Race Results for
Corning Circuit Race
Painted Post, NY
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/25/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Swan     119 
2 Robert Shultz   Geneva, NY 46484  117 SBRT/Dutch Wheelman
3 Jon Orcutt   Brooklyn, NY 185052  114 CRCA/Merrill Lynch-Hincapie Sports
4 Thomas Emrich   Henrietta, NY 85533  104 Trailblazers
5 Eric Brassell     101 
6 John Garrett   Williamsville, NY 198316  107 Handlebars CC/Queen City Cyclists
7 Scott Dorfman   Getzville, NY 54628  103 French Meadow Bakery / Fortistar
8 Stephen Forrestel   Akron, NY 245703  105 Job One/BBC
9 Michael Corcimiglia   Webster, NY 238753  102 MAC5 Bikes/McAllister Sign
10 John Hamilton   Williamsport, PA 157136  108 Main Line Cycling-BiKyle
11 Jeff Frutchey   Waverly, NY 207412  106 Corning race team
12 Walter Kowalski     111 Jaeger Wheelmen
13 Patrick Kapinus     121 
14 Jeffrey Poulin   Endicott, NY 155114  115 RUUD/Tioga Velo Club
15 Frederic Hoyle   Middlesex, NY 87546  110 SBRT - Dutch Wheelman
16 Frank Mesi     112 French Meadow Bakery/Fortistar
17 Jonathan Howard   Rochester, NY 72539  109 Nalgene/R3
18 Warren Weeden     120 
19 Brian Beach   Owego, NY 173282  100 RUUD Racing/Tioga Velo Club
20 Michael Morgan   Binghamton, NY 227149  113 RUUD Racing Team/Tioga Velo Club
21 Dwight Roth   W.henrietta, NY 196416  116 J W Dundees/Home Performance Cycling Tea
22 Mark Rishniw     118 

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Tammaro   Corning, NY 224910  225 Corning Race Team
2 Brett Mckay   Aurora, OH 205998  218 Hollyloft/Truck-Lite
3 Mario Mazza     216 Team Inferno
4 Andrew Lytwynec   Rochester, NY 271211  214 Full Moon Vista
5 Greg Gray   Rochester, NY 176098  209 Park Ave Bike / GVCC
6 Stephen Sloan   Sidney, NY 241757  224 MaxPowerCycling.com
7 Douglas Carlson     205 FLCC/ChrisCookies/SwanCycles
8 Michael Kumiega   Binghamton, NY 105935  213 RUUD RACING/TVC
9 Joe Cooke     206 
10 Jon Orcutt   Brooklyn, NY 185052  222 CRCA/Merrill Lynch-Hincapie Sports
11 Robert Schuller     342 
12 Joe Walker   Binghamton, NY 203233  227 RUUD Racing Team/TVC
13 Daniel Barney   Fairport, NY 230661  201 Mac 5 Bikes / GVCC
14 Phillip McCarthy   Cazenovia, NY 252701  217 SCARR/Ommegang
15 Robert Nunnink   Newfield, NY 254005  221 Corning Race Team
16 Scott Dorfman   Getzville, NY 54628  207 French Meadow Bakery / Fortistar
17 Ryan Morales (1 - Cat4)   Sayre, PA 259566  220 Corning Race Team
18 Matthew Panzarella   Charlottesville, VA 252654  223 MaxPowerCycling.com
19 Peter Martin   New Lisbon, NY 22713  215 Central New York Cyclist
20 Cory Peramich     231 
21 Bryan Blake   Brewerton, NY 214701  202 MaxpowerCycling.com
22 Eric Brassell     204 
23 George Hluck   Painted Post, NY 114800  211 Corning Racing Team
24 Howard Uhrlass   Johnson City, NY 52342  226 CNYC
25 Joseph Bulley     230 
26 Daniel Zotter   Schenectady, NY 228556  229 Team ROG
27 John Garrett   Williamsville, NY 198316  208 Handlebars CC/Queen City Cyclists
28 Matthew Balch   Rochester, NY 260175  200 Mac 5 Bikes / GVCC /

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Hertzler   Addison, NY 278607  316 Corning Race Team
2 Brian Klotz   Corning, NY 260934  350 Corning Race Team
3 John Hertzler   Addison, NY 278839  317 Corning Race Team
4 Benjamin Gray (1 - Cat4)   Ithaca, NY 276561  312 Finger Lakes Cycling Club
5 Greg Gray   Rochester, NY 176098  313 Park Ave Bike / GVCC
6 Jason Schreer (2 - Cat4)   Potsdam, NY 275422  332 
7 Matthew Tammaro   Corning, NY 224910  349 
8 Todd Roswech   Ithaca, NY 272596  329 FLCC
9 Marty Maynard   Rochester, NY 264165  324 GVCC
10 Andrew Lytwynec     323 Full Moon Vista
11 Jeff Frutchey   Waverly, NY 207412  310 Corning race team
12 Michael Kumiega   Binghamton, NY 105935  322 RUUD RACING/TVC
13 Joe Walker   Binghamton, NY 203233  335 RUUD Racing Team/TVC
14 Peter Hoag     319 Unattached
15 Timothy Carlson   Montour Falls, NY 52319  306 Corning Racing Team
16 Jeffrey DuBois (3 - Cat4)   Ithaca, NY 276201  309 Cornell U
17 Samuel Sampere     331 maxpowercycling.com
18 Rick Rutishauser     345 
19 Cory Peranich     341 
20 Tom Oswald     346 
21 Jeffrey Poulin   Endicott, NY 155114  328 RUUD/Tioga Velo Club
22 Scott Sommers   New York Mills, NY 181657  333 Schuss Racing/MVBC
23 Matthew Panzarella   Charlottesville, VA 252654  327 MaxPowerCycling.com
24 Michael Traxler     334 Nalgene/R3
25 Jack Rueckheim   Freeville, NY 264445  330 Chris Cookies/FLCC
26 Eric Walters     340 
27 Wayne Miner   Endicott, NY 247163  351 
28 Bryan Blake   Brewerton, NY 214701  304 MaxpowerCycling.com
29 Tony Behm     302 Hollyloft/Truck-Lite
30 Jimmy Guignard     314 Oswald Cycle Works
31 William Mauro     343 
32 Howard Iseri     320 
33 Tom Kaufmann     344 
34 Milosz Nowak   Buffalo, NY 250333  326 
35 Ed Dailey     308 Corning race team
36 Eric Franck     347 
37 Kurt Woodruff   Baldwinsville, NY 227182  352 
38 Jonathan Benner     303 
39 Michael Zollo     338 
40 Daniel Zotter   Schenectady, NY 228556  339 Team ROG
41 David Hoag   Dansville, NY 222502  318 GVCC
42 Brian Beach   Owego, NY 173282  301 RUUD Racing/Tioga Velo Club
43 Jeffrey Gagliardo   Pittsford, NY 271192  311 All American Bike Club
44 Dave Baker   North Syracuse, NY 260021  300 Onondaga Cycling Club
46 Fred Miner     325 
47 Sam VanKuren     348 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Getzin     
2 Travis Turner     17 Bicycle Depot
3 Bruce Rohdenburg     22 
4 Samuel Sampere     14 maxpowercycling.com
5 Jeffrey Coon     20 
6 Eric Walters     24 
7 Craig Harrigan     
8 Greg Schutrum     16 Big horn velo
9 Randy Rhoads   Horseheads, NY 312184  13 Big Horn Velo
10 Edward Dailey   Sayre, PA 274850  Corning race team
11 Kent Goben     
12 Dave Baker   North Syracuse, NY 260021  Onondaga Cycling Club
13 Eugene Emborsky   Cape Coral, FL 223343  Hollyloft/Trucklite
14 Jonathan Benner     
15 James Millar   Spencer, NY 263497  11 Corning Race Team
16 Ronald Burt     Corning
17 James Hawbaker     21 
18 Colin Johnson     10 
19 Michael Zollo     19 
20 David Paccone   Skaneateles, NY 273591  12 
21 Mark Roman     23 
22 Vincent Howell     Corning Inc.

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jillian Behm   Erie, PA 199140  52 Hollyloft/Truck-Lite
2 Pamela Gass   Saint Simons Island, GA 157134  56 Susquehanna Valley Velo Club
3 Jennifer Rea   Rochester Hills, MI 238687  61 Nalgene/R3
4 Shana Lydon   Rochester, NY 259894  58 Full Moon Vista
5 Ruth Sherman   Spencer, NY 278482  62 Corning Race Team
6 Abbie Newell   Burlington, VT 255436  60 Terry Precision Cycling
7 Janel Bedard   Westover, WV 179209  51 Preferred Care Elite Cycling
8 Michelle Beyler   Burdett, NY 232206  53 corning race team
9 Vanessa McCaffery   Newfield, NY 222557  59 Mission in Motion/Tioga Velo Club
10 Marsha Kapinus   Chenango Forks, NY 197102  57 Mission in Motion Cycling / Tioga Velo C
11 Cindy Cassetta     54 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee