Race Results for
Habitat for Humanity Circuit Race
Norristown, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/10/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guido Palma   Northvale, NJ 428776   Colavita Racing
2 Luca Damiani   Macedonia, OH 256765   Colavita Racing
3 Joseph Whitman   State College, PA 177933   Salamander Racing
4 Shane Kline   Bally, PA 192584   Kelly Benefit Strategies/LSV
5 Evan Fader   Boulder, CO 194569   Richmond Pro Cycling
6 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Chester County Cycling Foundation
7 Matthew Spohn   West Chester, PA 219378   Dynaflo Racing
8 Jordan Cheyne      MainLine Cycling - BiKyle/Mazur Coaching
9 Zachary Felpel   Willowstreet, PA 220467   Chester County Cycling Foundation
10 Leandro Bottasso   Lincoln Park, NJ 289481   Colavita Racing
11 Mark Walters      MainLine Cycling - BiKyle/Mazur Coaching
12 Nick Price   West Lawn, PA 169174   Dynaflo Racing
13 Jacob Mueller   Fish Creek, WI 248510   Lateral Stress Velo Inc.
14 Jamil Kayin   Philadelphia, PA 241998   Quaker City Wheelmen
15 Andrew Johnson   Parkesburg, PA 163272   Mason Dixon Velo
16 Justin Steeds      MainLine Cycling - BiKyle/Mazur Coaching
17 Kyle Centrella   Paoli, PA 223455   Dynaflo Racing
18 Mike Stubna   Philadelphia, PA 222437   Fort Pitt Velo
19 John Hunter   Endicott, NY 224432   Talksoft Racing
20 John Zack      MainLine Cycling - BiKyle/Mazur Coaching

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 S Charles Zamastil   Wichita Falls, TX 275731   Quaker City Wheelmen
2 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA 235891   JVR Sports
3 Wyatt Stoup   West Chester, PA 273234   Chester County Velo
4 Keith Hatton   Philadelphia, PA 278237   Elite Bicycles
5 Matthew Baranoski   Perkasie, PA 213251   Chester County Cycling Foundation
6 Aaron Ritz   Philadelphia, PA 111264   Quaker City Wheelmen
7 Jason Wood   Doylestown, PA 270565   Central Bucks Velo
8 Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371   Team Squiggle
9 Tynan Farley   Pittstown, NJ 234907   Chester County Cycling Foundation
10 Drew Karlberg   Philadelphia, PA 232723   Chester County Velo
11 Robert Grimwood   Lewisberry, PA 259837   Phenix Velo
12 Matt Perry   West Chester, PA 224448   Chester County Velo
13 Jonathan Glick   Lancaster, PA 203214   Christiana Cycling
14 R Keith MacLaughlin   West Chester, PA 245036   Phenix Velo
15 Stephen Szwec   Yardley, PA 221537   Chester County Velo
16 Thomas Lyons   Newtown Square, PA 224539   Main Line Cycling
17 Keith Groshans   State College, PA 225852   Pennsylvania State University
18 Dan Mascioli   Media, PA 67012   Main Line Cycling
19 Gale Hess   Columbia, PA 207498   International Christian Cycling Club
20 Eric Fredericks   Wayne, PA 41704   Main Line Cycling
21 Kerry Werner   Banner Elk, NC 264350   Christiana Cycling
22 Gerald Burkett   Middletown 97936   Phenix Velo
23 Eric Salzer   Chesterbrook, PA 237411   Chester County Velo
24 Manuel Caliz   Ephrata, PA 244954   Christiana Cycling
25 Timothy Hancock   Telford, PA 41453   On Track Cyclists
26 Stephen Sambrano   Lansdale, PA 141829   Main Line Cycling
DNF David Grant   Downingtown, PA 13897   Chester County Velo
DNF Lenore Pipes   Ithaca, NY 273047   Zaveta Cycling
DNF Edmund Zalenski   Mohrsville, PA 242675   Team Independence

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Weaber   Jonestown, PA 291815   ERA Cycling
2 Robin Carpenter   Philadelphia, PA 229481   Main Line Cycling
3 Andrew Webster   Millersville, PA 207821   Maine Cycling Club
4 Jonathan Akers   Allentown, PA 242641   JVR Sports
5 John Drummond   Philadelphia, PA 257631   Bicycle Therapy
6 Cyril Monnet   Wynnewood, PA 289559   Quaker City Wheelmen
7 David Dawson   Springfield, PA 250197   Human Zoom Cycling
8 Bryan Hitch   Philadelphia, PA 149458   Main Line Cycling
9 Steve Sandacz   Wayne, PA 135690   Main Line Cycling
10 Shane Watters   Philadelphia, PA 280212   Unattached
11 Nikolajs Vedejs   Philadelphia, PA 263495   Quaker City Wheelmen
12 Ed Hein   Chalfont, PA 15699   Guys Racing
13 Richard Bilson   River Hills, WI 216822   Charm City Cycling LLC
14 Clifton Smoot   San Francisco, CA 219426   Quaker City Wheelmen
15 Andrew Monroe   Lemoyne, PA 246354   Phenix Velo
16 Frederick Klenk   Titusville, NJ 270617   Evolution Racing
17 Ryan Clune   Allentown, PA 228401   Vortex Cycling Club
18 John Linvill   Philadelphia, PA 66905   Guys Racing Club
19 Kevin Gehman   Westchester, PA 290353   Unattached
20 William Wiemers   Kensington, MD 281984   Bicycle Place Velo Club (BPVC)
21 Calan Farley   Pittstown, NJ 233338   Chester County Cycling Foundation
22 Steven Derkits   Owensboro, KY 286434   Unattached
23 Tedd Rama   Charlestown, MA 230958   Unattached
24 Willem Heydendael   Philadelphia, PA 197450   Unattached
25 Allen Bedford   Huntingdon Valley, PA 240342   Guys Racing Club
26 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA 213999   Chester County Cycling Foundation
27 Christopher Cumo   Plymouth Meeting, PA 214574   Philadelphia Ciclismo
28 Joshua Drouin   Lock Haven, PA 220816   Main Line Cycling
29 Daniel Rosenbaum   W. Conshohocken, PA 179761   Philadelphia Ciclismo
DNF Gerald Adasavage   Ridgewood, NY 278103   Unattached
DNF Christopher Baranoski   Perkasie, PA 230465   Chester County Cycling Foundation
DNF Jamie Brock   Philadelphia, PA 245913   Philadelphia Ciclismo
DNF Scott Feather   Emmaus, PA 248175   Vortex Cycling Club
DNF Darren Linkin   Philadelphia, PA 274396   Quaker City Wheelmen
DNF Mike Mast   Philadelphia, PA 251034   Bicycle Therapy
DNF Jason Reckner   Chester Springs, PA 278445   Quaker City Wheelmen
DNF Bruce Brodowski   Langhorne, PA 245644   Doylestown Wheelmen
DNF Jared Fenstermacher   Mohrsville, PA 259384   Unattached
DNF Edward Maven   Hatfield, PA 197423   Evolution Racing
DNF Gregory Wesolowich   Warrington, PA 258100   Central Bucks Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Schelegle   Philadelphia, PA 282258   Quaker City Wheelmen/ Breakawaybikes.com
2 Joe Praino      Unattached
3 Paul Daniels   Princeton, NJ 282151   Unattached
4 James Guardino   Conshohocken, PA 286599   CCV-HotfootCycles/IronHill Race Team
5 Sean OReilly   Blue Bell, PA 292032   Guys Racing
6 John Schwarz   Quakertown, PA 290648   Bike Line/LWA
7 Andrew Eckstein   Philadelphia, PA 269868   Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
8 Michael Gagliano   Philadelphia, PA 250963   Unattached
9 Nicholas Rogers   Philadelphia, PA 290087   QCW/Breakawaybikes.com
10 Jose Colon      Unattached
11 jason forsell   Doylestown, PA 287306   Unattached
12 Rob Riddell   Pittsburgh, PA 162391   West Liberty Cycles
13 Ren Shuoh Kuo      Unattached
14 Steven Havrilla   Gilbertsville, PA 249193   Loweriders
15 Michael Green   Philadelphia , PA 296751   Unattached
16 Jim Ludovici   New Hope, PA 191795   Unattached
17 Jon DeCristofaro      Unattached
18 Luke Bateman   Carlisle, PA 255154   Young Medalist
19 Michael Grossman      Cadence
20 John Stover   Lockhaven, PA 295531   Unattached
21 David Rainey   Media, PA 252944   Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
22 Scott Bralow   Philadelphia, PA 263759   BiKyle/Mazur Coaching
23 Jim Schutawie      Spring Valley YMCA Tri Club
24 John Ginther   East Norriton, PA 280820   Unattached
25 Lewis Smith   Philadelphia, PA 226105   Cadence
26 Fred Brown      DHR Sport
27 Gary Eveland   Philadelphia, PA 287250   Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
DNF Kristin Gavin   Philadelphia, PA 255550   Human Zoom Cycling
DNF Benjamin Ginsberg      Unattached
DNF N/A   Flemington, NJ 252321   Jaeger Wheelmen
DNF Jeff Schaeffer   West Lawn, PA 292141   Unattached

Men - Master - MR - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aubrey Gordon   Reading, PA 45388   Liberty Cycle
2 David Lowe   Bala Cynwyd, PA 212255   Human Zoom Cycling
3 Jeffrey Appeltans   Philadelphia, PA 1826   Mid Atl Masters Bicycle Org
4 Martin Mrugal   West Chester, PA 226753   Dynaflo Racing
5 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227   Main Line Cycling
6 Ronne Irvine   Reston, VA 17416   Sports TEAM The
7 William Jones   Doylestown, PA 51826   Bucks County Racing Club
8 Joseph Piscitello   Rydal, PA 218814   Talksoft Racing
9 David Gulick   Phoenixville, PA 45409   Lehigh Wheelmen Assoc
10 Jim Godshall (1 - Cat3)   Lansdale, PA 211296   Guys Racing Club
11 Christian Sell   Conshohoken, PA 45923   Quaker City Wheelmen
12 Robert Kehl   Philadelphia, PA 45528   Guys Racing Club
13 William Gentile   Lebanon, PA 13043   Spinners Cycling
14 Andy Kraynak (1 - Cat4)   Harleysville, PA 250233   Lehigh Wheelmen Assoc
15 David Hilton   Philadelphia, PA 226542   Philadelphia Ciclismo
16 Richard Miller   Philadelphia, PA 181316   Quaker City Wheelmen
17 Michael Speranza   Philadelphia, PA 76520   Quaker City Wheelmen
18 John Hamilton   Williamsport, PA 157136   Main Line Cycling
19 Rich Cordero (2 - Cat3)   Morton, PA 95313   Guys Racing Club
20 Kevin Saint Clair   Philadelphia, PA 92253   Main Line Cycling
21 David Nesler   Newark, DE 188442   Main Line Cycling
22 Ronald Livingston   Paoli, PA 67286   Main Line Cycling
23 Ted Slack   Philadelphia, PA 195787   Quaker City Wheelmen
24 Kevin Gibbons   King Of Prussia, PA 195734   Main Line Cycling
DNS Peter Thallner   Flourtown, PA 51567   Guys Racing Club
DNF Jay Gaunt   Lock Haven, PA 40113   Main Line Cycling
DNF Patrick Gellineau   Brooklyn, NY 45371   Team Squiggle
DNF Carl Nelson   Bethlehem, PA 59244   Colavita Racing Inc.
DNF Michael Tacci   Downingtown, PA 50310   Main Line Cycling

Men - Master - MR - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Buck (1 - Cat3)   Dresher, PA 129809   Lehigh Wheelmen Assoc
2 Thomas Kellogg   Breinigsville, PA 45531   Tri State Velo
3 Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA 115508   Main Line Cycling
4 Chip Berezny   Coopersburg, PA 45079   Lehigh Wheelmen Assoc
5 Barry Free   Lebanon, PA 12333   ERA Cycling
6 Royden Detweiler   Quakertown, PA 230839   Lehigh Wheelmen Assoc
7 Jay Hoffman   Fort Washington, PA 247980   Tri State Velo
8 Darrell Vreugdenhil   Havertown, PA 36831   Morgan Stanley Cycling Team
9 Donald LaBonte (2 - Cat3)   Lincolndale, NY 50858   Julio Bicycle
10 Chris Hepp   Philadelphia, PA 15891   Tri State Velo

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Walton   E Norriton, PA 70202   Unattached
2 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   Team Kenda
3 Lenore Pipes (1 - Cat2)   Ithaca, NY 273047   Zaveta Cycling
4 Rachel Herring   New Tripoli, PA 136480   Chester County Cycling Foundation
5 Jacqueline Paull   Hackettstown, NJ 27456   Watchung Wheelmen
6 Pamela Gass   Saint Simons Island, GA 157134   Main Line Cycling
7 Anna Kelso   Takoma Park, MD 189154   Altarum Women's Cycling Team
8 Sarah Iepson   Oaklyn, NJ 254065   Sturdy Girl Cycling
9 Kristy Swope   Bethlehem, PA 203648   Riptide Cycling
10 Maria Elena Collazo   Philadelphia, PA 7390   Tri State Velo
11 Bianca Grecu   Philadelphia, PA 241032   Human Zoom Cycling
12 Lynda Maldonado   Little Rock, AR 115696   Philadelphia Ciclismo
13 Lorraine Lipfert   Harleysville, PA 242666   Zaveta Cycling
14 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118   Vortex Cycling Club
15 Elizabeth Tyrell   Annandale, NJ 49047   Somerset Wheelmen
16 Kelley Bethoney   Wynnewood, PA 242335   Philadelphia Ciclismo
17 Pamela Wahl   Doylestown, PA 223018   Zaveta Cycling
18 Megan Esmonde (1 - Cat1)   Langhorne, PA 192823   Zaveta Cycling
19 Marcy Diem   Lititz, PA 84211   GS Lancaster/Spinners Cycling
20 Sally Poliwoda   Philadelphia, PA 203514   Sturdy Girl Cycling
21 Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080   Young Medalists/Team Dual Temp
22 Alaina Gurski (2 - Cat2)   Philadelphia, PA 148911   Philadelphia Ciclismo
23 Tammy Ebersole   Warminster, PA 10408   Evolution Racing
24 Tamara Cabalu   Philadelphia, PA 198336   Quaker City Wheelmen
25 Antonina Esposto   Blandon, PA 251573   Young Medalists/Team Dual Temp
DNF Nancy Heller   Philadelphia, PA 212455   Main Line Cycling
DNF Jennifer Sands   New Hope, PA 266894   Sturdy Girl Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Gavin   Philadelphia, PA 255550   Human Zoom Cycling
2 Cheri Fager   New Tripoli, PA 279899   Spinners Cycling
3 Jessica Kutz   Danville Pa 269269   Unattached
4 Christine Kavanagh   Williamsport, PA 257083   Main Line Cycling
5 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336   Lehigh Wheelmen Assoc
6 Rachael Hunter   Media, PA 272600   Philadelphia Ciclismo
7 Nicole Thiemann   Philadelphia, PA 213558   Human Zoom Cycling
8 Ruth Dickinson   Philadelphia, PA 258873   Philadelphia Ciclismo
9 Pamela Schmaldinst   Allentown, PA 265041   JVR Sports
10 Margaret Smigiel   Flourtown, PA 195721   Philadelphia Ciclismo
11 Jennifer Kulicki   Manheim, PA 258712   Spinners Cycling
12 Kristina Whelan   Wyndmoor, PA 291624   Philadelphia Ciclismo
13 Catherine vonReyn   Philadelphia, PA 293973   Unattached
14 Ginny Hertzog   Allentown, PA 240124   Unattached
15 Catherine Probst   University Park, PA 257694   Young Medalists/Team Dual Temp
16 Jenna LaTourNichols   Philadelphia, PA 290222   Sturdy Girl Cycling
17 Melissa Garcia   Bethlehem, PA 283586   Lehigh Wheelmen Assoc
18 maria maman   Lansdale, PA 291423   Tri State Velo
19 Victoria Hanks   Pennsauken, NJ 290990   Human Zoom Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyOSMOShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee