Race Results for
Troy Classic on the Square
Troy, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/20/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erick Madis   Hudson, OH 237913   Pista Elite
2 Michael Musilli   Powell, OH 266563   Team - COBC
3 Domenic Girre      
4 Michael Gruenwald   Cincinnati, OH 270146   
5 Robert Prewitt      
6 Andrew Rademacher   Loveland, OH 267448   Queen City Wheels

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Bercaw   North Canton, OH 211109   Project Velo / One Call Now
2 Scott McClary   Bloomington, IN 250619   
3 James Anderson      Ann Arbor Velo Club
4 Christopher Abbott      
5 Andrew McAllister   Troy, OH 281928   Project Velo / One Call Now
6 Matt Hokky      Project Velo / One Call Now

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnathan Freter   Columbus, OH 266654   Kreitler
2 Alex Meyer   Sidney, OH 265291   Team Dayton
3 Will Gleason   New Albany, OH 231092   COBC

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Brinkman      Saturn of Toledo / Shell
2 David Rich   Cedarville, OH 231392   Team Dayton
3 Chris Kuntz   Mason, OH 244903   Team Abundance
4 Bryce Schide   Bellbrook, OH 213709   Team Dayton
5 Jacob Meyer   Sidney, OH 251724   Team Dayton
6 Chris Harris      
7 Justin Miller      

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vince Clune   Minster, OH 69624   Troy family bike shop
2 Derek Wilford   Euclid, OH 134363   Team Lake Effect / Bike
3 Jeff Aufdencamp   Columbus, OH 54950   Walker Companies - Olympus
4 Joseph Lombardo   Bath, OH 102070   Bracksville
5 Mitchell Beckner   Troy, OH 183739   One Call Now
6 Blaine Little   Maumee, OH 93246   Big Share
7 Doug McConaha   Galena, OH 51774   Walker Companies/Olympus
8 M. Shayne Dillinger   Beavercreek, OH 267052   I-pro
9 Mark Corroto   Delaware, OH 197030   
10 Todd Shuey   Lexington, KY 238103   Mcdonald's Cycling Team
11 Paul Colavincenzo   Clyde Ohio 245039   Team Dayton

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Waite   Dayton, OH 175584   Team Dayton
2 Jonathan Brinkman   Toledo, OH 159241   Saturn of Toledo / Shell
4 Ronald Garrett   Xenia, OH 49097   Team Dayton
5 Dick Chartier   Hamilton, OH 238296   Abundance
6 George Conti   Powell, OH 118852   Team Roll
7 J Todd Lee   Gahanna, OH 53782   Walker Companies - Olympus
8 Ben VanWye   Brookville Ohio 262959   Team Dayton
9 Thomas Grene      
DNF Jonathan Spicker   Cincinnati, OH SLC 45961   RacerHeads

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Hickey   Germantown, OH 156295   Team Dayton
2 Neil Sutcliffe   Proctorville, OH 229527   
3 Bruce Skillings   Kettering, OH 45949   Team Dayton
4 Jules Sturbois   Athens, OH 34509   Team Dayton
5 Chuck Winkleman      Team Dayton
6 Leslie Skillings   Kettering, OH 195520   Team Dayton
7 Kent Frauenburger      

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   Texas Road House
2 John Puffer (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 116272   Tezas Road House
3 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082   RGF Solutions
4 Daniel Quinlan   Salem, OH 214530   Elves and More
5 Kirk Albers   Upper Arlington, OH 1283   Texas Road House
6 John Grant   Louisville, KY 193579   Texas Road House
7 Kevin Attkisson   Louisville, KY 201060   Texas Road House
8 James Baldesare   Kent, OH 63797   Inferno Pro Cycling
9 Michael Masters   Columbus, OH 83290   Anthem
10 Jeff Braumberger   Mansfield, OH 46774   Inferno Pro Cycling
11 Tim Swain (2 - Cat1)   Columbus, OH 186576   Inferno Pro Cycling
12 Andys Burns   Delaware, OH 5573   COBC
13 Chris Aten (3 - Cat1)   Flagstaff, AZ 234254   South Lyon Cycles
14 Jason Stoner   Athens, OH 139111   Team Athens
15 Curtis Tolson   Louisville, KY 46006   Texas Roadhouse
16 Ryan Gamm   Oxford, OH 149656   Inferno Pro Cycling
17 Marco Aledia   Worthington, OH 58428   Inferno Pro Cycling
18 Andy Moskal   Columbus, OH 213069   KGF Solutions
19 Christopher Bogedin   Rochester Mi 254352   Wolvweinw Sports Club
20 Tony Wieczorek   Trenton, MI 240820   Mesa Cycles
21 Andrew Will (1 - Cat2)   Westerville, OH 222893   Team Roll
22 Richard Toler   Dayton, OH 66088   Team Kreitler Rollers
23 Anthony Rienzi   Madison, WI 238318   RGF Panther
24 Kyle Lyman   Seattle, WA 250341   Team Dayton
25 John Zaccone (2 - Cat2)   Richmond, VA 159096   South Lyon Cycles
26 Robert Iser (3 - Cat2)   South Lyon, MI 189026   South Lyon Cycles
27 J Skiles Keith (4 - Cat1)   Louisville, KY 65997   Texas Road House
28 David Chernosky   Cuyahoga Falls, OH 49665   RGF Solutions
29 Raymond Dybowski   Waterford, MI 10313   Wolvweinw Sports Club

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805   Team Lske effect
2 Andrew Hague   Columbus, OH 62149   Echelon Cycling Team
3 Cameron Jackson   Akron 243794   
4 Darrell Anderson   Mesa, AZ 236425   South Lyon Cycle Race Team
5 Alan Sabino   Springboro, OH 189537   Team Dayton
5 David Young   Norwalk, OH 146636   Orrville Cycling Club
6 James Raddin   Springboro, OH 49432   Abundance
7 Scott Gifford   Canton, MI 113027   South Lyon Cycle Race Team
8 Paul Ryan   Marysville, OH 250771   VC
9 Jim Gilmore   Cuyahoga Falls, OH 171628   Rainbow Ink
10 Joseph Bosemer   Louisville, KY 237064   Bolla Cycling Team
11 Collin Snyder   Plymouth, MI 264396   Trail's Edge
12 Jeff Aufdencamp   Columbus, OH 54950   Walker Companies - Olympus
13 Richard Gould   Hudson, OH 251266   Rainbow Ink
14 Paul Rouse   Lebanon, OH 200047   Team Dayton
15 Jonathan Brinkman   Toledo, OH 159241   Saturn of Toledo / Shell
16 Douglas Green   Charlotte, NC 231100   Walker Companies - Olympus
17 Nick Tinsler   Cincinnati, OH 206244   Darkhorse Racing RPC
18 David Rich   Cedarville, OH 231392   Team Dayton
19 Brett Brevoort   Cincinnati, OH 218557   Darkhorse Racing RPC
20 Adam Williams   Pickerington, OH 38292   Bukeye Cycling
21 Jim Jenkins   Ironton, OH 242096   Ohio Orthopedic / Moro Cycling Team
22 Joseph Lombardo   Bath, OH 102070   
23 Mark Farmer   Columbus, OH 208828   Ohio Orthopedic / Moro Cycling Team
24 Jason McCoy (1 - Cat3)   Canal Winchester, OH 55711   Olympus
25 Andy Prickett   Pleasant Hill, OH 266105   Team Dayton
26 Craig Rice (2 - Cat3)   Plymouth, MI 214438   South Lyon Cycle Race Team
27 Geoffrey Reynolds   Cincinnati, OH 81085   Team Dayton
28 Michael Savory   Miamisburg, OH 248650   Team Dayton
29 John Bodell   Westerville 258095   Spin / RR Donnelley
30 Patrick Malarkey   Troy, OH 273453   
31 Aaron Denney   Science Hill, KY 256356   Cumberland Cycling
32 Nick Waite (3 - Cat3)   Dayton, OH 265816   Team Dayton
33 joshua neider   Northville, MI 277699   Trail's Edge
34 Stephen Christy   Ann Arbor, MI 159722   South Lyon Cycle Race Team
35 Christopher Brinkman   Toledo, OH 202241   Saturn of Toledo / Shell
36 Christopher Slone   Tipp City, OH 229714   Team Dayton
37 James Turner   Dayton, OH 189407   Team I-pro

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 joseph scarbro   Columbus, OH 280892   
2 Trevor Miller      
3 Francisco Jimenez   Greenville, SC 279881   DRT Racing
5 Justin Ling   Columbus, OH 282163   
6 Geoff Duncan   Mt. Pleasant, SC 243467   Lowcountry Volkawagen
7 Christopher Metzler   Columbus, OH 250312   
8 Nathaniel vonFischer      
9 Charles McClary   Bloomington, IN 23262   
10 Lenny Bekor      
11 Tony Behm      Hollyloft/Truck-Lite
12 Scott McClary   Bloomington, IN 250619   Morris Trucking
13 Dayne Hassett   Sandy, UT 247958   I-pro
14 Ryan Fogle   Carlisle, OH 281698   Team Dayton Cycling
15 Jeremy McMullen      Fremont Cycle
16 Doug Johnson   Columbus, OH 215500   
17 Derek Gibbs      Trails Edge Cyclery
DNF Paul Borden    com   Trails - Edge

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abigail Anderson      Ann Arbor Velo Club
2 Danielle Lade      

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Mossman   Cincinnati, OH 260364   Project Velo / One Call Now
2 Alexandra Noer   Brookville, OH 270846   Team Dayton

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Tolson   Louisville, KY 201741   KY Flyers Texas Roadhouse
2 Jillian Behm   Erie, PA 199140   Hollyloft/Truck-Lite
3 Emily Walling   Kettering , OH 255284   Team Dayton
4 Sally Price   Cuyahoga Falls, OH 172593   
5 Samantha House   Akron, OH 206620   Elves And More Racing
6 Erin Quinlan   Salem, OH 227179   E and M Racing
7 Laura Stahl   Columbus, OH 241396   
8 Mary Ellen Bailey (1 - Cat2)   Canton, OH 207229   Elves And More Racing
9 Marjorie Lyle   Louisville, KY 207997   McDonalds Cycling Team
10 Gwennyth Davis   Tallmadge, OH 245157   Lake Effect Racing
11 Amy Kulesza   Columbus, OH 216124   
12 Marilynn Hartman   Lexington, KY 114314   Kreitler Racing Team
13 Luanne Murray   London, OH 48868   Kreitler Racing Team
14 April Beckner   Troy, OH 193162   One Call Now
15 Melissa Wayland   Lexington, KY 237690   McDonalds Cycling Team
16 Jeanette Shires   Hamilton, OH 271728   Team Dayton
17 Jennifer Hjelle   Columbus, OH 237242   Team Dayton
18 Jamie Clifton   Hilliard, OH 262572   Team-COBC.com
19 Stephani Decker   Powell, OH 236359   Team Dayton
20 Brooke Crum   Westerville, OH 215956   Kreitler Racing Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFBonk BreakerSpySierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee