Race Results for
Hop Brook Dam MTB Race-Root 66
Middlebury, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/12/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Nichols   Fiskdale, MA1:11:42 278251  454 
2 Brian Spring   1:14:43  453 
3 Jeffrey Najmowicz   1:16:31  452 
4 Eric Nahmowicz   1:22:34  451 
5 Tate Colbert   1:27:17  450 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Whitney   1:03:00  628 
2 Sean Daley   1:05:10  630 
3 Trevor Tomasino   1:06:08  622 
4 Scott Frison   Milford, CT1:08:49 260908  633 
5 Matthew Grudeaha   1:10:34  625 
6 Randy Myers   1:12:04  631 
7 Joseph Tromantano   1:12:32  623 
8 Brad Jurga   Shirley, MA1:13:00 258379  621 
9 Brandon Deschenes   1:17:42  626 
10 Vincent Galacho   1:18:35  636 
11 Logan Piepmeier   1:21:48  643 
12 Steve Benat   1:24:14  640 
13 Daniel Fama   Westfield, MA1:32:16 226286  632 
14 Matt Boyle   1:33:01  644 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claudio Siviero   0:56:20  583 
2 Thomas Pannorfi   0:57:00  930 
3 Dominque Desmond   1:01:01  564 
4 Johnny Valdes   1:02:29  588 
5 Jake Colvin   1:02:44  563 
6 Jacob Harris   Swanzey, NH1:03:13 249276  585 
7 Scott Hood   1:03:18  591 
8 Harry Stover   Brooklyn, CT1:04:14 211872  581 
9 Wade Davis   1:04:27  595 
10 Graeme Street   1:04:50  586 
11 Felipe Leite   1:05:18  589 
12 Alex Roskin   1:05:35  578 
13 Marco Mora   1:05:41  587 
14 Guillaume Loize   1:05:48  573 
15 Craig Kennedy   Suffield, CT1:06:07 65969  571 
16 george shaw   Brookline, MA1:06:15 262494  580 
17 Ian Streever   1:06:40  596 
18 DUANE TURGEON   Westfield, MA1:06:41 279409  592 
19 Michael Wissell   1:06:56  584 
20 Thomas Mikolinski   Brooklyn, NY1:07:08 44097  576 
21 Morgan Hanna   1:07:25  568 
22 Michael Kelly   1:07:51  570 
23 Nathan Layman   1:07:53  572 
24 Dan Biscup   1:09:25  560 
25 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:09:59 254815  567 
26 Robert Vellozzi   1:11:00  594 
27 Douglas Coleman   Freeport, NY1:11:21 257758  562 
28 Matthew Jones   1:13:18  569 
29 Norman Marin   Kingwood, TX1:15:14 244895  575 
30 Sylvain Loize   1:16:59  574 
31 Aaron Brandt   1:17:25  561 
32 Adriano Frechel   1:18:55  566 
33 Eric Ross   1:19:03  579 
34 Robert Dunn   Mahwah, NJ1:21:44 199355  593 
35 Keith Fasano   1:22:04  565 
36 Michael Pajarillo   1:25:43  577 
37 Mike Romanovsky   1:29:07  582 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Molongaski   0:58:30  705 
2 David Skrocki   Keene, NH1:04:58 227104  715 
3 Craig Mello   1:05:21  704 
4 Michael Provost   Putnam, CT1:05:43 190002  709 
5 Rick DeMan   1:06:51  723 
6 Frank Dally   Bethel, CT1:07:06 207866  721 
7 Matt Ballard   1:07:14  717 
8 Sandro Correia   1:08:10  716 
9 William Dooley   1:08:46  724 
10 Mike Metcalfe   1:09:16  718 
11 John Allen   East Berlin, CT1:09:17 239954  700 
12 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:09:19 87557  713 
13 Alex Salazar   1:09:43  710 
14 Anthony Pace   West Granby, CT1:10:15 210054  707 
15 Charles Dorn   1:11:03  725 
16 Sean Davidson   1:11:38  701 
17 Seth Green   1:12:28  703 
18 Raymond Hanley   Simsbury, CT1:13:47 275280  722 
19 David Fitzgerald   Middlebury, CT1:13:49 263787  719 
20 David Francefort   1:14:50  702 
21 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:15:50 223384  711 
23 Stephen Rosenthal   1:21:15  720 

Men - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Dole   1:05:30  809 
2 Ralph Pruitt   Holmes, NY1:06:16 242236  806 
3 Michael Schmidt   Ridgefield, CT1:07:43 188006  803 
5 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI1:10:53 276617  801 
6 Casey Gawlak   New Milford, CT1:11:42 220180  812 
7 Anderton Bentley   Hopkinton, MA1:11:49 167149  800 
8 Jeffrey Oakes   Marion, MA1:15:24 260365  802 
9 Matt Davis   1:17:08  808 
10 Mike Cyr   1:19:44  811 
11 John Weferling   1:20:18  804 
12 John Lockwood   West Simsbury, CT1:29:59 175524  810 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Lochmer   1:04:18  103 
2 Gerald Gilsinger   1:06:59  102 
3 Jonathan Bielik   Winsted, CT1:07:00 245573  639 
4 Gregg Hamel   1:10:13  637 
5 Thomas Thomson   North Attleboro, MA1:14:31 132886  100 
6 Rick Beasley   1:14:49  101 

Men - Pro/SemiPro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Lindine   North Ogden, UT1:43:15 205717  501 
2 Aaron Oakes   Richmond, VT1:48:47 180389  502 
3 Mike Joos   Reston, VA1:54:15 136615  500 
4 John Funk   1:56:56  506 
5 Andrew Freye   1:56:58  505 
6 Thom Parsons   Wrentham, MA1:58:14 208960  509 
7 John Foley   Fiskdale, MA2:01:33 121026  507 
8 Jamie Clechenko   Saratoga Spgs, NY2:07:00 7107  508 
9 Brian Firliet   Rutland, VT2:19:00 183891  504 
DNF Ethan Gilmour   Ludlow, VT 175603  503 

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Banta   0:35:03  668 
2 Matthew Smiley   0:35:08  667 
3 Steven Lavorata   0:35:54  666 
4 Arthur Copstein   0:37:56  665 

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emil Vasilev   0:36:17  163 
2 David Atraiches   0:41:17  161 

Men - Exsinglespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Giglio   Manchester, CT2:03:56 13215  681 
2 Robert Stine   2:07:47  683 
3 James Harmon   Fort Collins2:09:11 265280  682 
4 Ed Burgess   Newburgh, NY2:11:55 5491  680 
5 JC Coughlin   Franklin, MA2:14:47 231677  684 
DNF Greg Montello   Malden, MA 24794  685 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seamus Powell   Round Top, NY1:49:43 242397  740 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Festa   Devon, PA1:59:57 149744  816 
2 Timothy Daignault   2:01:53  827 
3 Andrew Grabarek   Clinton, CT2:02:42 151246  831 
4 Colin Reuter   Somerville, MA2:04:46 147771  819 
5 Katriel Statman   Lexington, VA2:07:07 239294  821 
6 Jeff Sowa   Clifton, NJ2:11:26 242104  820 
7 Eric Carlson   Bristol, CT2:16:57 233018  815 
8 Matthew Green   Hatfield, MA2:19:55 226152  825 
9 Doug Jenne   West Hartford, CT2:20:47 192813  818 
10 Kevin Ballou   Saratoga Springs, NY2:21:42 256065  828 
11 Brad Warren   Fitchburg, MA2:33:08 259600  822 
DNF Jonathan Favata   Mechanicville , NY 184938  826 
DNF Randall Jacobs   Brighton, MA 266868  817 
DNF Nicholas White   Danville, CA 197788  830 
DNF Jeff Landfried   Amherst, MA 245747  823 
DNF Mickey Deoncouvl     829 
DNF Jonathan Wheeler     832 
DNF Jeffrey Elte     824 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Donahue   1:52:42  934 
2 Juan Munster   Norwalk, CT1:54:01 248905  925 
3 Gregg Galletta   Dobbs Ferry, NY1:55:08 97363  932 
4 Brian Cantele   Litchfield, CT1:59:40 6022  921 
5 Robert Hydahl   2:04:29  929 
6 Robert Cruz   Weymouth, MA2:05:00 144424  922 
7 Kevin Sweeney   Medford, MA2:08:01 245271  935 
8 Julien Goure   2:10:41  923 
9 John Meyerle   Monroe, CT2:15:01 174385  937 
10 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:17:13 136666  933 
11 Timothy Burton   Madison, CT2:20:06 247954  920 
12 Todd Bearse   Pembroke, MA2:20:29 247459  927 
13 David Hildebrand   Ellington, CT2:25:22 160538  931 
14 Robert Cerdeira     938 
DNF Steven Mancuso   North Haledon, NJ 253675  928 
DNF Frank Doty   Westbrookville, NY 161406  926 
DNF Robert Czepas   Middletown, CT 236438  936 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Jensen   Windsor, CT2:03:24 94818  356 
2 Wayne Tice   New Windsor, NY2:03:26 226401  351 
3 Ken Welch   Hopewell Jct, NY2:03:40 37650  360 
4 Christopher Flagg   Westfield, MA2:05:26 179600  361 
5 Ben Williams   Stony Point, NY2:07:59 38300  357 
6 Esteban Rodriquez   2:08:50  359 
7 Royce Yeomans   Springfield, MA2:08:53 143685  352 
8 David Cormier   Tolland, CT2:12:44 121841  362 
9 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY2:18:37 199172  363 
10 Paul Kolb   Mebane, NC2:21:14 245298  355 
11 James Grimley   2:21:37  358 
12 John Nobile   Guilford, CT2:26:43 26169  350 
13 Ross Bonacci   2:27:36  364 
DNF Mark Salvagin   Middletown, NY 225016  354 
DNF Randy Kirk   Avon, CT 212383  365 

Men - EX - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Virello   Boston, MA1:35:12 171561  184 
2 Andrew Chambers   Bolton, CT1:35:13 210960  180 
3 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:39:06 174438  188 
4 David Schachte   Woonsocket, RI1:40:14 169209  185 
5 Raymond Martin   Boston, MA1:48:49 161373  181 
6 Christopher Logan   Keene, NH1:49:34 21464  183 
7 Gary Musgrove   Abington, MA1:52:22 230851  182 
DNF Steve Arsenault   Keene, NH 211263  187 
DNF Karl Schachtner   Marlborough, CT 190114  186 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Samson   0:58:25  14 
2 Vincent Fischer   0:59:30  
3 Aaron House   Great Barrington, MA1:01:08 229608  13 
4 Brandon Smiley   1:02:24  10 
5 Andrew Soneson   1:02:40  11 
6 Joe Cohen   1:04:22  
7 Andrew Lomaglio   1:11:22  
8 Ben Bowden   1:11:30  
9 Chris Domurat   1:15:54  
10 Kristopher Zabrensky   1:16:56  12 
11 Dominick Kielbowiocz   1:24:22  
12 Justin Crim   1:41:22  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Baer   0:54:36  200 
2 Nicholas Olsen   0:59:02  207 
3 Griffin Bierdorn   0:59:15  201 
4 Jonathan Sawn   0:59:25  209 
5 Andrew Stevenson   0:59:27  212 
7 Andrew Schremp   1:01:26  210 
8 Rob Troesser   1:02:11  214 
9 Joe Black   1:03:01  202 
10 Brandon Shordone   1:06:39  215 
11 Graig Judge   Killingworth, CT1:23:28 263122  205 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Brown   Boston, MA0:50:04 210796  301 
2 Jim Arnold   0:57:41  300 
3 Nathan Orie   0:08:38  305 
4 Aaron Dornback   1:06:26  303 
5 Marc Seta   East Hartford, CT1:08:23 225172  308 
6 Duane Samuel   1:11:29  306 
7 Keif Bryant   1:14:21  302 
8 Jason Metzger   1:20:06  304 
9 Judd Clarke   1:28:22  312 
10 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:32:52 239350  307 
11 Norman Spring   1:32:42  313 
12 Joseph Woyciesjes   1:33:42  311 
13 Jason Suby   1:18:08  310 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Lockhart   Old Greenwich, CT0:52:27 260691  402 
2 Mark MacFarlane   0:53:06  411 
3 Michael Marimenko   0:57:04  410 
4 Jonathan Tarbox   1:02:05  408 
5 Frank Navone   1:02:55  405 
6 James Marshall   1:03:02  403 
7 Armand Arekian   Averill Park, NY1:04:40 86411  400 
8 Robert McCauley   Monroe, CT1:05:37 221016  404 
9 Craig Thomas   1:06:14  407 
10 Phillip Warren   Poland, NY1:07:12 37288  406 
11 Floyd Grossett   1:09:13  412 
12 Tim Browne   1:13:21  414 
13 David Rioux   Fall River, MA1:16:08 115483  409 

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Meikle   Sayre, PA0:56:26 211727  526 
2 Jeff Schachinger   1:01:47  527 
3 Daniel Smiley   1:15:57  528 
4 Harrison Burgess   Avon, CT1:16:43 261367  525 
5 Paul Roth   1:23:12  529 
6 Kevin Keogh   Brockton, MA1:25:16 218473  530 

Women - SP - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Smith   1:05:59  902 
2 Elizabeth Allen   Danielson, CT1:18:09 261368  900 
3 Audrey Romanovsky   1:22:37  901 
4 Jocelyn Linscott   1:23:00  903 
5 Jessica Kates   Princeton Junction, NJ1:23:55 201343  904 
6 Kelly Hoffman   West Hartford, CT1:42:20 262386  905 

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Payne   Wrentham, MA1:12:40 202493  977 
2 Mary Fuchs   Hartford, CT1:19:09 268361  976 
3 Kathy McCarthy   Agawam, MA1:20:43 262093  979 
4 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY1:23:26 278614  983 
5 Jennifer Hart   1:25:18  980 
6 Siri Hildonen   1:25:39  981 
7 Stacy Mosley   1:27:56  982 
8 Marilyn Quinlan   Canton, CT1:34:29 2865  978 

Women - Pro/ExpertOpen - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA1:37:01 166426  276 
2 Aleksandra Rokita   1:40:42  275 
3 Darcy Foley   1:52:20  278 
4 Rebecca Blutt   1:57:29  277 

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shanna Rasmussen   Trumbull, CT0:50:49 290472  765 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linnea Koons   Roxbury, MA1:49:14 224763  65 
2 Cynthia Bischoff   Mebane, NC2:13:16 267449  67 
3 Karine Pinard   2:13:52  66 

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Kemper   Northampton, MA1:43:52 256407  81 
2 Susan Lynch   Medfield, MA1:44:07 225308  82 
3 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:02:52 2763  83 
DNF Kerry Coombs     80 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailie Shaw   1:13:49  600 
2 Rachel Chambers   1:29:17  138 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittny Badger   1:17:49  608 
2 Hilary Little   1:37:22  605 
3 Melissa Mendoza   1:48:08  607 
DNF Kristen Lukach   Salem, MA 268384  606 

Women - BG - Open - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 lynn samartano   Providence, RI1:14:12 255226  120 
2 Catherine Womack   Belmont, MA1:27:02 243364  121 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerSierra NevadaOSMOShimanoCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee