Race Results for
Buckeye Criterium in Verrado
Buckeye, AZ
(Event Information)
View By:
Criterium on 09/20/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
2 Sean Biever   Phoenix, AZ 281996   Strada Racing
3 Scott Overmyer   Phoenix 204576   Saguaro Velo

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wesley Overmyer   Phoenix 200522   Saguaro Velo

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada Racing
2 Drew Albert   Chandler, AZ 281447   Strada Racing
3 Chris Babb   Clay Springs, AZ 236307   Unattached
4 Christian Spencer   Scottsdale, AZ 255981   Notre Dame

Men - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan O'Connor   Cincinnati, OH 91766   Procon/1st National Bank of AZ
2 Chris Daggs   Vista 55666   Swamis-FPPI Devt Elite
3 Robert Ball   Peoria, AZ 204549   Swiss American
4 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Rideclean
5 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
6 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Racing
7 Jeremy Andrews   Houston, TX 208908   
8 Ernesto ALEJANDRO      
9 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
10 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Rideclean
11 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   GST Racing
12 Lane SANDERS      Unattached
13 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Procon/1st National Bank of AZ
DNF Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Rideclean
DNF Kaolin Cummens   Cave Creek, AZ 195418   Landis/Trek
DNF Edward Gilligan   Tucson, AZ 41964   GST Racing
DNF Jeffrey Kluve   Phoenix, AZ 56497   Procon/1st National Bank of AZ
DNF Todd Mion   Greenville , SC 50781   Rideclean
DNF Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   
DNF Christine SARAUNI      Verducci Breakaway
DNF Karna SUJEET      Procon/1st National Bank of AZ

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fosenburg   Phoenix, AZ 143238   Honeywell
2 Todd Mion   Greenville , SC 50781   Rideclean
3 Gary Wall   Long Beach, CA 188986   EDGE Racing Team
4 David Prechtl   Garden Grove, CA 56118   EDGE Racing Team
5 Stephen Gregorios   Long Beach, CA 135047   EDGE Racing Team
6 Bob Pongratz   Scottsdale, AZ 28412   Rideclean
7 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   Rideclean
8 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Procon/1st National Bank of AZ
9 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing
10 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   GST Racing
11 Steven Stuart   Scottsdale, AZ 34475   Bicycle Haus Racing
12 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   San Tan Racing
13 David Johns   Flagstaff, AZ 268145   Summit Velo
DNF Rick Cimaglia   Durango, CO 51046   Rideclean
DNF Thad Kirkendoll   Anthem, AZ 231104   Colavita Arizona
DNF Lane Sanders   Gilbert, AZ 196626   Unattached

Men - MR - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Matchett   Breinigsville, PA 202573   Unattached
2 Wade Clark   Tucson, AZ 132223   Team RPM
3 Alex COLLINS      Amgen/Giant
4 Jim Pongratz   Scottsdale, AZ 177741   Team Waste Management
5 Jack Folkerth   Phoenix, AZ 219052   Swiss American Racing
6 David Johns   Flagstaff, AZ 268145   Summit Velo
7 Sid Ogino   Peoria, AZ 282417   Unattached
8 Mike Parrish   Chandler, AZ 146176   Landis/Trek
9 Norman Kibble   Tucson, AZ 45539   Team RPM
10 Kenneth Doss   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus Racing
11 Ted Frohling   Tucson, AZ 192527   Summit Velo

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Forbes   Mesa, AZ 65615   Rideclean
2 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   Bicycle Haus Racing
3 JR GRABINGER      Successful Living P/b Parkpre
4 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
5 Cody Hall   Scottsdale, AZ 58522   Bicycle Haus Racing
6 Gregg Medinilla   Santee, CA 53667   Team Dare
7 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
8 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   Bicycle Haus Racing
9 Chris Daggs (1 - Cat1)   Vista 55666   Swamis-FPPI Devt Elite
10 Shawn Brick   Scottsdale, AZ 135067   Bicycle Haus Racing
11 Jestin KUETTELL      Taser Racing
DNF Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   Rideclean
DNF Robert Dolman   Scottsdale, AZ 186426   Bicycle Haus Racing
DNF Stephen Gregorios   Long Beach, CA 135047   EDGE Racing Team
DNF Kale Keltz   Scottsdale, AZ 140286   Bicycle Haus Racing
DNF Jonathan Parrish (Cat1)   Chandler, AZ 147952   Team Waste Management
DNF David Prechtl   Garden Grove, CA 56118   EDGE Racing Team
DNF Tod Smith   Scottsdale, AZ 249644   Team Waste Management
DNF Gary Wall   Long Beach, CA 188986   EDGE Racing Team
DNF Kyle BUTKIEWITZ      Bicycle Haus Racing
DNF Thomas JONDELL      Rideclean

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Four Unity Racing
2 Chris Ramsey   Tucson, AZ 165364   
3 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   Four Unity Racing
4 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   XXX Racing/Athletico
5 Jeremy Andrews   Houston, TX 208908   Bicycle Haus Racing
6 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Procon/1st National Bank of AZ
7 Sabrina Savage   Mesa, AZ 272258   Landis/Trek
8 David Gay   Bartow, FL 216047   San Tan Racing
9 Timothy Fleming   Scottsdale, AZ 204049   Swiss American Racing
10 Steve Donaldson   Phoenix, AZ 248555   Team Vitesse
11 John Peterson   Phoenix, AZ 57203   Summit Velo
DNF Chloe Black   Tucson, AZ 239348   Landis/Trek
DNF Joshua Christensen   Phoenix, AZ 96858   Procon/1st National Bank of AZ
DNF Doug Flynn   Yuma, AZ 236220   YBC - Sahara Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   Taser Racing
2 Chris Wylie   Colorado Springs Co. 274480   Colavita Arizona
3 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Taser Racing
4 Matthew Konyn   Canton, MI 222731   
5 Nikolai Skievaski   Madison, WI 260879   Arizona State University
6 Todd Lang   Collierville, TN 202064   Red Rock Racing
7 Edward Gilligan   Tucson, AZ 41964   GST Racing
8 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   GST Racing
9 Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing
10 Kurt Smith   Maricopa, AZ 269212   San Tan Racing
11 Hansen TAYLOR      Unattached
12 Patrick Wiatrolik   Clarkdale, AZ 245390   Red Rock Racing
13 Erik Gauharou   Phoenix, AZ 186428   Colavita Arizona
14 Jarrod Barnes   San Antonio, TX 89596   Procon/1st National Bank of AZ
15 Michael Dziedzic   Scottsdale, AZ 253798   Team Waste Management
16 Judah Cain   Phoenix, AZ 256553   Procon/1st National Bank of AZ
17 Matt Sodnicar   Parker, CO 201909   ColoBikeLaw.com
18 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ 257201   Procon/1st National Bank of AZ
19 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Procon/1st National Bank of AZ
20 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Procon/1st National Bank of AZ
21 N/A   Tucson, AZ 269677   Strada Racing
22 Kaolin Cummens   Cave Creek, AZ 195418   Landis/Trek
DNF Brock Boynton   Madison, WI 264070   Taser Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   Velo City
2 Thad Kirkendoll   Anthem, AZ 231104   Colavita Arizona
3 Jesse ROBLES      Bicycle Haus Racing
4 Luke Wandrey   Peoria, AZ 284806   Arizona State University
5 Will Price   Niceville, FL 273405   Yuma Bike Club
6 Tanner HALLIHAN      
7 Ryan Waldron   Phoenix, AZ 36946   Upper Valley Velo
8 Steve Hennenhoefer   Phoenix, AZ 224764   Michelob Ultra/Big Shark
9 Drew Albert   Chandler, AZ 281447   Strada Racing
10 Jason Quinn   Ames, IA 215235   
DNF Glen BECKHAM      
DNF Erich LeFevre   Tucson, AZ 240970   Saguaro Velo
DNF Eddie McKee   Gilbert, AZ 167315   Landis/Trek

Women - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianna Kimball   Phoenix, AZ 180320   Summit Velo
DNF Barbara Frohling   Tucson, AZ 195381   Summit Velo

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabrina Savage   Mesa, AZ 272258   Landis/Trek
2 Chloe Black   Tucson, AZ 239348   Landis/Trek
3 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   Tribe Racing
4 Sue Adkins   Laveen, AZ 226643   Team Kenda Tire

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Shackelton   Scottsdale, AZ 249570   Colavita Arizona
2 Tischa Cantwell   Phoenix, AZ 273383   Team Vitesse
3 Tiffany Graves   Denver, CO 268532   Colavita Arizona
4 Carrie Hansen   Weymouth, MA 273144   Procon/1st National Bank of AZ
DNF Alex SNIEGOWSKI      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpySierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee