Race Results for
Lake Mary Criterium
Lake Mary, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 02/24/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff      Cycle Logic
3 Anselm Teather      Colavita - Central Florida
5 Grant Polfer      Lake County PAL
6 James Mertens      Colavita - Central Florida
7 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL 274095   Naked Bean Cycling Club

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Wardein   Naples, FL 233364   Orlando Road Club Inc
2 Jay Major      J..A.R.
4 Ricardo Gil      Unattached
5 Christian Teather      Colavita - Central Florida
6 Gunner Beck      Lake County PAL

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McGuire   Miami, FL 239823   Laser-es
2 Steven Rusnak   Seminole, FL 230108   Cycle Science
3 Amir Merali   Miami, FL 234586   Laser-es
4 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277   Orlando Road Club Inc
5 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL 235209   Volvo Cycling Team/Orlando Velo
6 Sean Lynch      Orlando Road Club Inc
8 Alexander Spook      Atomic Race Team
10 Daniel Bush      Unattached
11 Number Unknown      Unattached
12 Ramses Ghanem      Unattached
13 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL 271372   Colavita - Central Florida
14 Adrian Mendez      Unattached
15 Rafael Arias      Unattached

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bas Krauwel      Unknown
2 Milan VanDen Ende      Unknown
3 Marcos Rodriguez      Laser-es
4 Andres Cano   Miami, FL 234452   Laser-es
5 Cody Johnson      Cycle Science
6 Robert Bush      Unknown
7 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704   Laser-es
8 Andrew Buttitta      Glory Racing
9 R Maitland Jones   Tallahassee, FL 256772   Atomic Race Team
10 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL 238204   Laser-es
11 Konner Sawicki      Unattached
12 Craig Creeden   Longwood, FL 211913   Orlando Road Club Inc
13 Juan Torres   Miami, FL 225733   Laser-es
14 Juan Solorzano   Miami, FL 186700   Unattached
15 Brandon Upson      Orlando Road Club Inc
16 Alexander Montoya      Orlando Road Club Inc
17 Michael Robinson   Gainesville, FL 221917   Team Florida
18 Henry Willis   Orlando, FL 187343   ASV - Gold's Gym Orlando
19 Joshua Antley   Greer, SC 251633   Hearns Junior Development
20 Evan Redwine      Unattached
21 John-Paul Russo      Colavita - Central Florida
22 Jack Tomassetti   Jacksonville, FL 228834   Jacksonville Racing Club
23 Jamie Knight      Unattached
24 Robert Ng-a-kien      Unknown
25 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Kenda Tire
26 Roy Colston      Unattached

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Lancaster   Winter Garden, FL 20254   Team 19
2 Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976   Lindner Capital
3 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369   Lindner Capital
4 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jacksonville Racing Club
5 Ramon Benetiz      Artemis
6 Frank DeLaRosa   Miami, FL 53380   Team Sol
7 Mark Yeager   St Petersburg, FL 46311   Neptune Cyclery
8 Juan Valera      ASV - Gold's Gym Orlando
9 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   ASV - Gold's Gym Orlando
10 Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557   Volvo Cycling Team/Orlando Velo
11 Todd Pye   Jacksonville, FL 45822   VeloBrew
12 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
13 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
14 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL 196540   ASV - Gold's Gym Orlando
15 Bradley Jefferson      Team Bent's/Central FL Euro Cars
16 Scott Pfaff   Alachua, FL 237462   Cycle Logic
17 Chris Bishop      Team Bent's/Central FL Euro Cars
18 John Tanner   Clearwater, FL 155000   Outspokin Largo
19 Number Unknown      Unattached
20 Number Unknown      Unattached
21 Ed Clark   Orlando, FL 220497   ASV - Gold's Gym Orlando
22 Greg Cousins      Morgan Stanley Cycling Team
23 Grant Hansen   Pompano Beach, FL 194759   B&J Bikes
24 Richard Vellucci      Unattached
25 Michael Graham   Tampa, FL 13862   Neptune Cyclery

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Tolson      Texas Roadhouse
2 James Wright   Orange Park, FL 68129   Jacksonville Racing Club
3 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   ASV - Gold's Gym Orlando
4 Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930   Jacksonville Racing Club
5 Jack Keiser      Best of the Bay Cyclist
6 John Faulk   Gainesville, FL 115188   Colavita - Central Florida
7 Miroslaw Magdziak   Clearwater, FL 115944   TeamGearLink
8 Ralph Risco   Jensen Beach, FL 216328   Treasure Coast Cycling Association
9 John Tanner   Clearwater, FL 155000   Outspokin Largo
10 Carmine Pici   Treasure Island, FL 77448   Neptune Cyclery
11 Lance Brannigan   Maitland, FL 233229   Glory Racing
12 Wills Powell   Plantation, FL 69855   Toshiba/Big Wheel
13 Will Larson   Dunedin, FL 196529   TeamGearLink
14 Carlos Martin   Tampa, FL 60937   West Coast Cycling Team
15 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL 84627   Neptune Cyclery
16 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   Herba-Life
17 Russell Kitz   Hobe Sound, FL 194652   Cycle Science
18 Michael Chiarella      Florida Velo
19 Graham White      Glory Racing
20 Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Cycling Association
21 Alan Lipinski   Ormond Beach, FL 53180   Orlando Road Club Inc
22 Paul Harris   Apopka, FL 215188   Team 19
23 John Murphy      TeamGearLink
24 Douglas Duschek   Stuart, FL 139405   Cycle Science
25 Adam Giles   Orlando, FL 46452   Volvo Cycling Team/Orlando Velo

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Viney      Orlando Road Club Inc
2 Michael McCollum   Largo, FL 48126   Jacksonville Racing Club
3 Pascal Jugy   Clearwater, FL 196983   TeamGearLink
4 Robert Lecznar      TeamGearLink
5 Robert Tyler      Orlando Road Club Inc
6 David Stevens      Unattached
7 Jim Elliott   Nellysford, VA 49758   Unattached
8 Greg Algood      Florida Velo
9 Steve Schuler   Clearwater, FL 206139   Jacksonville Racing Club
10 Tony Pinon      Unattached
11 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Cycle Science
12 Stein Andreassen      Florida Velo
13 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   Citrus Cycling
14 David Butcher   Lake Mary, FL 141566   Glory Racing
15 Charles Griffiths   Tampa, FL 257813   Unattached

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eduardo Colon      ASV - Gold's Gym Orlando
2 Rudy Robaina      Herba-Life
3 Horace McFarlane   Hollywood, FL 208404   Herba-Life
4 Bruno Langoius      Jittery Joes
5 Jeff Kopp   Jacksonville, FL 225369   Lindner Capital
6 Joel Chavez (1 - Cat1)   Tampa, FL 177305   Preferred Alliance
7 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   Cycle Science
8 Frank Lopez (1 - Cat2)   Largo, FL 21574   Preferred Alliance
9 Drew Miller      VeloBrew
10 Robert Sweeting   Asheville, NC 205722   AEG- TOSHIBA-JetNetwork
11 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Team 19
12 Karel Sumbal   Jacksonville, FL 225841   Lindner Capital
13 Nate Coleman      Unknown
14 Garrett White      Volvo Cycling Team/Orlando Velo
15 Glenn Schneider      Colavita
16 Andrew Gonzales      Unattached
17 Andrew Holland   Naples, FL 228841   Naples Cyclery
18 Cesar Sosa      Blue Star
19 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL 235207   B&J Bikes
20 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   Naples Cyclery
21 Shane Braley   Stuart, FL 139426   Wheel N Sprocket
22 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   Team 19
23 Adam Baskin   Clermont, FL 88669   Team 19
24 Willie Gonzalez   Miami, FL 185998   Elite Cycling & Fitness
25 Number Unknown   RC-83213   Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Israel Vera      Herba-Life
2 Pedro Medina      ASV - Gold's Gym Orlando
3 Mike Lifshotz      Toshiba/Big Wheel
4 Alexander Gil   Hialeah, FL 228635   Active Cycles
5 Scott Dacunha   Lake Worth, FL 197876   Breakaway Cycling/Village Bike
6 Dominic Ollivierre   Tampa, FL 246411   West Coast Cycling Team
7 Gerald Bouchard   Gainesville, FL 60529   Cycle Logic
8 Diego Henao   Tampa, FL 247861   Team American Classic
9 Tim Hutton      West Coast Cycling Team
10 Lazaro Mencia      ASV - Gold's Gym Orlando
11 Ryan Storm      Unattached
12 Dana Johnson   Cary, NC 71747   Atomic Race Team
13 Erik Tejada   Melbourne, FL 52419   Unattached
14 Nate Adler   North Palm Beach, FL 203360   Fat Cat Bicycles
15 Miguel Luis   Hialeah, FL 138708   Herba-Life
16 Carlos Martin   Tampa, FL 60937   West Coast Cycling Team
17 Hernan Ramirez   Delray, FL 209704   Laser-es
18 Grant Hansen   Pompano Beach, FL 194759   B&J Bikes
19 Ken Tabaczka   Fern Park, FL 76697   Lake Mary/ORC
20 David Ortiz   Miami, FL 254866   Sun Cycling Team
21 Richard Perpinan   Debary, FL 219854   ASV - Gold's Gym Orlando
22 Kenneth Taylor   Ferndale, FL 196643   Glory Racing
23 carl cheshire      Unattached
24 Joeseph Veglucci      Higher Ground
25 Ryan Ellner   Jupiter, FL 207235   Cycle Science

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Capparelli      PLAN B CYCLING/As MASTERS
2 Ben Page      Unattached
3 Jimmy Page      Citrus Cycling
4 Amir Wexler      B&J Bikes
5 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   Team 19
6 Osvaldo Delgado      Breakaway Cycling/Village Bike
7 Hank Campbell      Chainwheel Drive
8 Rustin Robinson      Team 19
9 Kim Anthony Solano      Colavita - Central Florida
10 Peter Pawlus   Sarasota, FL 252549   Naked Bean Cycling Club
11 Paul McManus   Tallahassee, FL 23739   Atomic Race Team
12 Harry Portellos   Tampa, FL 84914   TeamGearLink
13 James Penrod      Cycle Logic
14 Tyler Dewitt      USF
15 Chuck Holstein      Citrus Cycling
16 Doug Pitts      Citrus Cycling
17 Casey Gaus      Unattached
18 Joshua Antley   Greer, SC 251633   Hearns Junior Development
19 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL 246899   B&J Bikes
20 Andrew Brittingham   Fleming Island, FL 4891   VeloBrew
21 Neal Shepherd   Palm Coast, FL 244277   Orlando Road Club Inc
22 James Stahlschmidt      West Coast Cycling Team
23 Michael Keenan      VeloBrew
24 Eric Stubbs      Unattached
25 David Perry      Team Armada

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schluck      Atomic Race Team
2 Chris Otto   Orlando, FL 254558   Unattached
3 Edward Lis      Pro Cycles/ Pompada Velo
4 Luiz Ferreira      Z Bikes
5 Clancy Boudeaux      Unattached
6 kevin sigrist      Unattached
7 Evan Doyle      Beaches Velo Sport
8 Dean Tharp      Unattached
9 Jason Antaya      Unattached
10 Christian Lowe      Unattached
22 Joe Martinez   Deltona, FL 270875   

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ciara Hopkins      Orlando Road Club Inc
4 Kialia Blazak      Lake County PAL
8 Emma Zak      Unattached
9 Claire Zak      Unattached

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL 126302   Volvo Cycling Team/Orlando Velo
2 Morgan Patton   Athens, GA 257696   Unattached
3 Curtis Tolson      Texas Roadhouse
4 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   Cycle Science
5 Debbie Veitch (1 - Cat2)   Stuart, FL 204547   Herba-Life
6 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653   Cycle Science
7 Tamyra Barnard   Dania Beach, FL 202120   Herba-Life
8 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344   Jacksonville Racing Club
9 Julie Bishop      HT Naturals
10 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   Kenda Tire
11 Karina Kroll      Herba-Life
12 Heather Davis   Fletcher, NC 239644   Team Florida
13 Ashlyn Gerber   Sanford, FL 197753   Team Swift
14 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL 193955   Aarons Furnishings
15 Sheila Lopez   Pompano Beach, FL 256789   Herba-Life
16 Amanda Tosh (1 - Cat3)   Longwood, FL 256495   Team Florida

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meiryele Anjos      B&J Bikes
2 Jennie Collins      ASV - Gold's Gym Orlando
3 Ellen Kirtley      Lake County PAL
4 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   Colavita - Central Florida
5 Patricia Gonzales      Team American Classic
6 Julie Pitts      Citrus Cycling
7 Ciara Hopkins      Orlando Road Club Inc
8 Jacqueline Dougherty      Boston Bicycle Club/Community

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoSpyOSMOUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee