Race Results for
GIANT Dust Devil Mountain Bike Series - White Tank
Waddell, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/15/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Phillips   1:43:22  413 
2 Matthew Braselton   1:49:07  430 
3 James Arrowhead   2:00:17  446 
4 Matt Sniegowski   2:07:26  408 

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Roberts   1:32:28  454 
2 Eric Gust   1:44:32  311 
3 Ryan Waldron   Phoenix, AZ1:45:02 36946  317 
4 Julius Charlie   1:45:57  313 
5 Erin Kelley   1:47:41  455 
6 Brian Murphy   1:49:52  443 
7 Jason Phillips   1:53:12  411 
8 Troy Burns   1:53:34  321 
9 James Gerber   1:54:58  424 
10 Michael Sainz   1:57:01  371 
11 George Hackett   2:01:40  438 
12 Jason Mueauetz   2:13:54  449 

Men - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Harvey   1:42:42  433 
2 Keith Rogers   1:49:51  425 
3 Ken Ross   1:50:53  407 
4 Ed Mercado   1:51:45  310 
5 Guy Bell   1:53:02  439 
6 George Sperry   1:54:03  312 
7 Noel Garcia   1:55:43  377 
8 John Fritz   1:55:50  461 
9 Steve Gross   1:59:00  319 
10 Geg Carmichael   2:04:16  436 
11 Jim Chott   2:08:02  417 
12 Warren Gibb   2:14:47  452 
13 Steve Ward   2:16:36  318 
14 Paul Folger   2:22:11  365 

Men - SP - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rod Andrade   1:46:25  412 
2 Robert Gooch   Flagstaff, AZ1:58:29 196289  358 
3 Jim Cox   2:00:19  463 
4 Bob McDermott   2:12:00  405 
5 Wayne Decker   2:12:40  322 

Men - SP - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Collins   2:10:11  320 

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Parsons   2:20:27  372 
2 Erik Gauharou   2:29:11  388 
3 Jonathan Sellwood   2:30:45  400 
4 Phillips Ray   2:44:04  387 

Men - Rock Crushers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlton Woodruff   2:02:16  367 
2 Nicholas Brehm   2:05:30  370 

Men - Marathon

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Arnold   4:25:52  362 
2 Benji Kozuch   4:31:27  368 
3 James Sipe   Phoenix, AZ4:42:28 338826  301 
4 Jose Garza   5:25:13  302 

Men - EX - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Geiger   2:24:43  403 
2 Sam Gross   2:28:43  306 
3 Garrett Chott   3:01:10  416 

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Kuettel   2:10:49  448 
2 Michael Cronin   2:24:26  385 

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel De Mos   Tiburon, CA2:11:23 244512  421 
2 Donald Blattert   2:14:28  409 
3 Matthew McGee   2:15:38  305 
4 Gerard Prosnier   2:22:07  363 

Men - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Steiner   2:13:21  414 
2 Eric Lynch   2:14:08  450 
3 Jim Young   2:17:55  418 
4 Kenneth Kimble   2:18:51  304 
5 Kevin Donnellan   2:22:58  427 
6 Craig Eaton   2:27:18  406 

Men - EX - Male 50 to

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Quigley   2:40:33  357 

Men - Beginners - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miguel Carrazco   1:14:53  391 
2 Ahel Telles   1:15:58  410 
3 Robert Rose   1:20:33  346 
4 Denny Eppard   1:22:53  392 
5 Dan Peckardt   1:24:31  381 
6 Ian Keller   1:29:31  383 
7 Matt Noble   1:33:00  342 
8 Adriano Vengoechea   1:34:39  471 
9 Cody Woods   1:34:58  457 
10 Nicholas Addante   1:39:28  451 
11 Evan Broby   1:39:37  382 
12 Tyler Lasacum   2:00:54  460 
13 Tanner Linsacum   2:00:56  464 

Men - Beginners - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Lewis   1:18:45  395 
2 Pruetthiponk Wongmanee   1:20:59  343 
3 Ryan Mortensen   1:21:39  348 
4 Jason McKinney   1:21:43  338 
5 Lance Carlson   1:21:55  428 
6 Chris Hansen   1:24:27  390 
7 Lyndon Cang   1:24:36  401 
8 Clifford Gurske   1:26:32  331 
9 Aaron Kerth   1:35:59  325 
10 Brannen Maples   1:36:00  328 
11 Brandon Borowski   1:37:10  308 
12 Agustin Farias   1:38:08  326 
13 Mark Phillips   1:39:48  397 
14 Donnie Shepard   1:41:48  335 
15 David Fuller   1:44:45  447 
16 Jonathan Merkel   1:51:15  445 
17 Jorge Mena   2:02:47  426 
18 Ramon Yambo   2:05:26  429 

Men - Beginners - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Morris   1:15:10  327 
2 Brandon Rumpf   1:16:01  380 
3 Ken Genteman   1:20:01  341 
4 Bill Lindberg   1:22:03  423 
5 Tom Hansen   1:23:30  434 
6 Roy Key   1:24:42  458 
7 Patrick Kivin   1:25:01  389 
8 Brian Willness   1:26:13  404 
9 Dino D'Romero   1:26:36  333 
10 Eric Olson   1:28:39  437 
11 Tony Amos   1:29:44  399 
12 Ron Bailey   1:30:52  347 
13 David Roter   1:32:12  465 
14 Jon Freeman   1:32:22  340 
15 Richard Meyers   1:33:17  432 
16 Don Futch   1:34:49  334 
17 Ernesto Asuelo   1:35:36  336 
18 Damon Glysson   1:43:01  332 
19 Bruce Lagman   1:46:46  329 
20 Raul Garza   1:47:27  344 

Men - Beginners - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Baker   1:23:38  337 
2 Ralph Jenning   1:30:49  361 
3 Reid Nichols   1:32:41  345 

Men - Beginners - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bud Deshler   1:42:37  330 
2 Bernie Lacutta   1:45:27  375 

Men - JR - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Christley   12:50  472 
2 Spencer Amos   13:36  398 
3 Ryan Dauenhauer   14:58  473 
4 Ross Lively   15:52  435 
5 Evan Stanley   17:01  356 

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   47:47  420 
2 Jordan Lindberg   51:04  422 
3 Nick Thorpe   52:49  354 
4 Brandon McNulty   53:36  440 
5 Lukas Cronin   1:03:23  386 
6 Dustin Hultgren   1:03:28  469 
7 David Polley   1:04:27  419 
8 Matthew Glysson   1:06:45  353 
9 Matt Kelpien   1:10:04  355 

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Glysson   49:53  359 
1 Kendra Wiebers   58:20  415 

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Serrate   1:55:52  470 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Herrera   2:10:10  442 
2 Craig Raney   2:11:30  444 
3 Zachary Keller   2:42:41  378 

Women - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Huizen   1:32:48  323 

Women - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy McFarland   1:37:18  376 

Women - EX - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Wood   2:42:08  374 

Women - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Naughton   2:09:05  393 

Women - Beginners - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Norma Dukes   1:44:56  441 
2 Amanda Carlson   1:59:07  396 

Women - Beginners - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cydney Rumpf   1:39:00  379 
2 Angela Nocella   1:42:53  466 
3 Cheryl Ekstrom   1:55:33  373 

Women - Beginners - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Konni Allen   2:07:27  350 

Women - JR - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsey McKinney   17:05  468 
2 Ezra Keller   17:19  394 
3 Tabitha McKinney   19:06  467 

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Lively   36:26  431 
2 Daisy Ward   37:48  364 
3 Jazmin Neira   41:40  462 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREBonk BreakerShimanoSierra NevadaOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee