Race Results for
Estrella Hedgehog Hustle
Goodyear, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 02/21/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed Novice

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louie Carmona   1:38:43  164 
1 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:39:39 285206  651 
2 Chad Kasmar   1:38:59  440 
2 Wilson Lee   Scottsdale1:54:12 140266  457 
3 Jonathan Sellwood   1:43:19  965 
4 Robert McNulty   Phoenix, AZ1:44:52 125724  476 
5 Fred Ivy   1:47:12  438 
6 Matt Carstens   1:48:34  563 
7 Jose Avila   1:48:46  109 
8 Guy Bell   Glendale, AZ1:49:22 142507  149 
9 Mark Fuller   1:51:33  131 
10 Octavio Real   1:55:46  510 
11 Jim Huntley   2:04:29  624 
12 Scott Stewart   2:46:16  530 
DNF Terry Jasper   Glendale, AZdnf 128084  44 

Men - Single Speed Advanced

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Ament   Phoenix, AZ2:02:48 238493  132 
2 Scott Countryman   Flagstaff, AZ2:07:20 258025  539 
3 Corey Steinbreeher   2:15:52  953 
4 Linden Lane   Flagstaff, AZ2:27:44 202511  612 

Men - Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Whiteside   1:51:24  549 
2 Harry Brenton   1:55:52  156 
3 Mike Ciasca   1:56:26  192 
4 Kurt Mindy   Anthem, AZ2:00:25 166882  117 
5 Jamie Siegert   2:01:31  648 
6 Darren Schiffer   2:13:50  519 
7 David Needham   2:35:17  487 
8 John Mellin   3:25:03  60 
DNF Nathan Moroney   dnf  934 

Men - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimo Seymour   Tempe, AZ3:02:12 140864  941 
2 Brandon Frazier   3:12:27  951 
3 Trever Bushnell   Phoenix, AZ3:18:10 5663  632 
4 Chuck Wheeler   3:19:06  642 
5 Michael O'Donnell   Flagstaff, AZ3:19:42 212160  492 
6 Robert LaRoche   Scottsdale, AZ3:23:11 20390  454 
7 Michael Thiele   Chandler, AZ3:25:12 103312  84 
8 Robert Decot   Flagstaff, AZ3:28:19 9024  186 
9 Chris Gardner   Phoenix, AZ3:34:10 242860  104 
10 David Benjes   Louisville, CO3:35:09 215284  902 
11 Gary Hall   Phoenix, AZ3:36:12 238165  126 
12 Tim Leighton   3:38:24  925 
13 Tim Stefek   3:39:31  641 
14 Chris Capages   Phoenix, AZ3:45:55 151400  199 
15 Brandon Hedberg   Flagstaff, AZ3:51:04 240235  428 
16 Brian Karasek   3:54:58  921 
17 Mark Wille   Flagstaff, AZ4:02:25 196295  118 
18 John Sellinger   Phoenix, AZ4:03:11 270834  583 
19 Steve Larson   4:07:34  455 
20 Pete Fioravanti   Scottsdale, AZ4:26:43 165635  193 
DNF David Marks   Phoenix, AZdnf 155540  929 
DNF Joe Lozon   dnf  463 
DNF Don Lococo   dnf  640 
DNF Matthew Pacheco   Flagstaff, AZdnf 80993  113 

Men - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Polley   Peoria, AZ38:08:00 271015  297 
2 Izaak Wood   1:27:17  949 

Men - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ45:46:00 275694  298 
2 Denny Drotzmann   48:09:00  288 
3 Westley Grove   53:44:00  300 
4 Jason Christley   55:08:00  170 
5 Ryan Dauenhauer   1:04:47  184 
6 Bridges Hunter   1:06:16  310 
7 Chip Whiteside   1:19:08  319 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Chott   Gilbert, AZ1:00:31 286463  294 
2 Jordon Lindberg   Phoenix, AZ1:05:10 256972  271 
3 Erik Mckinney   1:05:53  307 
4 Lukas Cronin   1:13:16  303 
5 Matthew Glysson   1:18:03  410 
6 Trevor Dalton   1:44:37  797 
DNF Calvin Ivy   dnf  279 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Key   53:33:00  443 
2 Kenny Polley   Peoria, AZ55:11:00 255203  274 
3 nate rees   Apache Jct, AZ58:31:00 287405  512 
4 Tyler Sabyan   1:00:53  518 
5 Nick Nation   1:02:26  270 
6 John Ross Peckardt   1:03:20  94 
7 Derek Larson   1:05:52  261 
8 James Weston   1:09:06  268 
9 Jeremy Schenck   1:09:09  317 
10 Adam Humphrey   1:11:09  323 
11 Conner Dalton   1:11:10  107 
12 Austin Hunter   1:13:54  312 
13 Dallin Godfrey   1:20:25  324 
14 Corey Regg   1:38:19  958 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Rose   50:54:00  71 
2 Denny Eppard   51:12:00  643 
3 Blaine Clark   51:49:00  564 
4 Ty Woods   52:18:00  960 
5 Dan Peckardt   52:21:00  95 
6 Abel Telles   52:45:00  635 
7 Jason Hall   52:49:00  419 
8 Cody Toledo   Tempe, AZ53:05:00 194148  645 
9 Miguel Carrazco   54:31:00  528 
10 Matt Noble   58:16:00  646 
11 Eli Ringel   Phoenix , AZ1:06:13 264901  937 

Men - Cat 3 - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Woods   50:08:00  555 
2 TRAPPER STEINLE   Littleton, CO50:21:00 288416  945 
3 Justin Riggs   50:51:00  577 
4 Kelly Hartle   51:12:00  38 
5 Pret Wongmanee   52:53:00  554 
6 Ben Koch   54:26:00  923 
7 Joe Salontai   55:21:00  939 
8 Nick Nocella   Surprise, AZ55:47:00 288058  64 
9 Stephen Novy   Boston, MA56:00:00 259179  489 
10 Michael Sainz   57:03:00  72 
11 Ryan Mortensen   58:42:00  483 
12 Noel Gomez   58:49:00  36 
13 Bryan Thelen   Tempe, AZ58:50:00 271633  644 
14 Brian Bullard   59:13:00  562 
15 Slot Schmidt   1:00:12  955 
16 Nicholas Brehm   1:01:33  606 
17 Jorge Delgado   1:01:36  909 
18 Cliff Frink   1:02:38  649 
19 Zac Seasly   1:04:21  522 
20 Rob Griffin   1:04:21  956 
21 Jeffrey Barber   1:05:30  561 
22 Benjamin Loehr   1:05:50  56 
23 David DeNitto   Phoenix, AZ1:07:08 257745  188 
24 Chris Janson   1:07:43  918 
25 Brian Cook   1:08:58  961 
26 John Maciulla   1:09:17  467 
27 Wallace Davis   1:10:23  959 
28 Ali Comelek   1:10:39  908 
29 Donnie Shepard   1:12:06  943 
30 Jason Neel   1:18:25  935 
31 Ryan Batta   1:22:05  957 

Men - Cat 3 - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Park   52:31:00  75 
2 Paul Dellorco   56:23:00  187 
3 Brian Willess   56:44:00  112 
4 Patrick Kivin   58:12:00  922 
5 Bill Lindberg   58:16:00  135 
6 Mark Lawson   59:21:00  456 
7 Roy Key   1:00:13  442 
8 MIke Tisdale   1:00:21  129 
9 Dino D'Romero   Gilbert, AZ1:00:44 271477  190 
10 Mike Sanchez   1:03:39  637 
11 Dennis Low   1:03:42  926 
12 Damon Glysson   1:04:37  409 
13 Tracy Price   1:05:00  647 
14 Eric Olson   1:06:18  493 
15 Tony Amos   1:07:19  404 
16 Bruce Lagman   1:08:24  452 
17 Ken Segel   Phoenix, AZ1:09:03 265120  523 
18 Jeff Dalton   1:09:04  106 
19 Jose Neira   1:13:09  631 
20 Richard Meyers   1:14:45  931 
21 Tom Hansen   1:21:03  421 
22 John Peckardt   1:24:56  93 
23 Jonathan Robins   1:34:56  578 
24 Bill Kirgis   1:40:56  50 
DNF Brandon Rumpf   dnf  516 

Men - Cat 3 - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Manning   57:13:00  927 
2 Ralph Jennings   59:35:00  128 
3 Terry Sontag   59:37:00  586 
4 Dave Baker   Phoenix, AZ1:01:56 255957  121 
5 Jeffrey Andrus   1:05:08  901 
6 Joseph Miller   Phoenix, AZ1:07:07 255705  479 
7 Steven Hudson   1:07:51  954 
8 Skeeter Schulz   1:09:37  520 
9 Reggie Currie   1:10:17  30 
10 Tim Spicer   1:15:47  602 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cypress Gorry   Brevard, NC1:42:52 219681  267 
2 TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZ1:50:45 272774  272 
3 Jacob Ivy   1:53:19  266 
4 Colton Taylor   Mesa, AZ1:53:36 271968  263 
5 Travis Glysson   1:55:48  408 
6 Kyle Willett   1:55:49  276 
7 Tyler Coplea   Chandler1:57:58 196300  285 
8 Zack Ward   Flagstaff, AZ2:00:25 275241  546 
9 Evan Broby   2:01:24  320 
10 Cody Nickell   Sierravista, AZ2:03:51 280576  488 
11 Tanner Leslie   2:13:05  296 
DNF Travis Gildner   dnf  914 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Phillips   1:36:52  499 
2 Lucas Marshall   1:39:59  962 
3 Brian Trader   1:41:00  86 
4 Matthew Braselton   1:45:04  1001 
5 Erik Lantz   2:02:47  924 
6 Ryan Harasyn   2:03:49  963 
7 Michael Shaw   2:04:20  942 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Allen   Mesa, AZ1:35:06 282090  403 
2 Nicholas Goodman   Fountain Hills, AZ1:37:07 212635  412 
3 Bryan Rypkowski   1:37:38  938 
4 Eric Rehbein   1:37:41  936 
5 Nathan Andrews   1:39:25  145 
6 Jason Welborn   Hattiesburg, MS1:39:45 203850  654 
7 James Gerber   1:39:54  35 
8 Craig Gregory   1:40:34  103 
9 Corey OBrien   Scottsdale, AZ1:41:46 287879  629 
10 Jason Downing   1:42:03  31 
11 Jonathon Bird   Phoenix, AZ1:42:28 338656  151 
12 Eric Gust   1:43:05  417 
13 Josh Person   1:43:07  101 
14 Troy Burns   Vail, AZ1:43:12 239690  159 
15 Jacob Phillips   1:43:23  652 
16 Aaron Boatman   1:44:19  605 
17 Corey Coplea   Flagstaff, AZ1:44:34 181879  639 
18 Brian Murphy   Goodyear, AZ1:44:43 256483  62 
19 Zach Radu   1:45:50  506 
20 Brian Barrett   1:47:07  147 
21 George Hackett   1:48:46  418 
22 Ryan Waldron   Phoenix, AZ1:49:13 36946  545 
23 Torrey Stevens   1:50:27  102 
24 Christopher Cole   Mesa, AZ1:57:11 288050  653 
25 Julius Charlie   Goodyear, AZ1:57:52 275216  907 
26 Lomax Boyd   2:00:01  154 
27 Jeremy Johnston   2:03:19  47 
28 Rodrigo Rada   2:06:31  614 
29 Tim Allen   2:06:32  140 
30 Aaron Charlton   2:09:01  168 
DNF Steven Czop   dnf  183 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorne Mckay   Scottsdale, AZ1:39:06 271389  655 
2 Chris Jezek   1:42:29  919 
3 Grant Taylor   Mesa, AZ1:43:19 210372  535 
4 David Craw   Mesa, AZ1:43:45 271720  29 
5 Luke Dale   Gilbert, AZ1:44:06 252667  608 
6 Jeffry Hallums   1:45:12  610 
7 John Fritz   Chandler, AZ1:45:42 49933  402 
8 Dan Mills   1:45:59  61 
9 Dean Henthorn   Scottsdale, AZ1:46:53 234438  41 
10 Tim Wilson   1:47:30  948 
11 Jesse Connors   1:47:54  178 
12 Ken Ross   1:49:59  515 
13 Brian Medower   Tucson, AZ1:50:04 238724  477 
14 Mark Venti   Mesa, AZ1:50:05 149570  541 
15 John Harvey   1:50:33  633 
16 Charles Bruni   Flagstaff, AZ1:50:33 288078  158 
17 George Sperry   1:51:22  120 
18 Noel Garcia   Phoenix, AZ1:51:47 177810  558 
19 David Peck   1:52:25  125 
20 Jim Chott   Gilbert, AZ1:52:56 286462  169 
21 Greg Schultejann   Apache Junction, AZ1:53:52 184518  940 
22 Greg Carmichael   1:54:37  108 
23 Robert Naughton   1:55:02  486 
24 Denver Mckinney   1:55:29  572 
25 Barry Weissman   Colorado Springs1:57:15 186425  100 
26 James Bria   Phoenix, AZ1:57:58 4800  906 
27 Brian Roberts   Goodyear, AZ1:58:47 93633  514 
DNF John Langaker   dnf  453 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rod Andrade   1:43:55  630 
2 Kevin Andrade   1:47:25  900 
3 Mike Hartman   1:51:08  426 
4 Michael Bolding   Scottsdale, AZ1:51:15 4129  152 
5 Steve Gross   1:52:11  415 
6 Anson Gilbert   Mesa, AZ1:59:16 13219  407 
7 James Cox   Glendale, AZ2:01:43 187634  180 
8 Charles Kurre   2:08:07  451 
9 Michael Cronin   Cave Creek, AZ2:16:42 289037  28 

Men - Cat 2 - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ1:46:46 141111  433 
2 Frank Loftus   Glendale, AZ2:01:16 85413  460 
3 Douglas Brown   2:04:01  157 
4 Robert McDermott   Goodyear, AZ2:11:23 255410  471 
5 David Jordan   Taylor, AZ3:08:45 18270  133 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Gross   2:40:03  414 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cronin   Tempe, AZ2:01:08 177765  181 
2 Daniel Conley   Payson, AZ2:05:30 251389  273 
3 Kallan Creager   Queen Creek, AZ2:06:26 255030  281 
4 Zachary Keller   Mesa, AZ2:10:33 257387  48 
5 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ2:11:11 258285  293 
DNF Jestin Kuettel   Phoenix, AZdnf 131144  52 
DNF Zack Heim   Tempe, AZdnf 195290  569 

Men - Cat 1 - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Hayward   Mesa, AZ1:54:55 241388  40 
2 Kyle Akin   Tucson, AZ1:59:37 203522  138 
3 Robert Shaver   El Paso, TX1:59:55 56061  76 
4 Brett Cadiente   2:00:05  160 
5 Benji Kozuch   Tucson, AZ2:03:01 258737  570 
6 Mike Wimbush   Phoenix, AZ2:03:23 285946  553 
7 Timothy Allen   Tucson, AZ2:03:35 1440  139 
8 Zach Stanford   Sedona, AZ2:04:25 192062  527 
9 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ2:05:54 140267  537 
10 Thomas Faeh   Flagstaff, AZ2:06:48 181963  650 
11 Richard Fiske   Shakopee, MN2:07:58 211816  911 
12 Travis Waldron   Mesa, AZ2:09:40 148770  544 
13 Colby Moeller   Tucson, AZ2:13:35 132047  482 
14 Don Eldridge   Mesa, AZ2:14:17 157555  32 
15 James Robinson   2:17:47  597 
16 Charles Singleton   Mesa, AZ2:24:30 32798  944 
17 Juston Manville   Richmond, VA2:30:53 125938  928 
18 Miguel Garcia   2:38:01  912 
DNF Greg Miranda   dnf  600 
DNF Brad Johson   dnf  45 

Men - Cat 1 - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryll McKenzie   Marana, AZ1:55:17 138171  475 
2 Craig Raney   Lake Havasu City, AZ2:01:37 138202  508 
3 Eric Lynch   Phoenix, AZ2:03:04 263726  464 
4 Manny Ortiz   Waddell, AZ2:03:19 230172  494 
5 Brent Steiner   Mesa, AZ2:05:18 61688  81 
6 Lane Sanders   Gilbert, AZ2:05:28 196626  74 
7 Keith Koller   Yuma, AZ2:05:31 19606  448 
8 Kenneth Kimble   Scottsdale, AZ2:08:10 289034  444 
9 Carlos Zamora   Phoenix, AZ2:13:53 52255  557 
10 Michael Perry   Scottsdale, AZ2:14:02 27806  497 
11 Chris Grove   Flagstaff, AZ2:14:28 14295  416 
12 Chris Poole   Phoenix, AZ2:16:38 120794  628 
13 Jose Barraza   2:17:51  964 

Men - Cat 1 - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Gorry   Payson, AZ2:04:40 13741  91 
2 Keith Tomei   Tucson, AZ2:10:47 40955  538 
3 Michael Whitehead   Scottsdale, AZ2:14:44 289036  548 
4 James Kirk   Tucson, AZ2:15:14 19256  446 
5 John Camoriano   Mesa, AZ2:19:52 254809  161 
6 Robert Gooch   Flagstaff, AZ2:25:50 196289  411 
7 Kevin Quigley   Flagstaff, AZ2:43:47 175298  505 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Allen   Golden, CO2:13:40 161831  20 
2 Eric Salstrand   Phoenix, AZ2:16:01 176476  14 
3 Lance Runyan   Mesa, AZ2:17:36 201139  
4 Mike Montalbano   Hewitt, NJ2:17:49 214668  99 
5 Jeff Herrera   Tempe, AZ2:18:32 210732  
6 Christopher Suter   Flagstaff, AZ2:21:07 194778  
7 Kamden Reedy   Mesa, AZ2:23:59 155036  
8 Benjamin Webster   Mesa, AZ2:24:07 211019  
9 Kyle Reedy   Mesa, AZ2:28:29 195891  16 
10 John Sawasky   Flagstaff, AZ2:28:39 80638  
11 Matthew Connors   Scottsdale, AZ2:31:15 196490  10 
12 Jeffrey Harris   Sedona, AZ2:41:14 224718  21 
13 Christopher Hull   Flagstaff, AZ2:46:25 187518  11 
14 Joshua Powers   Phoenix, AZ2:51:44 91975  634 
15 Chewy Aitken   3:23:50  19 
DNF Scott Keller   Sedona, AZdnf 125723  

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimmy Cole   1:34:32  607 
2 Janet Kerby   1:40:23  441 
3 Anne Thames-real   1:59:29  536 

Women - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Clayton   Phoenix, AZ2:49:00 155568  565 
2 Windy Marks   Phoenix, AZ2:51:06 274569  930 
3 Lori Wheeler   3:17:40  950 
4 Margaret Grove   3:21:19  90 
5 Beverly Rogers   3:23:40  105 
DNF Crystal Wieber     952 

Women - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isabella Naughton   49:10:00  280 

Women - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olilvia Austin   40:21:00  146 
2 Tess Siemales   51:20:00  301 
3 Miranda Needham   1:03:08  574 

Women - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ47:19:00 271873  299 
2 Amber Stillwell   55:47:00  531 
3 Lauren Real   1:03:40  509 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Wood   Mesa, AZ1:08:09 256810  262 
2 Celes Garcia   1:21:30  282 
3 Ashley Stillwell   1:25:56  532 
4 Mandie Cupp   1:27:17  302 

Women - Cat 3 - Senior/masters - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aubrey Garcia   1:01:55  286 
2 Cydney Rumpf   1:03:03  517 
3 Valerie Millis   1:05:04  480 
4 Erin Huizen   1:05:36  626 
5 Angie Nocella   Surprise, AZ1:07:20 288246  65 
6 Jessa Stillwell   1:15:10  533 
7 Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ1:27:50 142179  195 
8 Kristie Braselton   1:29:34  905 
9 Krista Manus   1:39:55  468 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie Brady   1:10:18  904 
2 Deborah Huntley   1:13:07  436 
3 Susanne Cox   1:24:42  26 
4 KONNI ALLEN   Camp Verde, AZ1:33:05 286734  141 
5 Rhonda Wiebers   1:59:13  946 
6 Beth Haddox   2:03:38  916 

Women - Cat 2 - Senior/master - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly McFall   Flagstaff, AZ1:31:48 218180  472 
2 Pam Lowie   1:37:20  462 
3 Cindy McFarland   Glendale, AZ1:45:59 111888  473 
4 Shawna Yost   1:46:43  89 
5 Sonya Vasconcellos   1:49:33  540 
6 Elaine Seasly   1:59:19  521 
DNF Elizabeth Vito   dnf  622 
DNF Tina Stocking   dnf  603 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayley Wihongi   Queen Creek, AZ1:44:31 253346  551 
2 Tammy Begler   1:45:03  148 
3 Kimberly Wack   1:54:39  543 
4 Joanne Geiger   1:59:15  406 
5 Anita Switzer   Flagstaff, AZ2:00:10 215551  110 
6 Liane Ehrich   2:10:52  194 
7 Audrey Kane   2:11:28  920 
8 Janet Capages   Phoenix, AZ2:47:45 141234  163 

Women - Cat 1 - Senior/master - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Monahan   Carbondale, CO1:55:10 120538  932 
2 Amber Naughten   1:57:36  485 
3 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ2:12:35 254808  162 

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Rawley   Flagstaff, AZ1:58:32 29243  114 
2 Bonnie O'Donnell   Flagstaff, AZ2:06:19 199900  491 
3 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ2:09:14 196287  119 
4 Lisa Hellman   Tucson, AZ2:38:26 287230  430 
5 Stephanie Hawthorne   Flagstaff, AZ4:02:00 275692  427 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Betz   Phoenix, AZ2:26:27 210738  601 
2 Spring Clegg   Tucson, AZ2:28:19 146109  24 
3 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ2:52:06 172806  
DNF Sara Stanford   Prescott, AZdnf 210728  18 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSpyOSMOShimanoUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee