Race Results for
Tymor Park Challenge
Lagrangeville, NY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/17/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN KELLEY   Pawling, NY 133393   
2 RAMUNAS KATKUS   Monclair, NJ 244182   
3 NATHAN KRAXBERGER   Brooklyn, NY 254620   
4 JOHN DEBITETTO   Yorktown Heights, NY 89638   
5 JEFF WALKER   Tully, NY 144931   
6 BREN MORAN   Colts Neck, NJ 112616   
7 JEFF O'HARE   Budd Lake, NJ 208491   
8 JIM BROCKWAY   Hopewell Junction, NY 223607   
9 DEREK PERRY   Tully, NY 27792   
10 ROB WITTE   Vernon, NJ 261752   
11 KRISTOFER REITZ      

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 JAMES WILBUR   Glen Rock, NJ 38201   
0 MARK WILENS   Mt Tremper, NY 173396   
1 KEN WELCH   Hopewell Jct, NY 37650   
2 MARK ELSASSER   Philadelphia, PA 10735   
3 STEVE HOELTER   Hurley, NY 135948   
4 BEN WILLIAMS   Stony Point, NY 38300   
5 SCOTT PAINE   Greenfield Center, NY 229859   
6 DAVID KAHL   West Milford, NJ 18414   
7 PAUL WOJCIAK   Poughkeepsie, NY 230224   
8 MORGAN STEBBINS   Garrison, NY 33904   
9 GORDON DAVIES   Vernon, NJ 8727   
10 DAVID VAN WART   West Milford, NJ 36483   
11 GREG OLDOCK   Wall, NJ 93009   
12 EDWARD SMITH   Plattsburgh, NY 99200   
13 TIM PEEK   South Orange, NJ 200259   
14 JEFF CONEYS   Oakland, NJ 211901   
15 SANDRO B CORREIA   Mount Vernon, NY 265270   
16 ESTEBAN RODRIGUEZ   Woodside, NY 153034   

- PRO CAT 1 WOMEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 JANIS SANDLIN   Boulder, CO 211344   
0 JANEL DEMETER   Glenside, PA 267011   
0 GERILYNN SWEDE   Franklin Lakes, NJ 264022   
1 JANE PEARSON   Pound Ridge, NY 212760   
2 LAURA WINBERRY   Bend, OR 244090   
3 MELISSA KERN   Andover, NJ 246791   
4 CYNTHIA BISCHOFF   Mebane, NC 267449   

- PRO CAT 1 MEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 ED CECCOLINI   Pompton Lakes, NJ 54209   
0 STEVEN MANCUSO   North Haledon, NJ 253675   
0 TODD DELLYSSE   Huntington, NY 9135   
0 BLAKE SWAN   Kingston, NY 147634   
1 HARLAN PRICE   Philadelphia, PA 191176   
2 AARON SNYDER   State College, PA 204182   
3 MIKE MOORADIAN   Saratoga Springs, NY 79201   
4 ANDREW ALESIO   Zieglerville, PA 233011   
5 DYLAN ALESIO   Zieglerville, PA 233553   
6 BEN MOORE   Boulder, CO 228791   
7 GREGG GALLETTA   Dobbs Ferry, NY 97363   
8 MAURICE GAMANHO   Lebanon, NJ 218359   
9 GREG WAGGONER   New York, NY 171792   
10 DAVE LYONS      
11 JORDAN KAHLENBERG   Morrisville Pa 152298   
12 ROGER FOCO   Glenwood, NJ 87347   
13 MARTIN KELLEY   Cambridge, MA 254052   
14 BRIAN LARIVIERE   Morristown, NJ 93139   
15 JAMIE CLECHENKO   Saratoga Spgs, NY 7107   
16 MATT MILLER   Nazareth, PA 206833   
17 PAUL KOLB   Mebane, NC 245298   
18 ART WHITE   Hohokus, NJ 37936   

- JR.

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RONNIE WILKINS      

- CATEGORY ENTERED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 FIRST NAME LAST NAME      

- CAT 3 WOMEN 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EILEEN GARVEY      
2 ANNE TUMMEY      
3 JOAN SLAWICH      
4 ANASTASIA CONDATORE      

- CAT 3 WOMEN 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 DANA NAPURANO   Waretown, NJ 295021   
0 BRITTANY OAT      
1 HEATHER HOWLETT      
2 ALEXANDRA CORTALE   Pelham, NY 292647   
3 KIERAN KESSLER      

- CAT 3 WOMEN 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIN STICKLE   Sussex, NJ 295330   
2 JESSICA KRUSE   Chester, NJ 262100   

- CAT 3 MEN 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHUCK SIMONDS      
2 RONALD COMPTON      
3 JOE PREBISH      
4 RICKY NEIDEIGH      
5 RON FRENCH      

- CAT 3 MEN 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAUL CERNUTO   Martinsville, NJ 292110   
2 TIM O'CONNELL   Yorktown Heights, NY 295063   
3 PAT CAPESTRO      
4 CHARLES VACCARO      
5 ALEX EICHENBERGER      
6 DAVID SCHWARTZ      
7 STEPHEN LOFFREDO      
8 ROL MENDOZA      
9 WILLIAM LORENZO      
10 JOHN CZARECKI      
11 FERNANDO SANATAMARIA      
12 SERGIO OLIVA   Springfield, NJ 269533   
13 MATT YARUSSO      
14 JACK ALPERT      
15 MARIG BARRERA      
16 JOAQUIN VALLIN      
17 MARK CABLE      
18 THOMAS QUIRK      
19 RAMON RELOS      
20 RUSS STEIN      

- CAT 3 MEN 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY SHORT   Glen Gardner, NJ 292095   
2 JONAS SIGLE   New York, NY 279457   
3 JOE KOSA      
4 ROSS PATTINSON      
5 DUSTIN SMITH      
6 RICH CHASINOFF      
7 ARI BRANDT      
8 ANDREW GAMPER      
9 PATRICK DAVIS      
10 JAMES BAUTISTA      
11 JOSH SAGAN      
12 ANDREW DWYER      
13 ROCCO CONDATORE      
14 GERALD STEVENS      
16 PETER KIMAK      

- CAT 3 MEN 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COREY ALBRIGHT      
2 DERICK GILMOUR      
3 DANIEL RENZONI      
4 MICHAEL KEANE   Kerhonkson 271701   
5 TOM KAMINSKAS      
6 MIKE BARONE      
7 BRANDON LAUERMAN      
8 DAN RIORDAN      
9 RICH HABERLE      

- CAT 3 MEN 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN MANKIW      
2 TYLER SMITH      
3 NELSON ANGEL   Paterson, NJ 295314   
4 PHILLIP FRANIAK      
5 TIM CARROLLO      

- CAT 3 MEN 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAKE HASERT   Highland Lakes, NJ 279675   
2 EKREM AYHAN   Hackettstown, NJ 285024   
3 LUKE HELENO      
4 DYLAN OLIVA      
5 KENNY FRENCH      

- CAT 2 WOMEN 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 LYNN STICKLE   Sussex, NJ 253975   
1 HEIDI BAKS   Poughkeepsie, NY 278614   
2 CHRISTINA CHAMBERS   South Plainfield, NJ 259556   
3 LAURA TYSON   Hope, NJ 177615   
4 JEAN VAN STEENBERGHE   Franklinlakes, NJ 278710   

- CAT 2 WOMEN 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 JENNEL ORTIZ      
1 CAROLYN LAVIGNE      
2 JENNY LIU      
3 HELEN CROSS   Mahopac, NY 287062   
4 ANNA MILLENSON      
5 REBECCA PHILLIPPO   Tarrytown, NY 281014   
6 VICTORIA BOUGHTON      
7 Sherry Shapiro   Frenchtown, NJ 274097   
8 ERIN SINE      
9 TARA WALHART   San Francisco, CA 133103   
10 BERNADETTE DANGELO   Sandy 11624   
11 LAUREN MCCARTHY      
12 GILLIAN PARSONS      
13 EILEEN DALTON   Clifton, NJ 260696   

- CAT 2 SINGLESPEED OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FRED BROWN   Hillsborough, NJ 261198   
2 SCOTT WARREN      
3 JAY HUGGINS      
4 STEPHEN CONROY      
5 DANIEL INGERDAL   Longislandcity, NY 293488   
6 MARK WATERS      
7 STEPHANE COURTOIS      
8 JI LIONG TJHIA      
9 NICK SALERNO      
10 JOHN GRIFFITHS   New York, NY 275210   
11 DAVID CASTNER   Highland Lakes, NJ 279509   
12 Georges Rouan   New York, NY 166881   
13 JOAQUIN CANIZALES   Little Falls, NJ 249064   
14 MIKE GRATCOFSKY      
15 JAMES REICHMAN      
16 LOUIE ABAS      
17 LAURENT SAUVANET   Brooklyn, NY 270887   

- CAT 2 MEN 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 MARK LLANOS      
1 STEVE WAGONER      
2 JOHN WARREN   Shenorock, NY 279673   
3 DAVID DANIEL   Stockholm, NJ 248435   
4 MARK BLASCH      
5 RICHARD ZIPPER      

- CAT 2 MEN 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BOB SWART   Middletown, NY 139784   
2 FRANK LOVELL      
3 WILLIAM DOOLEY   South Salem, NY 9835   
4 STEVE WIRZ   Lagrangeville, NY 227475   
5 BRIAN MARGARUM   Wantage 403302   
6 ROBERT HAYES   Union, NJ 85064   
7 DAVID DEGANGE   Vernon, NJ 292054   
8 TONY ACCURSO   White Plains, NY 263617   
9 TOM PERKINS   South Plainfield, NJ 111892   
10 DON MALONEY      
11 DAVID KIBLER   New Providence, NJ 266670   
12 BRUCE KRISTIANSEN   Sussex, NJ 253322   
13 JP PIBOUIN      
14 ARMAND AREKIAN   Averill Park, NY 86411   

- CAT 2 MEN 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 LEON MOE      
0 NICK TAMBE   Wayne, NJ 279333   
1 DOUGLAS SELLERS      
2 AARON THALL   Montclair, NJ 269579   
3 ILYA CANTOR   Princeton, NJ 295680   
4 Jason Grossi   West Milford , NJ 14288   
5 WALTER REYNOLDS   Montgomery, NY 110123   
6 PABLO TORIBIU      
7 DAVIS WORNALL      
8 ALEX SALAZAR   Ringwood, NJ 224520   
9 GREG HELLER   Budd Lake, NJ 243468   
10 MICHAEL STERNESKY      
11 MATT KUCHAVIK      
12 RE STRICKER      
13 CHRIS GARATTI      
14 JEFF STICKLE   Sussex, NJ 203382   
15 STEPHEN ROSENTHAL   New York, NY 266358   
16 DAVID KUBILUS      
17 JOSEPH LATRONICA   Hamburg, NJ 248589   
18 RAYMOND MCCARTHY      

- CAT 2 MEN 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LEONARDO CARDONA      
2 GUILLAUME LOIZE      
3 WALKER WILLIAM JACKSON      
4 JOSEPH ZURAWSKI      
5 WILLIAM ROMOLLINO   Allendale, NJ 236221   
6 CIMA BUE      
7 BILL KEMMERER   Easton, PA 285889   
8 HYNEK DOLAK      
9 ERIC MODEL      
10 JAMIE BOGNER   New York, NY 212062   
11 JASON CAIRO      
12 JIM GALLAGHER      
13 MATTHEW HILL   New York, NY 279263   
14 CHRIS BYRNES   Pompton Plains, NJ 224438   
15 BOGERT KISCH   West Milford, NJ 231647   
16 ANDREW LAPLANTE   Peru, NY 114465   
17 JAMES BILLETT   New York, NY 207598   
18 NOAH GELLNER   New York, NY 275745   
19 ANTHONY AZZARITI      
20 ROB DUNN   Mahwah, NJ 199355   
21 BILL DOVE   Rockaway, NJ 294991   
22 SHAWN MALLON      
23 MANNY PERILLO      
24 CRAIG SANDLER   Waldwick, NJ 244692   
25 CHRIS SANTALUCIA      
26 JONATHAN ABRAGAN      
27 CHRIS WILKINS      

- CAT 2 MEN 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 STEVEN VAN SEGGERN      
1 JAMES FOX      
2 MICHAEL CRESSWELL   Pound Ridge, NY 290421   
3 KEVIN KYRIE      
4 HEZMIR OSORIO      
5 DANIEL SIROTA      
6 JAMES A BOYD   Walker Valley, NY 282439   
7 JASON REYES   Pomona, NY 280834   
8 LUIS RIVERA   New York, NY 278746   
9 JEFFREY MANDELL      
10 MIKE LEWANDOWSKI      
11 RYAN GANLEY   West Orange, NJ 296202   
12 Michael Lukowiak   Nutley, NJ 169868   Team Bulldog/Cycle Craft
13 WILLIAM BAZZANO      
14 TIM MAHONEY      
15 SAM RICHARDSON      
16 JOSEPH PETRARCA      
17 INCHOL CHOUNG      
18 JAMES BAZZANO      
19 DINO TUFEKCIC      
20 JOE DEFRANCESCO      

- CAT 2 MEN 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN SCHMITT      
2 MATT SORDILL      
3 BRIAN CULBERSON      
4 JAMIE MYERS   New Paltz, NY 279473   
5 NICK GLASSER      
6 JULIEN JABORSKA   North Brunswick, NJ 294192   
7 LORENZO SERRA      
8 DAN DURLLER      
9 WILL COX   Burlington, VT 192539   
10 AUSTIN PETERMAN      
11 SAVERIO FIORINO   White Plains, NY 236480   
12 STEVEN McDONALD   Hackettstown, NJ 171279   
13 DANIEL PETRONE   Oak Ridge, NJ 93454   
14 BRIAN CRAWFORD   Deerfield, NY 171184   
15 CHRIS SKOLNICK      
16 CHRISTOPHER BERKLEY   Sandy 11624   
17 ALEXANDER BUELL   Hartford, CT 276009   
18 ANDREW GOMBAR      
19 LOU VAN KIRK JR      

- CAT 2 MEN 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE JAWORSKI      
2 TOMMY WACHTLER   Haskell, NJ 280495   
3 TYLER CONLON      
4 ADAM NAWROT   Somerset, NJ 291658   
5 TYLER KOVACH      
6 TREVOR KAHL      
7 ADAM VANDENBOS   Butler, NJ 295351   
8 ERIC PETERSEN   Pine Beach, NJ 283050   

- CAT 2 MEN 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DILLON VAN WART   Virginia Beach 208433   

- CAT 1 WOMEN 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 SHASTA JENSEN   New York, NY 248090   
0 DARLENE PHILLIPS   Ansonia, CT 225420   
1 ELLEN SERRUTO   Short Hills, NJ 263898   
2 MARIANNE SANTANGELO   Tuxedo, NY 282268   
3 KATINA WALKER   Tully, NY 31408   
4 ELLEN WHITE   Hohokus, NJ 97355   

- CAT 1 MEN 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 MARK SULLIVAN   Poughquag, NY 96768   
1 LAWRENCE HENDERSON   Stockholm, NJ 15784   
2 DAVID CHOMOWICZ   New York, NY 67842   
3 W. MARK GRABER   Saratoga Springs, NY 172905   
4 ROGER BILHARZ   Sleepy Hollow, NY 199172   
5 RALPH PRUITT JR.   Holmes, NY 242236   
6 THOMAS STANOWSKI   Greenwood Lake, NY 212761   
7 JOSEPH MONGA   Hibernia, NJ 277438   

- CAT 1 MEN 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 JASON CLARK   Southbury, CT 7016   
0 SEAN MCCARTHY   Coxsackie, NY 100675   
0 LOUIS FRANCISCO   Mahopac, NY 124782   
1 ALISTAIR SIEBERT   New York, NY 263431   
2 CHRIS LEDONNE   Caldwell, NJ 152242   
3 JIM VREELAND   Piscataway, NJ 154785   
4 KEITH LICATA   Andover, NJ 196832   
5 GREGG COSGROVE   Pearl River, NY 100656   
6 RYAN HEERSCHAP   Bloomfield, NJ 252075   
7 JEREMY SWIFT   Woodstock, NY 147166   
8 MARCO MORA      
9 ROSS ANDERSON   Point Pleasant, NJ 269506   
10 FELIPE LEITE   Brooklyn, NY 20849   
11 ALEX ROSKIN   Ancram, NY 30609   
12 MATT MAJKA   Andover, NJ 246771   
13 CHRISTOPHER DIETRICH   Flemington, NJ 91682   
14 WILLIAM DENTER   Chichester, NY 174663   
15 JOHN ARIAS   Morganville, NJ 83178   

- CAT 1 MEN 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 JONATHAN FAVATA   Mechanicville , NY 184938   
0 SHAWN HALL   Glen Ridge, NJ 250332   
1 JOHN HUGHSON   Schenectady, NY 243361   
2 GEOFFREY LENAT   Dover, NJ 139224   
3 ERIK KRISTIANSEN   Sussex, NJ 242906   
4 RYAN SARKA   Aspen, CO 240495   
5 ZACH KOOP   Ridgefield Park, NJ 246254   
6 MIKE KUCHARSKI   Franklin Lakes, NJ 244770   

- CAT 1 MEN 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKAS GROB   Sherman, CT 230384   

- JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ART TAYLOR      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFSierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee