Race Results for
Coyote Classic
El Paso, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/31/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAVIER WONG   1.58.20   
2 MARIN CHAVEZ   2.01.59   
3 RICARDO ESPINOZA   2.13.30   
4 Daniel Griffith   Las Cruces, NM3.11.48 268588   
5 Ayden Hibner-Hereford   Albuquerque, NM3.42.30 252570   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUAN CARLOS SALAYANDIA   2.09.36   
2 Tyson Brown   El Paso, TX2.17.30 264695   
3 LUIS GUTIERREZ   2.21.22   
4 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM2.33.42 276613   
5 colin lewis   Las Cruces, NM2.34.45 277553   
6 Drew Rasmussen   Albuquerque, NM2.43.21 247998   
7 HANSON CALEB   2.50.46   
8 ESTUS LOTT   2.50.49   
9 Mark Castelo   Rio Rancho, NM2.54.59 277550   
10 MICHAEL PADILLA   2.58.19   
11 BJ STEWART   3.05.14   
12 GILBERT ORNELAS   3.16.44   
13 JOSEPH HOLGUIN   3.20.42   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FRANCISCO WONG   2.07.37   
2 EDIBERTO COBOS   2.13.30   
3 Anthony Petta   El Paso, TX2.20.15 116986   
4 James Love   Albuquerque, NM2.31.50 277227   
5 DAVID YRIGOYEN   2.33.30   
6 LUIS RAMOS   2.36.37   
7 ISAAC GONZALES   2.51.54   
8 David Singh   El Paso, TX2.54.46 253405   
9 CARLOS POMAR   2.56.49   
11 ROB NOLAN   3.03.45   
12 JAVIER CABELLO   3.05.04   
13 ADOLFO GOMEZ   3.06.55   
14 GUSTAVO FIERRO   3.08.10   
15 ALVARO GUERRO   3.08.15   
16 CHARLES HOLT   3.14.14   
17 JEFF KAMINSKI   3.15.05   
18 VICTOR VASQUEZ   3.25.46   

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GUY VLEUGELS   2.20.31   
2 Eduardo Sy   Rio Rancho, NM2.24.44 273391   
3 FELIX HERNANDO   2.24.49   
4 JEFF RAGO   2.25.08   
5 WILLY MORALES   2.30.33   
6 Richard Rasmussen   Albuquerque, NM2.36.09 82967   
7 PETER HAYES   2.36.56   
8 JAVIER SOLIZ   2.44.43   
9 JEFF SOUDER   2.45.48   
10 Robb Nixon   El Paso, TX2.45.53 242516   
11 RAYMOND PADILLA   2.49.38   
12 CURTIS BOYD   2.51.42   
13 FELIPE ORTEGA   2.57.59   
14 MIKE SANTAMARIA   3.06.35   
15 BOBBY WEATHERBY   3.20.06   
16 CESAR CARRASCO   3.21.25   
17 PETE RINCON   3.33.29   
18 JAIME KUEHNEL   4.11.59   
19 Dal Haynes   Albuquerque, NM4.57.53 243864   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Reese   Silver City, NM2.34.21 273982   
2 David Holmer   Albuquerque, NM2.45.27 249398   
3 George Guerdrum   Albuquerque, NM2.54.17 267827   
4 Robert Cipoletti   Albuquerque, NM3.04.48 275479   
5 CHRIS LARABEL   3.12.26   
6 Fred Froemel   El Paso, TX3.13.05 220462   
7 PATRICK AMY   3.19.08   
8 Tom Briggs   Bernalillo, NM3.28.55 173383   
9 KEITH JOHNSON   4.02.35   

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilson   El Paso, TX2.13.08 38515   
2 MICHAEL PAUL LOPEZ   2.23.53   
3 Karl Frisch   Silver City, NM2.40.56 12442   
4 RICK LEMKE   2.45.31   
5 SHANNON BROWN   3.12.58   
6 Rico Smith   Las Cruces, NM3.21.53 277006   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GABRIEL BACA   2.43.32   
2 ALEX CASTRO   2.59.19   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MANUEL SALAS   2.48.43   
2 Sem Gallegos   El Paso, TX3.15.49 233198   
3 Abiel Lopez   El Paso, TX3.38.16 262430   
4 David Vaughn   Carlsbad, NM3.50.17 257419   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADRIAN GARCIA   3.00.44   
2 Michael Chapman   Santa Fe, NM3.09.15 6636   
3 John Ayarbe   Albuquerque, NM3.18.24 88503   
4 Ryan Cody   El Paso, TX3.27.24 187881   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bret Bernard   Cochiti Lake, NM2.53.18 147082   
2 Alan Rishel   Las Cruces, NM3.07.24 29975   
3 Peter Tempest   Gallup, NM3.08.23 102793   
4 Casey Cook   Edgewood, NM3.12.30 7636   
5 Christopher Casey   Placitas, NM3.18.49 135137   
6 Philip Simpson   Las Cruces, NM3.24.41 32773   
7 Chris Hereford   Albuquerque, NM3.30.52 15911   
8 Leonard Goodell   Albuquerque, NM3.35.58 221660   

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kraig   Santa Fe, NM3.25.59 58925   
2 Douglas Young   Albuquerque, NM4.41.16 271719   

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEJANDRO CUEVAS POSA DAC   1.18.59   
2 Jesse Dirnberger   Edgewood, NM1.32.07 276952   
3 JD SCOTT   1.36.35   
4 ZACHARY REESE   1.59.23   
5 RUBEN ROCHA   2.46.59   
6 LUIS ACOSTA   3.41.08   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN BURNETT   1.26.39   
2 RICHIE SANCHEZ   1.30.04   
3 ISSAAC GARCIA   1.37.19   
4 Yasser Haydar   El Paso, TX1.37.41 277686   
5 NICHOLAS MENDOZA   1.45.04   
6 ADRIAN FLORES   1.54.12   
7 CHRIS OAXACA   2.15.39   

Men - BG - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 IAN CAMERANO   1.28.29   
2 CHRIS CRAIG   1.28.49   
3 CLINT NELMS   1.32.56   
4 JOEL DELGADO   1.33.25   
5 FERNIE MUNOZ   1.41.55   
6 HECTOR ZAVALETA   1.43.21   
7 EFRIN GONZALEZ   1.54.39   
8 JOSE MOLINA   1.55.47   
9 JUAN ANZALDO   1.57.47   
10 ROBERT ORTIZ   1.57.56   
11 DIEGO AMIGO   2.17.26   
12 MIGUEL GAVALDON   2.19.10   
13 HUMBERTO GONZALEZ   2.24.22   
14 VICTOR ACOSTA   2.25.52   
15 JESUS GONZALEZ   2.34.34   
16 JOSE MAYAGOITIA   2.56.55   
17 MIKE XICALI   3.00.13   

Men - BG - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerald Little   Las Cruces, NM1.38.33 271776   
2 SYED YUSEF   1.53.10   
3 WADE BANNISTER   1.55.23   
4 DAVID SCANLON   2.10.25   
5 MARTIN SOLTERO   2.13.22   
6 EFRIN SAENZ   2.50.22   

Men - BG - Senior - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN DUFFY   1.40.38   
2 RAMON PROVENCIO   1.42.56   
3 IAN ALSOP   1.49.18   
4 Stuart Penner   Rio Rancho, NM2.06.04 261999   
5 HAL BEAN   2.11.52   
6 EMMANUEL RODRIGUEZ   2.47.11   

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Calvert   Albuquerque, NM2.35.04 81251   
2 Travis Brown   Durango, CO2.35.51 5171   
3 Santiago Chavez   El Paso, TX2.50.43 158616   
4 Dax Kastrin   Albuquerque, NM2.53.59 195035   
5 Jens Nielsen   Durango, CO2.56.35 144898   
6 Gaige Sippy   Durango, CO3.01.12 32817   
7 Parmenides Orpinel   Los Lunas, NM3.19.27 264696   

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNA PAOLA DURAN   2.59.27   

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 lynette padilla   Los Lunas, NM2.57.19 276383   
2 WENDY HOLT   3.16.35   
3 Jennifer Albright   Albuquerque, NM3.41.54 277580   

Women - EX - Senior - 20-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josephine Nelson   Lakewood, CO3.43.05 225188   

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AnnMarie Bailey   El Paso, TX3.38.52 226194   

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Rishel   Las Cruces, NM3.22.06 206564   

Women - BG - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Skinner   Las Cruces, NM1.39.10 276864   
2 SUZANNE NOLAN   1.50.55   

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Gibson   Durango, CO2.59.07 156279   
2 Jennifer Wilson   El Paso, TX3.31.59 113826   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee