086 

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN1:3:54.20 284823  2153 
2 Ryan Freese   1:8:6.60  2032 
3 Duncan Weisbrod   1:20:40.30  2152 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Baker   1:18:55.50  1003 
2 Matthew Wenzel   1:5:12.70  2095 
3 Shea Franken   1:5:28.00  2031 
4 Alex Price   1:7:50.10  2111 
5 Jake Bauer   1:12:1.80  2005 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Warner   Elk River, MN1:20:45.70 266006  1046 
2 Cody Scott   Mahtomedi, MN1:27:2.80 250669  1067 
3 Ryan Van-Gundy   1:15:49.20  2124 
4 Nick Mele   1:16:3.30  2115 
5 Tyler Boek   1:19:59.40  2188 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Onken   1:19:13.70  1032 
2 Andrew Shaw   Lakeville, MN1:19:44.40 269617  1058 
3 Michael Smith   North Oaks, MN1:21:55.00 220757  1077 
4 Daniel Hanson   1:22:26.50  1014 
5 David Rosen   1:25:15.90  1059 
6 Aaron Burroughs   1:26:40.40  1095 
7 Elliott Krizek   1:27:47.90  1021 
8 Kenny Smith   1:32:19.40  1076 
9 Chris Leiferman   1:5:9.50  2150 
10 Kevin Leiferman   1:5:13.50  2151 
11 Ben Jungbauer   1:7:23.30  2171 
12 Mike McAllister   1:7:23.90  2060 
13 Jason Hedlund   1:11:15.90  2043 
14 Kevin Bender   1:13:5.40  2010 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Rinehart   1:16:42.80  1081 
2 Matt Guettler   1:17:20.70  1013 
3 Nathan Kremer   1:19:1.10  1020 
4 Chris Fehr   1:23:29.60  1012 
5 Scott Spoo   1:23:36.30  1038 
6 Jordan Goodman   1:23:58.20  1092 
7 Brandon Charboneau   Fargo, ND1:26:22.20 195188  1069 
8 Jeff Bushendorf   1:2:41.50  2016 
9 Kaleb Himli   1:3:32.60  2045 
10 Jeffrey Austin   1:3:38.80  2003 
11 Matt Allyn   Allentown, PA1:5:2.70 275922  2155 
12 Shaun Parker   1:5:13.80  2108 
13 Luke Ryves   1:5:22.30  2160 
14 Jeremy Dirk   1:6:10.50  2023 
15 Dan Lvona   1:6:46.20  2197 
16 Mike Rasque   1:6:47.60  2072 
17 Drew Lemler   1:6:50.90  2140 
18 Kevin Gonzales   1:7:18.00  2147 
19 Rob Lutterman   1:7:20.80  2058 
20 Kris Biegler   1:7:26.80  2116 
21 Paul Warner   1:7:27.20  2195 
22 Brendan Bellew   1:7:45.40  2009 
23 David Olson   Cary, NC1:7:51.90 269305  2068 
24 Adam Caughey   1:8:21.40  2118 
25 Tim Gut   1:8:36.00  2036 
26 Patrick Nelson   1:8:49.90  2157 
27 Gus Aramayo   1:8:52.10  2138 
28 Tim Hayes   Gainesville, FL1:9:21.90 208801  2042 
29 Jesse Hagglund   1:10:44.20  2037 
30 Justin Kalemkiarian   1:11:7.60  2052 
31 Mike Rathlisberger   1:11:20.70  2073 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Thayer   1:16:23.30  1042 
2 Jamison Beisswenger   1:17:47.80  1054 
3 Chris Ames   1:18:47.10  1099 
4 Ryan Sportel   1:19:38.80  1087 
5 Mark Byrnes   1:19:46.50  1005 
6 Aaron Pidde   Bloomington, MN1:20:49.00 133195  1100 
7 John Oman   1:20:50.60  1031 
8 Jason Vinar   Richfield, MN1:20:51.00 280348  1045 
9 Ben Lemler   1:21:8.10  1091 
10 JASON SCHERMAN   New Market, MN1:21:27.60 296398  1036 
11 Summit Clayton   1:21:55.40  1110 
12 Ryan Carlson   1:23:0.00  1113 
13 Charles Lamb   1:23:21.00  1022 
14 Joe Surla   1:24:6.90  1041 
15 Tim Williams   Circle Pines, MN1:24:39.40 295831  1051 
16 Tim Werts   1:24:40.60  1070 
17 David Slovick   Minnetonka, MN1:26:16.00 234315  1108 
18 Adam Emanoff   1:26:22.80  1010 
19 Joshua Abrahamson   1:27:18.20  1001 
20 Roberto Madrigal   1:28:37.20  1078 
21 Matt Settergren   1:28:50.10  1037 
22 Isaac Giesen   1:32:18.00  1090 
23 Bret Zimmerman   1:33:9.40  1052 
24 Cody Larson   60:55.00  2119 
25 Parker Roenfanz   1:1:54.50  2075 
26 Dan Knudsvig   1:2:0.90  2194 
27 Josh Collins   1:2:17.90  2021 
28 Brandon Manske   1:2:32.00  2136 
29 Paul Cullen   1:3:25.00  2022 
30 John Theget   1:3:34.00  2090 
31 John Shaffer   1:3:44.10  2081 
32 Ryan Isaacs   1:3:45.80  2161 
33 Joe Duffy   1:3:52.30  2025 
34 Steve Sturman   1:4:0.80  2088 
35 David Gustafson   1:4:18.70  2035 
36 Daniel Boyles   Ramsey, MN1:4:23.00 278248  2015 
37 Steve Freese   1:4:48.50  2033 
38 Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:5:25.00 90485  2041 
39 Micah Lux   1:5:56.00  2190 
40 Derek Van De Velde   1:6:59.60  2094 
41 Chad Klehr   1:7:4.70  2109 
43 Bryan Gerding   1:7:27.70  2130 
44 Paul Tierney   1:7:47.60  2122 
45 Mike Hanzlik   1:7:54.80  2184 
46 Brandon Karasek   1:8:8.20  2053 
47 Todd Hale   1:8:13.90  2038 
48 Kelly Ness   1:8:20.80  2169 
49 Thomas Fritz   1:8:31.80  2175 
50 Dan Scardina   1:8:37.50  2078 
51 Nathan Goltz   1:8:52.50  2034 
52 Isreal Lawstuen   1:9:0.50  2186 
53 Andrew Worth   1:9:35.10  2102 
54 Mark Yahna   1:9:36.00  2103 
55 Justin Edge   1:9:41.80  2185 
56 Lee Bengel   St Paul, MN1:9:50.00 190505  2011 
57 Ross Hargrove   1:10:8.10  2039 
58 Joshua Schneider   1:10:28.90  2080 
59 Matt Heutinck   1:10:32.80  2165 
60 Neil Cary   1:10:42.40  2018 
61 Corey Edge   1:12:17.10  2027 
62 David Bruning   1:13:30.00  2126 
63 Andy Memelink   1:14:2.40  2154 
64 Gabriel Thompson   1:14:33.00  2092 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Peterson   1:16:37.40  1034 
3 Joel Ingvalson   1:17:45.00  1016 
4 Kevin Supple   1:18:9.10  1040 
5 Jason Gaines   1:18:17.80  1093 
6 Ben Rogowski   1:19:16.60  1035 
7 Brandt Elson   Breezy Point, MN1:19:27.10 208462  1009 
8 Marc Wiken   Woodbury, MN1:19:35.10 38193  1049 
9 Nick Evanoff   1:20:26.80  1075 
10 Eric Lebow   1:20:56.70  1062 
11 Chris Van Ert   1:21:22.50  1044 
12 Clayton McLagan   1:21:51.80  1060 
13 Bruce Klehr   1:23:29.30  1018 
14 Thomas Little   1:24:9.30  1024 
15 Jason Wolf   1:24:13.40  1096 
16 Thomas McDonald   1:24:32.90  1026 
17 Steven Roe   Rochester, MN1:25:36.20 296450  1055 
18 Chris Burg   1:25:48.80  1107 
19 Brent Gale   1:25:49.80  1083 
20 Cal Collins   1:28:36.80  1006 
21 Chris Druckenmiller   1:31:6.30  1071 
22 Scott Kragerud   Longmont, CO1:31:40.90 283026  1019 
23 Cory Mortensen   1:32:49.10  1105 
24 Larry Warrington   1:35:0.40  1047 
25 Chad Griffin   60:54.80  2187 
26 montedirks dirks   Minneapolis, MN1:1:20.30 285560  2024 
27 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:1:22.70 95633  2051 
28 Reinhart Baumann   1:3:11.10  2007 
29 Nick Pettis   1:3:37.90  2182 
30 Jason Kempel   1:3:50.00  2117 
31 Dan Knudsen   1:3:53.20  2134 
32 Jeremy Ames   Minneapolis, MN1:3:58.00 285970  2001 
33 Aaron Schnee   1:4:20.90  2148 
34 Chris Larson   Forestlake, MN1:4:27.00 279156  2057 
35 Garrett Beck   1:4:46.20  2008 
36 Tyler McKay   1:4:46.60  2062 
37 Mark Engebretson   1:4:54.90  2028 
38 Scott Schultz   1:5:11.60  2139 
39 Ben Johnson   1:5:44.10  2050 
40 Tom Bengel   St Paul, MN1:6:15.90 200781  2012 
41 Grant Larvick   1:6:34.70  2192 
42 Neil Lovelace   1:7:17.80  2177 
43 Scot Hendricks   1:7:30.30  2044 
45 Aaron Fozziiui   1:8:46.50  2176 
46 Todd Wheelhouse   1:8:47.70  2097 
47 Scott Meulebroeck   Savage, MN1:9:12.70 24177  2063 
48 Bob Mueller   1:9:21.30  2065 
49 Kevin Foster   1:10:9.30  2029 
50 Todd Amunrud   1:10:26.80  2002 
51 Mike Cass   1:13:12.30  2019 
52 Tim Wiley   1:14:36.00  2101 
53 Mike Gustafson   1:15:32.80  2183 
54 James Radtke   1:16:25.00  2163 
55 Paul Mihalko   1:17:43.80  2064 
56 Dan Price   1:18:34.80  2158 
57 Shane McAllister   1:19:5.00  2061 
58 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN1:19:24.20 204459  2106 
59 Julie Wilbert   1:19:37.10  2145 
61 Gary Smith   1:29:20.20  2083 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hein   1:1:49.30  2178 
1 Rick Ochs   1:17:47.90  1030 
2 Michael Mayer   Deforest, WI1:3:7.70 119121  2166 
2 Fred Feirn   1:18:20.70  1084 
3 Darwin Reicks   1:3:31.50  2113 
4 Curt Schlough   1:3:42.00  2079 
4 Jeff Colbert   1:19:24.70  1072 
5 Robert Gritman   1:3:46.90  2172 
5 Paul Krawczyk   1:19:48.50  1094 
6 Spencer Lenz   1:4:9.70  2129 
6 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN1:20:0.20 236794  1088 
7 Randy Smothers   1:4:16.30  2084 
7 Thomas Nelson   Minneapolis, MN1:20:8.90 218018  1027 
8 Chris Sur   1:4:40.00  2170 
8 Jeff Lewis   1:20:21.60  1023 
9 Bill Franken   1:4:53.80  2030 
9 Todd Nesvold   1:20:28.60  1028 
10 Jim Jaglo   1:20:52.10  1017 
11 David Shulman   1:5:14.10  2112 
11 Eddie Karow   1:21:21.20  1057 
12 Marc Harvieux   1:6:43.80  2040 
12 Richard Erickson   Shoreview, MN1:22:37.10 275579  1011 
13 Dan Wistrcill   1:7:9.70  2137 
13 Bill Dossett   1:23:33.10  1085 
14 Bryan Arold   1:7:53.30  2132 
14 Craig Rudd   Bloomington, MN1:24:23.40 94472  1109 
15 Ted Isenberg   1:8:6.20  2048 
15 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI1:24:43.70 288396  1033 
16 Joe Smith   1:8:47.40  2180 
16 Charles Parsons   Minneapolis, MN1:25:19.50 242039  1111 
17 Tim Kuntz   1:25:24.60  1082 
18 Christopher Cross   1:11:4.20  2193 
18 Todd Bollom   1:26:35.00  1056 
19 Brandon Reynolds   1:11:4.70  2162 
19 Ton Tran   1:27:49.30  1068 
20 Patrick Sullivan   1:11:17.20  2125 
20 Joel Nichols   1:28:59.20  1029 
21 Ed Valenti   1:16:33.60  2143 
21 Paul Schoening   Plymouth, MN1:29:54.30 31734  1102 
22 Tad Keller   1:18:20.90  2054 
22 Rob Belz   1:36:20.90  1065 
23 Jay Dellis   1:36:28.00  1008 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   Champlin, MN1:18:49.70 321710  1015 
2 Gregg Pattison   1:19:24.80  1101 
3 Mark Vanderwoude   1:20:11.70  1104 
4 Dan Inderieden   1:21:3.10  1097 
5 Corey Stuhr   1:21:52.70  1039 
6 Erik Dalgaard   1:24:40.90  1007 
7 Scott McClure   1:28:16.70  1080 
8 Tom McBurney   1:30:46.00  1025 
9 Mike Anderson   1:36:11.80  1103 
10 Steven Wenzel   Fargo, ND1:2:19.00 235023  2096 
11 Craig Wiklund   1:3:51.50  2099 
12 Ted Siefkes   Burnsville, MN1:3:59.60 181584  2082 
13 Scott Buscher   1:4:36.20  2156 
14 Ray Osowski   1:4:55.40  2069 
16 Mark Rosen   1:7:15.70  2076 
17 Timothy Brinkmann   1:8:51.50  2131 
18 Todd Bauer   1:9:3.50  2006 
19 Drake Ryman   1:9:35.20  2077 
20 Todd Borstad   1:10:57.50  2014 
21 Paul Chenoweth   1:11:31.10  2020 
22 Tom Thies   1:15:16.50  2091 
23 Ron Kapaun   1:15:22.10  2142 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Baker   1:20:10.80  1002 
2 Sam St Pierre   Golden Valley, MN1:21:50.70 225214  1079 
3 Mike Larson   1:23:45.90  1053 
4 Rob Whiteford   1:30:0.00  1048 
5 Deuane Mattson   1:1:54.60  2128 
6 Steve Kapaun   1:3:29.10  2141 
7 Steve Streitz   1:4:23.30  2087 
8 Steve Stilwell   1:5:33.80  2085 
9 Micheal Thompson   1:5:37.50  2093 
10 Christopher North   1:6:4.00  2067 
11 Todd Trembley   Faribault, MN1:7:51.00 217961  2179 
12 Norm Busse   1:7:52.60  2017 
13 Tony Faust   1:8:44.20  2127 
14 Steve Wachholz   1:8:53.00  2144 
15 Mark Klingelhoets   1:8:55.30  2055 
17 Jim Kuzzy   1:10:5.30  2056 
18 Bruce Parker   Edina, MN1:12:29.90 260693  2070 
20 Bruce Cerepak   1:16:16.30  2146 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James White   1:9:1.30  2098 
2 Denny Barry   1:9:17.50  2004 
3 Craig Swanson   1:18:23.80  2110 
4 Don Youngdahl   1:23:13.40  2104 
5 Tom Cooper   1:34:50.00  2121 

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN1:30:12.40 283629  210 
2 Jake Richards   Callaway, MN1:34:55.30 265418  227 
3 Michael McBurney   Roseville, MN1:39:44.70 279039  218 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:31:26.90 210080  224 
2 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:31:31.80 211093  241 
3 Adam Leiferman   1:35:57.10  216 
4 Matthew Allen   Minneapolis, MN1:36:53.80 200426  201 
5 Joshua Klauck   Minneapolis, MN1:38:4.40 242339  214 
6 Jeremy Jedlicki   Maplegrove, MN1:38:34.60 295022  213 
7 Nathan Hackensack   Saint Cloud, MN1:40:55.70 261680  237 
8 Seth Carlson   Casselton, ND1:42:51.20 279117  238 

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Sieben   Burnsville, MN1:33:3.10 258018  230 
2 Devin Curran   Onalaska, WI1:34:10.00 211576  203 
3 David Oachs   Woodbury, MN1:34:59.90 116923  222 
4 Scott Ralston   Farmington, MN1:37:18.80 69393  226 
5 Scott Sherman   Winona, MN1:38:39.30 126716  229 
6 Adam Staufenberg   Plymouth, MN1:38:59.50 146505  244 
7 Eric Guse   St Louis Park, MN1:39:10.20 211199  208 
8 Ben Shockey   Decorah, IA1:39:20.00 276949  236 
9 Bruce Martens   Saint Paul, MN1:39:20.50 212731  217 
10 Andrew Jordan   Woodbury, MN1:39:51.50 295752  235 
11 Matthew Kohner   Minneapolis, MN1:39:58.80 295551  215 
12 Matthew Horner   Savage, MN1:41:31.50 261909  212 
13 Daniel Strese   Bloomington, MN1:44:59.20 247774  242 
14 Kevin Flanders   Minneapolis, MN1:45:44.60 207226  240 
15 Richard Fiske   Shakopee, MN1:47:56.60 211816  206 

Men - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Hebel   Prior Lake, MN1:33:53.70 15616  209 
2 Lawrence Sauber   Lakeville, MN1:34:38.40 135611  228 
3 Matthew Dowling   Minneapolis, MN1:36:17.60 9927  204 
4 Pat Dowling   St. Louis Park, MN1:40:45.10 44129  205 
5 Mark Barrett   Victoria, MN1:42:0.40 296254  202 
6 G Troy Melhus   Saint Paul, MN1:45:22.50 200880  231 
7 Kevin Grafft   Chanhassen, MN1:53:6.10 296231  207 
8 Russell Cadogan   Plymouth, MN1:55:13.40 129574  232 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:27:42.30 210366  
2 Camden Kirkpatrick   Clive, IA1:30:20.30 154860  
3 James (Jay) Richards   Callaway, MN1:31:32.10 29711  
4 Tom Miller   Robbinsdale, MN1:32:15.00 125275  
5 Jay Henderson   Minneapolis, MN1:32:45.70 15779  
6 Jesse Rients   Shakopee, MN1:33:36.60 147524  13 
7 David Olson   Sturgis, SD1:33:49.10 275854  
8 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:35:29.50 228026  
9 David Meyer   Minneapolis, MN1:35:46.50 117052  253 
10 Paul Hanson   St Peter, MN1:39:3.90 118046  11 

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Regnier   1:7:7.40  4061 

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nora Bengel   Saint Paul, MN50:3.30 250763  4005 
2 Kendra E Estonson   57:50.70  4102 
3 Marie Regnier   1:7:7.90  4060 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Goltz   48:35.20  4027 
2 Lisa Martens   51:18.80  4112 
3 Katie Pace   53:52.20  4078 
4 Andrea Sathre   58:51.90  4104 
5 Alicia Sandberg   1:1:47.20  4091 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara Steele   50:41.60  4067 
2 Pam Takeuchi   55:20.10  4122 
3 Amy Ochs   56:56.90  4051 
4 Sarah Williams   1:2:13.00  4076 
5 Sally Ann Marier   1:6:53.80  4044 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darcy Busse   53:26.70  4011 
2 Mary Sue Snider   54:28.30  4084 
3 Anne Parker   58:7.50  4108 

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   1:11:30.30  2059 
2 Jordan Horner   1:15:41.80  2047 

Women - Cat 2 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Lennon   Minneapolis, MN1:10:5.30 259658  2135 
2 Julie Vardaman   1:10:6.50  2159 
3 Desta Meyer   Inver Grove, MN1:10:28.10 284628  2133 
4 Sarah Eby   1:11:36.10  2026 
5 Amy Johnson   1:16:2.90  2049 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Peterson   1:7:59.80  2071 
2 Lori Bellz   1:8:44.20  2149 
3 Nicole Eikenberry   1:10:8.80  2168 
4 Kimberle Wiley   1:11:47.60  2100 
5 Angella Collins   1:16:25.40  2181 
6 Christy Maxfield   1:19:33.80  2164 
7 Jess Wiborg   1:27:35.00  2196 

Women - Cat 1 - Senior - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Sauber   Farmington , MN1:22:57.40 235476  233 
2 Corey Coogan   Minneapolis, MN1:24:49.40 261947  234 
3 Mary Moncorge   Fairfax, CA1:29:28.50 285422  219 

Women - Cat 1 - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 N/A   Colorado Springs, CO1:32:21.00 147306  225 
2 Andrea Horner   Savage, MN1:37:52.90 294308  211 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN1:16:45.20 160568  
2 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN1:22:20.40 130424  12 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFShimanoBonk BreakerCUORESierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee