Race Results for
Trek Big Ring Classic (WORS 2009 Race #3)
Wausau, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/07/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Kaatz   56:57.10  4015 Attitude Sports
2 Jake Cummings   58:14.30  4021 
3 Jake Therrien   58:37.60  4070 
4 Josey Weik   59:14.10  4064 Ski Hut
5 Amos Holbrook   60:5.80  4076 
6 Jordan Loeck   Sherwood, WI60:6.90 291906  4013 Gen X / World Bicycle Relief
7 Kevin Atkins   1:1:5.00  4326 
8 Kyle Berchem   1:1:56.60  4044 
9 Matt Paterson   1:1:59.80  4036 Team AttakTiks
10 Corey Selle   1:2:0.10  4343 Octane Films
11 Timothy Lawrence   1:2:13.80  4315 
12 Cory Marty   1:2:44.60  4284 
13 Michael Christiano   1:3:0.00  4327 Gear N Up
14 Brandon Flisram   1:3:53.90  4169 Team Extreme
15 Brian Schoenrock   1:5:14.30  4075 
16 Storm Juntti   1:5:15.70  6089 KMK
17 Carson Pethan   1:5:43.60  4295 team extreme
18 David Flaten   1:6:36.20  4004 
19 Tyler Gotham   1:6:42.50  4297 
20 Scott Krueger   1:8:6.90  4807 Chain Of LakesCycles
21 Joshua Stepka   1:8:42.70  4048 Chain Of LakesCyclery
22 Daniel Barry   1:8:44.80  4289 Roscoe Rider
23 Bradley Gillaspie   1:9:2.50  4319 
24 DJ Spurling   1:9:50.20  4342 RB Racing
25 Jordan Watkins   Marshfield, WI1:11:2.90 243920  4062 EXPO Racing
26 Dylan Leubbe   1:11:29.30  4303 
27 Erik Beckman   1:14:38.60  4332 
28 Garth Post   1:14:43.80  4081 Point Pursuit
29 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6008 
30 Andrew Schmidt     6006 
31 Jeffrey Martz   Kewaskum, WI 297043  6007 Mountain Outfitters
32 Justin Wentworth     6014 
33 David Slickman     6090 
34 Shane Holcomb     6022 Fattires N Beer
35 Zachary Ott     6093 
36 Austin Sympson     6096 RVO/Kegels
37 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Twin Six
38 Riley Kunstman     6024 Gear Grinder
39 Sam Deters     6095 
40 Nick Christensen     6092 
41 Kyle Kargel     6002 Wildside Velo
42 Roman Kosarzycki     6013 Alterra
43 Zack Kargel     6003 Wildside Velo
44 Elliot Schneider     6021 Elliot
45 Bridger Flory     6086 
46 Collin Neuser     6087 
47 Victor Anderson     6070 
48 Max Kohls     6020 
DNF Justin Falci     4034 
DNF collin coleman   Cedarburg, WI 293072  4046 Alterra MTB Team
DNF Zachary Peterson   Wausau, WI 296056  4065 
DNF Daniel Gretzinger     6011 
DNF Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
DNF Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
DNF Zachary Bluestein     6085 
DNF Alexander Bluestein     6088 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Wierzba   56:30.80  4037 City Bike Works
2 Nick Krcma   57:5.20  4012 cbw
3 Brandon Hoeft   60:12.70  4325 
4 Erik Radtke   1:1:19.80  4312 
5 Charlie Gray   1:2:24.40  4338 
6 Byron Guerra   1:2:51.10  4054 Mr. Tree Racing
7 John Koebl   1:3:37.30  4309 Curwood
8 Jared Brodjeski   1:5:25.40  4074 -
9 Richard Paupore   1:6:19.00  4306 
10 Travis Schirpke   1:7:15.70  4057 TEAM EXTREME
11 Matt Fisher   1:8:13.40  4322 Chequamegon Adventure
12 Andy Meyer   1:8:38.20  4080 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Paterson   Lakemoor1:1:55.90 397513  4060 Team AttakTiks
2 Nate Olson   1:3:41.50  4287 Maple Grove Cycling
3 Leroy Jonas IV   1:4:25.10  4331 
4 Ryan Usiak   1:4:43.30  4071 Titletown Flyers
5 Grant Zimmermann   1:4:48.70  4298 
6 Bill Schultz   1:7:4.40  4324 
7 Alex Lipp   1:8:42.40  4344 
8 Jonathan Blanchard   1:9:18.30  4053 
9 Sharat Mortha   1:12:44.60  4302 
10 Ben Cleveland   1:23:40.20  4818 Fattires-N-Beer.com
DNF Matt Karwowski     4079 
DNF Evan Swenson     4301 
DNF Todd Nutter     4814 Fond Du Lac Cyclery

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Wierzba   55:12.50  4019 
2 Jason Gibson   57:16.10  4061 Gear n' Up
3 Andrew Radloff   59:29.30  4077 
4 Tim Gilberston   1:1:36.00  4334 
5 Rennis Delgado   1:4:5.30  4028 
6 Eric Wenzel   1:5:18.60  4323 
7 Josh Danielson   1:5:42.60  4318 
8 Kenneth Matuszak   1:10:31.30  4305 
9 Dano Grade   1:16:24.20  4340 
10 Mike Middendorf   1:21:1.30  4803 
11 Adam Schinker   Waukesha, WI1:32:7.20 250576  4801 Wheel & Sprocket
12 Kyle Schmidt   1:40:10.70  4314 
DNF Jesse Berg     4335 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Harron   Dillon, CO56:24.70 297062  4031 Cascade Mountain
2 Mark Clinton   58:45.20  4809 Attitude Sports
3 Jason Melby   59:51.70  4341 
4 John Hughes   59:52.10  4810 Team Pedal Moraine
5 Christopher Schmidt   1:1:12.30  4008 
6 Scott Beduhn   1:1:54.70  4320 Gear N' Up
7 Mike Drescher   1:5:8.40  4339 
8 Derek Bauer   1:5:54.80  4328 Gen X/
9 Rick Leukhardt   1:6:17.20  4304 
10 Steve Havlichek   1:7:26.60  4308 
11 Jeff Robinson   1:7:38.50  4313 
12 Chad Vieth   1:8:2.00  4336 
13 Matthew Steele   1:12:59.90  4337 
14 Jacob Glatt   1:14:6.40  4805 
15 Scott Yurjevich   1:15:27.10  4066 Gen. X Cycling
16 Peter Fetters   Neenah, WI1:20:14.20 292715  4040 
17 Paul Emmerth   1:21:52.00  4002 
18 Eric Klister   1:32:58.50  4005 Team Pedal Moraine
DNF Brian Smith   Janesville, WI 212540  4056 Michaels Cycles
DNF Joel Stewart     4180 Titletown Flyers

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dunahee   60:50.20  4022 
2 Brian Visintin   1:3:16.60  4050 Team Blewalung
3 Michael McCarthy   1:5:34.70  4330 
4 Randy Johnson   1:6:30.40  4317 
5 Kirk Wescom   1:7:33.10  4286 
6 Jim Baxa   1:8:52.90  4296 
7 Mike Laviolette   1:9:23.00  4333 
8 Pete Thielen   1:10:48.40  4051 Team Blewalung
9 Aaron Gotham   1:11:57.40  4292 
10 Michael Gorka   Salem, WI1:12:16.00 13730  4025 
11 Steven Nejedlo   1:14:48.70  4817 FuelCafe/MilwBikeco/Garage864
12 Kent Kohls   1:16:8.20  4072 
13 Robert Falci   1:19:27.30  4035 
14 Scott Graff   1:25:7.70  4027 
DNF Thomas Brown     4808 Expedition Supply
DNF Thomas Harron   Madison, WI 296479  4816 Cascade Mountain

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Hipps   60:22.50  4042 Pedal Moraine
2 Richard Bechtel   1:2:38.70  4078 
3 David Bluestein   1:2:48.10  4290 
4 Michael Miller   1:8:32.90  4038 
5 Gregory Spencer   1:11:40.90  4310 
6 John Devroy   1:13:18.00  4813 Titletown Flyers
7 Christopher Voss   1:14:21.70  4812 
8 Timothy Wateski   1:15:29.70  4840 
9 Joel Berchem   1:17:12.30  4045 
10 Kurt Otto   1:19:56.70  4311 Recyclist
11 Henry Kosarzycki   1:20:17.50  4806 Alterra

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Foate   1:4:28.00  4307 
2 Chris Kemble   1:4:35.90  4033 
3 James Simmons   1:5:31.20  4068 
4 Mark Corrigan   1:6:33.20  4001 
5 Tim Kilness   1:10:41.00  4321 TBAMR
6 Glenn Aavang   1:11:54.10  4058 
7 Dennis Denuccio   1:13:51.00  4300 
8 Ron Jansen   1:14:21.60  4030 
9 Donald Hess   1:18:59.80  4316 
10 George Doty   1:20:2.70  4329 
11 Mark Koenig   1:23:8.80  4291 
12 Jay Hoppe   1:26:3.10  4024 Fond du Lac Cyclery
13 Richard Wenborne   1:26:30.10  4007 Titletown Flyers
14 Dennis Klinkert   1:30:25.80  4043 
15 Ted Batzer   1:33:25.10  4017 
DNF Richard G Finch     4003 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Rodriguez   Kenosha, WI 261235  2133 Team Expo
2 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  2049 Team Extreme
3 Cameron Schave     2119 Fond Du Lac Cyclery
4 Greg Krieger     2055 Alterra
5 Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Clif
6 Andrew Senderhauf     2027 wheel and sprocket
7 Adam Lange   Appleton, WI 293414  2923 Appleton Bike
8 Andrew Fehrenbach     2061 
9 Chris Harrison   Green Bay, WI 296466  2105 Titletown flyers
10 William Griesbach     2115 Point Pursuit
11 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2120 EXPO Racing
12 Travis Johnson     2099 
13 Tayler Schoenberg     2406 
DNF Chris Hinshaw     2053 Attitude Sports
DNF Dustin Dale   Cable, WI 294108  2117 Riverbrook Momentum
DNF Bradley Peterson   Wausau, WI 296058  2127 
DNF Samuel Martz   Kewaskum, WI 297044  2167 Mountain Outfitters

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Golomski   Greenfield, WI1:53:6.20 208973  1025 
2 Justin Piontek   Madison, WI1:56:13.40 297073  1058 Twin Six
3 Brian Braun   Madison, WI1:56:35.60 276620  1051 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
4 Nicholas Sabel   Ripon, WI2:1:23.70 263354  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
5 Matt Millin   2:1:39.00  902 Mountain Outfitters
6 Peter Coenen   2:3:14.70  1066 
7 Daniel Hanson   2:7:40.90  1267 
8 Michael Sherven   2:8:48.30  1068 Fat Tires and Beer
9 Sebastian Corby   2:12:30.50  1065 Log Eaters
10 Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  2085 Fond du Lac Cyclery
11 Matt Bolenbaugh     2381 
12 Richard Otten     2382 
13 Brandon Barber   Houston, TX 284774  2375 
14 Danny Holtermann     2222 Gen-ex/World Bicycle Relief
15 Andrew Wiesner     2078 Titletown Flyers
16 Nick Thomas     2384 Curwood
17 Brandon Serwe   Campbellsport 296034  2131 Fond Du Lac Cyclery
18 Bradley Stankowski     2126 
19 Joel Hans     2408 UW Cycling
20 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2907 Attitude Sports
21 Chad Hoppe     2044 Team Fond du Lac Cyclery
22 Adrian Icenogle     2056 Titletown Flyers/BelGioioso
23 Scott Anderson     2146 Titletown Flyers
24 Jacob Becker     2116 GenX/World Bicycle Relief
25 Kyle Johnson     2059 Gear N up
26 Chris Smith     2003 Team Extreme
27 Ryan Wenzlick     2136 Titletown Flyers
28 Patrick Martin     2403 
29 Ryan Bartelme     2407 Team Pegasus
30 Sean McLaughlin     2383 Trek store wausau
DNF John Sowatsky     1280 
DNF Otten Richard     2371 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI1:55:45.50 273574  1005 UW-Whitewater / Powerbar
2 David Thomas   1:56:11.30  908 Twin Six
3 Ben Neubauer   1:56:53.00  1038 performa Cycling
4 Chris Cook   1:57:50.80  1293 Bikes-N-Boards
5 Corey Stelljes   1:58:23.40  1089 chainsmokers
6 Daniel Schaefer   Adell, WI1:58:34.70 258370  1029 Team Pedal Moraine
7 Spencer Strigel   2:2:9.10  1060 
8 Michael Verhagen   Allouez, WI2:4:21.60 221776  1003 
9 Benjamin Cisneros   2:4:31.30  1088 Team Pirate
10 Justin Lund   Tomahawk, WI2:5:1.50 216962  944 Evomo
11 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:5:24.40 291522  1027 Performa Cycling
12 Craig Braun   2:5:42.90  943 BBR
13 Karl Erbach   Sun Prairie, WI2:7:22.60 235285  1040 Project 5 Racing
14 Jake Komosa   2:7:34.30  1008 
15 James Schwindt   2:11:16.20  1015 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
16 David Bender   Kenosha, WI2:11:35.60 260585  1120 JVC/Michael'sCycles
17 Travis Hutchins   2:11:59.00  1266 
18 Shawn Hoppe   2:13:18.00  1055 Fond Du Lac Cyclery
19 Eric Fossell   2:14:3.50  1107 Spokes N Spines
20 Michael Ziegler   2:17:33.60  1019 JVC/Michael'sCycles
21 Joe Nolan   2:19:9.90  945 Momentum Bikes
22 Mark Tierney   2:21:31.10  1289 
23 Dan Hendricks   2:21:34.70  1264 UW-Milwaukee
24 Derek Hay   2:22:44.60  1283 
25 Ryan Kleimenhagen     2098 Chainsmokers
26 Jim Sadauckas     2138 Team Extreme
27 Ben Marchewka     2036 Team Pedal Moraine
28 Nicholas Holzem     2369 City Bike Works
29 Wesley Frame     2360 
30 Carl Morse     2152 Wheel and Sproc
31 Jamie Prange     2034 
32 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2008 threadhead cycling
33 Jake Swenson     2094 Spokes N Spines
34 Tyler Welnak     2804 
35 Andrew Webb     2390 
36 Derek Sokoloski     2948 
37 Cody Sweet     2393 Wildside Velo
38 Eli Lipp     2410 Speed Freak
39 Rusty Daines     2363 
40 Aaron Mix     2071 Spokes N Spines
41 Mark Schindel     2816 Titletown Flyers
42 Eric Steffen     2093 bikejournal.com
44 Andy Berg     2903 Bike Doctor
45 Michael B Holbrook     2087 
46 Timothy Strege   Racine, WI 226857  2845 Half Acre Cycling
DNF Constantine Peters     1052 EXPO Racing
DNF Michael Joachim     1286 
DNF Ryan Theel     2033 
DNF Brandon Cunico     2387 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Bell   Ishpeming, MI1:53:14.60 116891  1067 Sisu Cycles
2 Eric Pompeo   1:59:25.60  901 team extreme
3 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:59:32.40 164577  1083 Gear Grinder
4 Anthony Dipiazza   1:59:40.10  1084 Gear-N-Up
5 Ryan Shiroma   2:12.80  905 T6/BelGioioso/BKB
6 Joel Coon   2:14.30  906 T6/BelGioioso/BKB
7 Aaron Pidde   2:1:42.10  1288 Silver Cycling
8 Scott Hietpas   Appleton, WI2:2:19.70 285504  1046 Wors
9 Wally Kunstman   2:3:10.90  1069 Gear Grinder
10 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI2:6:41.20 228524  1074 Guinness
11 Jeremy Vogels   2:6:56.20  1033 Performa Cycling
12 Mark Walter   2:6:57.40  1279 Muddy Cup Racing
13 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN2:7:37.50 291373  1001 New Moon Bike Shop
14 Krystian Pac   Chicago, IL2:10:18.40 149853  1078 PACT - DISH Network - Miodu !
15 Matt Block   2:10:38.90  1034 BIKEMAN.COM
16 Erin Sikora   Green Bay, WI 291867  2145 Titletown flyers
17 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  2052 Wildside Velo Club
18 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2361 Mafia Racing
19 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  2080 Mountain Outfitters
20 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2377 Iowa City Cycling Club
21 Jimmy Toombs     2177 Erik's Bikes &Boards
22 Jason Luther     2112 
23 Jeff Swanstrom     2042 
24 Alex Paupore     2166 Force NorthWoods
25 Brian Benson     2809 Pedal Moraine
26 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
27 Michael Olm     2016 GenXcycling
28 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
29 Timothy Hall     2035 
30 Luke Utecht     2030 Performa Cycling
31 Jeremy Jonas     2028 
32 Nathan Kniss     2404 
33 Jeff Gau     2366 
34 Jason Dostal     2805 
35 Paul Strobel     2370 Joyride
DNF Kevin Weivoda     947 Lacrosse Loggers
DNF Isaac Reinbold     1054 Alterra
DNF Tony Schwaller     1278 Gear Grinder
DNF David Effertz     2172 Team Pedal Moraine

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cullen   1:50:47.60  1087 bloy concreteket
2 Ric Damm   Ripon, WI1:54:16.30 205672  1016 FondduLac Cyclery/RiponCollege
3 jess kruchoski   Hartland, WI1:55:6.30 261579  1023 Guinnesswerks
4 Kurt Schwiesow   2:18.50  1291 Tower Clock EyeCenter
5 Rick Walls   Wauwatosa, WI2:32.70 205152  1006 Muddy Cup / T6
6 Shane Veldhuizen   2:36.01  1273 
7 James Buddenbaum   Bloomington, MN2:2:3.40 185684  1272 Silver Cycles
8 Todd Craig   2:2:13.50  1282 Rib Mtn Flyers
9 Dan Tavela   2:2:27.20  1044 Treadhead
10 Tom Kapanke   2:3:40.70  946 Twin Six
11 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI2:3:41.00 227409  1053 Wildside Velo Club
12 Karl Tillman   La Crosse, WI2:5:12.70 294041  1012 LaCrosse Velo Club
13 Dave Schulze   2:6:22.40  1285 
14 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI2:6:53.10 81966  1290 Tower Clock Eye Center
15 Todd Bischoff   Sun Prairie, WI2:7:41.60 67171  1010 Gary Fisher 29er Crew
16 Jarrod Kerkhoff   2:7:55.80  1281 Spokes & Spines
17 Kenneth Czerwinski   Chicago, IL2:22:27.00 145138  948 
18 Cal Collins   2:23:54.20  1277 Wannabee Racing
19 Mark Thuot   2:27:24.10  1276 
20 Greg Heil     2142 Wheel & Sprocket
21 Noah Marcus     2097 Chain Smokers
22 Scott Diedrich     2175 Attitude Sports
23 William Burkholder   Rockford, IL 296156  2156 Kegel's Bike
24 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
25 Brent Palmer     2949 
26 Cole Jacobsen     2164 Titletown Flyers
27 Anthony Dombrowski     2096 Pedal Moraine
28 Jason Henry   Lake Geneva, WI 291422  2901 Half Arce Cycling
29 Jason Ruesch     2143 
30 Christopher Goehrig     2401 
31 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  2813 Wors
32 Troy Schaden     2811 
33 Matthew Johnson   Saint Paul, MN 95633  2374 Freewheel Bike
34 Bryan Lau     2092 
35 Jeff Steckbauer     2801 Fattires-n-beer.com
36 Marcus Steele     2828 Title Town Flyers
37 Jeff Weyenberg     2032 
38 Matthew Berg     2079 Titletown Flyers
39 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2396 Titletown Flyers
40 Matt Weik     2158 Ski Hut
41 Ernie Luedke     2409 
42 Matthew Rimer     2380 
43 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
44 Brandon Cornejo   Madison, WI 217848  2373 HUP United
45 Jesse Jaehnig     2054 Fat Tires n Beer
46 Nic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes
47 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2026 
48 Dave Hartman     2124 Fond Du Lac Cyclery
49 Matthew Forst     2820 
50 Tim Nass     2802 
51 Ken Nimmer     2398 
52 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2009 
53 Kevin Schuster     2104 Gen X/World Bicycle Relief
DNF Tim Wiley     942 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Juntti   1:55:10.30  1270 Chocolat Ace
2 Joe Stephens   1:57:21.10  910 Hayes Brakes
3 Fred Hubley   1:57:21.60  1275 Wheel and Sprocket
4 Roger Lundsten   1:59:23.40  1070 Muddy Cup
5 Pat Dowling   St. Louis Park, MN1:59:32.40 44129  1292 FCCC-Penn Cycle
6 Brad Skillicorn   2:5.50  1269 
7 Greg Jones   2:42.70  904 Hayes Brakes
8 Glen Stroik   Franklin, WI2:1:53.50 258547  1030 Wheaton Franciscian Healthcare
9 John Ericsson   Verona, WI2:1:54.90 148458  1274 Brazen Dropouts
10 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL2:1:55.50 278002  1022 clif bar
11 Don Slickman   2:2:45.40  1271 Wheel & Sprocket
12 Steve Pribek   2:3:25.00  1032 
13 Troy Melves   2:3:55.50  1082 
14 Jim Chapman   2:4:10.10  1284 
15 Jeff Hammond   2:5:10.00  1047 GuinnessWerks
16 Jussi Snellman   2:7:24.90  1077 
17 Russell Jobs   Wauwatosa, WI2:7:28.80 92264  911 Hayes Brakes
18 Mark Cole   2:7:42.00  1111 Specialized/Titletown Flyers
19 Jason Sparbel   2:9:17.10  949 
20 Dave Volpentesta   2:12:7.50  907 
21 Nathin Davisson   2:25:27.00  1080 ERB Racing
22 Brian Rummelhart   Kenosha, WI2:26:0.30 253749  1009 KenoshaDriversClub.com
23 Brian Christensen     2386 Gear Grinder
24 Scott Anderson     2378 
25 Bob Callaway     2007 Vernon Trails
26 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
27 Joe Alligood   Rockford, IL 274955  2170 Ellsworth
28 Dan Szczepanski     2083 Titletown Flyers
29 Michael Plymale   Waterloo, WI 224218  2135 5-nines
30 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
31 Kelly Skinkis     2391 Titletown Flyers
32 John Gretzinger     2068 
33 Stephen Kobs     2395 
34 Paul Potter     2389 BMT
35 Matthew Hattenhauer     2364 
36 Mark Cheyne     2950 
37 Alan Potter     2388 
38 Lee Nesbitt     2018 KORC
39 Wade Flisram     2169 Team Extreme
40 Brian Hicks     2006 Point Pursuit
41 Michael Quitzon     2123 
42 Pat Fry     2405 Titletown Flyers
43 Steve Davidson     2161 Titletown Flyers
44 Eric Schoenberg     2847 
45 Dave Dahlman     2048 Team Extreme
46 Troy Olm     2168 Chainsmokers
47 Dale Crowell     2846 
48 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
49 Tom Andrews     2844 
DNF Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI 242243  1021 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Todd Bugnacki     1026 Club Tread
DNF Russell Krueger   Sayner, WI 294083  1042 Muddy Cup/ COLC
DNF Edward Dutczak   Crete, IL 80789  1049 South Chicago Wheelman
DNF Brian Hess   Menasha, WI 296462  1056 WORS
DNF Keith Russell   Sheboygan, WI 155491  1081 Gear Grinderr
DNF Shawn Hauser     2064 Titletown Flyers
DNF Mark Haessly     2372 Fond du Lac Cyclery

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Wilkie   Hayward, WI1:57:12.50 64054  1287 Riverbrook Bike and Ski
2 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:57:57.40 253459  903 Extreme Bike
3 Jeff Seifert   2:1:48.40  1050 Guinness
4 Sean Shields   Milwaukee, WI2:1:50.50 76735  1090 Pedal Moraine
5 Paul Rainey   Mount Prospect, IL2:3:53.40 244381  1064 Guinness
6 Brian Petted   Cedarburg, WI2:4:2.20 58472  1133 Fuel Cafe/Garage 864
7 Jay Labecki   Milwaukee, WI2:5:18.30 20074  1007 Hayes Brake
8 Jeff Sympson   2:6:1.20  1086 RVO/ Kegel's
9 Ross Lemke   2:15:12.20  1002 Team Pedal Moraine
10 Bob Phelps   2:20:16.10  1079 Alterra Coffee
11 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI2:24:5.40 61542  1268 Spring Street Sports
12 Brian Kelley     2077 kelchiro/new auburn builders
13 Kenneth Ramm     2108 Wors
14 Greg Morrow     2058 Team Pedal Moraine
15 Terry Prewitt     2362 Attitude Sports
16 Michael Giesen     2171 Title Town Flyers
17 Alan Kinnaman     2031 
18 Jahn Martin     2368 
19 Tom Wendland     2011 team extreme
20 Dave Reich     2021 Team Extreme
21 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2909 Team Extreme
22 Troy Sable     2039 
23 Steven Drecoll     2132 
24 Edward Piontek     2137 
25 Gary Esko     2065 
26 Dustin Vande Zande     2101 Point Pursuit
27 Steve Baumann     2082 Stadium Bike
28 Anton Koenigsmann     2815 
29 Erick Braaksma     2839 
30 Kevin Lemke     2084 Fond du Lac Cyclery
31 Matthew White     2089 
32 Mike Hoeft     2392 Bike Hub
33 Patrick Johnson     2017 Gear n Up
34 Todd Thorn     2803 Wildside Velo
35 Ron Kapaun     2400 
DNF Nick Christofalos     1100 Clif Bar/T6/Higher Gear
DNF Erik Dalgaard     1265 
DNF Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
DNF Len Cabaltera     2808 Hayes Brake

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 keith kaufman   Eau Claire, WI 263664  2163 Overdrive Cycling
2 Mark Muraski     2103 Riverbrook
3 Jerry Leair     2153 Mr. Tree
4 Daniel Schuster   Weston, WI 296258  2010 City Bike Works
5 Tom Moritz     2394 
6 Dave Wall     2399 
7 steve ferguson   Marquette, MI 296291  2114 
8 Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
9 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2012 
10 Daniel Braun     2113 TEAM EXPO
11 Bill Styer     2397 
12 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2050 Team Extreme
13 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
14 Phil Oliveri     2367 
15 Bob Ferrara     2063 
16 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2155 TreadHead Cycling
17 Stephen Week     2069 
18 Frank Sniadajewski     2074 Point Pursuit
19 Randy Feuillerat     2134 Janes Velo Club
20 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2062 Titletown Flyers
21 Mike Brauer     2139 
22 Randy Borst     2060 Titletown Flyers
23 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extreme Ski & Bike
24 William Peters     2067 Titletown Flyers
25 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 
26 Jim Shong     2910 Bike Doctor
27 Robert Langlois     2066 
28 Marvin Schmeiser     2402 
29 Bruce Parker   Edina, MN 260693  2075 Freewheel BikeShop
30 Dave Hornung     2128 Team Fonddulac/Oshkosh
31 Steve Manthe     2025 Chainsmokers
32 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2072 Titletown Flyers
33 Wally Sniadajewski     2810 Point Pursuit
DNF Jerry Manta Jr     2057 
DNF Mark Ullenberg     2129 Mr.Tree
DNF Terry Kinzel     2365 

Men - 1-2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL2:1:2.00 28536  809 Clif
2 Gregory Bower   Boulder, CO2:4:53.20 228101  805 
3 Jon Derksen   Appleton, WI2:5:19.80 245217  806 Wheel and Sprocket
4 Jamie Mannion   2:8:45.80  827 emag
5 Marcum Martz   2:15:29.20  802 Mountain Outfitters
6 Steve Kapaun   2:16:18.90  828 
7 Bradley Tennis   Baraboo, WI2:20:6.00 280203  807 Wildside Velo
8 James Grant   Fountain City, WI2:20:52.40 134086  826 Independent Fabrication
9 Larry Swanson   Loves Park, IL2:24:9.10 96326  825 Kegels
10 Mike Wanek   2:30:59.40  803 
DNF Randy Pallex     808 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Voss   Damascus, OR1:58:15.20 286022  705 
2 Myles Beach   Larsen, WI1:58:40.70 208348  701 EXPO
3 Caleb Lenss   Luxemburg, WI2:33.20 282426  711 Titletown Flyers
4 Ryan Roeser   Rhinelander, WI2:6:7.90 293698  725 Bikes-N-Boards/Moritz
5 Nathan Labecki   Milwaukee, WI2:7:59.50 209414  702 EXPO
6 Phillip Anschutz   Sturgeonbay, WI2:10:3.20 282326  703 
7 Casey Hildebrandt   Weston, WI2:12:44.50 296192  709 Hammer Nutrition
8 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI2:18:39.80 210565  708 Team EXPO Racing
9 Michael Dutczak   Crete, IL2:19:21.50 200766  704 Couth Chicago wheelman
10 Cody Scott   Mahtomedi, MN2:38:27.60 250669  724 The Bikery Race Team

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:21:19.40 247082  17 Fond du Lac Cyclery
2 Paul Ellis   North Oaks, MN2:21:19.60 84976  129 
3 Darrin Braun   Waukesha, WI2:24:51.40 285001  25 VCB
4 Ben Koenig   Schofield, WI2:26:40.30 267964  21 Rib Mountain Cycles
5 Jake Begley   Tempe, AZ2:28:35.70 268804  24 Spring St./Rudy Project/GU
6 Nikolai Anikin   Duluth, MN2:30:30.20 261138  134 Conti
7 Carlos Haeckel   Madison, WI2:32:53.30 227622  26 Alterra / Sun Ringle Factory
8 Christian Brekke   Stoughton, WI2:33:7.80 244627  13 Fisher 29er Crew
9 Nate Jasperson   Green Bay, WI2:34:46.20 295894  47 performa cycling
10 John Beck   Tucson, AZ2:36:6.80 264025  49 
11 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:36:33.00 207074  79 Titletown Flyers
12 Matt Gehling   Madison, WI2:43:26.10 214485  34 Team Wors
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL 189221  51 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:21:30.30 182256  36 Team Polska
2 Adam Swank   Duluth, MN2:23:27.00 231320  135 
3 Joe Curtes   Milwaukee, WI2:25:22.50 182177  86 Garage 864 / T6 / Bens
4 Landon Lueck   Madison, WI2:25:47.20 91664  Mafia Racing/Pabst/Felt
5 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:28:45.70 227406  38 GTDirtCoalition/WildsideVelo
6 John Gatto   Oak Forest, IL2:30:36.50 121461  31 MARS
7 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:31:38.30 256256  88 Guinness
8 Douglas Pietz   Milwaukee, WI2:32:56.40 138646  35 Team Polska
9 Ray Nelson   Woodstock, IL2:34:52.80 193027  100 Treadhead Cycling
10 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI2:37:14.90 205988  127 **** TWIN 6 ****
11 Joel Hynes   Wausau, WI2:38:47.40 231653  45 Titletown Flyers
12 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:43:53.40 285418  12 Wheel & Sprocket
13 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:44:25.00 257462  32 Wors Posse
14 Shane Kullman   St Paul, MN2:48:3.40 19986  128 Loon State Cyclists
15 Mike Budd   Wrightstown, WI2:51:48.10 274937  22 Wheel &Sprockett
16 Kevin Flanders   Minneapolis, MN2:59:21.70 207226  132 Peace Coffee
DNF Neil Swanson   Colorado Springs, CO 209153  16 Team Wors
DNF Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  19 Lake Area Physical Therapy
DNF Timothy Scanley   Milwaukee, WI 291820  23 Alterra Coffee

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bushey   Esko, MN2:27:6.00 82026  136 Ski-Hut
2 John Miller   Madison, WI2:29:47.90 233978  44 Mafia MidwestPabst/Felt'
3 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:32:15.40 259146  33 Hayes DiscBrakes
4 Michael Curtes   Mequon, WI2:34:24.10 227470  64 Fuel Cafe/Milwaukee Bicycle Co
5 Bill Nigh   West Bend, WI2:34:57.80 197745  28 Team Pedal Morraine
6 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:35:36.30 16155  20 Hammer Nutrition
7 John Shull   Libertyville, IL2:37:13.70 259398  15 CLIF BAR
8 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:37:17.10 98534  27 Team Pedal Moraine
9 Barry Winters   Nekoosa, WI2:41:5.50 96156  133 Bring's Cycling
10 Jerome Daanen   Racine, WI2:46:44.70 164575  30 TWIN SIX?MARS
11 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:48:18.90 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  Team Pedal Moraine

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI2:14:40.10 85929  10 Gear Grinder
2 Mark LaLonde   Madison, WI2:15:29.70 226412  Planet Bike/GT/T6
3 Jesse LaLonde   Ely Mn2:17:50.20 203490  Gary Fisher 29r/T^/BKB
4 Brian Eppen   Iowa City, IA2:18:38.10 121702  131 
5 Thomas Bender   Salt Lake City, UT2:19:42.10 230273  Adventure 212
6 Chris Peariso   Amherst, WI2:19:42.60 139566  Adventure 212/Specialized
7 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:20:39.30 214936  Mr. Tree
8 Camden Kirkpatrick   Clive, IA2:21:20.90 154860  130 Rasmussen Bike/ Orbea
9 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:28:36.30 212641  41 Team Polska
10 Mike Phillips   Chicago, IL2:36:38.20 84647  54 Adventure 212/Specialized

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL1:6:2.10 264455  5025 CLIF BAR
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:11:24.70 288627  5001 Riverbrook Momentum
3 Alea Juntti   1:16:49.40  5095 KMK
4 Stephanie Yost   1:19:52.20  5045 Titletown Flyers
5 Maja Holcomb   1:21:12.70  5027 Fattires-N-Beer
6 Samantha Falci   1:21:44.30  5016 
7 Kenzie Bradley   1:32:43.60  5099 
8 Elise Thuot   1:32:43.90  5100 
9 Samantha Kosarzycki   1:33:39.20  5019 Alterra
10 Anna Poulton     6018 Clif
11 Marilee Collier     6010 Muddy Cup Racing
12 Jordan Pellett     6019 Wildside Velo Club
13 Kenzie Otto     6091 Recyclist
14 Madisyn Schuster     6094 Gen X/World Bicycle Relief
15 Monica Gabrielson     6015 Wildside Velo Club
DNF Carly Olsen     6097 

Women - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Keeler   1:6:37.20  5087 
2 Cassey Lynn   Madison, WI1:10:5.50 294376  5102 
3 Chelsea Zello   1:16:43.30  5002 Team Extreme
4 Kieran OBrien   1:25:55.40  5097 

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Merline   1:6:27.70  5023 Belladonnas
2 Jessica Radloff   1:10:47.50  5028 
3 Melinda Propson   1:14:15.80  5011 Performa Cycling
4 Heather Utecht   1:16:49.00  5089 Performa Cycling
5 Courtney Stefanski   1:17:14.10  5093 
6 Kelly Danko   1:19:16.20  5031 Team Extreme
7 Katie Lauer   1:20:25.80  5032 
8 Sabrina Tolley   1:22:26.00  5006 
9 Danielle Tournier   1:30:6.60  5030 Treadhead Cycling
DNF Jessica Brown     5020 

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Tesch   1:13:37.70  5015 The Bella Donnas
2 Niki Frazier   1:13:52.20  5013 Wildside Velo Club
3 Margaret Matuszak   1:14:18.70  5018 
4 Tina Olm   1:26:14.80  5103 Gen X Cycling
DNF Brittany Barran-Stanley   Evanston, IL 244101  5086 Verdigris

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Lyman   1:10:11.00  5029 
2 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:19:14.90 227409  5024 Wildside
3 Lori Bauman   1:30:1.80  5003 
DNF Bo Carney     5101 

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Flory   1:16:23.40  5091 
2 Dana Enz   1:28:0.00  5096 
3 Sue Gill   Madison, WI1:28:34.00 296978  5092 
4 Jodi Rummelhart   1:30:24.40  5005 KenoshaDriversClub.com
DNF Barbara Daanen     5026 MARS

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolleen Kralovec   1:13:16.90  5022 Spike
2 Diana Klapperich   1:21:12.10  5044 Titletown Flyers
3 Demaris Martz   1:22:23.80  5007 Mountain Outfitters

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   1:12:8.80  5098 
2 Jennifer Borell   Ripon, WI1:15:40.50 184037  5021 Attitude Sports
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:16:43.50 10328  5050 Clif Bar Midwest
4 Rose Lenss   1:18:41.50  5012 Titletown Flyers
DNF Anne Parker     5094 Freewheel Bike

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf     3094 Team Extreme
2 Alyssa Borell   Ripon, WI 285198  3018 Attitude Sports
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3033 CLIF BAR

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Nolan     3023 Muddy Cup
2 Ashley Weichmann   Madison, WI 284910  3007 UW-Madison
3 Justina Smet     3088 

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Ellis   Minneapolis, MN 221873  3081 
2 Lindsay Johnson     3086 
3 Sara Birdsall     3002 Performa Cycling
4 Lisa Olson     3017 

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Heil     3021 Wheel & Sprocket
2 Julie Vardaman     3085 
3 Michelle Scanley     3030 Alterra Coffee
4 Sonia Dubielzig   Waukesha, WI 253602  3020 Alterra Team
5 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  3087 Silver Cycling
6 Rebecca Crocker     3022 

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Humphrey     3078 
2 Ann Holsen     3003 Lakes Area Physical Therapy
3 Beth Peterson     3082 Riverbrook/Momentum
4 rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3011 MARS
5 Angella Collins     3093 
6 Janet Frank Atkinson     3090 Peace Coffee
7 Jody Montgomery     3092 

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Wolf   Driftwood, TX 295664  3032 Guiness/Wheel Werks
2 Pam Wiese     3089 Pomps Tire
3 Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
4 Susie McGinnity     3901 Elliot
5 Valerie Dosland     3079 
6 Candy Hofmann     3025 Team Extreme
DNF Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3009 Team Pedal Moraine

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Skillicorn     3084 
2 Christine Griesbach     3014 Point Pursuit

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valerie Foley     3091 Pomps Tire
2 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3019 Wildside Velo
3 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNF Kimberle Ganzer-Wiley     3083 

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 meghan korol   Asheville, NC2:19:42.50 285702  519 Twin Six
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI2:21:35.70 218422  541 Gear Grinder
3 Liz Baumgardt   Rockford, IL2:25:22.50 274843  520 Ellsworth
4 Amelia Barber   Salt Lake City, UT2:32:59.70 222910  543 

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA2:7:15.50 240092  514 Mercy-Specialized
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:9:7.30 227405  503 Wildside Velo Club
3 Andrea Matter   Sheboygan, WI2:12:23.10 157882  515 Gear Grinder
4 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN2:20:22.80 281920  547 Peace Coffee
5 Claire Cannon   Madison, WI2:21:12.40 269897  504 Team Wors
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:27:24.90 223874  510 Team Pedal Moraine
7 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:29:20.50 288201  512 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC
8 Regina Livingston   Chicago2:30:37.50 258314  527 Alterra MTB/TwinSix/SixSixOne
9 Renee Bach   Madison, WI2:32:41.70 242850  511 Chain Smokers
10 Gabriela Baranova   Zion, IL2:41:41.20 223988  513 Treadhead Cycling

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:57:54.01 217761  544 Mercy / Specialized
2 N/A   Colorado Springs, CO2:18:38.20 147306  546 Kenwood Racing
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  508 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN2:7:33.40 130424  545 Hidden Bay Sports
2 Abby Strigel   Madison, WI2:8:41.20 202434  501 Mafia Racing/Pabst/Felt
3 Holly Liske   Stanford, CA2:10:8.90 190109  502 Hayes Disc Brakes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee