Race Results for
1st Annual Cheyney Challenge
Cheyney, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/07/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Taylor      Unattached
2 Keith Gerber   Brookhaven, PA 166846   Human Zoom Cycling
3 Jamil Kayin   Philadelphia, PA 241998   Quaker City Wheelmen
4 Christopher Schmidt   Arlington, VA 74299   The Bike Lane
5 Timothy Karabin   Phoenixville, PA 227954   Chester County Velo
6 Jason Meidhof   Bethesda, MD 143088   DC Velo Limited
7 A.T. Stamp   Lancaster, PA 54332   Greenville Spinners Bicycle Club
8 David Black   Mount Gretna, PA 3816   ERA Cycling
9 Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Blue Competition Cycles
10 Stefan Grecu   Cressona, PA 237900   Team Independence
11 Richard Visinski (1 - Cat3)   Fairfield, CT 221223   Unattached
12 Brian Fouche   Hagerstown, MD 198127   Antietam Velo Club Inc
13 Aaron Ritz   Philadelphia, PA 111264   Quaker City Wheelmen
14 Andrew Wulfkuhle   Lancaster, PA 153981   Charm City Cycling LLC
15 Geoff Smith   Exton, PA 69364   Watchung Wheelmen
16 Blair Berbert   Washington, DC 203786   National Capital Velo Club/Inova Health
17 Stephen Cummings   Pittsburgh, PA 201402   Fort Pitt Velo
18 Eric Krause   Middletown, MD 214347   Annapolis Bicycle Racing Team
19 Robert Rehm   East Stroudsburg, PA 155777   Watchung Wheelmen
20 John Lenart   Wallingford, PA 105509   Human Zoom Cycling

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Driscoll   Halethorpe, MD 256984   Adventures for the Cure
2 Michael Whitaker   Lancaster, PA 188739   Spinners Cycling
3 Kyle Centrella   Paoli, PA 223455   Chester County Velo
4 Marcus Dahllof   Newton, MA 191724   Century Road Club Association
5 Nick Price   West Lawn, PA 169174   Technocycle BRC
6 George Bicking   Basking Ridge, NJ 41701   C C Evesham
7 Christian Zenklusen (1 - Cat4)   Kingofprussia, PA 282201   Unattached
8 Martin Mrugal   West Chester, PA 226753   Chester County Velo
10 Richard MacLaughlin   West Chester, PA 245036   Chester County Velo
11 Matt Perry   West Chester, PA 224448   Chester County Velo
12 Zack Noonan   Kutztown, PA 249618   Young Medalists/Team Dual Temp
13 Shawn Limbert   Quakertown, PA 241837   Chester County Velo
14 Brad Ferguson   Bryn Mawr, PA 175544   Human Zoom Cycling
15 Timothy Manzella   Philadelphia, PA 251348   Team Independence
16 Alexander Mills (1 - Cat3)   Philadelphia, PA 43813   Unattached
17 Matthew Neugebauer   Wilmington, DE 207830   First State Velo Sport
18 Zachary Semian   Mertztown, PA 250164   Young Medalists/Team Dual Temp
19 James Walls   West Chester, PA 223959   Chester County Velo
20 Andrew Johnson   Parkesburg, PA 163272   Team Cycle Works

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Kauffman   Lancaster, PA 257041   Christiana Cycling
2 Alex Driscoll   Dupont , WA 267611   Adventures for the Cure
3 Kerry Werner   Banner Elk, NC 264350   Christiana Cycling
4 Sean McLaughlin   West Chester, PA 255963   Human Zoom Cycling
5 Steven Persak   Basking Ridge, NJ 256009   Liberty Cycle
6 Jason Wood   Doylestown, PA 270565   High Road Cycles
7 Greg Dattner   Carlisle, PA 231213   Chester County Velo
8 Craig Smith   Philadelphia, PA 254063   Quaker City Wheelmen
9 Manuel Caliz   Ephrata, PA 244954   Christiana Cycling
10 Jordan Binkley   Mount Joy, PA 259469   Christiana Cycling
11 Samuel McCadney   Washington, DC 274746   The Bike Rack
12 Marc Wolman   Philadelphia, PA 244058   Quaker City Wheelmen
13 Michael Coyle   Philadelphia, PA 238020   Quaker City Wheelmen
14 David Iglewicz   Phoenixville, PA 267162   High Road Cycles
15 Nick DeAngelis   Lancaster, PA 237850   Chester County Velo
16 Jeff Covert   Glenmoore, PA 266294   West Chester Cycling Club
17 Chris Mooney   Livingston, NJ 246574   Unattached
18 Samuel Weikel III   West Chester, PA 260607   Unattached
19 Thomas Griffin   Philadelphia, PA 179320   Quaker City Wheelmen
20 Michael Ciunci   West Chester, PA 249699   Chester County Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Visich   Paoli, PA 274459   Unattached
2 Wesley Kline   Emmaus, PA 283449   Lehigh Wheelmen Assoc
3 Patrick Blair   Halethorpe, MD 277204   Adventures for the Cure
4 Dave Hallman      Unattached
5 Mike Clark      Unattached
6 Phillip Aiken      Unattached
7 John Nowoslowski      Unattached
8 Robert Brown   Chadds Ford, PA 282063   Team DRT/Deep Blue
9 Josh Wagner      Unattached
10 Frank McGurk      Unattached
11 Jonathan Bright   Barto, PA 249282   Vortex Cycling Club
12 Robert Lamb   Chester Springs, PA 248275   Unattached
13 David Arienta   West Chester, PA 261548   Unattached
14 Jonathan Dechristofaro      Unattached
15 Jason Reckner   Chester Springs, PA 278445   Quaker City Wheelmen
16 John Metzler      Unattached
17 Dan Rosebaum      Unattached
18 Thomas Hauser   Lititz, PA 277857   Unattached
19 San Simola      Unattached
20 Dan Cramer      Unattached

Men - Master - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vladimir Borovkov   Old Bridge, NJ 111890   Somerset Wheelmen
2 Timothy Yost   Mechanicsburg, PA 56754   Unattached
3 Robert Moskal   Norristown, PA 79225   Elite Bicycles
4 Mark Featherman   Philadelphia, PA 60451   Guys Racing
5 Scott Hodder   Oceanport, NJ 46178   Century Road Club Association
6 Bryan Barrett   Easton, PA 75409   Lehigh Wheelmen Assoc
7 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004   Liberty Cycle
8 Peter Thallner   Flourtown, PA 51567   Guys Racing
9 Marc Frazer   Baltimore, MD 128378   Lateral Stress Velo Inc.
10 John Paproski   North Wales, PA 73934   Elite Bicycles
11 Jim Pomeroy   York, PA 199755   Spinners Cycling
12 Kevin Saint Clair   Philadelphia, PA 92253   Main Line Cycling Club-Bikyle
13 Thomas Lyons   Newtown Square, PA 224539   Main Line Cycling Club-Bikyle
14 Douglass Gray   Elizabethtown, PA 70634   First State Velo Sport
15 Jeffrey Cordisco   Kennett Square, PA 197994   SignatureCycles/DKNY
16 Bruce Hotaling   Wayne, PA 59335   Main Line Cycling Club-Bikyle
18 Rick Tucker   Reisterstown, MD 169112   Lateral Stress Velo Inc.
19 William Jones   Doylestown, PA 51826   Bucks County Racing Club
20 David Lowe   Bala Cynwyd, PA 212255   Human Zoom Cycling
21 Sum M      Unattached
22 Anthony (Tony) Bilotta   Aiken, SC 126767   Van Dessel Factory Team
23 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227   Main Line Cycling Club-Bikyle
24 Robin Kinney   Skillman, NJ 233709   Somerset Wheelmen
25 Jan Felice   Lancaster, PA 224945   Spinners Cycling
26 Jeffrey Appeltans   Philadelphia, PA 1826   Denver Boulder Couriers

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amity Elliot   Boulder, CO 222471   Unattached
2 Elizabeth Tyrell   Annandale, NJ 49047   Somerset Wheelmen
3 Sarah Iepson   Oaklyn, NJ 254065   Sturdy Girl Cycling
4 Jill Waggett   Hopewell, NJ 141989   Guys Racing
5 Nina Santiago   Breinigsville, PA 194414   Watchung Wheelmen
6 Jacqueline Paull   Hackettstown, NJ 27456   Watchung Wheelmen
7 Bianca Grecu   Philadelphia, PA 241032   Human Zoom Cycling
8 Elspeth Huyett   Alburtis, PA 229080   Young Medalists/Team Dual Temp
9 Kristine Church   Philadelphia, PA 142023   Human Zoom Cycling
10 Tamara Dowers   Philadelphia, PA 198336   Quaker City Wheelmen
11 Caitlin Thompson   Philadelphia, PA 207716   Human Zoom Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonina Esposto   Blandon, PA 251573   Young Medalists/Team Dual Temp
2 Catherine Probst   University Park, PA 257694   Young Medalists/Team Dual Temp

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaCUOREOSMOSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee