Race Results for
Plattekill Mtn NYS CHAMPIONSHIP SERIES DH #4
Plattekill Mtn, Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/06/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Ciravio     279 
2 Zack Taylor   Ballston Spa, NY 296856  269 
3 Jackson Bleier     283 
4 Kyle Flint     277 
5 Kyle Barrett   North Salem, NY 296926  280 Clank Racing
6 Steve Neal     284 661
7 Miller Jonathan     286 
8 Evan Altfest     268 661 Sierra Cycles
9 Cooper Nugent     276 
10 Luke Willimen     273 
DNF Kevin Kirchman     281 Fluid

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Davis     282 Michael Stock Racing
2 Chancey Phillips   Canajoharie, NY 286032  270 NEMA
3 Alexander Bamberger     272 Travel Nude
4 Frank Sacco     288 Plattekill/Delta House
5 Joshua Scott     271 

Men - Cat 3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Echeveria     287 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Wanke   Salisbury, VT 267509  239 Green Mountain DH
2 Cody Allison     246 MMR/Plattekill
3 Kip Denoyer     236 
DNF Douglas Willman     241 Awsome

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Miller     232 Delta House Ramrod
2 Ian Sahnes-Stiles     245 
3 Jonathan Westland     230 Buy my Brooklyn
4 Brendan Silkey   Hubbardston, MA 298404  242 Mongoose Tribe Chris Bean Coffee
5 Don Wyman   Remsen, NY 298846  240 
DNF Max Dreifuss     234 Sinister Wilsonian Institute

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Coull     235 Loweriders Derailled

Men - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James MacNaughton   Albany, NY 237322  233 Elevate Cycles/NEMA/E13/ODI/Spy
2 Frank Endreson Jr.   Haledon, NJ 290497  243 Town Cycle
3 Thomas Smith     244 Wheel-n-Heel/NEMA
4 Bill Burlingame   Feura Bush, NY 5548  237 CK Cycles
5 Al Gildner   Bethlehem, PA 188250  231 SVB Racing

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Bowdish   Weybridge, VT 231814  195 Green Mountain DH
2 David Milkicwicz     179 Team Plattekill
3 Max Hautaniemi   Rochester, NY 272975  190 661

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Karpuska   Old Lyme, CT 269076  169 Voncooper Mongoose NEMA
2 Peter John Mihalick   Westport, CT 249132  180 2 Wheel Freaks.com
3 Willem Cooper   Newport, RI 201902  194 Voncooper Mongoose NEMA
4 Daniel Phillips   Bridgeport, CT 227999  157 Crankfire Racing
5 Chris Flynn   Shrewsbury, MA 214464  197 
6 Chad Kilmartin   Portland, ME 247815  177 Fox Racing/Magura/ODI
7 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT 164519  167 Drummer Racing/CrankBros/Andy's GCA
8 Michael Stock   Cromwell, CT 181463  187 Ghostship Clothing
9 Sean Pritchardthorpe   Mansfield Center, CT 265748  170 Voncooper/Mongoose/Nema
10 Peter Scannell   Danbury, CT 227998  163 Crankfire Racing
11 Daniel Fifield   Middlebury, VT 295697  196 GMD
12 David Wood     165 Rase
13 Eric Allocco   Hamden, CT 262124  183 
14 Casey Swanson   Glastonbury 279475  153 Crankfire Racing
15 Chris Bierl   East Aurora, NY 248913  189 Delta House Racing
16 Stephen Ido   Wernersville, PA 175933  184 Delta House/Hayes/Foes/Azonic/Nema

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Kuzia   Adams, MA 298845  185 Leather Spiders Racing Berkshire Outfitt
2 Donald Roberts   Sanford, ME 184818  178 NEMA Voncooper Azonic
3 Hernane Alves   Newark, NJ 283245  193 Team Brazil
4 Michael Mullen   Hudson Falls, NY 163398  162 Elevate Cycles/661/Livewire
5 David Bershefsky   Stratford, CT 263657  109 Bullitt Racing
6 Sean Tarricone   Belmar, NJ 173561  192 SVB Racing
7 Neal Demaio   Ulster Park, NY 211044  191 CyclesXprezo/661/Azonic/Utopia
8 Jon Siverling   Clifton Park, NY 213798  164 Delta House 661 Point 1
DNF Donald Hohn   Bay Shore, NY 269944  186 Delta House/Azonic/Sayville Bike Works

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul La Barbera   Freehold, NY 261964  154 
2 Frank Wadelton   Bellows Falls, VT 36864  168 Sinister/Kenda
3 Thomas Anderson   Tully, NY 229386  199 Bike Loft/Gamut USA
4 Ernest Reale   Haines Falls, NY 29308  198 No One
5 George Ulmer   Troy, NY 197486  188 OMR
6 Paul Makowski   Rochester, NY 296852  166 
7 Steven Battaglini   Ballston Spa, NY 181070  155 Elevate/Chumba/Oneal

Men - Pr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Higgerson   Deansboro, NY 208966  33 Voncooper/cnybikes.com
2 David Flynn   Shrewsbury, MA 174665  32 Paul Mitchell/Lumina Health
3 Luke Snyder   Cohoes, NY 266362  31 VonCooper Nema
4 Erik Hudson   Warwick, NY 176535  35 Brooklyn Machine Works Avalanche
5 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA 212921  29 Loweriders Derailed
6 Justin Beers   Syracuse, NY 247799  30 
7 Scott Cooper   Washington, NJ 174047  34 Rotec Cycles Factory Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Bagley   Sanford, ME 283098  278 VonCooper Mongoose Nema Ernies
2 Felicia Kearsley   Haines Falls, NY 300218  238 Windham Mtn Outfitters

Women - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Allison   Woodstock 269964  275 MMR Adventures
2 Olivia Allison     274 Mad March Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFSierra NevadaOSMOCUOREShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee