Race Results for
Utah Harvest Moon Criterium
Ogden, UT
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/27/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Booth   Salt Lake City, UT58:56:00 212282  46 Park City Jeep - Goble Knee Cl
2 Cameron Hoffman   Clearfield, UT58:56:00 57141  99 American RADD
3 Anthony Johnson   Salt Lake City, UT58:56:00 203027  56 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
4 Richard Vroom   Salt Lake Cty, UT58:56:00 36835  97 MiDuole
5 Bart Gillespie   Salt Lake City, UT58:56:00 13273  94 monaviecannondale
6 Jeff Louder   Salt Lake City, UT58:56:00 21636  95 UCI PCT: BMC Racing Team
7 Billy Allen   Sandy, UT58:56:00 77303  42 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
8 Skylere BINGHAM   58:56:00  255 Bingham's
9 Brandon Lynch   Hailey, ID58:57:00 235955  91 California Giant Cycling
10 Tanner Putt   Park City, UT58:57:00 216553  71 Cole Sport
11 Patrick Fasse   Elburn, IL58:57:00 211519  50 Ski Utah Cycling Team
12 Kris Henthorn   Austin, TX58:58:00 141986  53 Bikers Edge/Destination Homes
13 Nathan Arnim   Salt Lake City, UT58:58:00 230024  45 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
14 John McKone   Park City, UT58:58:00 23665  98 X-Men Team Northwave
15 Scott Patten   Park City, UT58:58:00 146288  68 Ski Utah Cycling Team
16 Todd Hageman   Park City, UT58:59:00 50257  93 Northshore CC/Team Binghamsma
17 Zachary Tittensor   Highland, UT58:59:00 217116  88 American R.A.A.D. presented by
18 Eric Pardyjak   Salt Lake City, UT58:59:00 148432  67 Binghams/Northshore
19 Patrick Ramirez   Salt Lake, UT59:00:00 156874  78 Contender Bicycles
20 Kirk Eck   Smithfield, UT59:00:00 116598  49 Park City Jeep - Goble Knee Cl
21 Eric Moore (1 - Cat2)   Park City, UT59:00:00 256548  57 A.R.A.D.D.
22 Eric Jeppsen   Salt Lake City, UT59:00:00 228832  96 Bikers Edge/Destination Homes
23 Mike Sohm   Salt Lake City59:01:00 219095  87 Porcupine/Specialized Racing
24 Aaron Olsen   Woodscross, UT59:01:00 181440  64 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
25 Rodney Smith   Salt Lake City, UT59:01:00 52471  86 Contender Bicycle
26 Kyle Brown   Farmington, UT59:01:00 119450  48 Bikers Edge/Destination Homes
27 Jesse Gordon   Salt Lake City, UT59:03:00 182569  52 Contender Bicycles
28 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT59:04:00 192669  90 
29 Travis Horton   Salt Lake City, UT59:04:00 187537  54 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
30 Chris HUMBERT   59:05:00  55 Ski Utah Cycling Team
31 Christopher Pietrzak   Park City, UT59:05:00 145340  69 Porcupine/Specialized Racing
32 Kevin Van Loon   North Salt Lake , UT59:12:00 184083  92 Unattached
33 Alexander Rock   Salt Lake City, UT59:13:00 150518  79 Contender Bicycles
34 Andre Gonzalez   Lehi, UT59:31:00 91576  51 Canyon Bicycles Draper

Men - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Hoffman   Logan, UT32:45.6 130414  347 American RADD
1 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT 237328  337 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
2 Chase Pinkham   Salt Lake City, UT32:45.7 251593  348 Ski Utah Cycling Team
3 Tyler Wall   Evanston, WY32:47.7 229474  349 Ski Utah Cycling Team
4 Gordon Cottle   Sandy, UT32:50.0 269345  336 Porcupine / Specialized Racing

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andre Gonzalez   Lehi, UT38:33:00 91576  611 Canyon Bicycles Draper
2 Jon Gallagher   Heber, UT38:36:00 61600  613 Unattached
2 Dallen LARSON     612 
3 Clyde Done   Salt Lake Cty, UT38:42:00 57760  608 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
4 Peter Barquin   Park City, UT38:59:00 47013  618 Cole Sport
5 Korlin Gillette   Park City, UT38:59:00 13286  610 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
6 Bob WALKER   39:05:00  620 Bountiful Mazda Cycling Team
7 Darrell Davis   Salt Lake Cty, UT39:05:00 8770  607 Contender Bicycles

Men - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Cooper   Salt Lake City, UT10:49.5 45203  729 VeloCity Cyclist/ Canyon Bicyc
1 Mike Meldrum   Salt Lake City, UT 171105  738 Porcupine Cycling
2 Gary Swain   Orem, UT10:50.6 248144  742 Canyon Bicycles Draper
2 Bradley Rich   Salt Lake Cty, UT 29697  812 Canyon Bicycles of Salt Lake C
3 Robert Walker   Pocatello, ID10:54.3 48931  743 Bountiful Mazda
3 Henry Ebell   Fairview, UT 47978  809 Canyon Bicycles of Salt Lake
4 Steven Ferguson   Salt Lake City, UT10:54.6 48264  733 Morgan Stanley Cycling Team
5 Darrell Davis   Salt Lake Cty, UT10:55.4 8770  731 Contender Bicycles
6 Chris Pullos   Salt Lake City, UT10:55.6 247618  740 RMCC/CYCLESMITH
7 David Kelsey   Las Vegas, NV10:56.2 128722  744 
8 Clyde Done   Salt Lake Cty, UT10:56.9 57760  732 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
9 Jerald Hunsaker   Midvale, UT10:58.0 142960  748 Bountiful Mazda Cycling Team
10 Lorin Ronnow   Salt Lake City, UT10:58.6 264904  741 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
11 Bill Cutting   Salt Lake City, UT11:00.2 160015  746 Ski Utah Cycling Team
12 James Ferguson   Ogden, UT11:01.0 200321  747 Bountiful Mazda Cycling Team
13 James King   Springdale, UT11:01.2 226956  810 FFKR/SBO P/B Tour Of Utah
14 Korlin Gillette   Park City, UT11:06.2 13286  734 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
15 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT11:06.3 67936  745 Unattached
16 Margaret Douglass   Salt Lake City, UT11:10.7 60449  752 Utah Premier-Ski Utah Cycling
17 Scott Bales   Springville, UT11:14.4 198784  751 Bountiful Mazda Cycling Team
18 Daren Cottle   11:16.0  730 Porcupine/Specialized Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Westenskow   Woods Cross, UT40:58.9 37807  131 Ogden One
2 Samuel Moore   Saint Louis, MO40:59.1 77370  134 Porcupine Cycling
3 Clint Carter   Salt Lake City, UT40:59.5 220916  101 Ski Utah Cycling Team
4 Dustin Thiel   Salt Lake City, UT40:59.8 254372  122 Porcupine
5 Gary Swain   Orem, UT40:59.8 248144  119 Canyon Bicycles Draper
6 Jeremy Collins   Farmington, UT40:59.9 131631  127 Unattached
7 Spencer deBry   Sandy, UT40:59.9 242242  105 Ski Utah
8 Jess Dear   Salt Lake City, UT41:00.3 212596  104 RMCC Cyclesmith
9 Todd Taft   Salt Lake City, UT41:00.7 207596  120 Ski Utah Cycling Team
10 Nathan Miller   41:02.4  117 tele free wasatch/jans
11 Manny Cypers   S. Ogden, UT41:03.6 248993  103 Ogden One
12 Cameron Candelaria   West Jordan, UT41:10.3 198218  100 Ski Utah Cycling Team
13 Tyler Wall   Evanston, WY41:19.0 229474  124 Ski Utah Cycling Team

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Squire   Sandy, UT39:00:00 267198  562 
2 Andrew Love   Salt Lake City, UT39:03:00 56255  456 THIS SPACE FOR RENT!
3 Cody Rasmussen   South Jordan, UT39:04:00 240920  469 Unattached
4 Mike Pantone   39:05:00  557 
5 Shane Dunleavy   Park City, UT39:06:00 253994  448 Ski Utah Cycling Team
6 Colby Tanner (1 - Cat4)   Salt Lake City, UT39:06:00 228845  465 Spin Cycle Racing
7 Casey Ruff   South Jordan, UT39:07:00 231444  473 Unattached
8 John Thomas   Park City, UT39:07:00 199388  560 Porcupine Cycling
9 Alan Stettler   Kaysville, UT39:07:00 267903  463 American RADD p/b agel
10 David Cole   Salt Lake City, UT39:07:00 259033  471 Bikers Edge/Destination Homes
11 Michael Macci   Salt Lake City, UT39:07:00 129769  470 Rocky Mountain Cycling Club
12 David Spainhower (2 - Cat4)   Huntsville, UT39:07:00 246962  462 Biker's Edge
13 James Crawford   West Haven, UT39:07:00 259282  446 Binghams/North Shore
14 Bryce Young   39:07:00  468 Binghams-Northshore
15 Justin Healy   Salt Lake City, UT39:07:00 251652  452 RMCC/Cyclesmith
16 Chris Pullos   Salt Lake City, UT39:08:00 247618  458 RMCC/CYCLESMITH
17 Jerrel Storrud   West Jordan, UT39:08:00 237141  464 Porcupine Cycling
18 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT39:09:00 237328  449 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
19 Kevan Steed   Syracuse, UT39:09:00 92790  548 Team Excelerator
20 Richard Dressen   Ogden, UT39:09:00 187510  447 FFKR/SportsBaseOnline P/B Tour
21 Darin Wilson   Holladay, UT39:09:00 211177  467 Spin Cycle Racing
22 nate messerly   39:10:00  553 
23 matt bradley   Sandy, UT39:10:00 258372  445 American RADD p/b agel
24 Lance Lehnhof   Sandy, UT39:10:00 232511  454 Porcupine Cycling
25 Andrew Branaum   Salt Lake City, UT39:10:00 265105  564 Unattached
26 isaac pantone   39:10:00  556 
27 Norman Frye   39:11:00  563 
28 Andrew Putt   Salt Lake City , UT39:11:00 216552  459 Cole Sport
29 Joel Rackham   Pleasant View, UT39:12:00 269471  461 Northshore/Bingham
30 Preston Niederhauser   39:12:00  545 Preston Niederhauser
31 Ben Towery   Clinton, UT39:13:00 100826  551 Team Excelerator
32 James Evans   Eden, UT39:13:00 263118  450 Porcupine Cycling
33 Mike Meldrum   Salt Lake City, UT39:26:00 171105  457 Porcupine Cycling

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chantel Thackeray   Murray City, UT45:43:00 249124  231 PCIM
1 Alison Frye   Salt Lake City, UT 247526  228 Ski Utah Cycling Team
1 Melanie Helm   Salt Lake City, UT 248126  910 Intermountain Financial/JRSmit
1 Joanne Garuccio   Sandy, UT 12889  906 Canyon Bicycles
1 Diane Evans   Eden, UT 262915  905 Bountiful Mazda
1 Lynn Hewitt     907 NA
1 Danielle Trejo     909 Bountiful Mazda
1 Shanna Matheson   Salt Lake City, UT 258348  908 Ski Utah Cycling Team
1 Juel IVERSON     911 
2 Kirsten Kotval   Park City, UT46:17:00 206135  229 PCIM
3 Laura Patten   Park City, UT46:17:00 143579  230 Ski Utah Cycling Team
4 Margaret Douglass   Salt Lake City, UT46:19:00 60449  253 Utah Premier-Ski Utah Cycling
5 Denise Antacle   Holladay, UT46:20:00 171605  227 PCIM
6 Kelsey Withrow   Santa Cruz, CA46:21:00 202477  246 PCIM
7 Jillian Gardner   West Jordan, UT46:21:00 212008  232 PCIM

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerCUOREOSMOUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee