Race Results for
San Tan Crit
Mesa, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/03/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - 39543 - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   COLAVITA ARIZONA
2 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Canyon Bicycles
3 J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   SouthWest Hand Cycling Team
4 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing / Paragon
5 Steve Bainter   Mesa, AZ 64771   HLHAP/DNA CYCLES
6 Brian Ward   Phoenix, AZ 107599   Yuma Bike Club
7 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
8 Robert Nickerson   Chandler, AZ 255604   Team Vitesse
9 Stephen Boyle   Mesa, AZ 103088   ProCon / 1st Nat Bank of AZ
10 Bill Parmentier   Gilbert, AZ 255578   Team RPM
11 Shawn Roberts   Mesa, AZ 270707   Unattached
DNF James Delaney   Phoenix, AZ 100658   ProCon / 1st Nat Bank of AZ

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Coplea   Chandler 196300   Landis/Trek VW
2 Stephen Marcucci   Phoenix, AZ 223146   HLHAP
3 Scott Overmyer   Phoenix 204576   Saguaro Velo
4 Christopher Griffin   Chandler, AZ 279664   Unattached

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Savage      Unattached
2 Wesley Overmyer   Phoenix 200522   Saguaro Velo

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada Racing
2 collin costello   Clarkdale, AZ 272776   Unattached

Men - MR - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Ride Clean
2 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Racing
3 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Ride Clean
4 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
5 Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Bicycle Haus Racing
6 Troute Foye      Chipolte - Titus
7 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Team Waste Management
8 Darik Russell   Chandler, AZ 142123   Procon /1st National Bank of Arizona
9 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Ride Clean
10 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   Unattached
11 James Robinson   Cave Creek, AZ 109724   Procon /1st National Bank of Arizona
12 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Procon /1st National Bank of Arizona
DNF John Fritz   Chandler, AZ 49933   White Mountain Road Club/Landis-Trek Tea
DNF Jeffrey Shingler   Plano, TX 51454   Procon/1st National Bank of Az

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   summit velo
2 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   ECFA/Honeywell
3 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Ride Clean
4 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Ride Clean
5 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing/Paragon
6 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   procon
7 Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   Global Bikes
8 Chris Poole   Phoenix, AZ 120794   Team Waste Management
9 Lane Sanders   Gilbert, AZ 196626   Focus Cyclery
10 Efraim Rojas   Phoenix, AZ 53459   ECFA/Honeywell
11 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   Colavita AZ
12 Michael Larsen   Mesa, AZ 54672   Focus Cyclery
13 Kenneth Halal   Higley, AZ 140652   Unattached
14 Bradley Wingfield   Oro Valley, AZ 38636   Unattached
15 John Fritz   Chandler, AZ 49933   White Mountain Road Club/Landis-Trek Tea
16 Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus Racing
16 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Procon / 1st National Bank of Arizona
16 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
DNS David Green   Phoenix, AZ 216863   San Tan Racing/Paragon

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel Space   Phoenix, AZ 197647   Unattached
2 Greg Barrett   Scottsdale, AZ 183203   Team One Racing
3 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Team WM
4 David Bixby   Phoenix, AZ 125651   Team RPM
5 J Kevin Carmichael   Tucson, AZ 246511   SouthWest Hand Cycling Team
6 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis-Trek-VW White Mtn. Road Club
7 Larry McCormick   Prescott, AZ 141009   Team RPM
8 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   HLHAP/DNA CYCLES
9 Alan Johnson   Phoenix, AZ 55012   Unattached
10 martin liddell   Gilbert, AZ 257215   San Tan Racing/Paragon
11 Irene Pang   Newport News, VA 40484   Athletes By Design Cycling Club
12 Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus Racing
12 Tom Overdeck   Paradise Valley, AZ 207176   Procon/1st National Bank of Az
13 Rick Scofield   Sonoita, AZ 177897   Team Rhino

Men - MR - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Krueger   Tucson, AZ 219732   Summit Velo
2 Tony Contreras   Surprise, AZ 7624   Swiss american racing team
3 Richard Snyder   Paradise Valley, AZ 180661   Team One Racing
4 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Summit Velo

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin King   Phoenix, AZ 43315   Waste Management
2 Daniel Vasichek   Great Falls, MT 236861   Ride Clean
3 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   Ride Clean
4 Patrick Goguen   Hopedale, MA 195075   CL Noomen/Coast to Coast/KAM
5 Kyle Ward (1 - Cat2)   Tucson, AZ 230240   Team WM
6 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Ride Clean
7 Walter Vaughan   Vail, AZ 56619   summit velo
8 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   White Mountain Road Club/Landis-Trek Tea
9 Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Waste Management
10 Travis Erwin   Salt Lake City, UT 241581   Mafia Racing
11 Kyle Reedy (2 - Cat2)   Mesa, AZ 195891   Four Unity
12 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   Bicycle Haus Racing
13 David Swanson   Tucson, AZ 195946   Summit Velo
14 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss America
15 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Ride Clean
16 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Racing
17 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Racing
17 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Waste Management
17 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Waste Management
17 Jestin Kuettel   Phoenix, AZ 131144   Taser International
17 Timothy Doud (1 - Cat1)   Tucson, AZ 198782   Waste Management
17 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   Four Unity
17 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Camel

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   FOUR UNITY RACING
2 Nick Keller   Tempe, AZ 187853   Waste Management
3 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing/Paragon
4 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   Unattached
5 Andrew Jorgenson   Tucson, AZ 187103   Wast Management Race lab u-23
6 Foye Troute   Hixson, TN 35970   Chipolte - Titus
7 Dan Whitehill   Phoenix, AZ 186418   Camel
8 Juan Tarango   Phoenix, AZ 55890   PCCC
9 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   Four Unity
10 Roberto Atendido   Phoenix, AZ 163913   Mafia Racing
11 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Waste Management
12 Dave Garland   Phoenix, AZ 12844   Procon Cycling - 1st National Bank of AZ
13 Phillip Lovaglio   Hollister, CA 90122   Global Bikes
14 David Green   Phoenix, AZ 216863   San Tan Racing/Paragon
15 Doug Flynn   Yuma, AZ 236220   YBC - Sahara Racing
16 Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon / 1st National Bank of Arizona
17 James Robinson   Cave Creek, AZ 109724   Procon Cycling - 1st National Bank of AZ
18 Michael Batson   Yuma, AZ 61038   Yuma Bike Club
19 Jeffrey Shingler   Plano, TX 51454   Procon Cycling - 1st National Bank of AZ
20 David Julien   Phoenix, AZ 220722   Procon Cycling - 1st National Bank of AZ
21 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   Swiss American Racing
22 Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Waste Management

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Walker   Tempe, AZ 246787   Team Vitesse
2 breck schuler   Tucson, AZ 271521   Waste Management
3 Zack Heim   Tempe, AZ 195290   San Tan Racing/Paragon
4 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Procon /1st National Bank of Arizona
5 Patrick Wiatrolik   Clarkdale, AZ 245390   Red Rock Racing
6 Brian Ward   Phoenix, AZ 107599   Yuma Bike Club
7 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Procon / 1st National Bank of Arizona
7 John Locke   Mesa, AZ 267929   San Tan Racing/Paragon
8 Mark Peters   Phoenix, AZ 206159   Team Vitesse
9 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Taser International
10 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   COLAVITA ARIZONA
11 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing / Paragon
12 Bradley Wingfield   Oro Valley, AZ 38636   Unattached
13 Jarrod Barnes   San Antonio, TX 89596   Procon/1st National Bank of Arizona
14 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   Taser International
15 Yasuhiro Fujiki   San Diego, CA 254415   White Mountain Road Club/Landis-Trek Tea
16 Brian Marcucci   Phoenix, AZ 221141   HLHAP
16 Brock Boynton   Madison, WI 264070   TASER International
16 Mark Atkins   Tempe, AZ 268329   Waste Management
16 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   ProCon / 1st Nat Bank of AZ
16 Robert Nickerson   Chandler, AZ 255604   Team Vitesse
16 Joshua Werve   Phoenix, AZ 220177   Waste Management
16 Michael Krall   Phoenix, AZ 227584   Swiss american racing team
16 Will Samsky   Scottsdale, AZ 238140   Waste Management
16 Thomas Michaud   Las Vegas, NV 199356   HDCC-Allegiant Airlines/Pain MD's.com

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Chavez   Tucson, AZ 266284   Scott & White
2 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Canyon Bicycles
3 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada Racing
4 David Wilcox   Chandler, AZ 275113   San Tan Racing
5 Alan Nichelson   Santa Ana, CA 210086   Vapor Racing
6 Mike Lamb   Scottsdale, AZ 269273   Unattached
7 Eric Yatko   Chandler, AZ 258248   Strada Racing
8 Daniel Martin   Tucson, AZ 204429   Summit Velo
9 collin costello   Clarkdale, AZ 272776   Unattached
10 Rick Scofield   Sonoita, AZ 177897   Team Rhino
11 Chad Hatfield   Phoenix, AZ 273237   Procon / 1st National Bank of Arizona
12 David Craw   Mesa, AZ 271720   PCCC
13 Cyril Statt   Phoenix, AZ 253514   Landis/Trek
14 Mitchell Preston   Sapulpa, OK 274207   Unattached
15 Erich LeFevre   Tucson, AZ 240970   Saguaro Velo
16 RIck Martin   Fountain Hills, AZ 186938   Team Ace Asphalt/Corsa Bicycle
17 Tyler Coplea   Chandler 196300   White Mountain Road Club/Landis-Trek Tea
18 Tony Ritter      Team Dayton
19 Benjamin Erlandson   Tempe, AZ 270310   Procon / 1st National Bank of Arizona
20 Brad Erwin   Chandler, AZ 266063   HLHAP
21 Michael Shannon   Queen Creek, AZ 251760   White Mountain Road Club/Landis-Trek Tea
22 Matthew Konyn   Canton, MI 222731   Unattached
22 Stephen Duffy   Gilbert, AZ 275769   Unattached
22 Gary Bohnee   Tempe, AZ 259904   Unattached
22 Charles Langley   Mesa, AZ 271650   San Tan Racing/Paragon
DNF Paul Couture   Paradise Valley, AZ 269993   Advanced Goodyear

Women - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing
2 Catherine Dickson   Glendale, AZ 177668   Tribe Racing
3 Barbara Frohling   Tucson, AZ 195381   Summit Velo
4 Sharon Scofield   Sonoita, AZ 187847   Team Rhino
5 Liz Merritt   Mesa, AZ 254640   Team Kenda Tire
6 Paula DeFreitas   Tempe, AZ 247487   Strada Racing Club

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Black   Tucson, AZ 239348   White Mountain Road Club/Landis-Trek Tea
2 Sabrina Savage   Mesa, AZ 272258   White Mountain Road Club/Landis-Trek Tea
3 Sarah Swanson   Tucson, AZ 219930   Summit Velo

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabrina Savage      White Mountain Road Club/Landis-Trek Tea
DNS Irene Pang      Athletes By Design Cycling Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Shackelton   Scottsdale, AZ 249570   Colavita AZ
2 Peg Mitchel   Colorado Springs, CO 236786   Tribe Racing/ Motortabs
3 Janet Itsell   Fountain Hills, AZ 220124   Ride Clean

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUORESpyBonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee