Race Results for
Bristol Mountain Road Race
Bristol Center, NY
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/11/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Staffo   2:9:37.37  115 
2 Greg Cavanagh   No Chip  54 
3 David Gazsi   2:9:40.36  108 
5 Stephen Eastwood   2:9:53.10  105 
6 Robert Douglas   2:10:59.61  52 
8 Ramg?n Mira De Ordug+-a   2:15:29.88  113 
10 Doug Carlson   2:15:36.62  129 
11 Kees Louws   2:16:13.73  110 
12 Stirling McArthur   2:16:15.57  111 
13 Mike McKnight   2:16:39.86  51 
14 Dave Woolley   2:16:48.82  130 
15 Patrick Dooling   2:17:18.17  103 
16 David Faso   2:17:25.68  106 
17 Fred Perez   2:17:38.49  119 
18 James Blackburn   2:17:39.92  102 
19 Craig McCarthy   2:17:40.31  112 
20 Steven Burget   2:21:58.74  126 
21 John McCormick   2:25:18.50  120 
22 Mark Paris   2:28:18.94  123 
23 Julian Howitt   2:29:43.65  109 
24 Greg Low   2:34:40.67  55 
25 Scott Bass   2:34:49.31  101 
26 Michael Forsdike   2:39:4.61  107 
DNF Andy August     53 
DNF Patrick Shea     114 
DNF Chris Wood     117 
DNF Richard Strong     116 
DNF Fred Hoyle     125 
DNF Ian MacKellar     118 
DNF Greg Tall     50 
DNF Scott Dorfman     104 

Men - JR - 17

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Milosz Nowak   Buffalo, NY1:46:27.15 250333  299 

Men - JR - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Lukas Curley   2:15:38.00  298 

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Carmine Caraggio   2:9:47.48  122 
5 Edward RenKema   2:21:7.41  209 
7 Andrew Melnychenko   2:15:29.47  127 
7 Garnett Abbey   2:21:7.76  200 
8 Michael Beaudrie   2:21:7.95  208 
9 Robert Shultz   Geneva, NY2:15:31.17 46484  128 
11 Joe Torchia   2:21:9.05  234 
12 Gary Schwenck   2:21:11.45  230 
13 Thomas Emrich   2:21:13.76  218 
14 Richard Karaz   2:21:17.77  221 
15 Stephen Stephen Toorongian   2:25:32.71  202 
17 Malcolm Eade   2:28:52.40  217 
18 Christopher Fuller   2:30:15.65  220 
19 Jim Kent   2:30:18.54  207 
DNF Roy Zuchetto     124 
DNF Kevin Mahoney     121 
DNF Eric Larsson     222 
DNF Thomas Eberlein     205 
DNF Dwight Roth     229 
DNF Mark Dux     216 
DNF Al Lombart     201 
DNF Ed Munch     225 

Men - MR - 50-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Andrew Ross   2:16:22.59  228 
3 Michael Renneboog   2:18:22.07  204 
4 Michael Tersegno   2:21:6.71  233 
5 Benjamin Badogliacca   1:40:26.23  253 
6 Volodymyr Spantchak   2:21:7.76  231 
7 Jochen Woicke   1:45:16.64  277 
9 Joe Narciso   2:21:8.10  226 
9 James Puglisi   1:46:27.77  276 
10 Bob Meikle   2:21:8.71  224 
11 Charlie Nowicki   1:50:46.90  274 
16 Mike Burri   2:26:3.49  215 
20 Gregory Brett   2:30:20.08  214 
21 Doug Wabnitz   2:46:48.38  235 
DNF Mark Renzi     227 
DNF Wayne Miner     206 
DNF Kenneth Wright     203 

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Squires   2:13:35.96  232 
3 Guy Damiano   1:36:27.75  270 
4 Tim Leonard   1:37:3.25  272 
6 Attilio Nicosia   1:40:35.99  252 
10 Bruce Walcott   1:48:57.02  251 

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 Giulio Porta   Annandale, VA 28452  275 

Men - MR - 59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark McCarthy   1:31:45.81  273 
2 Stephen Forrestel   1:36:21.51  271 
13 David Burnside   2:6:2.52  269 

Men - MR - 61

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Brian Beach   1:46:10.04  250 

Men - MR - 65

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 Giulio Porta   1:57:6.25  275 

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derrek Ivey   2:47:7.67  90 
2 Alex Bhogal   2:50:18.59  66 
3 Charles Bryer   2:50:18.83  67 
4 Brandon Throop   2:50:18.86  82 
5 Peter Morse   2:50:19.37  87 
6 Aaron Fillion   2:50:20.61  71 
7 Justin Steeds   2:53:54.00  81 
8 Kevin Hazzard   2:54:5.16  73 
9 Jan Zak   2:56:11.15  84 
10 Jeff Zygo   Scottsville, NY2:56:20.65 232379  85 
11 Todd Scheske   Rochester, NY2:56:47.42 50510  78 
12 Jonathan Prosser   2:56:47.57  77 
13 Jason Valenti   2:57:14.65  83 
14 Nathan Chown   2:57:27.51  68 
15 Isaac Smith   2:58:28.86  80 
DNF Ryan Nye   Westover, WV 236600  76 
DNF Craig Mattern     75 
DNF Thomas Foster     72 
DNF Bryson Bowers     88 
DNF Michael Dekelver     69 
DNF Mark Wheeler     86 
DNF Jason Skalski   East Aurora, NY 98793  79 
DNF Chris Coccio     89 
DNF Justin Hines     74 
DNF Matthew Dickenson     70 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Castor   3:14.28  332 
2 Robert Dietrick   3:10:2.39  334 
3 Brian Donato   3:10:3.54  346 
4 Brett Mckay   Aurora, OH3:10:10.76 205998  340 
5 Mike Loranty   3:10:26.58  338 
6 Brian Ciazynski   3:15:47.09  345 
7 Joseph Halter   3:23:58.11  337 
8 Wes Stephenson   3:44:37.68  347 
DNF Tim Finnegan     335 
DNF David Bisenius     344 
DNF Ken Thomas     350 
DNF Jeff Thomas     348 
DNF John Crumlish     333 
DNF Ian Turner     342 
DNF Brian Hahn     336 
DNF Benjamin Willis     343 
DNF Drew Scoles     349 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen A Stephen A Frattini   2:12:39.83  447 
2 Jack Peltz   2:15:21.40  459 
3 Steven Johnsen   2:18:2.00  454 
4 Jason Haight   Manlius, NY2:18:2.17 223622  450 
5 Jeff Hoover   Liverpool, NY2:18:2.27 247979  453 
6 Gregory Gray   2:18:2.93  448 
7 Jay Thomas   2:18:3.54  463 
8 Jason Dellilo   2:18:56.30  432 
9 David Hawkes   2:19:3.96  440 
10 Jason Urckfitz   2:19:9.93  466 
11 Bruce Hayward   2:19:19.61  451 
12 Tony Hoffman   2:19:31.41  452 
13 Shawn Osborn   East Rochester, NY2:19:45.21 270916  458 
14 Todd Simonson   2:19:55.74  434 
15 Michael Kent   Corte Madera, CA2:20:59.31 256831  445 
16 Darin Shriver   2:23:52.76  462 
17 Doug Rusho   2:24:9.97  437 
18 Tim Carlson   2:24:23.18  426 
19 Peter Pelychaty   2:24:23.80  56 
20 Brad Carbaugh   2:24:41.96  438 
21 Bob Canino   2:24:42.12  417 
22 Scott Farrell   2:24:45.49  439 
23 Scott Ouderkirk   2:25:48.26  436 
24 Daniel Barney   2:26:7.63  400 
25 Paul Knerr   2:26:20.83  455 
26 Justin Gabreski   2:29:6.88  442 
27 John Garrett   2:30:6.26  57 
28 Phillip McCarthy   2:30:52.15  433 
29 Patrick Merrick   2:32:35.59  457 
30 Sam Ward   2:35:28.80  444 
31 Terry Griswold   2:38:49.34  449 
DNF Christopher Thompson     464 
DNF Mark Thompson     465 
DNF Aaron Dinoto     446 
DNF Peter Nuessle     441 
DNF Tim Putman     461 
DNF Owen Laurion     456 
DNF Gregg Griffo     435 
DNF Joshua Grossman     443 
DNF Danny Zotter     467 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Hertzler   1:33:21.10  531 
2 Mark Blakley   1:33:22.51  521 
3 John Hertzler   1:33:22.51  532 
4 Andrew Lytwynec   1:33:22.99  538 
5 Anthony Monaco   1:33:37.86  540 
6 Jeff Dolan   1:34:31.37  527 
7 Stephen Hoadley   1:34:46.15  533 
8 Nathan Chenenko   1:36:38.03  551 
9 Michael Bohn   1:36:56.49  522 
10 Todd Roswech   1:37:1.40  544 
11 Gordon Jones   1:37:31.01  535 
12 Aaron Johnson   1:38:35.39  534 
13 Rob Goodwin   1:40:7.83  529 
14 Don Davis   1:40:39.64  524 
15 Arthur Kirsch   1:41:0.58  537 
16 Phil Batten   Manlius, NY1:41:11.07 279652  549 
17 Richard Devito   1:41:27.21  526 
18 David Burns   1:42:23.39  523 
19 Christopher Mooney   1:46:8.46  541 
20 JOHN STIER   Rochester, NY1:46:47.68 266544  545 
21 Thomas Joynt   1:47:43.27  536 
22 Garrett Getter   1:53:45.45  550 
23 Sean Goonan   1:55:9.20  530 
24 Dan Novak   1:55:45.08  548 
25 Mark Roman   2:19.26  547 
26 Jeffrey Swanson   2:1:28.60  546 
DNF Michael Deats   Rochester, NY 291421  525 
DNF David Ferrett     528 
DNF Brian Borowiec     552 
DNF Marty Maynard     539 
DNF Scott Mooney     542 

Women - Cat 1/2/3 - 20

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Chloe Saint-Arnaud-Watt     641 

Women - Cat 1/2/3 - 21

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11 Sarah Coney   2:52:10.29  632 

Women - Cat 1/2/3 - 24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Abigail Newell     640 

Women - Cat 1/2/3 - 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Alyssa Mellon   2:32:59.07  639 

Women - Cat 1/2/3 - 32

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Allison Lampi   2:33:46.78  637 

Women - Cat 1/2/3 - 34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Stephenson   2:22:34.41  642 

Women - Cat 1/2/3 - 37

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Julia Bradley   2:34:32.38  631 
7 Lucinda Wallace   2:34:36.26  643 

Women - Cat 1/2/3 - 38

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Laura Igoe   2:23:4.39  645 

Women - Cat 1/2/3 - 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Mary Dangelo   2:46:56.90  633 

Women - Cat 1/2/3 - 40

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Traci Mariniello     638 

Women - Cat 1/2/3 - 41

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Jillian Behm   2:37:50.61  630 
12 Julia Farell   2:55:48.37  634 
DNF Amy Kneale     635 

Women - Cat 1/2/3 - 42

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Yvette Labombard   2:34:0.22  636 
9 Jennifer Rea   Rochester Hills, MI2:37:57.96 238687  644 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jane Fyffe   1:46:14.75  698 

Women - Cat 4 - 17

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11 Betsy Knerr   1:59:48.38  696 

Women - Cat 4 - 23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Michelle Beyler   1:47:48.56  688 

Women - Cat 4 - 24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Jennifer Higgins   1:50:7.05  689 

Women - Cat 4 - 30

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Celeste Merey     694 

Women - Cat 4 - 32

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Leah Valvo   1:47:9.07  692 
7 Shana Lydon   1:49:5.34  695 

Women - Cat 4 - 37

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Lucinda Griswold   1:49:32.77  697 
10 Michelle Dulieu   1:57:45.38  699 

Women - Cat 4 - 42

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Tracey Covell   1:47:12.44  700 
5 Denise Watson   1:47:47.86  690 
12 Mina Kelsick   1:59:55.17  691 

Women - Cat 4 - 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruth Sherman   Spencer, NY1:46:8.31 278482  693 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFBonk BreakerOSMOShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee