Race Results for
Downtown Erie Criterium
Erie, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/24/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Moskal   Columbus, OH 213069   Panther/RGF p/b Felt Bicycles
2 Nathan Larson   Erie, PA 215328   Jamestown Cycle Shop/Warrenadventures.co
3 Robert Martin   Brecksville, OH 49126   Panther / RGF p/b Felt Bicycles
4 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082   Panther/RGF p/b Felt Bicycles
5 Christopher Cioccio   Erie, PA 177939   Indiana Regional Medical Center
6 Stefan Kadar   Middleburg Heights, OH 141650   Panther/RGF p/b Felt Bicycles
7 Jim Baldesare      Kenda Pro Cycling p/b Spinergy
8 Eric Przepierski   Erie, PA 182818   Wellnes Extension
9 Kyle Gheres   Port Matilda, PA 255477   Penn State University
10 Jeff Braumberger (1 - Cat1)   Mansfield, OH 46774   Kenda Pro Cycling
11 Josh Halvax   Mansfield, OH 253371   National Engenering
12 John Rowley   Pittsburgh, PA 175925   Indiana Regional Medical Center
13 Chadwick Thompson (2 - Cat1)   Macedonia, OH 50817   Kenda Pro Cycling
14 Mario Mazza   North East, PA 178992   Kenda Pro Cycling
15 Polo Fernandez   North Royalton, OH 56780   Panther/RGF p/b Felt Bicycles
16 Christopher Ellefson   Denver, CO 214175   Handlebars Cycle
17 Ryan Rish (3 - Cat1)   Powder Springs, GA 175361   Kenda Pro Cycling p/b Spinergy
18 Larry Kilbane   Strongsville, OH 45541   USA Pista Elite
19 Anthony Smith   Rocky River, OH 45951   USA Pista Elite

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Cooke   East Aurora, NY 260454   French Meadow Bakery / Fortistar
2 Eric Lundgren   Pittsburgh, PA 264778   iron city bikes
3 Scott Hunt   Kenmore, NY 173303   Handlebars Cycle
4 Robert Dahl   Jamestown, NY 193885   Hollyloft - El Matador
5 Cameron Jackson   Akron 243794   Panther/RGF p/b Felt Bicycles
6 peter baughman   Carnation, WA 243415   Team Lake Effect / Bike Authority
7 Aaron Meyers   Lewisburg, PA 256402   Iron City Bikes
8 Jeremy Bickling   Warren, PA 224223   Jamestown Cycle Shop/Warrenadventures.co
9 Jason Mills   Whitefish, MT 293475   
10 Reese Collins   Erie, PA 247038   Hollyloft - El Matador
11 Paul Carlson   Butler, PA 277695   Iron City Bikes
12 James Graley   Conewango Valley, NY 243322   Hollyloft - El Matador
13 Michael Maring   Erie, PA 80684   Wellnes Extension
14 Brett Mckay   Aurora, OH 205998   Hollyloft - El Matador
15 Brett Sudetic   Brecksville, OH 283160   Panther/RGF p/b Felt Bicycles
16 Keith Peterson   Erie, PA 245042   lake country bike
17 Jared Durieux   Kent, OH 225670   Carbon Racing
18 Jim Gilmore   Cuyahoga Falls, OH 171628   Rainbow Inks Cycling Team
19 Frank Mesi (1 - Cat3)   East Aurora, NY 220917   French Meadow Bakery / Fortistar
20 Steven Kurpiewski   Pittsburgh, PA 265551   iron city bikes
21 Corey Knowles   Hamburg, NY 275435   Team ROG
22 Edward King-Smith   Pittsburgh, PA 228538   iron city bikes
23 Dennis Packard   Edinboro, PA 228909   Wellness Extension
24 Brett Bailor   Erie, PA 125331   Team 53 x11
25 Randy Langworthy   Jamestwon, NY 214949   Hollyloft - El Matador
26 Craig Nivens   Erie, PA 56096   John Adams
27 Joseph Lombardo   Bath, OH 102070   Panther / RGF p/b Felt Bicycles
28 Phillip Hines   Sagamore Hills, OH 63240   Mahoning Valley Cycling Club
29 Chris Coulston   Erie, PA 236788   team 53 x 11
30 Anthony Mazza   Erie, PA 249080   Jamestown Cycle Shop/Warrenadventures.co
31 Dan Pierce      Erie Tri Club
32 Daniel Morris   Harborcreek, PA 289035   Team 53 x11
33 David Thornton   Erie, PA 239723   Team 53 x11
34 Mathew McClellan   Meadville, PA 291946   Wellnes Extension
35 Kris Meekins   Bemus Point, NY 245700   Hollyloft - El Matador
DNF Keith Hower   Washington, PA 274419   
DNF Luke Wilson   Summerville, SC 238447   Pivotal VW cycling

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Hunt   Kenmore, NY 173303   Handlebars
2 Mike Dunlavey   North East, PA 145160   lake country bike
3 Craig Zonna      Team 53 x 11
4 Ronald Rosenberg   Bemus Point, NY 246092   Hollyloft - El Matador
5 Steven Brewer   Butler, PA 295586   AG1R
6 Mike Elit      
7 Ralph Ford (1 - Cat5)   Erie, PA 291965   lake country bike
8 William Dowling   Buffalo, NY 262180   Buffalo Bicycle Club
9 Tom Draskovic (2 - Cat5)   Columbus, OH 293288   Penn State University
10 Jim Baldaute      
11 Christopher Leszek      Park Tavern
12 Chris Lamb   Erie, PA 271910   Wellnes Extension
13 David Smith      John Adams
14 Christopher Mrozowski   North East, PA 290216   lake country bike
15 Tony Behm   Erie, PA 273204   
16 Steven Shepard (3 - Cat5)   Erie, PA 285235   team 53 x 11
17 Sam Valone      
18 Daniel Kern      team 53 x 11
19 Lou Kotzmen      Wellnes Extension

Women - Cat 2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Evely   Carnation, WA 162455   Team SummaCare
2 Jillian Behm   Erie, PA 199140   Hollyloft - El Matador
3 Jenifer Martin      Team 53 x11
4 debbie mizikowski   Fairview, PA 243408   Hollyloft - El Matador
5 Lauren Senkivich      
6 Susan Packard   Edinboro, PA 244264   Wellnes Extension

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFSpyCUOREBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee