Race Results for
Revolution Single Track Escape
St Cloud, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/21/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Baker   1:42:10.60  1737 
2 Trent Warner   Elk River, MN1:44:46.50 266006  1748 
3 Aaron Burroughs   1:2:42.70  2944 
4 Matt Wenzel   1:6:41.70  2928 
5 Erik Rupert   1:6:44.40  2973 
6 Shea Franken   1:7:0.80  2895 
7 Kevin Leiferman   1:8:49.90  2904 
8 Tyler Boek   1:10:27.40  2947 
9 Nick Proell   1:16:19.70  2972 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Klauck   1:5:16.00  2963 
2 Robert Lutterman   St Cloud, MN1:7:50.80 158697  2905 
3 David Rosin   1:8:28.30  2960 
4 Scott Smith   1:9:37.20  2942 
5 Ryan Smith   1:10:29.50  2921 
6 Ben Jungbrauer   1:12:42.20  2961 
7 Bryan Nell   Ripon, WI1:15:8.80 283748  2910 
8 Jonathan Paretsky   Ripon, WI1:21:46.70 283614  2913 
9 Steven Siewert   Ripon, WI1:34:16.90 283934  2920 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Vanoverbeke   1:40:31.30  1747 
2 Michael Manhardt   1:48:31.10  1743 
3 Scott Spoo   1:51:17.90  1746 
4 Tim Williams   Circle Pines, MN1:54:17.90 295831  1750 
5 Nathan Kremer   1:56:19.00  1765 
6 Matt Guettler   1:2:54.10  2896 
7 Rob Naramore   1:3:34.60  2958 
8 Michael Rathlisberger   1:5:33.10  2915 
9 Fred Mills   1:5:44.70  2967 
10 Adam Caughey   1:8:17.90  2956 
11 Scott Raines   1:14:15.50  2914 
12 Gus Aramayo   1:15:32.70  2948 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamison Beisswenger   1:41:19.00  1757 
2 Bruce Martens   1:41:34.60  1761 
3 Ryan Sporter   1:41:55.00  1772 
4 Jason Scherman   1:42:12.70  1758 
5 Adam Emanoff   Eagan, MN1:43:42.10 102736  1764 
6 Clayton McLagan   1:43:44.40  1751 
7 Roberto Madrigal   1:46:2.60  1742 
8 John Oman   1:47:58.80  1760 
9 Jason Vinar   Richfield, MN1:51:49.30 280348  1769 
10 Ross Deopere   2:4:32.10  1756 
11 David Meyer   Minneapolis, MN58:40.80 117052  1066 
12 Darren Muenchow   59:13.50  1065 
13 Monte Dirks   1:1:55.90  2893 
14 Bruce Klehr   1:3:4.70  2900 
15 Ben Rogowski   1:3:15.00  2917 
16 Dan Knudsvig   1:3:27.40  2901 
17 David Gustafson   1:5:5.10  2952 
18 Steve Sturman   1:5:19.30  2953 
19 John Shaffer   1:5:20.00  2919 
20 Micah Lux   1:5:24.80  2906 
21 Paul Cullen   1:5:33.00  2892 
22 Daniel Boyles   1:6:17.00  1053 
23 Steven Bergman   1:6:23.50  1080 
24 Lee Bengel   1:7:33.20  1052 
25 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN1:7:46.80 130424  1072 
26 Ryan Newman   1:11:46.00  2911 
27 Andrew Worth   1:12:14.60  2930 
28 Michael Soderburg   Pillager, MN1:13:18.70 228152  2923 
29 Alison Tungseth   Stillwater, MN1:13:44.50 261843  1073 
30 Todd Hale   1:13:46.10  2898 
31 Steve Redman   1:14:20.30  2916 
32 Andrea Bergman   1:17:34.30  1078 
33 Marshall Winget   1:23:45.60  1064 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Omdahl   1:43:41.80  1770 
2 Andrew Jordan   1:44:19.70  1763 
3 Jon Kern   1:44:22.70  1754 
4 Brandt Elson   1:46:51.20  1771 
5 Eric LeBow   Shoreview, MN1:46:56.80 279272  1759 
6 Jack Donovan   1:50:47.00  1773 
7 Chris Van Ert   1:50:54.90  1753 
8 Thomas McDonald   Lino Lakes, MN1:57:32.90 193718  1755 
9 Cal Collins   2:14:18.20  1739 
10 Kevin Flanders   Minneapolis, MN1:1:51.50 207226  1071 
11 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN57:36.80 228026  1077 
12 Hollywood Henderson   58:33.00  1068 
13 Pete Borgen   59:19.90  1074 
14 Scott Sherman   60:50.40  1058 
15 Jeff Colbert   1:1:59.40  1082 
16 Nick Evanoff   1:2:41.80  1075 
17 Ric Damm   Ripon, WI1:2:52.60 205672  1055 
18 Charlie Schad   1:3:28.30  1061 
19 Matt Johnson   1:4:15.00  2937 
20 Eddie Karow   Stpaul, MN1:4:17.00 281195  1083 
21 John Licht   1:5:17.80  1079 
22 Jeff Bauerly   1:5:20.40  2886 
23 Jack Donovan   1:5:38.80  1081 
24 Jason Kempel   1:5:52.20  2998 
25 Erik Peterson   1:5:56.40  2964 
26 Dan Meyer   Lake Elmo, MN1:6:12.60 117486  1067 
27 Chris Druckenmiller   1:6:14.00  1062 
28 Chris Stewart   1:6:15.80  2924 
29 Garrett Beck   1:6:52.60  2887 
30 David Sehr   1:7:31.60  1057 
31 Chris Larson   1:7:36.70  2903 
32 Dave Riipinen   1:7:54.30  2969 
33 Brad Emery   1:8:2.30  1076 
34 Mark Engebretson   1:8:35.20  2951 
35 Taggart Downare   1:8:52.70  2943 
36 Jason Kerber   1:8:57.40  2957 
37 Nick Pettis   1:9:0.80  1084 
38 Jeremy Ames   1:9:18.40  2882 
39 Mary Moncorge   1:12:8.90  1063 
40 Jay Nelson   1:12:54.70  2936 
41 John Seiler   1:13:16.30  1060 
42 Kris Brazil   1:14:22.60  1054 
43 Torry Moore   1:14:30.60  2908 
44 Matt Stone   1:14:34.40  1085 
45 Julie Wilbert   1:23:53.90  1069 
46 John Caldwell   1:24:6.30  2890 
47 Laura Reichenbach   1:53:5.50  1056 

Men - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
48 Scott Schultz   1:9:37.40  2966 
49 Kevin Foster   1:11:39.00  2894 
50 Kelly Bakke   1:16:2.90  2954 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Ochs   1:42:12.60  1745 
2 Dan Inderieden   1:46:16.90  1766 
3 Jimmy Jaglo   1:46:20.50  1741 
4 Ted Miller   1:49:26.30  1768 
5 Todd Nesvold   1:49:44.60  1744 
6 Mike Brown   1:50:20.50  1738 
7 Scott McClure   1:57:34.20  1752 
8 Eddie Karow   Stpaul, MN1:58:13.90 281195  1776 
9 Tom McBurney   1:59:51.50  1777 
10 Shawn Thomas   1:4:34.30  2933 
11 Russ Kruger   1:4:57.80  2941 
12 Randy Smothers   1:5:0.10  2922 
13 Rob Belz   1:5:9.90  2955 
14 Leo Bickelhaupt   1:8:4.40  2888 
15 Kevin Knutson   1:18:44.70  2938 
16 Glenn Zerbe   1:20:42.20  2931 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Wenzel   1:46:5.40  1749 
2 Erik Dalgaard   2:4:36.00  1740 
3 Andy Schweizer   1:4:20.70  2945 
4 Tory Nygen   1:4:26.70  2946 
5 Nicholas Guettler   1:7:31.90  2897 
6 Steve Stilwell   1:7:51.80  2925 
7 Scott Buscher   1:8:6.70  2962 
8 Micheal Thompson   1:8:50.30  2926 
9 Jerry Washatka   1:11:0.10  2959 
10 Don Fox   1:11:12.90  2939 
11 Robert Mueller   1:12:28.50  2909 

Men - SP - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Baker   1:46:18.70  1736 
2 Sam St Pierre   Golden Valley, MN1:47:18.40 225214  1762 
3 Dave Stoen   1:50:51.90  1775 

Men - SP - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Deuane Mattson   Cambridge, MN1:5:59.20 86840  2949 
5 Christopher North   1:9:20.30  2912 
6 Norm Busse   1:9:35.40  2889 
7 Todd Trembley   Faribault, MN1:9:39.80 217961  2927 
8 Mark Klingechoets   1:10:10.90  2975 
9 Dennis Barry   1:15:6.00  2885 
10 Larry Marx   1:15:30.80  2965 

Men - SP - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11 Gary Sjoquist   2:2:56.10  1767 

Men - SP - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James White   1:11:18.30  2929 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   Hayward, WI2:44.60 232669  367 
2 Lance Beuning   Saint Cloud, MN2:1:56.10 160665  349 
3 Michael McBurney   Roseville, MN2:3:22.40 279039  372 
4 Jake Richards   Callaway, MN2:4:36.40 265418  365 
5 Adam Leiferman   2:7:50.90  362 
6 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN2:12:38.80 283629  359 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN1:56:47.30 14705  350 
2 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:57:57.90 210366  364 
3 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN2:2:49.20 83047  361 
4 James (Jay) Richards   Callaway, MN2:4:57.70 29711  366 
5 Barry Tungseth   Stillwater, MN2:4:58.70 211935  355 
6 Luke Nelson   Anoka, MN2:6:34.40 135538  368 
7 Lawrence Sauber   Lakeville, MN2:12:36.50 135611  353 
8 Daniel Strese   Bloomington, MN2:17:4.60 247774  369 
9 Eric Guse   St Louis Park, MN2:19:58.70 211199  357 
10 Matthew Horner   Savage, MN2:23:26.90 261909  351 

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN2:4:22.00 228026  356 

Men - BG - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mickey Amo   52:6.50  4220 

Men - BG - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Stilwell   37:46.60  4238 
2 Peter Mueller   39:43.30  4232 
3 Alex Anderson   44:43.50  4260 
4 Alex Price   46:16.80  4248 
5 Chris Carroll   53:50.40  4259 
6 Gage Rieder   1:2:33.70  4258 

Men - BG - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Roberts   39:45.50  4234 
2 Ryan Gallagher   44:38.90  4225 
3 Kellen Garrett   50:38.80  4253 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John McGuire   46:46.80  4254 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Slavicek   37:55.80  4256 
2 Kevin Gonzales   40:7.60  4262 
3 Brady Bargman   41:42.00  4221 
4 Adam Fuchsteiner   44:10.50  4224 
5 Jason Otnoudt   46:14.90  4245 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan McKeon   40:20.40  4243 
2 Michael Papa Jr   40:56.60  4242 
3 Scot Hendricks   41:44.80  4267 
4 Corey Decker   42:41.30  4263 
5 Marcus Allen   42:44.30  4219 
6 Joel Dahlin   43:16.20  4223 
7 Dan Price   43:40.50  4249 
8 Michael Klecker   43:44.30  4250 
9 Aaron Hagen   44:36.70  4247 
10 Kyle Roggenkamp   45:56.60  4251 
11 Byron Adams   46:12.90  4261 
12 Jeremy Crawford   48:25.60  4246 
13 Kevin Krolczyk   48:28.00  4241 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drake Ryman   41:13.40  4235 
2 John Seiler   42:8.90  4240 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Osowski   39:14.20  4264 
2 Donald Fox   40:40.10  4255 
3 Jim Deschenes   42:6.00  4265 
4 Tom Lesage   49:1.40  4230 
5 Dan Garrett   50:40.70  4252 

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Gallagher   46:18.70  4226 

Women - SP

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Horner   1:11:30.00  2899 
2 Brandi Moore   1:11:32.20  2907 
3 Kirsten Kosloske   1:12:24.60  2902 
4 Allison Baker   1:13:47.60  2884 
5 Jordan Horner   1:14:32.30  2934 
6 Tiffany Seering   Ripon, WI1:15:7.30 283757  2918 
7 Rebecca McClure   1:19:32.30  2968 
8 Angella Collins   1:22:28.50  2891 

Women - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander   Mankato, MN1:42:35.30 160568  363 
2 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN1:46:13.70 130424  354 
3 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN2:13:4.30 281920  358 

Women - BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Ochs   46:2.10  4233 
2 Darcy Busse   46:49.60  4222 
3 Desta Meyer   48:30.80  4257 
4 Shawn Thomas   51:44.40  4244 
5 Abbi Miller   56:25.60  4231 
6 Stefany Burroughs   56:27.60  4266 
7 Jess Deopere   57:8.20  4268 
8 Taylor Horner   59:31.20  4228 
9 Sarah Williams   60:16.40  4239 
10 Christa Kussmann   Ripon, WI1:1:1.00 283759  4229 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee