Race Results for
East Union Circuit Race
East Union, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/30/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelmen

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615   Silver Cycling
3 Robert Hest   Northfield, MN 290499   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227   Minnesota Junior Cycling Inc.

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Jeremy Sartain   St Paul, MN 69834   Unattached
3 James Parker   Saint Paul, MN 254489   St Paul Bicycle Racing Club
4 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   St Paul Bicycle Racing Club
5 Bruce MacGibbon   Eden Prairie, MN 70685   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784   Unattached
7 Bryan Joos      Chippewa Valley Cycling Club
8 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   Loon State Cyclists
9 Jeff Evanson   Medina, MN 255457   Minneapolis Bicycle Racing Club
10 Brent Binkowski   Carlsbad, CA 59531   G.S. Circo Azzurro
11 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
12 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643   Minnesota Cycling Team
13 Chad Macy   Victoria, MN 147601   Loon State Cyclists
14 Daniel Logan      River Valley Cycling Club- RVCC
15 Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   Minnesota Cycling Team
16 John Dyste   Carver, MN 48836   Minnesota Cycling Team
17 Gregory Goblirsch      Loon State Cyclists
18 Tim May   Savage, MN 147826   Silver Cycling
19 Tim Smith   Olympia, WA 241621   Flat City Cycling Club Inc.
20 Charles Jacobs   Saint Paul, MN 17542   GrandStay Hotels
22 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   GrandStay Hotels
23 Ben Dickhavsen      The Bikery Racing Club
24 John Matalamaki   Duluth, MN 49311   Lake Superior Cycling Club
25 Mike Slavier      Unattached
26 David Mercer   Golden Valley, MN 69239   Unattached
27 David Hastert   Minneapolis, MN 15371   Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 David Herbert   Rochester, MN 173959   Silver Cycling
4 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
6 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   St Paul Bicycle Racing Club
7 John Dyste   Carver, MN 48836   Minnesota Cycling Team
8 Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   St Paul Bicycle Racing Club
9 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists
10 Reid Howe   Minneapolis, MN 16908   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841   Gopher Wheelmen
12 Steve Gaertner   Edina, MN 279059   Minneapolis Bicycle Racing Club
13 Dan Berntson      Unattached
14 Phillip Johnson      Minneapolis Bicycle Racing Club
15 Bernard Graham   Maple Grove, MN 201858   St Paul Bicycle Racing Club
16 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   Gopher Wheelmen
17 David Hastert   Minneapolis, MN 15371   Minneapolis Bicycle Racing Club
18 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   Silver Cycling
19 Norm Prusinski      Unattached

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Gregg Brandt   Winona 227165   Unattached
4 Dave Hackworthy      St Paul Bicycle Racing Club
5 Brian Koeneman      Unattached
6 Anthony Olson   Kasota, MN 245537   St Paul Bicycle Racing Club
7 Jens Brabbit   La Crosse 184406   GrandStay Hotels
8 Jacob Boyce   Duluth, MN 227560   Synergy
9 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   Synergy
10 Erik Dalk      Minneapolis Bicycle Racing Club
10 Rick Laliberte   Fargo, ND 210611   Great Plains Cycling Club
11 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
12 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
13 Lance Beuning   Saint Cloud, MN 160665   GrandStay Hotels
14 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   Minneapolis Bicycle Racing Club
15 David Muecke (1 - Cat2)   Portland, OR 183628   Flat City Cycling Club Inc.
16 Brian Crosby   Lansing, MI 197944   Speedfix Racing
17 Tristan Bentzler      Chippewa Valley Cycling Club
18 Peter Hanna   Minneapolis, MN 51211   St Paul Bicycle Racing Club
19 Paul Ellis   North Oaks, MN 84976   St Paul Bicycle Racing Club
20 Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633   GrandStay Hotels
21 Sam Starr   Claremont, CA 190337   Minnesota Cycling Team
22 David Schueller   St. Bonifacius, MN 120143   GrandStay Hotels
23 Ron Scherer   Bloomington, MN 63494   Silver Cycling
24 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   GrandStay Hotels
25 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Synergy
26 Adam Hanson   Duluth, MN 108535   Synergy
27 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718   GrandStay Hotels
28 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   Minneapolis Bicycle Racing Club
29 Gerald Finken   Fargo, ND 49239   Great Plains Cycling Club
30 Kyle Butkowski      Unattached
31 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
32 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   GrandStay Hotels
33 Adam Froemming   Edina, MN 160145   Minneapolis Bicycle Racing Club
34 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038   St Paul Bicycle Racing Club
35 Mike Bobusch      River Valley Cycling Club- RVCC
36 Yorgos Arambadjis   Minneapolis, MN 221717   Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
2 Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954   Loon State Cyclists
3 Dustin Bakker   Brandon, SD 227206   Central Plains Cycling
5 William Mayavski      St Paul Bicycle Racing Club
6 Brandon Krawczyk      Speedfix Racing
7 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
8 Linda Sone      Minneapolis Bicycle Racing Club
9 Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228   Behind-Bars/LGR
10 Samuel Meier   Shoreview, MN 240030   Synergy
11 Mark Byrnes      Behind-Bars/LGR
12 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   Minnesota Cycling Team
13 Adam Gorski   Minneapolis, MN 246159   Minneapolis Bicycle Racing Club
14 Jared Voorees      Loon State Cyclists
15 Jason Prudhom   Savage, MN 269848   Behind-Bars/LGR
16 Shawn Gort      Lake Superior Cycling Club
17 Tim LaBerge   Saint Paul, MN 218685   St Paul Bicycle Racing Club
18 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   Silver Cycling
19 Chris Clark      Loon State Cyclists
20 Kevin Hertzberg   Hopkins, MN 226657   Aaron's p/b New England Financial
21 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
22 Sara Morse   Saint Paul, MN 182703   Minneapolis Bicycle Racing Club
23 David Block   Plymouth, MN 241507   St Paul Bicycle Racing Club
24 Peter Schweich      Behind-Bars/LGR
25 Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   Minneapolis Bicycle Racing Club
26 Tim Hayes   Gainesville, FL 208801   Behind-Bars/LGR

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460   St Paul Bicycle Racing Club
2 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
4 chris alme   Saint Paul, MN 281584   Unattached
5 David Jones   Lakeville, MN 281557   Flat City Cycling Club Inc.
6 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
7 Matthew Sterling   Lino Lakes, MN 240668   Gopher Wheelmen
8 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   St Paul Bicycle Racing Club
9 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   Silver Cycling
10 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   St Paul Bicycle Racing Club
11 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956   Loon State Cyclists
12 Joe Schlechter   Watertown, MN 251565   Unattached
13 Michael Pribble   Prior Lake, MN 260788   Silver Cycling
14 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN 164415   Unattached
15 Matt Christiaansen   Elk River, MN 239659   Loon State Cyclists
16 Scott Bentrup   Minneapolis, MN 204546   Birchwood/GIS
17 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987   Unattached
18 Brad Bradley   Anoka, MN 289690   Unattached
19 Steven Gray      Category 6 Racing Squad
20 Eric Thoerner   Minneapolis, MN 264225   Unattached
21 Mark Thacher   Northfield, MN 214826   Silver Cycling
22 Russell Cadogan   Plymouth, MN 129574   Unattached
23 Geoff Schodde      Birchwood/GIS

Women - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558   Minnesota Junior Cycling Inc.

Women - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Kit Oslin   Fridley, MN 285069   St Paul Bicycle Racing Club
3 LeeAnn Franz      Athletes Under Construction
4 Meg Cortright      Birchwood/GIS

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Melissa Dahlman   Saint Paul, MN 265917   Minneapolis Bicycle Racing Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheryl Golin   Medina, MN 223863   Verve Racing
2 Barbara Harick   Minneapolis, MN 53285   Birchwood/GIS
3 Gina Threinen   Minnetonka, MN 177230   Verve Racing
4 Elena Dorr   Chicago, IL 225028   Verve Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941   Silver Cycling
2 Carrie Swiggum      Silver Cycling
3 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
4 Cheryl Barker      Gopher Wheelmen
5 Madonna Lindgren   Plymouth, MN 279127   Silver Cycling
6 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN 266416   Behind-Bars/LGR
7 Amy Campbell      Silver Cycling
8 June Sayers      Lake Superior Cycling Club
9 Emily Peterson   Minneapolis, MN 271140   Category 6 Racing Squad
10 Megan Kelly      Gopher Wheelmen
11 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   Minnesota Junior Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSierra NevadaCUOREBonk BreakerSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee