Race Results for
Red River Shootout
Ardmore, OK
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/26/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vasey   1:16:15  670 
2 Scott Robertson   Tulsa, OK1:16:18 110304  73 
3 Brandon Melott   Warr Acres, OK1:19:28 260604  34 
4 Alex Sharp   Nichols Hills, OK1:19:47 260443  527 
5 Troy Albright   1:20:45  507 
6 Shawn Dunn   Prague, OK1:21:40 219043  653 
7 Danny Gappinger   1:23:07  668 
8 Curt Dikes   Oklahoma City, OK1:23:44 290889  518 
9 Kaleb Ninz   1:28:15  517 
10 Ryder Spahr   Tulsa, OK1:28:52 286529  510 
11 Brian Bremfoerfer   1:29:16  658 
12 Sean Mccabe   Edmond, OK1:30:08 257887  563 
13 John Blaskovich   1:36:07  672 

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Combs   Oklahoma City, OK1:31:37 196855  521 
2 Steven Tanner   1:33:49  525 
3 Kelly Harper   1:33:59  555 
4 Mark Luker   Tulsa, OK1:38:06 83211  548 
5 Alex Hernandez   Plano, TX1:49:13 289404  659 
6 Vern Alary   1:57:50  660 
7 Luke Simonsen   2:02:10  673 

Men - Cat 3 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Merek Hodges   0:56:45  1134 

Men - Cat 3 - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Jett   0:51:43  1124 
2 Robert Huntsberger   1:01:08  1087 
3 Cash Roberts   1:06:44  1149 
4 Trey Hansen   1:20:00  1148 

Men - Cat 3 - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dillon Duke   0:45:37  1033 
2 Joseph Barnes   0:48:22  1091 
3 Stewart Sheldon   0:50:10  1019 
4 Chase Webb   1:02:08  1143 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Rosenberger   0:41:56  1126 
2 Keith Burmaster   0:43:10  1127 
3 Nathan Staroscik   0:43:47  1121 
4 Will Rhoads   0:45:21  1145 
5 Brad Russell   0:45:36  1035 
6 Kirk DeBoer   0:46:00  1125 
7 Josh Groves   Norman, OK0:46:31 290352  1051 
8 Andy Curry   0:48:05  1141 
9 Kyle Murphy   0:48:28  1047 
10 Justin Parker   Byers, TX0:53:00 294841  1122 
11 Stanton St. Clair   0:53:41  1130 
12 Cody Woods   Oklahoma City, OK0:54:05 267199  1017 
13 Jason Cezeaux   1:01:55  1147 
14 Ryan Martin   1:05:53  1132 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan White   0:43:31  1041 
2 Chris Frasher   0:49:46  1117 
3 Marc Lequire   0:50:32  1123 
4 Scott Hite   0:52:08  1139 
5 Mike Oliver   0:52:34  1129 
6 Chris Marks   0:53:48  1146 
7 Chris Leland   0:54:10  1115 
8 Jeremy Marple   0:55:30  1016 
9 Chris Clendenin   0:56:45  1120 
10 Marcus Troxell   0:57:34  1116 
11 Zac Miller   0:57:45  1118 
12 Randy Banning   0:59:43  1084 
13 Clint Chambers   1:01:50  1006 
14 Toby Oliver   1:02:25  1114 
15 Johnathan Scoggin   1:03:12  1036 
16 Chris Vandivere   Houston, TX1:04:51 205782  1131 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Woods   0:47:57  1018 
2 David Snow   Duncan, OK0:48:45 240096  1128 
3 Rick Kelly   0:49:26  1137 
4 Tracy Teater   1:01:40  1180 
5 Greg Blankenship   Edmond, OK1:03:13 223375  1007 
6 Tony Sikes   Edmond, OK1:09:34 228075  1140 
7 Chad Webb   1:09:52  1144 

Men - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Taylor   0:45:00  1136 
2 Mike Pickle   0:46:30  1020 
3 Kent Wilson   0:46:47  1119 
4 Sam Malone   Moore, OK0:50:36 342506  1025 
5 Bill Nelson   Reklaw, TX0:52:16 286856  1135 
6 Mike Doughty   0:53:56  1034 
7 Greg Stephens   0:57:32  1133 
8 Ted Burns   0:59:29  1045 
9 Tony Huntsberger   0:59:55  1086 

Men - Cat 2 - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Daulton   1:37:50  519 
2 Michael Bolza   Midwest City, OK1:44:50 271011  561 

Men - Cat 2 - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Gomez   1:27:58  549 
DNF Jeffery Sikes     540 

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF MINOR   Okc, OK1:20:30 277207  674 
2 Gabe Speth   1:21:41  547 
3 chris lorance   Mckinney, TX1:24:40 291254  649 
4 Chad Coccero   1:28:30  526 
5 Ryan Hess   1:29:45  650 
6 Brian Morris   1:31:29  662 
7 James Campbell   1:32:08  578 
8 Jayson Kennedy   1:34:28  545 
9 Joshua Storm   Prosper, TX1:34:44 200929  680 

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff St Clair   Collinsville, OK1:23:30 218949  536 
2 Kevin Witherstine   Prosper, TX1:23:51 292486  671 
3 Simon Dirnberger   1:24:10  571 
5 Brian Franklin   1:26:33  529 
6 Chad Kelley   1:26:44  677 
7 David Orlikowski   Bedford, TX1:28:18 202528  665 
8 Chad Kardin   Derby, KS1:28:58 287807  554 
9 Jason Herridge   1:36:09  678 
10 Joshua Gifford   Tulsa, OK1:38:16 202643  524 
11 James Bolza   Midwest City, OK1:48:14 234752  562 
DNF Carlos Hernandez     652 

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darryl Halbert   1:24:00  657 
2 John Joyce   1:24:27  502 
3 Phil Horton   1:27:17  654 
4 Mike Robinson   1:27:48  651 
5 Kent Kinsala   Broken Arrow, OK1:28:21 229616  537 
6 Brook Mayberry   Edmond, OK1:29:55 290803  509 
7 Derrick Seys   Geneseo, IL1:30:47 174523  505 
8 John Duvall   Moore, OK1:30:47 243725  552 
9 KC Walker   Tulsa, OK1:32:38 261302  553 
10 Carl Wester   Oklahoma City, OK1:32:52 203083  669 
11 Chris Mileger   1:35:23  656 
12 Bobby Bates   1:39:00  661 
DNF Gregory Grosshans     543 

Men - Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike D'Aurelio   1:25:36  520 
2 J Jones   Oklahoma City, OK1:25:49 161175  675 
3 Phillip Bird   1:26:20  655 
4 Glenn Burton   Shawnee, OK1:26:21 206596  535 
5 John Southers   1:28:10  511 
6 Richard Scofield   1:33:04  667 
7 Danny Sanchez   Bedford, TX1:33:55 288037  605 
8 Kevin Smith   Wichita, KS1:34:14 237890  512 
9 David Gray   Plano, TX1:34:24 204532  664 
10 Fred Herridge   1:35:29  679 
11 Lee Krumholz   Norman, OK1:36:37 242451  523 
12 James Dewlen   Stillwater, OK1:36:58 260535  531 
13 Lance Duke   1:37:00  1032 
14 Dave Hill   Newalla, OK1:37:26 203081  551 
15 Tim Miller   1:39:00  620 
16 Geoffrey Rogers   Frisco, TX1:44:10 140629  663 

Men - Cat 1 - 18-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Davis   Fort Worth1:49:17 157395  68 
2 Chris Drummond   Oklahoma City, OK1:50:49 269465  51 
3 Mark Orton   Broken Arrow, OK1:54:24 244226  23 
4 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX1:55:40 188575  62 
5 Greg Parham   Durango1:59:40 211265  66 
6 Logan Luker   Lebanon, TN2:01:45 226312  
7 Chad Shanks   Tulsa, OK2:07:00 188366  28 
8 Austin Roberts   2:07:50  37 
9 Kyle Shipley   Edmond, OK2:08:29 226309  47 
DNF Cameron Buswell   Oklahoma City, OK 291926  74 

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerod Walker   Plano, TX1:55:00 122903  72 
2 Scott Womack   Tulsa, OK1:56:42 258674  15 
3 Eric Warden   Flower Mound, TX1:56:53 112874  59 
4 Toby Smith   Denton, TX1:58:48 185914  67 
5 Brent Wiruth   Tulsa, OK2:03:41 130196  19 
6 Michael Roberts   Tulsa, OK2:05:05 257190  42 
7 Craig Cormany   Golden, CO2:15:22 210530  21 
8 Brandon Roberts   Claremore, OK2:18:23 226306  60 

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwayne Otto   Muenster, TX1:53:54 26937  53 
2 Jason Grimes   Hurst, TX2:01:45 209149  64 
3 Neil Boyd   Norman, OK2:02:59 213857  27 
4 Billy Jackson   Norman, OK2:03:39 142840  30 
5 Jordan Chaney   Dallas, TX2:04:30 151023  56 
6 Eddy Reimer   Park City, KS2:09:40 154326  17 
7 Jeff Jones   Oklahoma City, OK2:11:00 224074  77 

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Klammer   Tulsa, OK1:20:20 146457  
2 Randy Wolf   Grapevine, TX1:20:55 192283  65 
3 Terry Tietsort   Edmond, OK1:24:23 112942  
4 Andy Kathan   Tyler, TX1:26:25 18590  54 
5 Christopher Rossow   Allen, TX1:26:55 30674  52 
6 Jeff Metcalf   Sand Springs, OK1:27:22 158203  57 
7 William Hoenig   Whitesboro, TX1:28:44 218990  55 
8 John McCauley   1:30:43  70 
DNF Tony Vails   Piedmont, OK 222655  20 
DNF Spencer Jewell   Waco, TX 110566  75 

Women - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Shanks   0:51:56  1024 
2 Lori O'Lin   0:53:37  1142 
3 Lisa Hite   0:58:29  1138 
4 Amanda Widman   1:04:35  1005 

Women - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Russell   Enid, OK1:32:16 292788  506 

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Ziegler   Tulsa, OK1:27:12 197200  45 
2 Jocelyn Wood   Broken Arrow, OK1:38:13 291310  58 
3 Bonnie Bain   The Woodlands, TX1:42:51 269722  69 

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Weatherly   Burleson, TX1:27:40 290337  71 
2 Nancy Jones   Oklahoma City, OK1:27:46 218796  43 
3 Patti Plagmann   Spring, TX1:29:54 130335  63 
4 Zoe Nance   Albuquerque, NM1:47:00 213581  61 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaOSMOSpyShimanoUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee