Race Results for
White Tanks Whirlwind
Waddell, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 01/17/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Advanced

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leonard Tullous   Tucson, AZ2:01:37 36057  764 
2 TOM AMENT   2:08:42  132 
3 Randy Sooter   2:10:04  832 
4 GREG MIRANDA   2:11:23  739 
5 Scott Countryman   Flagstaff, AZ2:20:19 258025  829 
6 Giorgio Filippinetti   Prescott, AZ2:22:05 274592  182 
7 CHRIS COOLEY   2:22:28  707 
8 Gary Kuetzel   2:23:21  811 
9 Chris Wilkens   Flagstaff, AZ2:37:04 149001  768 
10 CHRIS BOSSELMANN   2:45:30  153 

Men - Singlespeed - Novice

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JONATHAN SELLWOOD   1:46:20  752 
2 CHAD KASMAR   1:47:14  440 
3 Robert McNulty   Phoenix, AZ1:47:28 125724  476 
4 Guy Bell   Glendale, AZ1:48:11 142507  149 
5 MARK FULLER   1:49:37  131 
6 Milhe Haas   1:50:01  800 
7 JIM HUNTLEY   1:50:02  437 
8 JOSE AVILA   1:51:51  109 
9 OCTAVIO REAL   1:53:35  510 
10 Matthew Pacheco   Flagstaff, AZ1:56:21 80993  113 
11 FRED IVY   1:59:16  438 
12 Mike Kersels   Janesville, WI2:03:34 273334  729 
13 Michael Maez   2:05:06  786 
14 Robert McCoy   Chandler, AZ2:05:30 222739  470 
15 JASON MUKAVETZ   2:51:15  484 
16 SCOTT STEWART   3:15:02  530 
DNF LOUIE CARMONA   DNF  164 
DNF WHIT BISSELL   DNF  781 

Men - Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN WHITESIDE   1:52:17  549 
2 HARRY BRENTON   1:55:46  156 
3 JAMIE SEEGERT   2:00:31  124 
4 KEN HEDRICK   2:10:57  429 
5 CLIFF DAWSON   2:25:20  711 
6 DARREN SCHIFFER   2:26:57  519 
7 DAVID NEEDHAM   2:47:44  487 
8 John Mellin   3:12:05  840 
DNF Keith Wilson   Tempe, AZDNF 220715  552 
DNF TERRY STATEN   DNF  757 

Men - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimo Seymour   3:37:51  775 
2 Brian Bennett   Phoenix, AZ3:49:28 138282  703 
3 Michael Thiele   Chandler, AZ4:00:56 103312  761 
4 Michael O'Donnell   Flagstaff, AZ4:01:35 212160  492 
5 Robert LaRoche   Scottsdale, AZ4:02:31 20390  454 
6 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ4:09:39 79108  466 
7 Clint Hosman   Mesa, AZ4:23:22 182454  723 
8 Wyll Ortiz   4:24:29  778 
9 JOE LOZON   4:27:47  463 
10 Mark Wille   Flagstaff, AZ4:29:06 196295  118 
11 TIM STEFEK   4:29:25  758 
12 TIM LEIGHTON   4:30:27  734 
13 Chris Capages   Phoenix, AZ4:59:24 151400  199 
14 PETE FIORAVANTA   5:02:15  193 
15 STEVE LARSON   5:07:45  455 
16 Reynaldo Caraveo   5:33:29  782 
17 Jeff Dunn   Laura, OH5:33:54 288523  171 
DNF TODD TOBERGTE   DNF   

Men - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wilson Lee   Scottsdale1:48:12 140266  457 

Men - Cat 3 - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Polley   Peoria, AZ0:26:34 271015  297 
2 JARED NATION   0:51:40  275 
3 GEORGE ROTAR   1:04:04  290 

Men - Cat 3 - Junior - 12-Nov

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ0:23:07 275694  298 
2 DENNY DROTZMANN   0:27:02  288 
3 JASON CHRISTLEY   0:28:20  170 
4 Erowynn Maul-Latham   Flagstaff, AZ0:30:15 262632  315 
5 RYAN DAUENHAUER   0:33:06  184 
6 Ross Lively   0:35:34  305 
7 WESTLEY GROVE   0:43:56  300 
8 John Chase   0:44:55  269 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Chott   Gilbert, AZ0:39:51 286463  294 
2 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ0:42:20 219148  284 
3 Jordon Lindberg   Phoenix, AZ0:42:41 256972  271 
4 MATTHEW GLYSSON   0:45:46  410 
5 ERIK MCKINNEY   0:47:10  307 
6 LUKAS CRONIN   0:47:14  303 
7 CALVIN IVY   1:22:43  279 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICK KEY   1:13:26  443 
2 Colton Taylor   Mesa, AZ1:14:42 271968  263 
3 Kenny Polley   Peoria, AZ1:16:55 255203  274 
4 KYLE PARK   1:17:38  816 
5 DAVIS HOYT   1:21:37  292 
6 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ1:23:28 287472  762 
7 nate rees   Apache Jct, AZ1:23:30 287405  512 
8 John Peckardt II   1:28:25  819 
9 TYLER SABYAN   1:30:46  518 
10 ADAM HUMPHREY   1:31:17  724 
11 NICK NATION   1:35:27  270 
12 DYLAN KOPF   1:38:19  314 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON HALL   1:10:28  419 
2 Philip Reynolds   1:11:34  791 
3 Dan Peckardt   1:11:59  818 
4 Miguel Carazuo   1:15:43  792 
5 Clay Sanchez   1:17:18  809 
6 ROBERT ROSE   1:18:05  748 
7 John Comstock   1:20:11  783 
8 Denny Eppard   1:20:16  793 
9 MATT NOBLE   1:23:36  741 
10 MICHAEL WINTERS   1:26:47  771 
11 Kevin Compas   Glendale, AZ1:38:04 287431  176 
12 Eli Ringel   Phoenix , AZ1:41:01 264901  747 

Men - Cat 3 - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON DOWNING   1:06:26  712 
2 KELLY HARTLE   1:06:48  721 
3 CODY WOODS   1:09:28  555 
4 LUIS SUAREZ   1:10:17  760 
5 PRET WONGMANEE   1:12:09  554 
6 TRAVIS FAUGHN   1:14:05  177 
7 RYAN MORTENSEN   1:16:28  483 
8 JASON KELLY   1:16:47  728 
9 GABRIEL SANTOYO   1:17:00  751 
10 JOE SALONTAI   1:17:02  749 
11 Stephen Novy   Boston, MA1:18:30 259179  489 
12 Alan Stephenson   1:18:40  813 
13 Scot Schmidt   1:19:45  812 
14 michael Sainz   1:19:46  801 
15 CHRIS HANSEN   1:20:22  420 
16 Nick Nolella   1:22:43  794 
17 Noel Gomez   1:23:01  808 
18 JOHN MACIULLA   1:25:40  467 
19 DENVER MCMAHON   1:26:58  807 
20 Agsutin Farias   Phoenix, AZ1:28:48 278179  198 
21 JEFF WELCH   1:29:08  766 
22 ZAC SEASLY   1:29:29  522 
23 GABRIEL REIN   1:32:08  745 
24 Jorge Delgado   1:32:09  727 
25 Brannen Maples   1:32:18  817 
26 JAMES TRUX   1:44:00  780 
27 Ben Loehr   1:49:33  777 
28 Donnie Shepard   1:49:53  827 
29 RICK GRAVESEN   1:51:40  413 
30 JC SILVA   2:02:00  524 
31 Ali Comelek   2:23:33  814 
32 Curtis Crambell   3:08:22  824 
DNF David DeNitto   Phoenix, AZDNF 257745  188 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON RUMPF   1:11:47  516 
2 MIKE PARK   1:16:41  815 
3 BILL LINDBERG   1:17:37  135 
4 Patrick Kivin   1:17:44  788 
5 BRIAN WILLESS   1:18:44  112 
6 MIKE TISDALE   1:18:57  129 
7 Kent Keegan   1:19:48  806 
8 DAVID FELLOWS   1:19:49  716 
9 RICHARD HARDMAN   1:21:17  422 
10 Dino D'Romero   Gilbert, AZ1:22:58 271477  190 
11 ROY KEY   1:23:39  442 
12 VERN PETERSON   1:25:28  115 
13 DENNIS LOW   1:26:49  737 
14 PAUL DELLORCO   1:27:21  187 
15 ERIC OLSON   1:27:52  493 
16 MARK LAWSON   1:28:01  456 
17 WILLIAM KIRGIS   1:29:31  730 
18 DAMON GLYSSON   1:29:57  409 
19 JOHN SLOAN   1:35:16  755 
20 Ken Segel   Phoenix, AZ1:35:50 265120  523 
21 BRUCE LAGMAN   1:36:08  452 
22 Michael Shumaker   1:42:01  804 
23 JEFF DALTON   1:42:02  106 
24 KEITH LLOYD   1:52:31  736 
25 TOM HANSEN   1:59:08  421 
26 John Peckarot   2:08:38  820 
27 Jose Neira   2:10:44  798 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Baker   Phoenix, AZ1:21:42 255957  121 
2 RALPH JENNINGS   1:22:02  128 
3 Bill Steen   1:30:33  784 
4 Joseph Miller   Phoenix, AZ1:33:32 255705  479 
5 BILL GARAN   1:37:34  68 
6 Bernie Lacotta   Glendale, AZ1:37:51 118090  116 
7 REGGIE CURRIE   1:39:50  803 
8 SKEETER SCHULZ   1:43:34  520 
9 TIM SPICER   1:47:56  756 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Broby   1:49:14  320 
2 TRAVIS GLYSSON   1:51:34  408 
3 Tyler Coplea   Chandler1:53:57 196300  285 
4 KYLE WILLETT   2:00:14  276 
5 TANNER LESLIE   2:02:43  296 
6 JAMES WESTON   2:18:28  268 
7 JACOB IVY   2:20:51  266 
DNF Zack Ward   Flagstaff, AZDNF 275241  546 
DNF Cody Nickell   Sierravista, AZDNF 280576  488 
DNF TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZDNF 272774  272 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WADE PHILLIPS   1:36:38  499 
2 MATTHEW BRASELTON   1:38:33  155 
3 Brad Knox   Lakewood, CO1:48:15 286511  447 
4 ERIC PREISS   1:51:32  502 
5 ERIK LANTZ   2:00:06  732 
6 Brian Trader   2:01:33  823 
7 KYLE JUSTICE   2:02:07  439 
8 NATHAN MORONEY   2:17:22  740 
DNF MIKE VERHAGEN   DNF  836 

Men - Cat 2 - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Waldron   Mesa, AZ1:35:03 148770  544 
2 TODD LANG   1:35:25  731 
3 Ryan Waldron   Phoenix, AZ1:36:44 36946  545 
4 Jeremy Wilson   Cottonwood, AZ1:38:39 237114  770 
5 Nicholas Goodman   Fountain Hills, AZ1:38:55 212635  412 
6 Chris Ramsey   Tucson, AZ1:39:10 165364  507 
7 JACOB PHILLIPS   1:39:25  498 
8 ZACH RADU   1:40:22  506 
9 Troy Burns   Vail, AZ1:40:44 239690  159 
10 Sonny Morgan   1:43:07  525 
11 Jered Kelley   1:43:37  795 
12 NATHAN ANDREWS   1:44:17  145 
13 Kenneth Allen   Mesa, AZ1:45:09 282090  825 
14 Jonathon Bird   Phoenix, AZ1:45:23 338656  151 
15 Terry Jasper   Glendale, AZ1:45:58 128084  725 
16 James Gerber   1:46:42  802 
17 CRAIG GREGORY   1:47:12  103 
18 Brian Murphy   1:47:24  837 
19 GEORGE HACKETT   1:49:33  418 
20 STEVEN CZOP   1:50:52  183 
21 LOMAX BOYD   1:52:51  154 
22 JOSH PERSON   1:53:01  101 
23 Jason Welborn   Hattiesburg, MS1:53:48 203850  774 
24 TIM MISAVAGE   1:54:07  481 
25 ERIC GUST   1:55:34  417 
26 TORREY STEVENS   1:57:21  102 
27 BRETT CADIENTE   1:57:36  160 
28 Bradley Custer   Queen Creek, AZ2:00:03 181883  849 
29 Jeremy Johnston   2:00:25  848 
30 Christopher Cole   Mesa, AZ2:04:03 288050  174 
31 Rodrigo Jaman   2:06:59  847 
32 John Gurley   Phoenix, AZ2:07:57 110478  111 
33 Derek Eysenbach   Tucson, AZ2:08:11 249143  197 
34 samuel cervantes   Pittsburgh, PA2:08:12 287559  165 
35 TIM ALLEN   2:18:34  140 
36 Julius Charlie   Goodyear, AZ2:23:45 275216  706 
37 BRIAN CULLIGAN   2:25:16  710 
DNF Ryan Hartman   Hood River, ORDNF 217895  425 
DNF Corey OBrien   Scottsdale, AZDNF 287879  490 

Men - Cat 2 - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorne Mckay   Scottsdale, AZ1:38:17 271389  474 
2 Robert Decot   Flagstaff, AZ1:43:59 9024  186 
3 David Craw   Mesa, AZ1:44:45 271720  830 
4 Dan Mills   1:45:16  776 
5 Chris Branson   1:46:39  838 
6 GEORGE SPERRY   1:47:30  120 
7 JOHN FOSTER   1:47:31  401 
8 Noel Garcia   Phoenix, AZ1:48:10 177810  558 
9 Randy Harris   Tucson, AZ1:48:58 265192  424 
10 John Fritz   Chandler, AZ1:49:54 49933  402 
11 Dean Henthorn   Scottsdale, AZ1:50:42 234438  833 
12 LARRY AMBROSE   1:50:49  143 
13 ROBERT NAUGHTON   1:51:07  486 
14 Bob Purcell   Mesa, AZ1:51:26 221685  504 
15 DAVID LEMON   1:51:27  735 
16 Jim Chott   Gilbert, AZ1:51:47 286462  169 
17 JOHN LANGAKER   1:52:23  453 
18 GREG CARMICHAEL   1:53:42  108 
19 JESSE CONNORS   1:53:51  178 
20 Barry Weissman   Colorado Springs1:54:04 186425  100 
21 A (Keith) Rogers   Goodyear, AZ1:55:13 271544  843 
22 Brian Medower   Tucson, AZ1:56:20 238724  477 
23 ROBERT MUSICK   1:56:31  123 
24 WILLIAM STEVENS   1:59:17  529 
25 Tom Phielix   1:59:30  835 
26 DAVID PECK   2:00:43  125 
27 Brian Roberts   Goodyear, AZ2:00:56 93633  514 
28 Kurt Mindy   Anthem, AZ2:03:31 166882  117 
29 MICHAEL VINES   2:03:49  542 
30 Brad Harris   Tempe, AZ2:21:41 203535  423 
31 Mark Venti   Mesa, AZ2:27:09 149570  541 
DNF WARREN GIBB   DNF  719 
DNF Charles Bruni   Flagstaff, AZDNF 288078  158 
DNF Michael Abad   Phoenix, AZDNF 43295  136 
DNF KEN ROSS   DNF  515 
DNF KEITH HUBBARD   DNF  432 

Men - Cat 2 - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Chapple   Mountain View, CA1:37:36 6646  705 
2 ROD ANDRADE   1:44:48  144 
3 DREW PALMER   1:48:04  496 
4 STEVE GROSS   1:52:23  415 
5 MIKE HARTMAN   1:57:01  426 
6 Michael Bolding   Scottsdale, AZ2:00:56 4129  152 
7 Mike Hicks   Fountain Hills, AZ2:03:30 16109  431 
8 Paul Cornell   Scottsdale, AZ2:03:45 121871  179 
9 Anson Gilbert   Mesa, AZ2:06:40 13219  407 
10 BOB WILLIAMS   2:17:08  769 
11 CHARLES KURRE   2:19:59  451 
12 Michael Cronin   Cave Creek, AZ2:22:30 289037  787 
13 KEVIN MILAN   2:23:41  478 
DNF James Cox   Glendale, AZDNF 187634  180 

Men - Cat 2 - Masters - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Loftus   Glendale, AZ1:57:17 85413  460 
2 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ1:59:08 141111  433 
3 Tommy Collins   Phoenix, AZ2:01:08 168694  175 
4 DOUGLAS BROWN   2:04:50  157 
5 Robert McDermott   Goodyear, AZ2:16:55 255410  471 
6 ROBERT DORNEY   3:08:33  122 
DNF David Jordan   Taylor, AZDNF 18270  133 

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Conley   Payson, AZ2:07:01 251389  273 
2 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ2:08:37 258285  293 
3 Kallan Creager   Queen Creek, AZ2:12:17 255030  281 
DNF Kyle Kraakevik   Scottsdale, AZDNF 232125  277 

Men - Cat 1 - Seniors - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jestin Kuettel   Phoenix, AZ2:06:47 131144  844 
2 Zachary Keller   Mesa, AZ2:16:02 257387  834 
3 Gattis Tyler   Greensboro, NC2:16:07 240101  842 
4 Michael Cronin   Tempe, AZ2:16:13 177765  181 
5 Patrick Wiatrolik   Clarkdale, AZ2:21:24 245390  767 
6 Sadhu Low   2:36:20  839 

Men - Cat 1 - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Hayward   Mesa, AZ2:03:05 241388  773 
2 Zach Stanford   Sedona, AZ2:05:34 192062  527 
3 Robert Shaver   El Paso, TX2:06:42 56061  753 
4 Jesse Stephen   Tucson, AZ2:08:31 106703  759 
5 Don Eldridge   Mesa, AZ2:10:37 157555  810 
6 Kyle Akin   Tucson, AZ2:11:10 203522  138 
7 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ2:11:32 140267  708 
8 Mike Wimbush   Phoenix, AZ2:11:33 285946  553 
9 Michael Cline   Flagstaff, AZ2:14:28 108702  172 
10 Colby Moeller   Tucson, AZ2:15:00 132047  482 
11 Chris Latham   Flagstaff, AZ2:15:07 20460  733 
12 Thomas Faeh   Flagstaff, AZ2:15:22 181963  715 
13 Timothy Allen   Tucson, AZ2:16:18 1440  139 
14 Michael Krall   Phoenix, AZ2:21:26 227584  450 
15 Brandon Hedberg   Flagstaff, AZ2:25:59 240235  428 
16 Michael Puchowicz   Tucson, AZ2:34:35 137687  743 
17 Edwin Escamilla   Mexico City2:36:17 248032  196 
DNF Jason Lohman   Prescott Valley, AZDNF 21472  461 

Men - Cat 1 - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Dunn   Gilbert, AZ2:04:47 126730  713 
2 Eric Lynch   Phoenix, AZ2:06:20 263726  464 
3 Daniel De Mos   Tiburon, CA2:07:13 244512  185 
4 Brent Steiner   Mesa, AZ2:08:54 61688  831 
5 Manny Ortiz   Waddell, AZ2:08:55 230172  494 
6 Craig Raney   Lake Havasu City, AZ2:08:55 138202  508 
7 Kevin Donnellan   Scottsdale, AZ2:10:40 92196  189 
8 Lane Sanders   Gilbert, AZ2:11:22 196626  750 
9 Kenneth Kimble   Scottsdale, AZ2:11:25 289034  444 
10 Chris Grove   Flagstaff, AZ2:18:28 14295  416 
11 Daryll McKenzie   Marana, AZ2:19:25 138171  475 
12 Carlos Zamora   Phoenix, AZ2:20:55 52255  557 
13 Chris Poole   Phoenix, AZ2:21:05 120794  501 
14 Michael Perry   Scottsdale, AZ2:24:39 27806  497 
15 Tim Kimble   Marana, AZ2:26:54 289033  445 
16 Matthew Johnson   Chandler, AZ2:27:08 95303  726 
17 Vincent Hunt   Tucson, AZ2:33:20 43766  435 
18 Alex Alvarez   Flagstaff, AZ2:39:38 268096  142 
DNF Marlin Price   Tucson, AZDNF 187006  503 

Men - Cat 1 - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Tomei   Tucson, AZ2:23:09 40955  538 
2 Michael Whitehead   Scottsdale, AZ2:24:55 289036  548 
3 John Camoriano   Mesa, AZ2:30:37 254809  161 
4 Kevin Quigley   Flagstaff, AZ2:35:25 175298  505 
5 Alexander Koss   Flagstaff, AZ2:45:33 236463  449 
6 Robert Gooch   Flagstaff, AZ2:51:06 196289  411 
7 Kelly Reedy   Mesa, AZ2:55:21 178160  27 
DNF James Kirk   Tucson, AZDNF 19256  446 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:23:52 135975  772 
2 Scott Keller   Sedona, AZ2:24:39 125723  
3 Eric Salstrand   Phoenix, AZ2:25:28 176476  14 
4 Lance Runyan   Mesa, AZ2:27:19 201139  
5 Benjamin Webster   Mesa, AZ2:27:42 211019  
6 ERIC NEAT   2:28:07  
7 Kyle Reedy   Mesa, AZ2:30:55 195891  16 
8 Ryan O'Connor   Cincinnati, OH2:31:06 91766  742 
9 Kamden Reedy   Mesa, AZ2:34:16 155036  
10 Tim Allen   Golden, CO2:34:31 161831  826 
11 Jeff Herrera   Tempe, AZ2:35:03 210732  
12 Matthew Connors   Scottsdale, AZ2:35:03 196490  10 
13 Rich Weis   Gilbert, AZ2:37:32 57466  805 
14 Tom O'Brien   Scottsdale, AZ2:37:40 270662  12 
15 Chewy Aitken   2:38:53  841 
16 Domenico Futia   Maple Valley, WA2:39:25 176687  17 
17 Christopher Suter   Flagstaff, AZ2:43:10 194778  
18 Andrew Rigel   Seattle, WA2:46:27 77337  746 
19 Rene Ortega   Tucson, AZ2:49:59 127318  13 
20 Benjamin Sullivan   Missoula, MT2:54:47 178006  15 
21 Christopher Hull   Flagstaff, AZ3:04:45 187518  11 

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNE THAMES-REAL   2:16:50  536 
2 JANET KERBY   2:33:34  441 

Women - Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CECILY WHITESIDE   1:19:05  550 

Women - Cat 3 - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sasmine Geurts   0:33:55  278 
2 ISABELLA NAUGHTON   0:41:56  280 

Women - Cat 3 - Junior - 12-Nov

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 OLILVIA AUSTIN   0:30:14  146 
2 TESS SIEMENS   0:46:07  301 
3 LILY PUTMAN   0:46:57  313 

Women - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ0:24:17 271873  299 
2 MARA LEAKE   0:27:24  283 
3 Emma Geurts   0:28:25  289 
4 AMBER STILWELL   0:34:17  531 
5 LAUREN REAL   0:44:21  509 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Wood   Mesa, AZ0:50:51 256810  262 
2 CELESTE GARCIA   0:57:44  282 
3 MANDIE CUPP   0:58:03  302 
4 ALLIE LESLIE   1:05:39  287 
5 KYIA LIVELY   1:10:14  304 
6 ASHLEY STILWELL   1:12:22  532 

Women - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CYDNEY RUMPF   0:48:47  517 
2 AUBREY GARCIA   0:51:04  286 
3 VALERIE MILLIS   0:51:42  480 
4 Angie Nocella   Surprise, AZ0:54:25 288246  796 
5 Beth Steen   0:56:31  785 
6 Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ0:57:52 142179  195 
7 JESSA STILWELL   0:58:27  533 
8 KRISTA MANUS   1:06:53  468 
9 Lisa Tsosie   1:14:33  790 

Women - Cat 3 - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEBORAH HUNTLEY   0:51:22  436 
2 Susanne Cox   0:59:32  779 
3 MANDY MACHACEK   1:03:34  738 
4 LISA CRUJIDO   1:03:36  709 
5 ZOE COHEN   1:06:55  173 
6 KONNI ALLEN   Camp Verde, AZ1:10:09 286734  141 
7 HILAIRY HARTNETT   1:10:16  722 
8 BETH HADDOX   1:24:34  720 
9 CAROL ABERCROMBIE   1:24:35  702 
10 Kim Ward   Flagstaff, AZ2:30:41 287641  547 
DNF LAURIE FINNERTY   DNF  717 

Women - Cat 2 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy McFarland   Glendale, AZ2:04:55 111888  473 
2 Kelly McFall   Flagstaff, AZ2:10:05 218180  472 
3 ELIZABETH VITO   2:18:28  765 
4 RACHEL YELLOWHAIR-H   2:22:28  556 
5 ELAINE SEASLY   2:22:38  521 
6 DANIELLE DECARO   2:30:37  134 
7 Hillary Mathis   Oro Valley, AZ2:32:52 260518  469 
8 NORMA DUKES   2:33:18  191 
9 ERIN HUIZEN   2:52:11  434 
DNF PAM LOWIE   DNF  462 
DNF TINA STOCKING   DNF  799 
DNF SHAWNA YOST   DNF  789 

Women - Cat 2 - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayley Wihongi   Queen Creek, AZ2:11:04 253346  551 
2 WENDY MACFARLAND   2:12:27  465 
3 LISA PIVIN   2:15:32  500 
4 KIMBERLY WACK   2:17:57  543 
5 TAMMY BEGLER   2:19:31  148 
6 JOANNE GEIGER   2:35:04  406 
7 LIANE EHRICH   2:44:03  194 
8 Anita Switzer   Flagstaff, AZ2:44:38 215551  110 
9 Janet Capages   Phoenix, AZ3:46:19 141234  163 

Women - Cat 1 - Seniors - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Betz   Phoenix, AZ2:39:21 210738  150 
2 Amber Naughton   Flagstaff, AZ2:39:48 87716  485 
3 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ2:49:34 254808  162 
4 Melissa Branta   Phoenix, AZ2:53:56 272012  704 
DNF Jennifer Pullen   Tucson, AZDNF 129388  744 

Women - Cat 1 - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ2:44:25 196287  119 
2 Sue Rawley   Flagstaff, AZ2:47:33 29243  114 
3 Bonnie O'Donnell   Flagstaff, AZ2:53:08 199900  491 
4 BEVERLY ROGERS   2:53:16  105 
5 Lisa Hellman   Tucson, AZ3:14:53 287230  430 
6 JEANETTE WESLEY   3:18:45  166 
7 Stephanie Hawthorne   Flagstaff, AZ3:24:49 275692  427 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ2:32:22 172806  
DNF Sara Stanford   Prescott, AZDNF 210728  18 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee