Race Results for
Flagstaff Frenzy #1
Flagstaff, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/16/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Countryman   Flagstaff, AZ1:53:45 258025  539 
2 Tom AMENT   1:54:00  1000 
3 Ben Crandell   1:59:06  782 
4 Chris Wilkens   Flagstaff, AZ2:08:18 149001  773 
5 Tad Fagerholm   2:12:48  788 
6 Gary Kuettel   2:20:05  51 

Men - Single Speed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Pacheco   Flagstaff, AZ1:24:50 80993  113 
2 Robert McNulty   Phoenix, AZ1:25:57 125724  476 
3 David Meyers   1:26:51  754 
4 Guy Bell   Glendale, AZ1:28:24 142507  149 
5 Jonathan Sellwood   1:30:39  774 
6 Jose Avila   1:33:33  109 
7 Terry Jasper   Glendale, AZ1:40:07 128084  44 

Men - Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Ciasca   1:37:33  192 
2 Kurt Mindy   Anthem, AZ1:40:45 166882  117 
3 Keith Wilson   Tempe, AZ1:41:16 220715  661 
4 Jamie Seegert   1:44:40  648 
5 David Needham   2:04:57  487 
6 John Mellin   2:43:21  60 

Men - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael O'Donnell   Flagstaff, AZ4:10:31 212160  492 
2 Michael Thiele   Chandler, AZ4:11:21 103312  84 
3 Jared Nelson   Flagstaff, AZ4:19:39 40953  775 
4 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ4:23:57 79108  466 
5 Robert LaRoche   Scottsdale, AZ4:27:01 20390  454 
6 Charles Wheeler   4:38:14  642 
7 Robert Decot   Flagstaff, AZ5:03:33 9024  1086 
8 Aaron Baltins   5:29:58  763 
9 Tom Crosetti   Mesa, AZ5:31:38 156147  97 
10 Chris Capages   Phoenix, AZ5:38:32 151400  199 
11 Derek Eysenbach   Tucson, AZ6:05:58 249143  197 

Men - Cat 3 - Juniors - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Polley   Peoria, AZ52:17:00 271015  297 

Men - Cat 3 - Juniors - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ47:01:00 275694  298 
2 Clayton Stone   52:18:00  778 
3 Erowynn Maul-Latham   Flagstaff, AZ1:00:49 262632  315 
4 Kai Seymour   1:05:48  776 
5 Chase Foster   1:21:28  269 
6 Ross Lively   1:35:51  305 

Men - Cat 3 - Juniors - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Chott   Gilbert, AZ1:28:15 286463  294 
2 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ1:29:57 219148  284 
3 Logan Collett   1:42:51  752 
4 Erik Mckinney   1:49:28  307 
5 Jordon Lindberg   Phoenix, AZ1:52:12 256972  271 

Men - Cat 3 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Park   1:25:21  66 
2 Kenny Polley   Peoria, AZ1:26:45 255203  274 
3 John Ross Peckardt   1:34:48  94 
4 Ryan Gildehaus   1:40:29  709 
5 Theron Yazzie   1:43:14  758 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Peckardt   1:18:02  95 
2 Jason Hall   1:18:20  419 
3 Miguel Carrazco   1:21:25  528 
4 Blaine Clark   1:26:52  564 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Mortensen   1:17:46  483 
2 Cody Woods   1:19:26  555 
3 Kelly Hartle   1:20:31  38 
4 Michael Barron   1:27:33  748 
5 Nick Nocella   Surprise, AZ1:28:29 288058  64 
6 David DeNitto   Phoenix, AZ1:29:25 257745  188 
7 Jason Dubiel   1:29:52  753 
8 Michael Sainz   1:31:48  72 
9 Jeffrey Barber   1:44:40  561 
10 Nicholas Brehm   1:45:39  606 
11 John Maciulla   1:53:20  467 
12 Matt Payne   2:05:50  785 
DNF Phillip Moore   DNF  744 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Rumpf   1:19:41  516 
2 Mike Park   1:20:45  75 
3 Ryan Gildehaus   1:27:55  710 
4 Dino D'romero   1:28:46  190 
5 Patrick Kivin   1:29:50  672 
6 Bill Lindberg   1:31:38  135 
7 Mike Sanchez   1:32:09  637 
8 Vern Peterson   1:33:06  115 
9 Scott Edwards   1:33:22  756 
10 Eric Olson   1:37:16  493 
11 Joe Pfyffer   1:37:28  755 
12 Damon Glysson   1:43:02  809 
13 Timothy Gillis   1:48:51  667 
14 John Peckardt   2:07:45  93 
15 Tom Hansen   2:14:10  421 
DNF Paul Dellorco   DNF  187 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Jennings   1:27:31  128 
2 Steve Barron   1:27:51  749 
3 Terry Sontag   1:32:24  586 
4 Joseph Miller   Phoenix, AZ1:39:11 255705  479 
5 Skeeter Schulz   1:43:00  520 
6 Tim Spicer   2:07:44  602 

Men - Cat 2 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cypress Gorry   Brevard, NC1:19:15 219681  267 
2 Travis Gildner   Scottsdale, AZ1:22:12 292501  789 
3 Colton Taylor   Mesa, AZ1:25:22 271968  263 
4 Kyle Willett   Flagstaff, AZ1:25:56 290452  276 
5 Tanner Leslie   1:26:29  296 
6 TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZ1:31:09 272774  272 
7 Zack Ward   Flagstaff, AZ1:42:45 275241  546 
8 Travis Glysson   2:04:19  408 
DNF Tyler Coplea   ChandlerDNF 196300  285 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Crozier   1:18:28  760 
2 Wade Phillips   1:19:05  499 
3 Brian Trader   1:25:14  86 
4 Benjamin Sanders   1:44:49  795 
5 Erik Lantz   1:49:42  767 
6 Jesse Breckenridge   1:53:38  793 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will White   Scottsdale, AZ1:16:42 251444  772 
2 Brian Barrett   Mesa, AZ1:16:48 185409  147 
3 James Gerber   1:18:56  35 
4 Ryan Waldron   Phoenix, AZ1:20:13 36946  545 
5 Corey Coplea   Flagstaff, AZ1:23:36 181879  639 
6 Kris Estes   1:23:40  794 
7 Jonathon Bird   Phoenix, AZ1:23:42 338656  151 
8 Zach Radu   1:23:47  506 
9 Jacob Phillips   1:24:55  652 
10 Craig Gregory   1:26:36  103 
11 Chad Sheirbon   Phoenix, AZ1:27:29 247041  598 
12 Guilliermo Cortes   1:29:58  797 
13 Tim Misavage   1:30:00  481 
14 Eric Gust   1:31:22  417 
15 Tom Stack   1:33:02  587 
16 George Hackett   1:36:02  418 
17 Matt Eglin   1:37:17  677 
18 Tim Allen   1:37:49  140 
19 Joshua Tope   1:41:19  771 
20 Duane Marshall   1:43:15  791 
21 Arturo Othon   1:43:28  743 
22 Kevin Adams   1:47:45  746 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Koch   Dewey, AZ1:22:19 255654  673 
2 Luke Dale   Gilbert, AZ1:23:28 252667  608 
3 Charles Bruni   Flagstaff, AZ1:27:59 288078  158 
4 Dean Henthorn   Scottsdale, AZ1:29:00 234438  41 
5 John Foster   1:29:24  401 
6 George Sperry   1:31:04  120 
7 Randy Harris   Tucson, AZ1:31:47 265192  424 
8 Noel Garcia   Phoenix, AZ1:31:50 177810  558 
9 Greg Carmichael   1:32:01  108 
10 James Bria   Phoenix, AZ1:34:19 4800  786 
11 Brian Petersen   1:34:23  790 
12 Brian Roberts   Goodyear, AZ1:35:23 93633  514 
13 Ken Ross   1:35:39  515 
14 Jim Chott   Gilbert, AZ1:39:11 286462  169 
15 Keith Hubbard   1:39:50  432 
16 Thomas Queen   2:05:12  676 
17 Sam Holmes   2:14:56  787 
DNF James Weston   DNF  535 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rod Andrade   1:27:44  630 
2 Mike Hartman   1:33:22  426 
3 Steve Gross   1:33:27  415 
4 Michael Bolding   Scottsdale, AZ1:38:08 4129  152 
5 Anson Gilbert   Mesa, AZ1:43:31 13219  407 

Men - Cat 2 - Master - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Hughes   Scottsdale, AZ1:32:05 141111  433 
2 Frank Loftus   Glendale, AZ1:43:07 85413  460 
3 Robert McDermott   Goodyear, AZ1:43:33 255410  471 
4 Douglas Brown   1:50:27  157 
DNF David Jordan   Taylor, AZDNF 18270  133 

Men - Cat 1 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Conley   Payson, AZ1:52:32 251389  273 
2 Kallan Creager   Queen Creek, AZ1:56:36 255030  281 
3 Sam Gross   Cave Creek2:08:50 292354  414 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Keller   Mesa, AZ1:52:15 257387  48 
2 Chloe Forsman   Tucson, AZ2:02:09 214920  781 
3 Austin Anliker   Flagstaff, AZ2:02:38 282379  796 
4 Jeff Schmelzle   2:04:33  759 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Faeh   Flagstaff, AZ1:47:43 181963  650 
2 Timothy Allen   Tucson, AZ1:50:56 1440  139 
3 Marcus Hayward   Mesa, AZ1:52:14 241388  40 
4 Zach Stanford   Sedona, AZ1:52:32 192062  527 
5 Robert Shaver   El Paso, TX1:53:33 56061  76 
6 Chris Latham   Flagstaff, AZ1:54:29 20460  54 
7 Colby Moeller   Tucson, AZ1:54:46 132047  482 
8 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ1:58:23 140267  537 
9 Charles Singleton   Mesa, AZ1:58:25 32798  770 
10 Daryl Roberts   Sedona, AZ2:07:41 176227  745 
11 Michael Cline   Flagstaff, AZ2:09:22 108702  172 
12 Jason Lohman   Prescott Valley, AZ2:09:29 21472  461 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryll McKenzie   Marana, AZ1:51:14 138171  475 
2 Jimmy Alexander   Cave Creek, AZ1:51:53 43019  792 
3 Eric Lynch   Phoenix, AZ1:57:20 263726  464 
4 Manny Ortiz   Waddell, AZ1:58:37 230172  494 
5 Bob Verderame   2:01:11  761 
6 John Shumaker   Prescott, AZ2:01:30 32574  617 
7 Carlos Zamora   Phoenix, AZ2:04:06 52255  557 
8 Keith Koller   Yuma, AZ2:05:26 19606  448 
9 Michael Perry   Scottsdale, AZ2:07:23 27806  497 
10 Alex Alvarez   Flagstaff, AZ2:14:41 268096  142 
11 Daniel Demos   2:21:13  185 
DNF Jim Silverman   Flagstaff, AZDNF 183486  762 

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Gorry   Payson, AZ2:02:28 13741  91 
2 Keith Tomei   Tucson, AZ2:03:43 40955  538 
3 Alexander Koss   Flagstaff, AZ2:10:37 236463  449 
4 Robert Gooch   Flagstaff, AZ2:12:54 196289  411 
5 Michael Whitehead   Scottsdale, AZ2:17:54 289036  548 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Schultz   Missoula, MT1:38:15 172534  783 
2 Tim Allen   Golden, CO1:39:33 161831  20 
3 Eric Salstrand   Phoenix, AZ1:40:32 176476  14 
4 Lance Runyan   Mesa, AZ1:41:28 201139  
5 Scott Keller   Sedona, AZ1:43:19 125723  
6 Eric Neat   Flagstaff, AZ1:44:03 127889  
7 Jeff Herrera   Tempe, AZ1:44:16 210732  
8 John Sawasky   Flagstaff, AZ1:45:11 80638  
9 Ryan O'Connor   Cincinnati, OH1:48:08 91766  22 
10 Christopher Suter   Flagstaff, AZ1:49:24 194778  
11 Kimo Seymour   Tempe, AZ1:49:54 140864  777 
12 Matthew Connors   Scottsdale, AZ1:50:27 196490  10 
13 Christopher Hull   Flagstaff, AZ1:51:07 187518  11 
14 Benjamin Webster   Mesa, AZ1:55:38 211019  
15 Benjamin Sullivan   Missoula, MT1:56:19 178006  15 
DNF Kamden Reedy   Mesa, AZDNF 155036  
DNF Kyle Reedy   Mesa, AZDNF 195891  16 

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimmy Cole   2:05:01  607 

Women - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Clayton   Phoenix, AZ3:07:48 155568  565 
2 Agnes Drogi   3:30:21  764 
3 Margaret Grove   3:38:38  90 
4 Lori Wheeler   3:51:41  780 

Women - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isabella Naughton   1:09:11  280 

Women - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olilvia Austin   57:37:00  146 
2 Tess Siemens   1:15:25  301 
3 Miranda Needham   2:11:17  574 

Women - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ1:02:23 271873  299 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Wood   Mesa, AZ49:03:00 256810  262 
2 Karli Hull   52:02:00  779 
3 Mandie Cupp   1:00:27  302 
4 Allie Leslie   1:09:11  287 
5 Kyia Lively   1:17:26  304 

Women - Cat 3 - Master - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cydney Rumpf   46:55:00  517 
2 Jennifer Wood   50:27:00  757 
3 Erin Huizen   51:52:00  626 
4 Angie Nocella   Surprise, AZ53:21:00 288246  65 
5 Krista Manus   1:18:09  468 

Women - Cat 2 - Master - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly McFall   Flagstaff, AZ1:27:59 218180  472 
2 Pam Lowie   1:35:22  462 
3 Norma Dukes   2:03:41  191 

Women - Cat 1 - Master - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Monahan   Carbondale, CO1:29:04 120538  768 
2 Jaime Brede   Breckenridge, CO1:33:17 279679  751 
3 Amber Naughton   Flagstaff, AZ1:34:47 87716  656 
4 Jennifer Pullen   Tucson, AZ2:04:59 129388  67 

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Rawley   Flagstaff, AZ1:36:31 29243  114 
2 Bonnie O'Donnell   Flagstaff, AZ1:39:36 199900  491 
3 Stephanie Hawthorne   Flagstaff, AZ2:04:59 275692  427 
4 Lisa Hellman   Tucson, AZ2:24:29 287230  430 

Women - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie Brady   53:08:00  1004 
2 Denise Barron   59:01:00  747 
3 KONNI ALLEN   Camp Verde, AZ1:14:50 286734  141 

Women - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammy Begler   1:34:49  148 
2 Julie Bass   1:36:31  750 
3 Joanne Geiger   1:50:37  406 
4 Lisa Pivin   2:03:06  500 
5 Liane Ehrich   2:03:07  194 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ2:12:32 210728  18 
2 Christina Betz   Phoenix, AZ2:52:30 210738  601 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOCUOREShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee