Race Results for
Road Apple Rally
Farmington, NM
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/04/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Pohl     134 
2 Austin Ballard     61 
3 Jesse Dirnberger     115 
4 William Mozley     114 
5 Cody Herrera     98 

Men - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Herrera     74 
2 Jeremy Bradley     170 
3 David Finocchio     52 
4 Nick Molleck     88 
5 Garrett Lewis     128 
6 Ryan McCallum     167 
7 Jacob Van Vleck     194 
8 Stephen Martin     218 
DNF Robin Johnson     184 

Men - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny When     161 
2 Dominic Garcia     199 
3 Virgil Chavez     166 
4 Ryan Martin     103 
5 Jeff Taylor     197 
6 Jacob Gonzales     100 
7 Julius Charlie     24 
8 Dan Aggeler     33 
9 James Love     91 
10 Daniel Connelly     51 
11 Greg Mehojah     11 
12 Steven Poe     192 
13 Rick Bennett   Farmington, NM 336424  130 
14 Jeff Curry     159 
15 Daniel Leahy     19 
16 Brian Culligan     176 
17 Greg Chruchill     14 
18 Zach Weiss     27 
19 Ireke Cooper     150 
20 James McGowan     179 
21 Karl Rothe     12 
DNF Gerald Jacquez     129 
DNF William McBrier     
DNF Chris Musgrave     

Men - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Kelley     139 
2 Neil Merrion     213 
3 Al Senft     48 
4 Jonathan DeLacey     168 
5 Mark Rosenthal     17 
6 Mike Barnhart     60 
7 Richard Capener     165 
8 Dave Golden     205 
9 Bill Dahl     92 
10 Pat Caldwell     190 
11 Eduardo Sy     121 
12 Lars Hansen     79 
13 Ronald Bliss     42 
14 Christopher Kunstadt     94 
15 Tad Gleason     46 
16 James Storm     158 
17 Terry Howe     82 
18 Dave Johnson     169 
19 Leroy Campbell     105 
20 Lewis Toledo     189 
21 Jon Bock     78 
DNF Mark Mueller     55 

Men - SP - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hughes     135 
2 Steven Harmon     90 
3 Brad Peterson     80 
4 Larry Dillon     193 
5 Kaarlo Alakoski     57 
6 Paul Cowden     144 
7 Tom DeLong     111 
8 George Guerdrum     97 
9 Mark Endres     206 
10 Eric Bock     10 
11 Robert Cipoletti     75 
12 Wilbur Tso     50 
13 Stuart Penner     68 
14 Gary Oles     141 
DNF Paul Graham     
DNF Alan Hunter     30 
DNF Bryan Lewis     71 

Men - SP - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ric Dudley     122 
2 Art Meyer     171 

Men - Single Speed - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Burleigh     220 

Men - Single Speed - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Coleman     101 
2 Scott Parsons     136 
3 Doug Kast     22 
4 Judd Rohwer     112 
5 Tom Cisek     41 
6 Daniel Schardine     
DNF Whit Johnson     145 

Men - Single Speed - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Carpenter     181 
2 Aaron Countryman     152 
3 Doug Boykin     198 
4 Billy Schaaphok     53 
5 Greg Krause     66 
6 Delwyn Werito     63 
7 John Hines     154 
8 Tim Arnold     146 
DNF Chris Herting     62 
DNF John Percassi     119 
DNF Jeffrey Sandoval     200 

Men - Single Speed - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Roy     77 
2 Kevin Coleman     149 
3 Mike Davila     147 

Men - EX - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Herington     40 
2 Michael Wagner     126 

Men - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Bauer     207 
2 Keith Ashmore     28 
3 Gene Hilton     172 
4 Brett Hawkins     84 
5 Sean Cassily     215 

Men - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Deaton     123 
2 Michael Mangan     195 
3 Alan Rishel     148 

Men - EX - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Winberger     
2 Mike Slattery     203 
3 Jeff Blagg     21 
4 Jan Bear     58 
5 Vincent Fischer     76 
6 Ken Gauthier     67 
6 Cliff Loucks     124 

Men - EX - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Myers     65 

Men - Clydesdale - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott (Woody) Bristol     32 
2 Victor Worth     125 
3 Randy O'Brien     89 
4 David Arkills     174 
DNF Thomas Gajewski     183 

Men - Clydesdale - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Barbeau     99 
2 Larry Allen     164 

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niels Hansen     81 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert de Burlo     177 
2 Nick Nelson     221 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Riley Wanzek     108 
2 Bo Franklin     87 
3 Bailey Corry     93 
4 Cori Sisson     127 
5 Duke Jackson     110 
6 Connor Magnuson     155 

Men - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Maddux     132 
2 Louie St. George III     210 
3 Brian Petracca     140 
4 Jeff Anderson     102 
DQ Sean Ottmer     96 

Men - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Nixon     16 
2 Robin Pent     64 
3 Jeff Kaminski     83 
4 Joseph Owen     39 
5 Jimmie Yazzie     180 
6 Kary King     196 
7 John Yong     187 
8 Donnie Shepard     131 

Men - BG - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos McGarity     70 
2 Jerry Little     26 
3 Warren Hurley     191 
4 Jubenal Reyes     106 
5 Chirstopher Morris     175 
6 Glen Dame     211 
7 David West     117 
8 Richard Dirnberger     116 
9 Chuck Wallace     156 
10 Fred Eaton     34 
11 Greg Knuppel     37 
12 Fred Shelley     85 
13 Keith Berryman     36 

Men - BG - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Sundt     185 
2 Keith Johnson     25 
3 Blake Downing     13 
4 Michael Sullivan     56 
5 Brad L. Wenzel     73 
6 John R. Hocker     29 
7 Russell Smith     20 
8 Rick Chanpany     186 
9 Warren Seehuus     204 
10 Carolyn Morris     178 
11 Greg Hazard     160 
12 Phillip A Radcliff     

Men - BG - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Franklin     86 
2 Dewey Getz     47 
3 Wayne Johnston     38 
4 Mick O'Neill     208 
DQ Michael Wilbourn     31 

Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Shriver     133 
2 Travis Brown     212 
3 Michael McCalla     163 
4 Ned Overend     
5 Scott Simmons     173 
6 Chad Cheeney     43 
7 Drew Edsall     157 
8 Jens Nielsen     45 

Women - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Pierce     217 

Women - SP - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Ortiz     95 
2 Devi Schmidt     151 
3 Annie Cheeney     44 
4 Stacy McClurg     23 
DNF Allison Klein     
DNF Kristen Musgrave     

Women - SP - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sybil Praski     113 
2 Sherry Schaaphok     54 

Women - SP - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Bear     59 

Women - Single Speed - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Albright     120 

Women - Single Speed - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kricket Lewis     138 

Women - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shantelle Pierce     219 

Women - EX - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Edwards     107 
2 Karen Rishel     143 

Women - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolina McGarity     69 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadeysha Toledo     188 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haley Dallas     109 
2 Tegan Whitney     214 

Women - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DQ Lindsey Nixon     15 

Women - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Crasanda Boss     182 
2 Chrissy Martin     104 
3 Cornelia Eaton     35 
4 Shannon Martin     118 

Women - BG - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patti Rosenthal     18 
2 Melissa Countryman     153 
3 Julie Schaefer     162 
4 Judi Padgett     209 

Women - BG - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Senft     49 
2 Patti Glover     142 
3 Victoria Wenzel     72 
4 Leslie Seehuus     202 

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Gibson     137 
2 Nina Baum     201 
3 Susan Fiore     216 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaShimanoBonk BreakerSpyUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee