Race Results for
Fluidride Cup-Downhill
Port Angeles, WA
(Event Information)
View By:
Downhill on 04/05/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Littlefield   3.02.05  317 
2 Bret Gilkey   3.36.91  132 
3 Sam Saimo   4.03.83  362 Dirt Corps
4 Chase Jamieson   4.11.88  100 Project 529 Legion
5 Kurt Rimmer   4.35.11  294 
6 TJ Smith   8.24.52  200 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Davis   Maple Valley, WA3.34.22 244772  201 Team TAI

Men - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Miller   3.04.65  184 Dirty White Boys
2 Steve Westemiser   3.09.76  106 
3 Eric Schwerdt   3.10.11  361 
4 Brendan Boyer   3.10.30  303 Husky DH
5 Evan Marquardt   3.17.95  237 
6 John Linnborn   3.18.31  115 
7 David Rorabaugh   3.22.19  341 DWB/Recycled Cycles/Georgetown Brewing
8 Michael Bocknew   3.23.14  339 DWB Recycled Cycles
9 Rob Steenholdt   3.34.30  130 
10 Dan Philpott   3.48.66  298 
11 Nelson Dan   3.54.42  328 Recycled Cycles DWB

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conrad Rimmer   3.06.15  293 
2 Jim Shaver   3.29.23  356 Quimper Trails Assn.
3 Dan Allyn   3.52.49  173 
4 Bob Hollander   5.08.22  320 

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Kruse   3.19.99  85 Hurricane Racing/Shiloh/Dakine
2 Kole Wetherell   3.25.78  203 661/Royal/Sunline
3 Derek DeYoung   3.32.98  238 TAI
4 Dayton Luna   3.57.44  157 Mom & Dad
5 Joseph Rager   4.02.73  131 
6 Benjamin Jelinek   4.06.94  336 Black Diamond Bike

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Paez   2.59.04  111 
2 Jonathan Allyn   3.03.56  170 
3 Gunnar Fonicault   3.10.65  302 Wheelsport East
4 Wood Skinner   3.10.76  229 
5 Adam Ransavage   North Bend, WA3.12.43 292601  269 
6 Christoph Schnettler   3.14.87  169 
7 Blake Bryant   Sequim, WA3.16.81 295176  118 
8 Anthony Leonarduzzi   3.16.99  271 Mom
9 Taylor Curtis   3.18.00  245 Two Wheeler Dealer
11 Malcolm McCurdy   3.21.03  166 Transition Bikes
12 Cody Bissell   3.24.61  244 Two Wheeler Dealer
13 Matt Lyons   3.26.88  73 
14 Connor Jacson   3.27.93  300 
15 Blake Wold   3.29.01  267 
16 Rusty Sutton   Stanwood, WA3.29.22 291395  273 
17 Jack Hill   3.31.14  305 
18 Shane Wise   3.32.01  301 
20 Dillon Emtmon   3.34.96  296 FGI
21 Grant Bleil   3.36.34  256 
22 Travis Moroz   3.36.57  141 
23 Hayden McLaughlin   3.41.61  310 
24 Byron Boots   Sequim, WA3.42.91 295173  163 
25 Tyler Rua   3.43.79  193 
26 Erik Beattie   4.11.35  345 Team TA
32068 Chris Sanchez   Nicoll Racing  254 Parents
33314 Kolton Sinskie   Port Angeles, WA661 281434  62 ODS

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Aaron McVay   2.56.77  89 
3 Jonathan Cooley   2.58.02  91 Drop N Zone/Bike works
4 Mason Shannon   3.01.18  222 Bend Cyclery
5 Sean Oconell   3.08.07  318 
6 Steve Viditz   3.08.25  185 Drop N Zone
7 Jacob Federspiel   3.08.94  207 
8 Scott Newton   3.09.28  312 
9 Andy Tran   Seattle, WA3.09.85 268982  78 Syndrome Racing/Drop N Zone/Chumba
11 Cole Pruitt   3.10.32  214 POW Gloves
12 Jake Merrill   3.10.84  263 
13 richard watters   Bellingham, WA3.11.95 286366  88 Azonic-Oneill
14 Alex Zbarazky   Seattle, WA3.12.90 283841  103 Recycled Cycles/DWB/661
15 Clinton Overman   Bellingham, WA3.13.61 292852  265 
16 Ryan Nokleby   3.14.06  327 Bike Tech Freeriders
17 Kevin Mabon   3.14.74  171 
18 Jason Speer   3.15.15  205 
19 Jesse Schulte   3.15.33  90 
20 Adam Dalman   3.18.94  270 BDP
21 Hans Eldridge   3.19.04  209 
22 Glen Weiman   3.19.81  251 
23 Daniel Jaffe   Seattle, WA3.21.90 190943  154 Recycled Cycles
24 Caleb Miller   Jacksonville, NC3.22.46 277096  80 
25 Tobias Roberts   3.22.58  329 Holcam.com/Piercings2go.com
26 Evan Choltco-Devlin   3.22.65  360 
27 Nicholas Beal   3.24.67  191 Wheel Sport East
28 Cory Yalowicki   3.25.01  167 Crazy Monkey Racing
29 Nolan David   3.25.38  219 POW Gloves
30 Kyrre Flege   3.25.38  223 Bend Cyclery
31 Matt Wojcik   3.26.99  276 
32 Bobby Terry   Bellingham, WA3.27.39 207269  196 Funatik Bike Co.
33 Adam Knoll   3.29.83  250 
35 Monty Maxin   3.30.41  261 
36 Kyle Muhonen   3.32.20  121 
37 Matt Fevergeon   3.32.62  248 
38 Alex Nordenson   3.34.07  176 
39 Matthew Scott   3.45.42  150 
40 Andrew Unknown   3.48.05  337 BD Bikes
41 Collins Mason   3.48.26  249 
42 Cody Powers   Seattle, WA3.50.85 252864  266 
43 TJ Pasqualone   3.53.32  260 
44 Ryan Merten   3.54.08  259 
45 Kyle McCarron   3.56.26  168 Crazy Monkey Racing
46 Patrick Stephensen   3.57.00  286 BRMBA.org/Santiam Bicycle
47 Jared Mikoleit   3.57.15  257 
48 Coburn Erskine   3.58.01  335 Western Washington University DH
49 Craig Mille   3.59.58  255 Renegade Ride Co.
50 Joshua Hughes   4.35.85  348 
51 Ken Fennimore   4.44.04  291 Rek Racing Fallline
661 alastair cox   Portland, ORride this 277324  68 Stump Garden Racing
25661 Evan Palmer   Bellingham, WAFanatik 277862  161 WWU
31005 Matt Shelton   Kona Bike  180 Whateom Trails

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leo Brock   Bonney Lake, WA2.52.58 293594  282 
2 Tyler Earnheart   Bellingham, WA2.59.04 293240  313 
3 Kyle Young   2.59.29  151 Transition Bikes
4 Cory George   3.05.85  355 
6 Cam Barnes   3.07.71  135 Transition Bikes
7 Pip Masion   Seattle, WA3.10.89 228032  153 DWB
8 Greg Satterfield   3.13.87  306 
10 Jeff McAuley   3.14.44  208 
11 Mike Garcia   Kirkland, WA3.14.57 198977  178 Team Mukai
12 Jason Linse   3.16.37  164 
13 james gouin   Olympia, WA3.17.28 293724  275 Oly Freeride
14 Chris Melton   3.17.69  133 Drop N Zone
15 Ben Hall   3.18.45  149 
16 Ryan Jacobs   3.18.51  311 
17 Matthew Denuelle   3.19.08  321 GL6 Racing
18 Warren Peterson   3.20.12  343 
19 James Perryman   Bellingham, WA3.21.40 293312  165 
20 Trevor Torres   3.22.33  186 
21 Jamison Unger   3.25.84  326 Christina's Racing
22 Nathan Alf   3.27.55  325 DWB
23 Brent Lundstrom   3.27.66  172 
24 Justin Self   3.28.15  247 Bike Tech
25 John Henry   Spokane, WA3.28.28 291161  342 WheelSport East
26 Brock Johnson   3.29.85  344 
27 Darin Matson   3.31.85  277 Oly Freeride
28 Joseph Ranger   3.36.87  129 
29 Casey Cox   3.39.72  202 
30 Kevin Hall   Bellingham, WA3.42.59 173510  190 Team Indifference
31 Todd Rogers   3.50.09  177 Gravity Force/Mountain Cycle
30744 Ted Davis   DWB  155 Recycled Cycles
31408 Victor Sandrian   Sombrio  145 Pivot

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Zimmerman   3.05.52  228 
2 Mike Estes   Beaverton, OR3.12.04 263896  138 Paparazzi Racing
3 George Piccini   3.15.26  349 
4 Vince Wetherell   3.21.10  204 
5 Scott Warner   3.21.79  146 DWB
6 Todd McCarthy   Portland, OR3.26.63 295169  74 
7 Dano Charron   3.32.37  117 ODS
8 Ron Kocol   3.36.91  119 
9 Trevor Emtmn   3.38.90  295 FGI
10 Robert Hessack   3.41.59  351 
11 Jim McCracken   3.42.00  366 Dirt Corps
12 Paul Hope   3.42.49  268 Fur Trappers
13 David Thoms   Seattle, WA3.49.71 154077  240 
14 Dave Holeman   3.52.28  365 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kieffer   Puyallup, WA3.21.58 19075  350 Team Psycho
2 Allan Beattie Jr.   4.02.78  346 Team TA
3 Michael Mishalanie   Kirkland, WA4.12.84 278104  113 Crazy Monkey Racing

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Marshall   2.52.70  340 Pinkbike.com/Devinci
2 Remi Gauvin   2.54.13  71 Arrowsmith Bikes
3 Cameron Woods   2.59.10  75 Different Bikes
4 Luciano Worl   Woodinville, WA 162267  87 Team Mukai
5 Trenton Zoobloff   3.00.29  108 Pinkbike.com
6 Alex Currie   3.01.93  76 John Henry Bikes
7 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA3.02.65 247503  233 Downhill Zone Racing
8 Cameron Porteous   3.05.24  358 Dunbar Cycles
9 Conner Mishalanie   Kirkland, WA3.06.38 264407  114 Team Mukai
10 Andrew Widman   Bellingham, WA3.07.16 293148  102 Fanatik Bike Co.
11 Harrison Phelps   Sammamish, WA3.07.49 261547  235 Downhill Zone Racing
12 Dylan Luna   Lynden, WA3.08.73 278775  156 Transition Bikes/Monter/Spy /Dropzone/Si
13 Zachary McDonald   3.11.05  128 Classic Cycles
14 Chase Schmidt   Snoquamlie, WA3.14.01 274152  218 Dirt Corps
15 Mason Sowdon   3.14.38  139 
16 Ray Faubert   3.14.61  159 
17 Clinton Gould   3.14.83  105 Highland Boys Productions
18 Jake Grob   Kirkland, WA3.15.07 265425  174 Wheel Sport East/Transition/Nema
19 Brian Mullen   Bellingham, WA 278779  63 Chumba Racing Drop N Zone Bike works
20 Andy Becker   Santa Barbara, CA3.17.34 217150  86 Duncan Riffle Racing/Giantnerd
21 Tyler Morton   Issaquah, WA3.18.89 264779  232 
22 Brian Guse   Fall City, WA3.19.31 262456  220 Dirt Corps/Transition
23 Derek Batchelder   3.19.60  72 Oak Ghost Industries/Fox Racing Scocks
24 Craig Campbell   3.19.87  107 Republic bicycles
25 Alex Uskoski   Seattle, WA3.26.69 286271  120 
26 Chris Emmel   Issaquah, WA3.32.44 277864  287 
27 Colin McAdoo   Lake Oswego, OR3.35.94 281395  307 Renegade Riders
28 Justin Dale   4.46.13  359 Dunbar Cycles
DNF Max Miller   Portland, ORDNF 281440  101 The Green Ninja
DNF Julian Henessey   DNF  212 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Faubert   3.00.92  158 
2 Jason Sams   3.02.54  183 Fanatik Bike
3 Sam Burkhardt   Bellingham, WA3.06.80 94281  226 Transition Bikes
4 Colin Tobin   Bellingham, WA3.07.01 280742  215 Fanatik Bike Co.
5 Vaughn Londen   3.07.88  224 Plander
6 Patrick Hennessey   3.08.56  211 Alki bike and board
7 Dan Swan   Boring, OR3.09.51 163218  137 Shiloh Cyclery
8 Josh Carruthers   Port Angeles, WA3.11.09 172011  331 MJ Racing
9 Patrick Funk   Lake Oswego, OR3.12.08 230741  110 Team Robot
10 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA3.12.16 228041  234 Downhill Zone Racing
11 Matt Weis   Medford, OR3.14.64 112482  92 
12 Patrick Hunter   3.15.89  354 Fanatik/Plunder
13 Trevor Louviere   Covington, WA3.16.00 198696  217 Go Huck Yourself
14 Scott Meredith   Spokane, WA3.16.49 181391  189 
15 Joel Leluyer   3.16.59  124 
16 Travis Erickson   Seattle, WA3.17.21 228147  83 Go Huck Yourself
17 Christopher Pascucci   3.17.57  187 The Drop N Zone
18 Kyle Linderman   3.18.29  733 
19 Omar Deleon   3.18.35  274 The Drop N Zone
20 Bryan Kieffer   Puyallup, WA3.18.62 100849  264 Team Psycho
21 Easton Smith   3.18.77  210 
22 Cole Eaton   Vancouver, WA3.19.02 290871  122 
23 Andrew Martin   Tacoma, WA3.19.17 278048  290 
24 Andrew Frink   Redmond, WA3.20.62 244580  230 Mojo Wheels
25 Soren Young   3.20.92  367 
26 Eric Evans   Bellingham, WA3.21.32 288604  225 Club Roost/Fanatik Bike
27 Charles (Evan) West   3.22.64  262 Go Huck Yourself
28 Colin McCarthy   Eugene, OR3.22.64 169640  239 Life Cycle Bike Shop
29 Ryan Erickson   Bellingham, WA3.22.95 265913  160 Fanatik Bike
30 Tony Klonius   3.23.45  292 Western Riders
31 Chris Wumsley   3.24.48  175 Wheelsport East
32 Jesse Kieffer   Puyallup, WA3.34.65 100850  258 Psycho
34 Warren LiBon   3.38.30  70 
35 Eben Kiehl   Redmond, WA3.38.40 287787  280 Team Mukai
36 Rob McCarthy   Portland, OR3.41.54 150078  221 One Ghost Industries/Pow Gloves
37 Ben Anderson   Beaverton, OR3.47.28 277058  67 Stump Garden Racing
38 Raymond Flores   Bellingham, WA4.17.56 227749  192 Team Flannel
39 Joshua Cleveland   Ashland, OR11.34.09 280096  332 
40 Neal Strobel   11.52.46  246 Alpental
DNF Colton Herrera   DNF  279 Go Huck Yourself
DNF Ethan Fortney   DNF  314 
33486 Jesse Huntinton   Marin Bikes  65 Trinity Bikes

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Patterson   Snoqualmie, WA3.06.60 231152  199 Dirt Corps/Transition Bikes
2 Paul LaCava   3.09.99  112 Giant Bikes
3 John Pitton   Bellingham, WA3.13.13 214418  272 Logos Research Systems
4 Nathan Marsh   Bonney Lake, WA3.13.76 199663  231 
5 Jared De Long   Trinidad, CA3.14.33 261837  64 Pirate DH
7 Tyler Bates   3.15.45  323 Speed Metal
8 Jeff Rees   Spokane Valley, WA3.17.37 93452  82 Wheel Sport East
9 Aaron Lee   3.20.49  104 
10 Nicholas Franzen   Seattle, WA3.21.05 139671  152 DWB racing
11 Thaddeus Quinn   3.21.51  352 
12 Mitch McDougall   Port Angeles, WA3.21.89 98168  364 Sound Bikes/ODS
13 Ian Gordon   Seattle, WA3.23.11 80275  127 TMC
14 Bryan Connolly   Kent, WA3.24.96 85868  125 Down in Flames
15 Martin Newman   3.25.46  297 Obsession: Bikes
16 Mike Robson   Bothell, WA3.27.18 118582  84 661/Sunline/Royal
17 Max Miller   Portland, OR3.28.53 281440  101 661/Sunline/Royal/Fox Shox
18 Chris Eggen   Monmouth, OR3.29.08 277765  288 Santiam Bicycle/ brmba.org/ Capitol Suba
19 Grahham Barry   3.34.61  195 Dirt Corps
20 Matt Pearlman   3.38.96  253 Pow Gloves/Mt Hood
22 Casey Bayless   Woodland, WA3.39.77 278769  66 Transition Bikes
24 Donovan Davis   Oak Harbor, WA3.46.10 174867  98 
25 Brett Tomky   3.52.53  316 DWB Racing
26 Urie Lambert   Arlington, WA4.43.06 263647  353 
27 Todd Glasgow   Salem, OR8.11.37 276745  284 Soul Cycle/DP
DNF Coy Miller   Caseyville, ILTransition 270672  81 Wheel Sport East
31495 Eric Anderson   Troy Lee  148 Obsession: Bikes

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Karn   Bend, OR3.06.94 159963  79 
2 Brad Watt   Cornelius, OR3.08.55 199561  109 
3 Jason Moon   Kelso, WA3.12.34 230746  93 Boone Dog Bikes
4 Darrell Jamieson   La Center, WA3.16.61 230745  99 Project 529 Legion
5 Shawn Sinskie   Port Angeles, WA3.19.79 281433  61 ODS
6 Craig Earl   Bellingham, WA3.23.77 229610  308 Self
7 Mark Brent   Seattle, WA3.31.75 261906  136 Bones over Metal
8 Monty Price   3.31.84  206 Boone Dog Bikes/Answer
9 Brian Solem   Kirkland, WA3.32.17 33432  126 TMC Tree Huggers
10 Jerry Southworth   Ravensdale, WA3.32.67 283597  143 
11 Jason Hofman   Grand Junction, CO3.36.73 16452  252 
12 Chris Kalhoven   3.38.11  216 
13 Andrew Voight   Seattle, WA 269429  179 Recycled Cycles/Dirty White Boy Racing
14 Chris Gullett   3.42.16  147 Hate & Discontent
16 Dan Samio   3.45.25  363 Dirt Corps
17 Randy Brutis   3.45.78  182 Intense & 661
18 Tommy Cleveland   Ashland, OR3.51.18 280095  330 flywheel bicycle
19 Duane White   Maple Valley, WA4.00.81 180063  241 
20 Todd Olson   Welches, OR4.02.92 163220  96 
21 Arnold Mukai   Issaquah, WA4.26.88 150045  281 Team Mukai
22 Jeff Haymej   4.49.79  319 Green Line #6 racing
34418 Nolan Byers   Seattle, WAAzonic 198702  181 MRP

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Keene   Santa Monica, CA2.47.29 112383  27 Specialized/Sram
2 Lars Sternberg   Ferndale, WA2.47.29 185351  Transition Bikes/Fox Racing Shox
3 Casey Northern   Port Angeles, WA2.51.50 117615  Ezlon
4 Joey Schusler   Boulder, CO2.52.09 201238  22 Yeti / Fox Shox Nationl Team
5 Chris Boice   Albuquerque, NM2.52.90 215006  23 Yeti / Fox Shox Nationl Team
6 Kyle Thomas   Bellevue, WA2.52.95 262613  58 Dincus/Wheelsport East
7 Bartley McDaniel   Pacific, WA2.54.02 95886  Fluidride/Evil
8 Phillip Wiering   Beaverton, OR2.54.29 228668  Fluidride/Evil
9 Dean Tennant   2.54.62  34 Primary/Trek
10 David Camp   Port Orchard, WA2.55.33 186468  49 
11 Kevin Bartkowski   2.56.16  40 Cove Team
12 Harold Woolnough   2.57.10  35 Devinci- Ontario
13 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR2.57.57 230753  36 Team Robot
14 Amado Stachenfeld   Berkeley, CA2.58.45 209079  30 All Ride Academy
15 Alexander McGuinnis   Portland, OR3.00.00 245733  45 Team Krunk Shox.
16 Ryan DeLong   Eureka, CA3.00.06 156697  21 Another Bike Shop
17 Adam Mantle   3.00.22  43 Donbar Cycles
18 Andrew Mitchell   3.00.28  59 Devinci/Sombrio
19 Ryan Stayshal   3.00.30  31 Scott Valley Cycle Sport
20 Keith Thompson   Issaquah, WA3.01.54 35447  44 Wheelsport East
21 Jimmy Bass   Spokane , WA3.02.23 211925  52 Wheelsport East
22 J.S. Theirren   3.02.88  47 Transition Bikes
23 Ewan Fafard   3.03.99  37 
24 Matty Komar   Rumson, NJ3.04.34 279411  46 Team Krunk Shox./Morewood
25 Dan Skogland   3.04.86  57 Cove Bikes
26 Nathan Hoch   Snoqualmie, WA3.04.88 171210  20 Yeti/Fluidride/Fox/Shimano
27 Benjamin Storrar   Tacoma, WA3.05.21 198969  50 Cannondale Factory Racing
28 Tim Coleman   3.05.12  38 John Henry Bikes
29 Eric Loney   Longview, WA3.06.18 230743  26 Project 529
30 Darryl Bartlett   3.07.74  39 Pinkbike.com/Devinci DH
31 Andrew Cavaletto   Scotts Valley, CA3.08.18 211456  29 Specialized/Gamut USA
32 Pablo Tafoya   Ventura, CA3.08.33 95388  19 Corasair/Fiveten/Elka
33 James Johnston   Roseburg, OR3.10.93 104533  51 
34 Kyle Adams   Coeur D Alene, ID3.11.04 181185  54 
35 Benjamin Kubas   Eugene, OR3.15.08 97230  18 POC Racing
36 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA3.15.66 90123  Mutoli Racing
37 Kristian Short   3.19.40  56 
38 Harrison Gould   3.20.36  33 Republic Bicycles Squamish
39 Josh Stark   Carnation, WA3.26.99 245787  53 Rotec
40 Jeff Jackson   4.31.34  48 Wheelsport East

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paige Norman   4.03.06  324 
2 Adrianna Moroz   5.42.27  140 
65180 Cheyenne Smith   Arrow  197 Hurricane

Women - Cat 3 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Davis   Maple Valley, WA4.08.85 269817  357 Team TAI
2 Shelley LeCuyen   5.22.31  123 

Women - Cat 2 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jen Schenk   3.54.24  285 Downward Progression
2 Kim Peterson   3.56.39  309 Speedy Beaver Racing
3 Lisa Ness   3.57.88  315 Dirty White Boys
4 Jessica Serdowich   3.57.90  227 
5 Ellen Ruotsala   4.17.15  278 
6 Hailey Soukkoth   4.31.93  94 
7 Amanda Markell   4.43.70  334 Fanatik
8 Yvonne Gillette   4.45.08  142 
9 Ashley Smelter   5.05.24  69 Stumpgarden/ride this/661/gamut
DNF Alexandria Bicknell   DNF  347 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsey Stevens   Spokane, WA3.44.86 268172  116 P.O.W.
2 Cassandra Stamm   Carnation, WA3.46.23 278785  243 Dirt Corps
3 Angela Weston   Bellingham, WA4.00.58 208440  188 Team Indifference/Kona Bikes
4 Carolyn Hope   Shoreline, WA4.19.17 204160  77 Speedy Beaver Racing
5 cherry thomas   Sandy, OR4.24.53 293811  95 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Katie Holden   Scotts Valley, CA3.16.44 198434  41 Specialized
3 Danice Uyesugi   3.22.27  55 SRAM/Trek/Obsession: Bikes
4 Katrina Strand   3.30.96  42 Oakley
5 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA3.31.46 149252  60 Monavie-Cannondale
6 Joy Mutoli   Granite Falls, WA3.45.26 212522  24 Mutoli Racing
DNF Miranda Miller   Team BC  32 Mad March Racing
DNF Dawn Lambert   Mount Vernon, WADNF 214419  25 Speedy Beaver Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaUSACDFShimanoCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee