Race Results for
Estrella Hedgehog Hustle
Goodyear, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/01/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Conley   Payson, AZ 251389   
2 Kallan Creager   Queen Creek, AZ 255030   
3 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   
4 JAMES WESTON      
5 JACK PATTON      
6 Jacob Quinlan   Flagstaff, AZ 271957   
7 ZACK WARD      
DNF JEREMY SCHENECK      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ASHLEY OELSCHLAEGER      
2 CHRIS COOLEY      
3 zachary keller   Mesa, AZ 257387   
4 Adam Parks   Gilbert, AZ 253926   
5 GREG CROWE      
6 JOHN LOCKE      
7 JAMES ARROWOOD      

Men - SP - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Naef   Tucson, AZ 212788   
2 Don Blattert   Surprise, AZ 271806   
3 MIKE WIMBUSH      
4 JEREMY COX      
5 TIMOTHY ALLEN      
6 ERIC GUST      
7 Tim Misavage   Tucson, AZ 271892   
8 Erin Kelly   Phoenix, AZ 243264   
9 Chad Sheirbon   Phoenix, AZ 247041   
10 BRIAN MURPHY      
11 JAY RAPSON      
12 JASON WELBORN      
13 TIM BAKER      
14 BRIAN MICHAUD      
15 BLAKE MARROU      
16 Steven Rivers   Phoenix, AZ 121446   
17 JASON MUKAVETZ      
18 David Craw   Mesa, AZ 271720   
19 JUSTIN POWLESS      
20 JON BIRD      
21 ZACH RADU      
22 GEORGE HACKETT      
23 Kent Dudek   Prescott, AZ 216210   
24 BRETT CADIENTE      
25 GLENN HUDAK      
DNF Sam Cooper   Peoria, AZ 205291   
DNF AARON KELLUM      
DNF JOHN RUYLE      
DNF Carl Winnebald   Phoenix, AZ 272304   

Men - SP - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Steiner   Mesa, AZ 61688   
2 KENNETH KIMBLE      
3 ERIC LYNCH      
4 DANIEL KING      
5 Thomas Pfafman   Phoenix, AZ 113407   
6 Frank Renner   Tempe, AZ 86851   
7 Robert McNulty   Phoenix, AZ 125724   
8 John Fritz   Chandler, AZ 49933   
9 LARRY AMBROSE      
10 Randy Harris   Tucson, AZ 265192   
11 CHRIS JEZEK      
12 DOUGLAS HUNT      
13 OCTAVIO REAL      
14 STEVE SHARR      
15 Guy Bell   Glendale, AZ 142507   
16 TOM SPENCE      
17 JIM CHOTT      
18 ERNEST NEGRETE      
DNF Michael Bolding   Scottsdale, AZ 4129   
DNF Ed Neilson   Phoenix, AZ 25814   
DNF STEVE PATTERSON      
DNF KENNETH ROSS      
DNF DANIEL VASILY      
DNF MICHAEL VINES      

Men - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Camoriano   Mesa, AZ 254809   
2 MICHAEL WHITEHEAD      
3 JIM AUWEN      
4 Robert Gooch   Flagstaff, AZ 196289   
5 RON KROPEN      
6 DOUG THOMPSON      
7 Jean-Michel Bosch   Scottsdale, AZ 256474   
8 James Cox   Glendale, AZ 187634   
9 Joseph Miller   Phoenix, AZ 255705   
DNF DOUG DUSHARM      
DNF AL GORDELL      
DNF DREW PALMER      

Men - Single Speed Novice

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EVAN SMITH      
3 C Kevin Utley   Oro Valley, AZ 68673   
4 JOSE AVILA      
5 SPENCER GLIDDEN      
6 KEVIN TROWBRIDGE      
DNF Terry Jasper   Glendale, AZ 128084   
DNF JAMIE SEEGERT      

Men - Single Speed Advanced

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM AMENT      
3 JOSH ROBERTSON      
4 Darrin Austin   Scottsdale, AZ 254810   
5 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   
6 Scott Countryman   Flagstaff, AZ 258025   
7 CHRIS GROVE      
8 Douglas Kennedy   Marlborough, MA 102061   
9 TAD FAGERHOLM      
DNF CHRIS WILKENS      

Men - Rock Crushers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Shouse   Tucson, AZ 82825   
2 MIKE LUPNACCA      
3 ISAAC TAFOYA      
4 DARREN SCHIFFER`      
5 FREDERICK THOMPSON      
6 David Needham   Flagstaff, AZ 272089   
7 TIM SPICER      
8 David Fuller   Phoenix, AZ 187603   
9 MILTON MEANS      

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   
2 Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   
3 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   
4 Marcus Hayward   Mesa, AZ 241388   
5 Eric Neat (1 - PR)   Flagstaff, AZ 127889   
6 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   
7 Benjamin Webster (2 - PR)   Mesa, AZ 211019   
8 Zack Heim   Tempe, AZ 195290   
9 JOSH POWERS      
10 Christopher Crosby   Boulder, CO 83482   
11 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   
12 Brandon Frazier (1 - SM)   Phoenix, AZ 204155   
13 Christopher Suter   Flagstaff, AZ 194778   
14 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   
DNF Scott Keller   Sedona, AZ 125723   
DNF Domenico Futia   Maple Valley, WA 176687   

Men - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Bennett   Phoenix, AZ 138282   
2 Robert LaRoche   Scottsdale, AZ 20390   
3 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ 194520   
4 Arthur MacFarland   Cave Creek, AZ 79108   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kraakevik   Scottsdale, AZ 232125   
DNF ANDREW PALMER      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Connors   Scottsdale, AZ 196490   
2 James Robinson   Cave Creek, AZ 109724   
3 Neal Wright   Chandler, AZ 274576   
4 Zach Stanford   Sedona, AZ 192062   
5 MICHAEL CRONIN      
6 Benji Kozuch   Tucson, AZ 258737   
7 Chris Capages   Phoenix, AZ 151400   
8 Pete Fioravanti   Scottsdale, AZ 165635   
9 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ 140267   
DNF Daniel De Mos   Tiburon, CA 244512   
DNF Colby Moeller   Tucson, AZ 132047   
DNF Miguel Garcia   Peoria, AZ 188336   
DNF Krista Park   Madison, SD 203842   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN RISENBOROUGH      
2 Darrin Permenter   Glendale, AZ 236670   
3 Kevin Donnellan   Scottsdale, AZ 92196   
4 James LaBenske   Glendale, AZ 261256   
5 Keith Koller   Yuma, AZ 19606   
6 Vincent Hunt   Tucson, AZ 43766   
7 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   
8 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   
9 Craig Raney   Lake Havasu City, AZ 138202   
10 Mark Wille   Flagstaff, AZ 196295   
DNF Marlin Price   Tucson, AZ 187006   
DNF MILTON SINGLETON      

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Gorry   Payson, AZ 13741   
2 Keith Tomei   Tucson, AZ 40955   
3 JOHN FITZER      
4 KEVIN QUIGLY      
5 Frank Loftus   Glendale, AZ 85413   
DNF Charles Kincheloe   Tucson, AZ 205329   

Men - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PATRICK CRONIN      
2 Matt Kipper   Tempe, AZ 271871   
3 Wilson Lee   Scottsdale 140266   
4 Eli Owenby   Tucson, AZ 155281   

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON MCNULTY      
2 David Polley   Peoria, AZ 271015   
3 JASON CHRISTLEY      
4 JACK BALL      
5 RYAN CHURCH      
6 RYAN DAUENHAUER      
7 WESTLEY GROVE      
8 LOGAN TITUS-ZIMMERSCHIED      
9 ERIC BROWN      
10 CONNER BASABE      
11 DANE CLARK      
12 JARED NATION      
13 IZAAK WOOD      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Flagstaff, AZ 219148   
2 IAN VON SCHULZE      
3 Erowynn Maul-Latham   Flagstaff, AZ 262632   
4 Chris Flynn   Tucson, AZ 271994   
5 TREVOR TITUS-ZIMMERSCHIED      
6 DENNIS DROTZMANN      
7 JACK LUCYSZYN      
8 BRENT T-BONE INTERPRETER      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE WILLETT      
2 Colton Taylor   Mesa, AZ 271968   
3 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   
4 GARRETT CHOTT      
5 D.J SERRANO      
6 TANNER LESLIE      
7 Jordon Lindberg   Phoenix, AZ 256972   
8 JOHN HENRY      
9 ERIK MCKINNEY      
10 JORDAN YANOW      
11 TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZ 272774   
12 IAN DAWSON      
13 NICHOLAS NATION      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cypress Gorry   Brevard, NC 219681   
2 NICK KEY      
3 JACOB IVY      
4 SAM DAVIS      
5 WYATT SWITZER      
6 ZACHARY DRUM      
DNF DANIEL SCHICK      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIMOTHY FRERIKS      
2 WILSON CUTBIRTH      
3 NATHA LARRINAGA      
4 NATHAN COMEFORD      
5 MARCUS GRUNDY      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID ERB      
2 ROBERT Ferrin      
3 RYAN HARASYN      
4 austin drum   Queen Creek, AZ 256670   
5 JIM MCDONALD      
6 THOMAS SCHICK      
7 CHRIS MILLER      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT DAVIDSON      
2 CRAIG GREGORY      
3 KEITH HUBBARD      
4 JEFF HALLUMS      
5 STEVE NOVY      
6 LOMAX BOYD      
7 TODD TOBERGTE      
8 RUSTY CHURCH      
9 DOMINIQUE HINOJOSA      
10 David DeNitto   Phoenix, AZ 257745   
11 CHRIS HANSEN      
12 JORGE MERAZ      
13 NOEL GOMEZ      
14 PRUETTHIPONK WONGMANEE      
15 AARON KERTH      
16 SCOTT FREYMULLER      
17 JASON MCKINNEY      
18 Matthew Savidge   Scottsdale, AZ 234816   
19 TRAVIS GOSSETT      
20 RYAN NEIFFER      
21 WHIT BISSELL      
22 DONNIE SHEPARD      
23 JEFFREY WELCH      
23 JEREMY JOHNSTON      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM STEVENS      
2 WARREN GIBB      
3 Jon Young   Gilbert, AZ 272817   
4 KEITH WILSON      
5 DAN FISHER      
6 Grant Taylor   Mesa, AZ 210372   
7 DENVER MCKINNEY      
8 DAVID LEMON      
9 DAVID PECK      
10 BRIAN WILLESS      
11 BRENT KINSER      
12 ROY KEY      
13 RICHARD HARDMEN      
14 DAN SERRANO      
15 MIKE COMERFORD      
16 TODD FELD      
17 STEVE MARSHALL      
18 Dino D'Romero   Gilbert, AZ 271477   
19 Ken Segel   Phoenix, AZ 265120   
20 Richard Gray   Tucson, AZ 270230   
21 RICHARD MEYERS      
22 THOMAS HANSEN      
23 STEVE BASABE      

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFFREY ANDRUS      
2 Peter Hogan   Phoenix, AZ 195446   
3 Dave Baker   Phoenix, AZ 255957   

Men - BG - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DOUGLAS BROWN      
2 Tommy Collins   Phoenix, AZ 168694   
3 Edward Laird   Phoenix, AZ 125728   
4 DAVID JORDAN      

Women - SP - Masters - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ 254808   
2 CHRISTY CHUCH      
3 Cindy McFarland   Glendale, AZ 111888   
4 DANIELLE DECARO      
5 Rebekah Muster   Phoenix, AZ 168772   
6 Hillary Mathis   Oro Valley, AZ 260518   
7 CARLA KNOCHEL      
DNF ANNA GANJU      

Women - SP - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEANETTE WESLEY      
2 ANNE THAMES-REAL      
3 LISA HELLMAN      
4 LISA JACKSON      
DNF JOYCE PALMER      

Women - Semi-Pro/Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ 172806   

Women - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Windy Marks   Phoenix, AZ 274569   
2 Irene Pang   Newport News, VA 40484   
3 KATHERINE TUTTLE      
4 DENISE BENJES      

Women - EX - Masters - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ 210728   
2 Christina Betz   Phoenix, AZ 210738   
3 Spring Clegg   Tucson, AZ 146109   
4 Amber Naughton   Flagstaff, AZ 87716   
5 Lynn Bjornholt   Chandler, AZ 213694   

Women - EX - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Clayton   Phoenix, AZ 155568   
2 Lisa Barnes   Glendale, AZ 153171   
3 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ 196287   
4 Sue Rawley   Flagstaff, AZ 29243   
5 STEPHANIE HAWTHORNE      

Women - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LENA VAN NIMWEGE      

Women - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   
2 LONNIE WILLIAMS      
3 EILEEN BALL      
4 CHELSEA TITUS-ZIMMERSCHIED      
5 TESS SEIMENS      
6 SAMANTHA CLARK      
7 Isabella Naughton   Flagstaff, AZ 274575   
8 KAELEY NATION      
9 LINDSEY MCKINNEY      
10 TABITHA MCKINNEY      

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALLIE LESLIE      
2 KYIA LIVELY      
3 LAUREN REAL      
4 AMANDA INTERPRETER      

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Wood   Mesa, AZ 256810   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUBREY GARCIA      

Women - BG - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHAWNA YOST      
2 Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ 142179   

Women - BG - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HAYLEY WIHONGA      
2 KIMBERLY WACK      
3 JOANNE GEIGER      
4 CHERYL POST      
5 HILAIRY HARTNETT      
6 RHONDA WIEBERS      

Women - BG - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anita Switzer   Flagstaff, AZ 215551   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOCUOREBonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee