Race Results for
La Tierra Torture
Santa Fe, NM
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/04/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Dirnberger   Edgewood, NM 276952  231 
2 William Mozley     232 
3 Lewis Gaffney   Angel Fire, NM 247368  233 
4 Brian O'Donoghue     235 
5 Josh Torres     234 
DNF Clay Metzger     230 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Searles     248 
2 Matt Maiewza     250 
3 Tyson Brown   El Paso, TX 264695  247 
4 Mark Mueller   Lamy, NM 211800  245 
5 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM 276613  244 
6 Douglas Herington   Farmington, NM 260817  246 
7 Dham Khalsa     240 
8 colin lewis   Las Cruces, NM 277553  249 
9 Lawrence Herrera   Albuquerque, NM 275724  242 
10 Jeremiah Hassemer     241 
DNF James Thrasher     350 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Petta   El Paso, TX 116986  281 
2 Dominic Garcia     276 
3 Nathaniel Matter   Albuquerque, NM 279678  294 
4 Scott Spangler   Albuquerque, NM 259921  282 
5 Andrew Black     186 
6 Kevin Ormerod     267 
7 Dylan Harp     285 
8 Greg Rach   Arroyoseco, NM 279004  273 
9 Rich Siemer   Washington, DC 209157  283 
10 Jacob Gonzales   Taos, NM 245268  284 
11 Michael Scisco     270 
12 Isaac Gonzalez   El Paso, TX 277705  293 
13 Richard Triplett   Los Alamos, NM 236998  271 
14 Kevin Ledwith     265 
15 John Bradley     263 
16 Christopher Lutes     268 
17 Chris Coon     277 
18 RJ Ponchione     279 
19 Julius Charlie     274 
20 Roualeyn de Haas     290 
21 Jeff Perner     269 
22 Eric Harstad   Albuquerque, NM 15267  288 
23 David Singh   El Paso, TX 253405  287 
24 Carlos Pomar   El Paso, TX 276984  280 
25 Mark Mulholland     262 
26 Sean Wilson     295 
27 Donnie Shepard     275 
28 eytan krasilovsky     278 
DNF Stephen Stout   Santa Fe, NM 276327  264 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Dahl   Corrales, NM 272907  317 
2 Michael Archibeck   Albuquerque, NM 257569  311 
3 Kari Babinski     329 
4 Chris Kunstadt     316 
5 Brent Bonwell     312 
6 Robert Romero     318 
7 Richard Rasmussen   Albuquerque, NM 82967  305 
8 JAVIER SOLIZ     307 
9 David Jordan     314 
10 Rich Cook     308 
11 Brent Lesley     306 
12 Mark Edwards     301 
13 Craig Lindsey     302 
14 Dal Haynes   Albuquerque, NM 243864  310 
15 Curtis Boyd     321 
16 Dave Johnson     319 
17 Chip Upsal     303 
18 JJ Torres     292 
DNF J. Gerst     315 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hughes     343 
2 Henry Lainman     345 
3 Tim Nelson     300 
4 brad peterson     342 
5 David Holmer   Albuquerque, NM 249398  340 
6 Carl Gable     320 
7 Mark Johnson   Dixon, NM 263184  339 
8 Russell Thurston   Santa Fe, NM 75333  334 
9 George Guerdrum   Albuquerque, NM 267827  335 
10 William Johnson     349 
11 Robert Cipoletti   Albuquerque, NM 275479  330 
12 Jamie Bustos     336 
13 James Shoneberger     180 
14 Scott Lucido     344 
15 Lee Lucero     331 
16 John Apt     341 
17 Paul Laur     346 
18 Paul Graham     338 
19 Tom Briggs   Bernalillo, NM 173383  337 
20 Charles Peper   Los Alamos, NM 189250  332 
21 Tim O'Donoghue     348 
22 John Becker     333 
23 Bud Felson     347 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Brenneman   Santa Fe, NM 4755  208 
2 Dan Swinton     204 
3 Marc Basiliere     209 
4 Aaron Johnson   Dixon, NM 263186  207 
5 Travis Coleman   Spokane, WA 60581  214 
6 Sean Williams   Albuquerque, NM 38419  210 
7 Dan Lucero   Albuquerque, NM 183095  203 
8 Paul Trotman   Albuquerque, NM 201143  212 
9 Jeff Humberson     213 
10 Charles Saunders     272 
11 Gregory Krause     211 
12 Karl Frisch   Silver City, NM 12442  202 
13 Robert Anderson     243 
14 Tarik Saleh   Los Alamos, NM 106920  205 
15 Charlie OLeary     201 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Smithwick   Erie, CO 166167  43 
2 David Vaughn   Carlsbad, NM 257419  40 
3 Abiel Lopez   El Paso, TX 262430  42 
4 Michael Wagner   Espanola, NM 36899  45 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Bauer   Albuquerque, NM 45065  54 
2 Marty Moriarty   Albuquerque, NM 25084  51 
3 Jay English   Albuquerque, NM 246241  60 
4 Michael Chapman   Santa Fe, NM 6636  57 
5 Warren Oldham   Los Alamos, NM 205138  53 
6 Mark Wald-Hopkins   Los Alamos, NM 109626  58 
7 Brett Hawkins     56 
8 John Ayarbe   Albuquerque, NM 88503  59 
9 Juan GarciaNeveu   Kihei, HI 261726  52 
10 Tim Mellady   Albuquerque, NM 133453  55 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Prinzivalli   Albuquerque, NM 28733  82 
2 Christopher Casey   Placitas, NM 135137  83 
3 Tony Farrar   Santa Fe, NM 11283  85 
4 Casey Cook   Edgewood, NM 7636  78 
5 Steven Yore   Golden Valley, MN 39241  81 
6 Rich Walters   Albuquerque, NM 95845  72 
7 Brian Hughes   Albuquerque, NM 243015  71 
8 Michael Mangan   Albuquerque, NM 223915  70 
9 Leonard Goodell   Albuquerque, NM 221660  75 
10 Pat Caldwell     77 
DNF Michael Rosson   El Paso, TX 30673  76 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kraig   Santa Fe, NM 58925  93 
2 Jan Bear   Santa Fe, NM 237003  100 
3 David Wilson   Santafe, NM 278883  99 
4 Karl Haack   Albuquerque, NM 278760  102 
5 Bill Blankenship   Santa Fe, NM 3897  95 
6 Gary Johnson   El Prado, NM 253169  98 
7 Ken Gauthier   Pittsfield Ma 221507  96 
8 Clifford Loucks   Albuquerque, NM 55725  91 
9 Jack Hardwick   Santa Fe, NM 15057  97 
DNF Douglas Young   Albuquerque, NM 271719  90 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bailey Corry     401 
DNS Forrest Rach     461 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Garcia     411 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joaquin Estrada   Albuquerque, NM 279452  423 
2 MARK MARTINEZ     420 
3 Jim Riesterer     291 
4 Roland Berger     421 
5 Antonio Acuna     422 
6 JEFFREY PESTER     424 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Keller     436 
2 Jerry Little   Las Cruces, NM 271776  431 
3 Don Futch   Queen Creek 214404  433 
4 Oscar Arevalo     432 
5 Michael McGrath   Albuquerque, NM 278944  434 
6 Fred Shelley     430 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Penner   Rio Rancho, NM 261999  450 
2 Tim Alton     452 
3 Russ Jaramillo     451 
4 Hal Bean   Las Cruces, NM 247461  453 
5 Tim Gaffney   Angel Fire, NM 268679  454 

Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Calvert   Albuquerque, NM 81251  
2 Michael McCalla   Santa Fe, NM 23198  
3 Michael Raney   Santa Fe, NM 175669  
4 Santiago Chavez   El Paso, TX 158616  
5 Dax Kastrin   Albuquerque, NM 195035  
6 Jens Nielsen   Durango, CO 144898  
7 Parmenides Orpinel   Los Lunas, NM 264696  

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Niess     360 
2 Sara Cooper     362 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Friedman     372 
2 Tina Sommer     375 
3 Karen Ortiz     374 
4 Pamela Garcia-Neveu   Placitas, NM 257070  378 
5 Wenona Ayarbe   Albuquerque, NM 277216  376 
6 Devi Maria Schmidt   Santa Fe, NM 274753  371 
7 lynette padilla   Los Lunas, NM 276383  370 
8 Anais Spitzer     373 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Prusack   Santa Fe, NM 111862  390 
2 Ginny Olcott     388 
3 Cat Downing     386 

Women - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Holloway-Gee   Santa Fe, NM 269464  221 
2 Stacy Kast     220 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elberta Seybold   Espanola, NM 163469  110 

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF AnnMarie Bailey   El Paso, TX 226194  112 

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Edwards   Santa Fe, NM 275503  113 
DNS Deborah Werenko   Santa Fe, NM 37734  114 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haley Rach     460 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Childs     466 
2 Caitlin Legere     465 
3 Heather Prichard     467 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Matter     473 
2 Jennifer Steketee     472 

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eileen Berry     479 
2 patricia peck   Santa Fe, NM 277797  478 
3 AnneMarie Peck     475 
4 Mickey Fong     477 
5 Jody Pugh     480 

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Fiore   Arroyo Seco, NM 163471  20 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoUSACDFCUOREOSMOSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee