Race Results for
Mill Creek Criterium
Youngstown, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/08/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Baldesare   Kent, OH1:02:13 63797   INFERNO
2 Jason Zimmerman   Latrobe, PAST 69951   FREDDIE FU
3 Brian Batke   Novelty, OHST 99527   TEAM COLUMBUS
4 Joseph Ruggery (1 - Cat2)   Greensburg, PA1:02:25 30830   COUNTRYSIDE
5 Micheal Jernigan   Lexington, KYST 178469   PRO GRAPHICS
6 Henry Hopkins   Shaker Heights, OH1:02:42 77267   TEAM COLUMBUS
7 Christopher Smith   Canton, OHST 263109   STARK VELO
10 BRIAN KEFFER      BEAVER VALLEY VELO
11 Raymond Russell   Beaver, PA 169825   SETTE NOVE
13 Kris Siatkowsky   Pittsburgh, PA 225709   PRO GRAPHICS

Men - Cat 2/3 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Fischer   Greensburg, PA1:01:30 208745   FREDDIE FU
2 Christopher Cioccio   Erie, PAST 177939   INDIANA REG. MED. CTR.
3 Ray Huang   Cleveland Heights, OHST 16965   TEAM COLUMBUS
4 Thomas Dominic   Harrison Oh1:01:33 234918   SPIN
5 Jake Lifson   Pittsburgh, PA1:02:25 43355   INDIANA REGIONAL MED. CTR.
6 Mario Mazza   North East, PAST 178992   TEAM INFERNO
7 Micheal Jernigan   Lexington, KYST 178469   PRO GRAPHICS
8 Eric Przepierski   Erie, PAST 182818   COUNTRYSIDE
9 Joseph Ruggery (1 - Cat2)   Greensburg, PAST 30830   COUNTRYSIDE
10 Michael Maring   Erie, PAST 80684   COUNTRYSIDE
11 Christopher Bilowich   Gainesville, FLST 255462   SNAKEBITE
12 Tom Keller   Solon, OHST 205603   205603 SNAKEBITE
14 Michael Mihalik (1 - Cat3)   Sewickley, PAST 245927   BEAVER VALLEY VELO
15 Eddie Grystar   Oakmont, PAST 244283   RC 13
16 Brian Batke   Novelty, OHST 99527   TEAM COLUMBUS
17 David Steiner   Chagrin Falls, OHST 209770   SNAKEBITE
18 Robert Martin   Brecksville, OHST 49126   RGF SOLUTIONS
19 Alex Cox   Somerville, MAST 207002   FREDDIE FU
20 Kris Siatkowsky   Pittsburgh, PAST 225709   PRO GRAPHICS
21 Henry Hopkins   Shaker Heights, OHST 77267   TEAM COLUMBUS

Men - Cat 4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Gould   Hudson, OH51:00 251266   RAINBOW INK
2 Robert Stumpf   Beaver, PAST 259653   SETTE NOVE
3 Gary Burkholder   Parma, OHST 235538   SNAKEBITE
4 Russell Fogle   Akron, OHST 229343   RAINBOW INKS
5 Thomas Humphrey   Cleveland, OHST 17120   SPIN
6 Peter Scacheri   Shaker Heights, OHST 214963   SNAKEBITE
7 Matt Turi   North Canton, OHST 209312   stark vvelo
8 Tim Lentz   Slippery Rock, PAST 277912   COUNTRYSIDE
9 Rick Adams   Dunedin, FLST 209771   
10 Bradley Beeson   Bay Village, OHST 164606   SPIN
11 James Votaw   Norton, OHST 276818   STARK VELO
12 John Bodell   WestervilleST 258095   SPIN RR DONNELLY
13 Michael Scaffardi   Latrobe, PAST 266742   TRC ROOMFI EXP
19 David Trolio   Cleveland Heights, OHST 261501   SNAKEBITE
20 SCOTT BRUNNER   ST   STARK VELO
21 Michael Scaffardi   Latrobe, PAST 266742   TRC ROOMFI EXPRESS
22 Joel Schmidt   Wooster, OHST 31638   ORVILLE CYCLING
23 David Thornton   Erie, PAST 239723   
24 Brendan Jones   Aliquippa, PAST 246877   BEAVER VALLEY VELO
25 John Vilevac III   Elyria, OHST 278245   SNAKEBITE

Women - Cat 4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 debbie mizikowski   Fairview, PA 243408   HOLLY LOFT TRUCK
2 TIFFANY CLARK      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFOSMOCUOREShimanoBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee