Race Results for
Wigwam MTB Challange- WORS 2008 #12
Sheyboygan, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/12/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aristotle Peters   Hartford, WI1:39:48.9 242486  1076 EXPO Racing
2 Joseph Maloney   1:45:22.4  1021 
3 Phillip Anschutz   1:49:27.3  1542 Moritz Tire
4 Myles Beach   Larsen, WI1:51:57.8 208348  1109 mars
5 Ryan Voss   1:54:36.0  1002 
6 Leif Byrge-Liebig   1:55:26.2  1532 Team Cyclopath
7 Caleb Lenss     2037 
8 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2128 MARS
9 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  2098 Team MARS
10 Chris Denny     2023 
11 Justin Michels     2973 Gear N Up
12 Chris Hinshaw     2049 Attitude Sports
13 Ben Senkerik     2968 Team Extreme
14 Patrick Diamond     2944 
15 Adrian Icenogle     2097 
16 Greg Krieger     2985 Alterra Coffee
17 Travis Johnson     2199 
18 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2127 EXPO Racing
19 Lionel Rocheleau     2351 Kenosha Velosport
20 Theodore Peters   Hartford, WI 267190  2126 EXPO Racing
21 Charles Rechner     2961 
DNF John Kummer     1071 Fattires and Beer
DNF Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  1534 Alterra Coffee
DNF William Griesbach     2066 Point Pursuit
DNF Eric Dobberfuhl     2978 Geargrinders

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Braun   1:36:31.9  1557 VCB
2 Jake Begley   1:44:45.5  1014 Spring Street Sports
3 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:46:43.2 263354  1537 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
4 Ben Koenig   1:47:04.2  1022 Rib Mountain Cycles
5 Michael Sherven   1:48:42.5  1005 
6 Ben Neubauer   1:49:38.9  1013 Performa
7 Brian Braun   1:53:40.2  1017 UW-Stout/Bad Cat Bicycles
8 Peter Coenen   1:56:24.6  1527 Logeaters
9 Joseph Nolan   1:57:00.7  1987 Momentum Bikes
10 Benjamin Cisneros   1:57:22.6  1539 Team Pirate
11 Zachary Giffey   1:58:04.5  1988 
12 Jason Shong   2:06:27.9  1908 Bike Doctor
13 Josh Gazdecki   2:28:22.4  1077 Alterra Coffee
14 Justin Piontek     2182 Muddy Cup
15 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  2042 UW-Whitewater Cycling
16 Michael Joachim     2356 
17 Andrew Wiesner     2056 Stadium Bike
18 Addison Faul   Madison, WI 258963  2943 Wheaton Franciscan Healthcare
19 Matt Millin     9019 Mountain Outfitters
20 Joshua Rupnow     2108 Team Extreme
21 Chad Hoppe     2038 Team Fond du Lac Cyclery
22 Scott Anderson     2352 
23 Kyle Bartholic     2947 Deerfield Cyclery
24 Mike Rudebeck     2357 
25 Ryan Wenzlick     2185 Stadium Bike
26 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL 209173  2201 Hayes/Sun Ringle
27 Paul Westberg     8006 Stadium Bike
28 Kurt Barclay     2998 M & M Cyclery
29 Brett Schmidt     2358 
30 Jared Brodjeski     2990 
DNF Alex Bird     1015 
DNF Kyle Guerra     1038 Mr. Tree
DNF Bill Street     1089 Gear Grinder
DNF Tony Damhoff     1533 UWP Cycling Club
DNF Jay Millin     1535 Team Dayriderters
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2069 
DNF Carl Morse     2151 Wheel and Sprocket
DNF Chad Glisch     2172 
DNF Danny Holtermann     2332 Gen Ex
DNF Nicholas Frye     2955 Team Wisconsin

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:42:51.5 164577  1095 Gear-Grinder
2 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI1:42:52.5 186054  1547 
3 Nate Jasperson   1:43:03.5  1034 performa cycling
4 Spencer Strigel   1:44:48.3  1070 Team Polska
5 Chris Mantel   1:47:10.6  1556 Velo Trocodero
6 Jason Gosse   Eau Claire, WI1:48:42.3 257462  1084 WORS Posse
7 David Bender   Kenosha, WI1:51:13.3 260585  1197 Bikejournal.com
8 Jesse Shoemaker   1:52:07.1  1027 Performa Cycling
9 Luke Holtan   1:53:47.2  1554 Velo Trocadero
10 Eric Fossell   1:54:04.9  1107 Spokes & Spines
11 Daniel Schaefer   Adell, WI1:54:13.2 258370  1029 Team Pedal Moraine
12 Constantine Peters   1:55:50.5  1063 EXPO Racing
13 Shawn Hoppe   1:57:53.7  1026 Fond du Lac Cyclery
14 Jereme Noffke   2:02:14.9  1989 
15 James Schwindt   2:02:43.2  1540 Fond du Lac Cyclery
16 Jeremy Vogels   2:09:02.9  1053 Performa Cycling
17 Paul Kekstas   2:19:39.6  1806 Performa Cycling
18 Alan Schroeder   Sheboygan, WI 277575  2976 
19 David Feuillerat     2165 JVC / MichaelsCycles
20 Michael Ziegler     2222 Bikejournal.com
21 Robert Naramore     2355 
22 Ben Marchewka     2080 Team Pedal Moraine
23 Brett Riemersma     2965 
24 Ryan Kleimenhagen     2964 
25 Jim Sadauckas     2132 Hubbard Nepa
26 Jake Komosa     2107 
27 Christopher Volbrecht     2160 Skinnys Club Tread
28 Eli Lipp     2954 Eli Lipp
29 Justin Meyer     2353 
30 Nick Rhouds     9091 
31 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
32 Robert Wiltzius     2963 Fat Tires N Beer
33 Craig Clark     8092 
34 Luke Utecht     8097 Performa Cycling
35 Andy Berg     9002 Bike Doctor
36 Ryan Theel     9009 Bikejournal.com
37 Tim Barclay     2996 M & M Cyclery
38 Eric Steffen     8021 bikejournal.com
39 Brian Shimkus     2953 
40 Justin Barrett     2950 
41 Kerry Gonzalez     2992 
DNF Dan Hanson     1106 Magnus
DNF Dan Hendricks     1553 UW-Milwaukee
DNF Brandon Kaminski     8012 Performa Cycling
DNF Josh Giffey     9092 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Dipiazza   1:43:12.2  1087 Gear N Up
2 Tim Scanley   1:46:29.2  1018 Alterra Coffee
3 Patrick Haley   1:47:54.9  1990 Velo Trocadero
4 William Livingston   1:50:34.2  1915 JVC/Michael's Cycles
5 Benjamin Swart   1:51:23.2  1036 Team Pedal Moraine
6 Craig Baumann   1:53:29.9  1049 Spines and Spokes
7 Krystian Pac   Chicago, IL1:56:20.6 149853  1075 PACT - DISH Network - Miodu !
8 Peter Cherchian   1:56:49.2  1108 Chainsmokers
9 Jason Mathis   1:57:39.4  1544 Killjoy
10 Sandor Fabian   2:00:06.6  1543 
11 Marcin Nowak   2:05:34.3  1097 Team Polska
12 Anthony Schwaller   2:05:36.1  1550 PCW Gear Grinder
13 Jesse Bell     2174 Sisu Cycles
14 Joe Riesberg     2135 Mountain Outfitters
15 Wally Kunstman     2020 gear grinders
16 Karl Tillman     2200 Tillmaster Nitro
17 Ben Leach     2365 Skinnys
18 Tyler Jahn     2188 
19 Anthony Ferrara     2090 
20 Jeremy Lentz     2018 
21 Noah Marcus     2948 C.O.R.P.
22 Bradley Byrge     2148 Cyclopath
23 Jason Roggenbauer     2178 Mountain Outfitters
24 Joshua Bartoszuk     2137 Big Ring Racing
25 Jesse Jaehnig     2959 Fattiers N Beer
26 Jimmy Toombs     2177 
27 Michael Olm     2016 GenX/World BIcycle
28 Nate Andrews     2045 
29 Erin Sikora     2155 Stadium Bike
30 Lee Davis     2974 
31 Brian Benson     8095 fattrires-n-beer.com
32 Sheldon Williams     2156 Team Prevagen
33 Matthew Forst     8019 none
34 Robert Mautz     2113 Mountain Outfitters
35 Eric Crouthamel     2180 
36 Jamison Stokdyk     2958 
DNF Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI 228524  1007 Guinness / Wheel Werks
DNF Michael Kohnle     1020 Team Extreme
DNF Joel Hynes     1032 Stadium Bike /Fat Tire Guides
DNF Chris Solan   Antioch, IL 204340  1191 
DNF Joel Coon     1901 BelGioioso/Stadium/BKB
DNF Ryan Shiroma     1902 BKB/BelGioioso
DNF Hans Higdon     1913 Cafe HollanderCycling
DNF Scott Hietpas     2026 
DNF Rob Willmas     2981 Mt Outfitters

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Curtes   1:39:11.4  1916 BIG RING RACING / GARAGE864
2 Douglas Pietz   Milwaukee, WI1:40:57.2 138646  1096 Team Polska FDLCyclery
3 Mike Budd   1:41:50.3  1067 Wheel & Sprocket
4 Greg Cullen   1:41:51.4  1081 bloy concrete
5 Chris Schutte   1:44:52.9  1016 Polska-Fond DuLac Cyclery
6 Chad Boyles   1:45:53.4  1997 Iscorp
7 Rob Fuchsteiner   1:47:29.2  1004 Wildside Velo
8 Dan Tavela   1:47:32.0  1068 Skinnys Club Tread
9 Matt Gissibl   1:47:49.0  1530 Hayes Bicycle Group
10 Wade Loberger   1:49:36.0  1560 Wheel & Sprocket
11 Hue Jorgan   1:51:38.6  1545 BKB
12 Brad Dash   1:51:44.2  1538 MARS
13 Kevin Herman   1:53:39.2  1074 Guiness
14 Marc Miller   Machesney Park, IL1:54:06.1 246749  1536 Spokes N Spines
15 Kerry Drake   Punta Gorda, FL1:57:21.8 267401  1909 Chainsmokers
16 Shawn Hauser   2:01:29.1  1839 Stadium Bike/H.O.P.E.
17 Douglas Cutler   2:07:28.1  1525 
18 Rick Walls   Wauwatosa, WI2:10:52.0 205152  1907 Team Extreme
19 Jon Pritchett   2:11:02.2  1551 Illinois valley cycling
20 Brad Gruszynski     2979 Gear N' Up
21 Chan Barden     2971 The Bike Hub
22 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2138 Wheel Fast Racing
23 Trevor Townsend     2993 Wheelfast
24 Jarrod Kerkhoff     2093 Spokes & Spines
25 Rich Lytle     2945 
26 Gabriel Ion     2969 
27 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
28 Mike Carney     2957 
29 Cole Jacobsen     2980 
30 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
31 Dan Woods     8093 SNOTFOOT
32 Anthony Dombrowski     2103 Pedal Moraine
33 Kenny Dretzka     8015 Team Cyclopath
34 Nic Mianecki     9013 Hayes Disc Brakes
35 Wade McGuire     8099 
36 Steven Janiak     2071 Daredevil Gene
37 Jason Ruesch     2962 
38 Andrew Douglass     2362 Berlin Cycling
39 Mark Szudrowitz     8018 Team Extreme
40 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2060 
41 Jeff Weyenberg     2052 
42 Brent Palmer     2960 
43 Chris M Fellows     8094 WORS Posse
44 Jim Fernandes     2966 CornFed
45 Jeremy Wells     2995 
46 Tom Thompson     2364 
47 Matthew Berg     2354 DC Bikes
48 Dave Blanke     2951 
DNF Joe Villalobos     1080 Hayes RPM Cycling
DNF Gabriel Sanchez     1123 
DNF Christopher Gabrielson   Baraboo, WI 227409  1803 Wildside Velo Club
DNF Jeff Steckbauer     1840 Fattires-N-Beer.com
DNF Steve Strobel     2008 
DNF Ken Roy     2997 M & M Cyclery
DNF Dave Volpentesta     9011 2 Tired Racing

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Spiro   1:40:41.5  1549 
2 Greg Jones   1:45:59.3  1200 Hayes Disc Brakes
3 Jerome Daanen   Racine, WI1:46:24.4 164575  1904 MARS
4 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:47:14.3 278002  1025 Clif Bar
5 Mark Cole   1:47:23.4  1140 
6 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:49:09.7 242243  1043 Alterra CoffeeMTB Team
7 Glen Stroik   Franklin, WI1:49:45.9 258547  1078 Team Wheatoncian Healthcare
8 Mark Adams   1:49:52.2  1991 Chainsmokers
9 Steve Pribek   1:49:57.0  1023 
10 Jeff Hammond   1:50:56.2  1056 Guinness/WheelWerks
11 Michael Slade   1:51:26.5  1035 Colavita
12 Aaron Duston   1:51:38.9  1555 Chiropractic Partners
13 Chris Tamborino   Hubertus, WI1:52:18.9 263786  1001 Expo Racing
14 Dave Kastellic   1:53:09.4  1559 Team Surf
15 Steve Miller   1:53:55.4  1037 skinny's
16 Mike Brown   1:59:29.4  1558 Team Moosepoop
17 Jussi Snellman   2:03:43.8  1103 
18 Nathin Davisson   2:07:25.2  1918 ERB - Racing
19 Russell Jobs   2:10:46.4  1919 Hayes Brakes
20 David Mennenoh   2:12:09.8  1548 Off Road Fire.com
21 Keith Russell     2092 Gear Grinder
22 Jeffrey Frings     2359 Expo Racing
23 Mike Owens     2987 Alterra CoffeeMTB Team
24 Russ Krueger     2196 Muddy Cup
25 Troy Heineman     2360 Team Army/BKB
26 John Gregorski     2967 EXPO Racing
27 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9015 Hayes Brake
28 Todd Bugnacki     2125 Skinny's Racing
29 Dan Szczepanski     2084 BelGioioso
30 Bob Callaway     2012 Vernon Trails
31 Leif Hagman     2994 DC Bikes
32 Greg Morrow     2017 Pedal Moraine
33 Roland Rieflin     2984 
34 Matt Luger     2158 Team Pedal Moraine
35 John Mahr     2991 Wheelfast Racing
36 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake
37 Lee Nesbitt     2244 KORC
38 Brad Babcock     2263 Team Extreme
39 Michael Quitzon     2123 
40 Jeff Wren     2946 
41 Troy Olm     2144 
42 Wade Flisram     2169 Team Extreme
43 Steve Lockwood     8091 
44 Stuart Shelton     9093 Team Extreme
45 Dave Dahlman     2041 Team Extreme
46 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
47 Troy Sable     2035 
48 Dan Getzen     2031 Skinny's Racing
49 Dave Lunz     9094 
50 Mike Schmidt     2989 
51 Dean Truettner     2361 
52 Eric Neville     2363 
53 Dan Gacke     2025 
54 Pat Fry     2972 
55 Chris Cooper     8016 Hayes Disc Brakes
56 Paul Compton     9020 Compton Bros. Racing
57 Bob Schmitt     2101 Cyclopath
58 Adam Kim     2367 
59 Bruce Borcherding     2171 Hayes Disc Brakes
DNF David Compton   Belvidere, IL 259833  1003 Compton Bros. Racing
DNF Steve Jeske     1060 Pedal Moraine
DNF Craig Shwonek     1541 Iscorp
DNF Mike Curtes     1917 Big Ring Racing
DNF Brian Hess     2033 
DNF Ricardo Otero     3000 Team Mack
DNF David Geibel     9018 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Montee   1:49:00.4  1905 muddy cup racing
2 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:49:27.6 253459  1531 Extreme Bike
3 Ross Lemke   1:49:40.5  1055 Team Pedal Moraine
4 Jeff Seifert   1:49:54.9  1010 Guinness
5 Sean Shields   1:50:35.4  1102 chiropractic partners
6 Marcum Martz   1:56:26.8  1059 Mountain Outfitters
7 Brian Petted   Cedarburg, WI1:58:42.7 58472  1155 Big Ring Racing
8 Nick Christofalos     2112 Higher Gear
9 Roger Anderson     2982 Schwag
10 Jesse Kusserow     2191 
11 Bob Phelps     2170 Alterra Coffee
12 Allan Thom   Clarendon Hills, IL 253766  2323 Weathertech.com
13 Andy Ramirez   Superior, CO 176007  2051 Bike Works
14 Scott Palmersheim     2146 cyclopath
15 Scott Logue     2011 Vision Quest
16 Michael Giesen     2087 stadium bike
17 Kenneth Ramm     2117 Team WORS
18 Jeff Riedel     8098 Hayes RPM Cycling
19 Tim Larson     2193 
20 Tom Wendland     2009 Team Extreme
21 Rob Hofmann     9016 Team Extreme
22 Brian Gill     2977 TekBolt.com
23 Timothy Blob     2095 GearNUp
24 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2058 Alterra Mountain Bike Team
25 Steven Drecoll     2139 
26 Anton Koenigsmann     2183 
27 Keith Wolf     8017 Team Extreme
28 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
29 Gary Esko     2341 
30 John Senkerik     2040 Team Extreme
31 Randy Borst     2039 Stadium Bike
32 Kenneth Andrews     2202 Spokes N Spines
33 Steve Baumann     2044 Stadium Bike
34 Jim Loughlin     8096 Snotfoot Racing - Naperville
35 Paul Ihde     8024 Stadium Bike
36 Ron Kapaun     2106 
DNF Don Freitag     1529 Big Ring Racing
DNF Bruce LeBlanc   Waterford, MI 274004  2150 Team WORS
DNF Craig Cline     2952 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:46:05.8 28536  1040 CLIF BAR
2 James Sniadajewski   1:54:16.1  1030 Point Pursuit
3 Randy Pallex   1:59:07.0  1045 BelGioioso
4 Gary Meader   1:59:37.9  1546 
5 Warren Fowler   Green Bay, WI2:01:12.2 237504  2013 Stadium Bike
6 Pete Noffke   Menasha, WI2:09:25.7 189045  1552 Team Twinkie
7 Peter Kot   Mount Prospect, IL2:10:14.8 269988  1050 Guinness-Wheel Werks
8 John Timm   Germantown, WI 209235  2983 Team Extreme
9 Keith Westendorf     2988 Alterra MTB
10 Steve Kapaun     2105 
11 Gary Bender     2124 
12 Jerry Leair     2152 Mr. Tree
13 Jim Feuerstein     2111 Wheel & Sprocket
14 Mark Bader     2970 
15 Dale Freund     2175 
16 Dan Schuster     2003 
17 Steve Ferguson     2083 
18 Don Carr     2366 IS Corp
19 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
20 Jeff Pepp     2949 
21 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 velo club roubaix
22 Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
23 Dale Lenss     2061 
24 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2131 Wheelfast
25 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2154 Skinny's Racing
26 Julian Coupland     2956 
27 David Kubsh     2986 
28 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2068 
29 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extreme
30 Steve Manthe     2086 Chainsmokers
31 Robert Maloney     2999 
32 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
33 Jim Shong     9007 Bike Doctor
34 John Dabbeekeh     2164 Pedros Cheepteam
35 Robert Langlois     2065 
36 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2085 Bellin Health
DNF Don Edberg     1111 
DNF Daniel Braun     2027 Expo
DNF JERRY MANTA JR   Bristol, WI 273022  2057 
DNF Brad Tennis     2081 Wildside Velo
DNF Bruce Parker   Edina, MN 260693  2203 Freewheel BikeShop
DNF Mark Ullenberg     2975 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse LaLonde   Ely Mn1:52:06.4 203490  GF29 / BKB / T6
2 Jeffery Hall   Farmington, MN1:54:40.5 14705  264 Salsa Powerbar
3 Chris Peariso   Amherst, WI1:56:49.1 139566  Adventure 212
4 Camden Kirkpatrick   Clive, IA1:57:48.4 154860  261 Rasmussen BikeShop / ORBEA
5 Thomas Bender (1 - SM)   Salt Lake City, UT1:58:09.2 230273  24 Adventure 212/Specialized
6 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI1:59:30.9 214936  26 Mr Tree
7 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN2:00:58.2 83047  262 TREK / VW
8 Scott Cole   Stevens Point, WI2:02:02.9 7340  19 Specialized/Hayes/Ergon
9 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:04:32.3 212641  Hayes
10 Jesrin Gaier (2 - SM)   Hayward, WI2:04:51.7 232669  12 TREK / VW
11 Tim Drankus (2 - PR)   Sheboygan, WI2:05:24.3 151397  10 Gear Grinder/Hyundai
DNF Mark LaLonde   Madison, WI 226412  GF29/BKB/T6
DNF Tad Plappert   Boulder, CO 199961  260 Boulder Cycle Sport

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi1:52:28.8 183112  267 Slingshot Bikes
2 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:58:53.1 207074  79 Gear Grinders
3 Landon Lueck   Madison, WI1:59:35.1 91664  99 Unattachedrs
4 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:03:06.4 247082  27 Fond du Lac Cyclery
5 Jordan Roessingh   Madison, WI2:03:25.4 170411  268 IScorp
6 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:03:57.4 242169  46 Attitude Sports
7 Maxwell Anderson   Hartford, WI2:04:02.0 178840  263 UW Platteville
8 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:04:57.1 182019  
9 Michael Hemme   Chicago, IL2:06:14.3 153182  63 Killjoy
10 Seth Eckert   Oregon, WI2:09:53.3 148803  265 
11 Ryan Ruhland   Madison, WI2:13:22.7 209987  54 FDL Cyclery
12 Christian Brekke   Stoughton, WI2:14:04.4 244627  28 Log Eaters
13 Mike Billmeier   Neenah, WI2:33:09.0 217032  31 
DNF Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  40 EVOMO / Rudy Project
DNF John Fang   Milwaukee, WI 256151  67 Bare Knuckle Brigade
DNF Casey Masterson   Milwaukee, WI 212244  270 Velo Trocadero

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:00:36.8 227406  34 Wildside Velo Club
2 Josh Barrett   Whitewater, WI2:00:39.4 189760  29 Skinny's Fat Tire Race Team
3 Ray Nelson   Woodstock, IL2:04:00.5 193027  100 Club Tread
4 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:06:32.7 78139  53 Polska
5 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI2:08:29.9 205988  35 TEAM WHEATON
6 John Gatto   Oak Forest, IL2:08:39.9 121461  43 MARS/TWIN SIX
7 Bill Nigh   West Bend, WI2:10:34.6 197745  30 Team Pedal Moraine
8 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:10:45.1 285418  266 Wheel & Sprocket
9 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:11:03.1 256256  88 GuinnessWerks
10 Aaron Swanson   Ashland, WI2:12:36.5 209665  80 Swanson Financial Services
11 Karl Schult   Lakewood, IL2:16:00.1 94072  13 Guinness / Wheel Werks
12 jess kruchoski   Hartland, WI2:18:30.3 261579  23 Guinness/ Wheelwerks
DNF Jason LaBella   Chicago, IL 219648  14 Guinness/WheelWerks
DNF Maciej Nowak   Waukesha, WI 182256  20 Team Polska
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  39 Muddy Cup Racing
DNF Jack Hirt   Wauwatosa, WI 216643  269 Velo Trocadero

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:06:16.4 259146  11 Hayes
2 John Shull   Libertyville, IL2:08:34.7 259398  15 CLIF BAR
3 John Miller   Madison, WI2:10:51.4 233978  36 
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  Team Pedal Moraine
DNF Eric Riel   San Francisco, CA 156409  42 RAVEN - HAMMER
DNF Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI 17365  71 

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aidan Coleman     6199 
2 Baylor Fernandes     6193 CornFed
3 Kyle Kargel     6024 Wildside Velo
4 Jonny Fry     6198 
5 Jackson Martin     6203 
6 Ryan Martin     6204 
7 Alex Gruszynski     6205 Gear N Up
8 Zack Kargel     6191 Wildside Velo

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Senderhauf   0:51:29.2  4021 wheel and sprocket
2 Jack Feuerstein   0:54:17.7  4111 Wheel & Sprocket
3 Samuel Martz   0:54:27.8  4059 Mountain Outfitters
4 Jake Cummings   0:54:39.0  4014 Moritz Tire
5 Conner Shelton   0:54:59.0  4910 Team Extreme
6 Tony Kaatz   0:55:08.3  4899 
7 Nick Montee   0:55:23.3  4850 muddy cup racing
8 Jordan Watkins   Marshfield, WI0:55:43.3 243920  4073 EXPO Racing
9 Kevin Atkins   0:56:02.1  4916 
10 Carson Pethan   0:57:06.3  4067 Team Extreme
11 Zach Scholzen   0:57:18.7  4902 
12 Nathan Barrett   0:57:38.8  4929 
13 Brett Poulton   Lake Forest, IL0:58:25.6 259591  4032 CLIF BAR
14 Gage Rodriguez   Kenosha, WI0:58:41.3 261235  4049 Team MARS
15 Collin Coleman   1:02:08.0  4914 
16 Samuel Jansen   1:05:48.2  4094 Mountain Outfitters
17 Samuel Huang   1:12:43.5  4069 Hayes
18 Brandon Flisram     6002 Team Extreme
19 Jeffrey Martz     6013 Mountain Outfitters
20 Cameron Fredrick     6003 Wildside Velo
21 Riley Kunstman     6023 Gear Grinders
22 Shane Holcomb     6019 Fattires-n-beer.com
23 Payton Fernandes     6194 CornFed
24 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Team Extreme
25 Kodi Gissibl     4864 Hayes Bicycle Group
26 Dakota Smith     6016 JVC/Michael's Cycles
27 Roman Kosarzycki     6005 
28 Aaron Hoyme     6010 Mountain Outfitters
29 Nick Christensen     6200 Gear Grinders
30 Gabe Barden     6197 Bike Hub
31 Trevor Seuss     6196 
DNF David Slickman     6195 Wheel & Sprocket

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Harrison   0:50:22.5  4159 Bike Hub
2 Adam Lange   0:54:24.9  4023 Schwag
3 Brian Schoenrock   0:54:37.4  4022 Schwag
4 Jordan Loeck   0:58:26.3  4854 
5 Kyle Berchem   1:02:38.3  4840 
6 Michael Christiano   1:17:54.1  4918 Gear N' Up
DNF Trent Dietsche   New Berlin, WI 267293  4095 LifeCyclists
DNF David Flaten     4905 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnny Chang   Green Bay, WI0:51:47.4 260380  4047 Bellin Health
2 Tom Holaday   0:52:08.1  4904 
3 Sean McLaughlin   0:53:30.5  4061 
4 Jacob Becker   0:55:25.8  4054 
5 Kyle Johnson   0:55:49.4  4037 Gear n Up
6 Mason Simpson   0:57:00.1  4909 
7 Joe Hess   0:57:52.6  4846 
8 Walter White   0:58:27.1  4027 
9 Heinrich Van Jaarsveld   1:00:15.8  4872 
10 Scott Krueger   1:00:54.1  7019 Muddy Cup
11 Bryan Rosinsky   1:05:37.3  4896 
12 Travis Schirpke   1:07:11.9  4057 Team Extreme
13 Alex Ward   1:09:17.1  7113 
14 Benjamin Molter   1:16:52.8  4838 
DNF Alistar Faul     4835 
DNF Jaymeson Trempe     4889 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Uttech   0:55:27.2  4931 
2 Eric Moe   0:55:41.6  4921 UW-Platteville
3 Michael Baer   0:55:45.4  4887 
4 Michael Rosinsky   0:57:42.0  4897 
5 Mark Pawlowski   0:58:18.2  4892 
6 Jeremy Rosi   0:59:56.7  4884 
7 Robert Shebesta   1:01:45.9  4895 
8 Chris Smith   1:01:50.2  4058 Team Extreme
DNF Matthew White Jr.     4034 
DNF Scott Mitchell     4853 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Hanson   0:49:09.2  4077 
2 Jeff Bernaeyge   0:49:57.3  4045 
3 Tyler Welnak   0:51:00.4  7109 
4 Joseph Majerus   0:54:04.7  7112 
5 Jonathan Prete   0:54:18.9  4894 
6 Jamie Prange   0:55:01.1  4878 
7 David Bendowski   0:55:35.9  4881 
8 Robert Campbell   0:57:11.3  4886 ROSOL
9 Ryan Vogels   0:58:02.2  4930 
10 Grant Zimmermann   0:59:19.8  4874 
11 Eric Grisson   0:59:54.6  4866 
12 Tim Dolan   1:00:23.0  4834 
13 Michael Wyatt   1:06:11.0  4879 
14 Dominik Salamon   1:07:09.9  4841 
15 Kirk Schroeder   1:09:03.9  4923 
16 Colin Malnory-Silbern   1:09:04.7  4862 Team Extreme
17 Ben Cleveland   1:11:29.5  7110 fattires-n-beer.com
DNF Christopher Du Pont     4868 
DNF Jeremy Augustin     4925 
DNF Tomasz Chowaniec     7107 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Diedrich   0:47:21.3  4155 Attitude Sports
2 Mitch Moen   0:49:50.3  4891 
3 Bryan Frazier   0:52:28.6  4096 Wildside Velo Club
4 Joe Walvoord   0:53:44.3  4849 
5 Charles Pugh   0:55:41.1  4908 
6 Jason Gibson   0:55:56.5  4848 
7 Brian Smith   Janesville, WI0:56:07.6 212540  7015 JVC/Michael's Cycles
8 David Vanderloop   0:56:26.1  4044 Gen Xicycle Relief
9 Jeremy Jonas   0:57:20.7  4003 
10 Marek Kvleska   1:02:48.5  4900 
11 Bryan Feltz   1:07:10.0  7114 
12 Corey Hetzel   1:07:36.9  7014 Team Cyclopath

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Walz   0:50:44.2  4839 
2 Jason Stauber   0:54:28.5  4876 
3 Jack Schirpke   Cedarburg, WI0:54:39.9 268393  4001 Team Extreme
4 Samuel Van Jaarsveld   0:54:58.8  4873 
5 Chris Fellows   0:55:45.0  7013 WORS Posse
6 Jason Ecclestone   0:55:52.9  4919 
7 Mark Clinton   0:56:20.7  4112 
8 Michael Ward   0:57:31.9  4917 
9 Kurt Gruben   0:57:47.2  4861 
10 Joel Stewart   0:59:59.0  4907 Stadium Bike
11 Kevin Schuster   1:00:35.7  4052 Gen X/World Bicycle Relief
12 Piotr Nosal   1:03:01.9  4901 
13 Randy Jennings   1:04:00.9  7020 Team Extreme
14 Mark Svatek   1:05:03.6  7003 
15 Mark Herman   1:05:33.6  4869 
16 Christopher Hoyme   1:07:11.4  7111 Mountain Outfitters
17 Warren Inglis   1:10:42.9  4855 
DNF John Hughes     4880 
DNF John Del Frate     7115 Kenosha Drivers Club

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Pierce   0:50:50.2  4877 
2 Larry Hipps   0:53:06.8  4002 Pedal Moraine
3 Steve Kobs   0:53:47.1  4903 
4 John Rzeszut   0:56:08.0  4842 
5 Michael Kaspar   0:58:52.6  4915 
6 Tshengzoo Lor   0:59:38.2  4906 
7 Marco Feldhoff   1:00:33.0  4911 
8 Kevin Lisowe   1:00:53.2  4843 
9 Robert Falci   1:07:47.3  7002 
10 Phillip Kurz   Milwaukee, WI1:09:39.0 279341  7005 
11 Henry Kosarzycki   1:11:18.8  7004 
12 Roger Wolff   1:15:09.9  4912 BCB Bell City Bikers
DNF Brian Zinda     4083 Fond du Lac Cycle

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dano Dittrich   0:52:24.1  7108 Fat Kats
2 Ray Osowski   0:52:31.0  4913 
3 Alan Kinnaman   0:53:11.8  4092 
4 Stephen Diers   0:54:03.4  4851 Fat Kats
5 Edward Piontek   0:54:03.9  4072 
6 Michael Miller   0:54:27.2  4033 
7 Dan Bucklaew   0:55:35.4  4076 bikejournal.com
8 Phil Oliveri   0:55:54.2  7010 
9 Don Fischer   0:56:14.0  4871 
10 John Schwibinger   0:58:52.9  4856 
11 Mark Corrigan   0:58:54.6  4844 
12 Mike Hoeft   1:00:12.1  4852 Bike Hub
13 Matthew White   1:00:48.3  4026 
14 Wally Sniadajewski   1:01:48.4  7009 Point Pursuit
15 Patrick Johnson   1:01:54.3  4036 Gear n Up
16 Christopher Voss   1:03:49.9  7012 
17 Paul Traeger   1:10:11.8  4019 TEAM EXTREME
18 Dennis Westberg   1:18:34.4  7007 Stadium Bike
DNF Rod Janssen     4837 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Sobotta   0:58:17.6  7011 Mountain Outfitters
2 Frank Sniadajewski   0:58:51.0  4079 Point Pursuit
3 Chris Kemble   1:00:00.8  4845 
4 Dan Marchewka   1:01:09.1  4857 
5 Jerry Dietsche   1:01:10.7  4060 
6 Efrain Ruiz   1:03:06.1  4863 
7 Michael Brauer   1:04:48.6  4085 
8 Allen Sherven   1:04:51.4  4875 
9 Thomas Vomastic   1:07:35.6  4924 
10 George Doty   1:14:19.0  4893 
11 Dennis Klinkert   1:14:35.3  4867 
12 Richard G Finch   1:16:36.4  4008 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach     3014 Point Pursuit
2 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  3012 Hayes
3 Alyssa Borell     3013 Attitude Sports
4 Lizzy Sobotta     3197 Mountain Outfitters

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Korol     3018 Magnus
2 Katie Nolan     3202 Muddy Cup

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra Nicklas     3016 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlene Olson     3034 Gen X
2 Mandy Hagman     3199 DC Bikes
3 Lindsey Kriete     3201 Gear Grinder
4 Michelle Scanley     3030 Alterra

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3011 MARS / TWIN SIX
2 Brenda Zimmermannthorp     3025 
3 Carrie Barrett     3204 
4 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3035 Team Pedal Moraine
5 Melinda Roach     3203 
6 Beth Peterson     3194 Riverbrook/Momentum
DNF Angela Theriault     3002 Alterra CoffeeRoasters

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Boettcher     3033 
2 Lynne Senkerik     3004 Team Extreme
3 Barbara Lothe     3196 MAD FORCS
4 Candy Hofmann     3019 Team Extreme

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3195 
2 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
3 Christine Griesbach     3006 Point Pursuit
4 Roxanne Rogers     3026 Big Ring Racing
5 Cheryl Post     3024 Point Pursuit

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3005 Point Pursuit
2 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3015 MADFORCS
3 Wendy Burns     3200 Clif Bar Midwest
DNF Regine Freund     3198 

Women - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander   Mankato, MN1:41:55.6 160568  574 Sobe Cannondale
2 Abby Strigel (1 - PR)   Madison, WI1:47:43.9 202434  502 Team Polska FDL
3 Holly Liske (2 - PR)   Stanford, CA1:52:33.3 190109  504 HAYES DISC BRAKES

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI2:00:53.8 202278  515 muddy cup / singular cycles

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   1:57:07.7  505 Skinnys Racing
2 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI2:02:40.0 227849  525 Mr Tree
3 Regina Livingston   Chicago2:13:17.0 258314  573 Alterra MTB / TwinSix
4 Gabriela Baranova   Zion, IL2:20:23.4 223988  520 Club Tread
5 Rachel Eichers   2:31:07.0  576 
DNF Amelia Barber   Salt Lake City, UT 222910  521 Team WORS

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:56:06.1 157882  575 
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:02:26.8 227405  507 Wildside Velo Club
3 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:07:18.6 223874  508 Team Pedal Moraine
4 Renee Bach   Madison, WI2:11:06.6 242850  511 Chain Smokers
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  516 Team Wors

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:59:35.2 226461  506 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:11:33.0 212636  513 Alterra CoffeeMTB Team

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI2:10:38.5 18621  519 Planet Bike

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marilee Collier     6009 Muddy Cup Racing
2 Allisan Barrett     6201 

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL1:01:52.4 264455  5002 CLIF BAR
2 Rachael Jensen   1:02:39.9  5228 Riverbrook Momentum
3 Samantha Falci   1:03:12.7  5003 
4 Sarah Gill   1:03:41.0  5238 TekBolt.com
5 Meghan Barrett   1:11:17.2  5240 
6 Kira Miller   1:14:31.8  5225 
7 Samantha Kosarzycki   1:16:08.4  5009 Alterra CoffeeMTB Team
8 Maja Holcomb     6020 Fattires-n-beer.com
9 Anna Poulton     6008 CLIF BAR
10 Cailey Jeske     6014 Pedal Moraine
11 Jordan Pellett     6202 
12 Monica Gabrielson     6017 Wildside Velo Club
DNF Tia Williams     5033 Team Prevagen

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:11:35.4  5015 Pedal Moraine

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meg Suess   1:03:09.0  5233 
2 Stephanie Shimkus   1:09:39.4  5199 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Peters   1:01:21.1  5226 
2 Lisa Olson   1:05:40.3  5012 
3 Brenda Walvoord   1:07:06.5  5227 
4 Jennifer Sewall   1:07:53.9  5235 
5 Melinda Propson   1:09:30.5  5011 Performa Cycling
6 Adrienne Barrett   1:11:28.1  5221 
7 Katie Lauer   1:11:29.8  5231 
8 Jessica Brown   1:17:41.9  5217 
9 Heather Utecht   1:18:04.1  5236 Performa Cycling

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Vardaman   1:01:40.1  5229 
2 Rebecca Crocker   1:05:30.2  5234 
3 Andrea Lyman   1:09:31.9  5200 
4 Margaret Matuszak   1:11:42.2  5224 
5 Elizabeth Legaspi   1:16:18.7  5026 Fattires-n-Beer
6 Molly Opel   1:17:28.1  5232 N/A
7 Bo Carney   1:20:06.3  5237 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelly Gruszynski   1:04:59.4  5239 Gear N Up
2 Sheri Farrell   1:11:37.7  5016 Chainsmokers
3 Jodi Rummelhart   1:14:48.9  5027 Kenosha Drivers Club.com
4 Chasity Gabrielson   1:16:27.4  5023 Wildside Velo

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Newhouse   1:15:09.7  5019 Hayes Disc Brakes
2 Barbara Daanen   1:28:09.6  5025 MARS

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolleen Kralovec   1:06:16.2  5230 
2 Shelia Christofalos   1:11:04.7  5004 
3 Sue Borchardt   1:12:59.2  5008 team extream
DNF Amy Dykema   Evanston, IL 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenni Borell   1:05:34.0  5017 Attitude Sports
2 Helmy Tennis   1:07:31.5  5024 WildSide
3 Rose Lenss   1:09:10.5  5006 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOCUORESpyUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee