Race Results for
The Blue Mountain Cup-PA State Championships
Danielsville, PA
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/31/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolas Dudukovich   4.20.450  239 
2 Ryan Wolstenholme   4.20.660  238 
3 Luke Domenico   4.41.360  237 
4 Korey Koehler   5.10.740  234 
5 Tyler Ernst   5.54.010  231 
DNS Mark O'Neill   DNS  232 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Miller   4.52.550  183 
2 Michael Chies   4.59.420  181 
3 Ryan Mauser   Northampton, PA5.35.440 296815  182 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Ireton   4.54.350  201 
2 John Bicknell   5.26.210  202 
3 Jay Scott   5.29.190  203 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Ernst   6.11.120  221 

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Pickerell   3.46.180  139 
2 Sean Harley   3.46.720  141 
3 Joseph Clemenzi   Boulder, CO3.49.000 263528  140 
4 Alex Kliesh   3.49.940  143 
5 Roderick Haske   Downingtown, PA3.50.700 296872  134 
6 Andrew Cleminson   Effort, PA3.53.680 263566  135 
7 Steve Czaplicki   4.07.850  155 
8 George Berger   Bethlehem, PA4.09.030 194956  131 
9 Robert Thodal   Bethlehem, PA4.09.710 231000  136 
10 Jason Hartman   Prospect, PA4.15.810 260083  137 
11 Daniel Siegfried   4.18.500  133 
12 Kevin Cockerham   Burlington, NJ4.33.680 213780  142 
13 Robert Wilson   4.54.240  132 
14 Michael Gavagan   Wilmington, DE4.58.150 277298  53 

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Kelly   3.57.21  160 
2 Jeff Stofanak   3.59.200  158 
3 Jason Washer   Marlborough, MA4.04.290 292127  153 
4 John Koch   4.10.820  151 
5 Edard Walinski   Henryville, PA4.13.830 296797  541 
6 Chester Gray   Mc Lean, VA4.29.050 194675  152 
7 Robert Gibala   5.25.700  161 
DNS Bob Walker   DNS  156 
DNS Steve Mayernick   DNS  159 
DNS Robert Myers   DNS  157 

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miko Wright   3.59.910  176 
2 Donny Traina   Scotch Plains, NJ4.16.600 192124  175 
3 Frank Enderson   4.35.590  172 
4 Andrew Folcher   4.43.900  177 
5 Al Gildner   Bethlehem, PA4.52.900 188250  171 
DNS Ricky Kranzel   Dunmore, PADNS 227842  174 
DNS Gerald Rehm   Camphill, PADNS 189594  173 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Ritter   4.29.900  236 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Mulally   Reading, PA3.55.740 247832  233 
DNS Parker Worthington   Mooresville, NCDNS 211836  235 

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Yuroshek   Tempe, AZ3.30.000 277459  52 
2 Kyle Kimble   Bartonsville, PA3.31.870 265261  49 
3 Peter John Mihalick   Westport, CT3.33.730 249132  88 
4 Alex Moschitti   3.36.250  317 
5 Ben Jones   Reno, NV3.38.660 201529  50 
6 Jonathan Kranzel   Mount Carmel, PA3.43.390 226078  48 
7 Stephen Solt   3.44.820  46 
8 Burke Saunders   Great Falls, VA3.47.170 200536  89 
9 Clay Patterson   3.54.560  51 

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kutzler   Saylorsburg, PA3.34.520 162445  77 
2 Jerime Smiley   East Stroudsburg, PA3.35.040 200208  78 
3 Mark Rutan   Bethlehem, PA3.37.090 267521  85 
4 Michael Crnjarich   Beaver, PA3.38.670 220249  79 
5 Robert Brien   Allentown, PA3.46.320 149323  80 
6 Todd Nicholas   Lancaster, PA3.50.110 248064  81 
7 John Ronca   Bethlehem, PA3.52.640 181956  87 
8 Steven Albrich   Palmerton , PA3.56.500 247820  83 
9 Robert DiGirolamo   West Milford, NJ3.57.560 115053  86 
10 Sean Tarricone   Belmar, NJ4.00.330 173561  76 
11 Jorge Gomez   4.12.510  84 

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ3.45.080 154787  316 
2 Stefan Daney   Stafford, VA4.07.150 282817  115 
3 Richard Thompson   Newtown, PA4.11.090 81463  112 
4 Jonathan Kranzel   Mount Carmel, PA4.41.920 246448  113 
5 Stefan Cihylik   Allentown, PA4.53.480 181461  111 
6 Michael Rothenbeck   Easton, PA5.01.170 218912  114 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieran Bennett   3.09.630  
2 Neko Mulally   Pisgah Forest, NC3.17.230 247831  10 
3 Alejandro Ortiz   3.17.270  16 
4 James Ford   Littleton, CO3.20.660 157072  
5 Ethan Quehl   Loganville, GA3.21.320 175816  
6 George Ryan   Vernon, NJ3.22.220 136378  14 
7 Jonathan Gabor   Bloomsbury, NJ3.23.000 12603  
8 Benjamin Hulse   Mooresville, NC3.24.050 211866  17 
9 Jason Memmelaar   Chester, NY3.25.770 161139  12 
10 Christopher Talotta   Bethlehem, PA3.28.440 102145  
11 Jeffrey Cayley   Santa Clarita, CA3.30.290 219853  
12 Todd Bosch   Newark, DE3.30.860 81435  22 
13 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA3.36.730 212921  15 
14 Sean McClendon   3.46.280  11 
15 Tyler Wilson   Murrieta, CA6.12.920 260627  
DNS Jurgen Beneke   Kingston, NYDNS 154993  

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Baxter   6.04.150  291 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Christine Deihl   DNS  306 

Women - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Daney   Stafford, VA4.38.940 282816  297 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Gubernat   Schnecksville, PA4.17.590 265751  26 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSierra NevadaUSACDFOSMOSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee