Race Results for
Smokin Spoke(2007 WORS #10)
Rhinelander, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/07/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aristotle Peters   Hartford, WI1:40:48.7 242486  1076 EXPO Racing
2 Phil Anschutz   1:42:17.3  1503 Moritz Tire
3 Ryan Roeser   1:44:45.4  1501 Moritz Tire
4 Ryan Voss   1:50:26.0  1002 
5 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2019 mars
6 Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  2119 Alterra Coffee
7 Caleb Lenss     2037 
8 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  2098 Team MARS
9 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2128 MARS
10 William Griesbach     2066 Point Pursuit
11 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2127 EXPO Racing
12 Jon Bessa     2892 
13 Mike Zuiker     2894 Moritz
14 Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
15 Tommy Fredericks     2887 Moritz Tire
16 Ryan Gartmann     2893 
17 Shane Kouba     2879 Vernon Trails
18 Ian Haupt     2153 Barenuckle Brigade
19 Brandyn Dahlquist     2896 Moritz Tire
20 Chris Hinshaw     2049 Attitude Sports
21 Adrian Icenogle     2097 
22 Max Hempel     2902 
DNF John Kummer     1071 Fattires and Beer

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Koenig   1:33:49.3  1022 Rib Mountain Cycles
2 Matthew Muraski   1:38:47.8  1099 The Route
3 Jake Begley   1:39:52.7  1014 Spring Street Sports
4 Bill Street   1:40:14.3  1089 Gear Grinder
5 Corby Sebastian   1:41:25.7  1513 Logeaters
6 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:47:30.6 241021  1011 UW-Whitewater / PowerBar
7 Peter Coenen   1:48:32.8  1512 Logeaters
8 Benjamin Cisneros   1:49:48.0  1509 Team Pirate
9 Larkin Wise   1:51:27.5  1502 
10 Brian Braun   1:55:33.8  1017 UW-Stout/Bad Cat Bicycles
11 Jay Millin     2168 Mountain Outfitters
12 Matt Millin     9019 Mountain Outfitters
13 Justin Piontek     2182 Muddy Cup
14 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  9001 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
15 Bradley Stankowski     2890 
16 Andrew Wiesner     2056 Stadium Bike
17 Chad Hoppe     2038 Team Fond du Lac Cyclery
18 Nils Hempel     2903 
19 Ryan Wenzlick     2185 Stadium Bike
20 Paul Westberg     8006 Stadium Bike
DNF Michael Sherven     1005 
DNF Ben Neubauer     1013 Performa
DNF Alex Bird     1015 
DNF Kyle Guerra     1038 Mr. Tree
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2069 
DNF Chad Glisch     2172 
DNF Andy Borell     9014 Attitude Sports

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:35:55.9 164577  1095 Gear-Grinder
2 Spencer Strigel   1:39:16.4  1070 Team Polska
3 Jason Gosse   Eau Claire, WI1:39:25.4 257462  1084 WORS Posse
4 Nate Jasperson   1:44:36.5  1034 performa cycling
5 Jeremy Vogels   1:50:37.1  1053 Performa Cycling
6 Jesse Shoemaker   1:54:31.6  1027 Performa Cycling
7 Nikolai Anikin   Duluth, MN 261138  2906 #NAME?
8 Eric Fossell     2002 Spokes & Spines
9 Neil Zacharek     2886 
10 Michael Ziegler     2222 Bikejournal.com
11 Peter Kelley     2889 Bicycle Heaven
12 Feuillerat David     2165 JVC/Michael's Cycles
13 Paul Kekstas     8014 Performa Cycling
14 Christopher Volbrecht     2160 Skinnys Club Tread
15 Luke Utecht     2028 Performa Cycling
16 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
17 Eric Steffen     8021 bikejournal.com
18 Ryan Theel     9009 Bikejournal.com
19 Eli Lipp     2901 Eli Lipp
20 Brian Shimkus     2877 
DNF Dan Hanson     1106 Magnus
DNF Travis Hutchins     1498 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Hynes   1:33:36.4  1032 Stadium Bike /Fat Tire Guides
2 Anthony Dipiazza   1:38:02.8  1087 Gear N Up
3 Anthony Schwaller   1:44:23.3  1506 Gear Grinder
4 William Livingston   1:45:45.9  1915 JVC/Michael's Cycles
5 Benjamin Swart   1:50:30.7  1036 Team Pedal Moraine
6 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:51:53.1 228524  1007 Guinness / Wheel Werks
7 Tony Pirolo   1:53:23.7  1082 Hayes
8 Krystian Pac   Chicago, IL1:56:01.6 149853  1075 PACT - DISH Network - Miodu !
9 Jesse Bell     2174 Sisu Cycles
10 Joe Riesberg     2135 Mountain Outfitters
11 Karl Tillman     2200 Tillmaster Nitro
12 Wally Kunstman     2020 gear grinders
13 Tyler Jahn     2188 
14 Anthony Ferrara     2090 
15 Scott Hietpas     2026 
16 Erin Sikora     2155 Stadium Bike
17 Jesse Jaehnig     2888 Fattiers N Beer
18 Tim Otto     2874 
19 Chad Harger     2884 
20 Aaron McGinnis     2089 Gen X / World Bicycle Relief
21 Matthew Forst     8019 
22 Jeff Gau     2904 
23 Paul Strobel     2905 
24 Chad Tucker   Fox Point, WI 266824  2050 TEAM GEARGRINDER
DNF Chad Klaus     1091 
DNF Peter Cherchian     1108 Chainsmokers
DNF Chris Solan   Antioch, IL 204340  1191 
DNF Joel Coon     1901 BelGioioso/Stadium/BKB
DNF Ryan Shiroma     1902 BKB/BelGioioso
DNF Hans Higdon     1913 Cafe HollanderCycling

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Pietz   Milwaukee, WI1:33:38.6 138646  1096 Team Polska FDLCyclery
2 Chris Schotz   1:34:21.2  1504 Moritz
3 Mike Budd   1:36:04.4  1067 Wheel & Sprocket
4 Rob Fuchsteiner   1:38:16.1  1004 Wildside Velo
5 Greg Cullen   1:38:44.4  1081 Bloy Concrete
6 Chris Schutte   1:39:52.5  1016 Polska-Fond DuLac Cyclery
7 Glenn Kirst   1:41:58.8  1012 Wheel & Sprocket
8 Mike Worland   1:45:11.1  1985 Moritz Bike
9 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:54:56.1 227409  1803 Wildside Velo Club
10 Andy Boettcher   1:59:58.4  1505 Moritz Tire
11 Matt Lanser   2:02:52.9  1804 Stadium Bike
12 Todd Troskey   2:10:34.3  1986 Bikes N Boards
13 Shawn Brehm     2007 
14 Jarrod Kerkhoff     2093 Spokes & Spines
15 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
16 Dave Volpentesta     9011 2 Tired Racing
17 Curt Demott     2163 Performa Cycling
18 Shawn Hauser     8009 Stadium Bike/H.O.P.E.
19 Jeff Weyenberg     2052 
20 Jeff Steckbauer     8005 Fattires-N-Beer.com
21 Noel Versch     2881 
22 Tim Nass     8001 
23 Jason Ruesch     2897 
24 Anthony Dombrowski     2103 Pedal Moraine
25 Steve Strobel     2008 
DNF Gabriel Sanchez     1123 
DNF Matt Zak     1500 Mesabi Extreme/RMHC

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Jones   1:39:29.1  1200 Hayes Disc Brakes
2 Michael Slade   1:40:32.9  1035 Colavita
3 Steve Pribek   1:41:30.4  1023 
4 David Bell   Madison, WI1:42:32.3 135493  1105 Chain Smokers
5 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:42:57.3 278002  1025 Clif Bar
6 Glen Stroik   Franklin, WI1:43:22.0 258547  1078 Wheaton Franciscian Healthcare
7 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:43:36.9 242243  1043 Alterra CoffeeMTB Team
8 Steve Miller   1:44:05.3  1037 skinny's
9 Mike Curtes   1:46:18.8  1917 Big Ring Racing
10 David Compton   Belvidere, IL1:46:21.6 259833  1003 Compton Bros. Racing
11 Kyle Franson   1:50:59.8  1508 Moritz Tires
12 Steve Jeske   1:51:44.3  1060 Pedal Moraine
13 Mike Brown   1:54:41.7  1499 
14 Russell Jobs   1:56:50.7  1919 Hayes Brakes
15 Nathin Davisson   2:18:16.1  1918 ERB - Racing
16 Brian Hess     2033 
17 Todd Bugnacki     2125 Skinny's Racing
18 Russ Krueger     2196 Muddy Cup
19 Mike Owens     2895 Alterra CoffeeMTB Team
20 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9015 Hayes Brake
21 Lee Nesbitt     2244 KORC
22 Greg Morrow     2017 Pedal Moraine
23 Bob Callaway     2012 Vernon Trails
24 Wade Flisram     2169 Team Extreme
25 Dan Szczepanski     2084 BelGioioso
26 Robert Sleger     2885 Boneshakers
27 John Budzynski     2186 
28 Troy Sable     2035 
29 Dan Gacke     2025 
30 Dave Dahlman     2041 Team Extreme
31 Troy Olm     2144 
32 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
33 Dan Getzen     2031 Skinny's Racing
34 David Bluestein     2875 
35 David Fitzwater     2880 
36 Robert Fredericks     8090 
37 Paul Compton     9020 Compton Bros. Racing
DNF Michael Quitzon     2123 
DNF Matthew Hattenhauer     2876 
DNF David Geibel     9018 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   1:39:41.0  1085 RVO/ Kegel's
2 Tim Montee   1:43:10.0  1905 muddy cup racing
3 Marcum Martz   1:55:09.1  1059 Mountain Outfitters
4 Mark Golomski   1:55:16.0  1510 Bikes N Boards
5 Nick Christofalos     2112 Higher Gear
6 Bob Phelps     2170 Alterra Coffee
7 Kenneth Ramm     2117 Team WORS
8 Jesse Kusserow     2191 
9 Steven Drecoll     2139 
10 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
11 Rob Hofmann     9016 Team Extreme
12 Brian Gill     2891 TekBolt.com
13 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2058 Alterra Mountain Bike Team
14 Gary Esko     2341 
15 Dave Reich     2075 Team Extreme
16 Scot Wallace     2883 
17 John Senkerik     2040 Team Extreme
18 Ron Kapaun     2106 
19 Todd Thorn     8008 Wildside Velo
DNF Sean Shields     1102 chiropractic partners
DNF Mark Burkholz   Milwaukee, WI 253459  1903 Extreme Bike
DNF Steve Hoppman     2122 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Bruce LeBlanc   Waterford, MI 274004  2150 Team WORS

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Meader   1:50:22.2  1507 
2 Larry Fish   1:50:57.4  1061 Moritz Tire
3 James Sniadajewski   1:52:15.6  1030 Point Pursuit
4 Jim Feuerstein     2111 Wheel & Sprocket
5 Brad Tennis     2081 Wildside Velo
6 Steve Kapaun     2105 
7 Mark Muraski     2189 Riverbrook
8 Jerry Leair     2152 Mr. Tree
9 Dan Schuster     2003 
10 Moritz Tom     2882 Moritz Tire
11 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
12 Daniel Braun     2027 Expo
13 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
14 William Peters     2067 STADIUM BIKE
15 Bob Ferrara     2082 
16 Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
17 Bruce Parker   Edina, MN 260693  2203 Freewheel BikeShop
18 Dale Lenss     2061 
19 Steve Ferguson     2083 
20 Scott Thompson     2898 
21 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2068 
22 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
23 Frank Lobello     2047 
24 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2085 Bellin Health
DNF Randy Pallex     1045 BelGioioso
DNF JERRY MANTA JR   Bristol, WI 273022  2057 
DNF Carl Viviano     2872 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse LaLonde   Ely Mn1:24:05.3 203490  GF29 / BKB / T6
2 Mark LaLonde   Madison, WI1:24:05.9 226412  GF29/BKB/T6
3 Mike Phillips (1 - PR)   Chicago, IL1:24:41.7 84647  Adventure 212/Specialized
4 Brian Matter   Sheboygan, WI1:24:42.2 85929  Gear Grinder-Hyundai
5 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:28:25.6 135975  81 MOMENTUMENDURANCE.COM
6 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:32:23.7 83047  255 TREK / VW
7 Tim Drankus (2 - PR)   Sheboygan, WI1:32:34.7 151397  10 Gear Grinder/Hyundai
8 Nathan Guerra (3 - PR)   Oconomowoc, WI1:33:15.1 214936  26 Mr Tree
9 Scott Cole   Stevens Point, WI1:33:56.4 7340  19 Specialized/Hayes/Ergon
DNF Chris Peariso   Amherst, WI 139566  Adventure 212

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:48:33.0 225382  47 Slingshot Bikes
DNF Zachary Geyer   Green Bay 230075  25 Stadium Bike

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Lueck   Madison, WI1:29:42.0 91664  99 Open For Sponsors
2 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:32:38.1 242169  46 Attitude Sports
3 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:33:15.6 247082  27 Fond du Lac Cyclery
4 Carlos Haeckel   Madison, WI1:34:13.2 227622  51 Alterra / Sunringle Factory
5 Christian Brekke   Stoughton, WI1:34:24.7 244627  28 Log Eaters
6 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:37:05.4 207074  79 Gear Grinders
7 Justin Lund   Tomahawk, WI1:47:42.7 216962  40 EVOMO / Rudy Project
8 Mike Billmeier   Neenah, WI1:49:48.1 217032  31 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Barrett   Whitewater, WI1:29:42.4 189760  29 Skinny's Fat Tire Race Team
2 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:30:35.7 227406  34 Wildside Velo Club
3 Ray Nelson   Woodstock, IL1:30:57.0 193027  100 Club Tread
4 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:31:49.3 182256  20 Team Polska
5 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI1:35:14.3 205988  35 TEAM WHEATON
6 Adam Swank   1:36:35.3  256 
7 Craig Manthe   Eau Claire, WI1:39:05.7 78139  53 Polska
7 Aaron Swanson   Ashland, WI1:36:44.5 209665  80 Swanson Financial Services
8 Bill Nigh   West Bend, WI1:39:11.7 197745  30 Team Pedal Moraine
9 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:43:53.0 194466  39 Muddy Cup Racing
10 Joshua Tesch   1:43:55.4  254 
11 Trevor Olson   Rochester, MN1:56:48.8 264356  41 Muddy Cup
DNF Jason LaBella   Chicago, IL 219648  14 Guinness/WheelWerks
DNF Kerry Drake   Punta Gorda, FL 267401  82 Chainsmokers

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI1:31:45.5 166066  Team Pedal Moraine
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:34:01.7 259146  11 Hayes
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:34:23.9 98534  44 Team Pedal Moraine
4 John Miller   Madison, WI1:35:15.2 233978  36 
5 John Shull   Libertyville, IL1:36:32.0 259398  15 CLIF BAR
DNF Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI 17365  71 

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aidan Coleman     6179 
2 Kyle Kargel     6024 Wildside Velo
3 Owen Reich     6173 
4 Zack Kargel     6178 Wildside Velo
5 Alexander Bluestein     6172 

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Rodriguez   Kenosha, WI0:48:22.8 261235  4049 Team MARS
2 Andrew Senderhauf   0:48:59.1  4021 wheel and sprocket
3 Jake Cummings   0:50:03.5  4014 Moritz Tire
4 Tony Kaatz   0:51:11.0  4768 
5 Jordan Watkins   Marshfield, WI0:51:56.5 243920  4073 Expo Racing
6 Jack Feuerstein   0:51:58.1  4111 Wheel & Sprocket
7 Collin Coleman   0:55:06.2  4781 
8 Samuel Martz   0:56:10.0  4059 Mountain Outfitters
9 Samuel Jansen   1:03:48.6  4094 Mountain Outfitters
10 Curt Hemphill   1:26:01.1  4771 
11 Calvin Henderson     6171 Hendu Rocket
12 Brandon Flisram     6002 Team Extreme
13 Cameron Fredrick     6003 Wildside Velo
14 Riley Kunstman     6023 Gear Grinders
15 Shane Holcomb     6019 Fattires-n-beer.com
16 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Team Extreme
17 Jeffrey Martz     6013 Mountain Outfitters
18 Austin Sympson     6175 Kegels
19 Roman Kosarzycki     6005 
20 Riley Schotz     6180 
21 Zachary Bluestein     6170 
DNF Riley Kopesky     4757 mountain
DNF Dylan Griggs     6176 Muddy Cup

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Harrison   0:46:15.8  4159 Bike Hub
2 Cameron Schave   0:47:43.9  4082 
3 Trent Dietsche   New Berlin, WI0:48:18.3 267293  4095 LifeCyclists
4 Ben Senkerik   0:48:20.7  4080 Team Extreme
5 Greg Krieger   0:48:24.8  4055 Alterra Coffee
6 David Flaten   0:49:34.2  4754 
7 Adam Lange   0:50:47.4  4023 Schwag
8 Christopher Bandura   0:55:57.2  4753 
9 Marshall Polzin   0:56:42.4  4758 
10 Brian Schoenrock   1:01:02.7  4022 Schwag

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McLaughlin   0:46:15.5  4061 
2 Johnny Chang   Green Bay, WI0:50:23.8 260380  4047 Bellin Health
3 Keaton Wenzel   0:52:51.4  4780 Mountain Outfitters
4 Walter White   0:53:46.9  4027 
5 Taylor Otto   0:54:50.1  4763 Recyclist
6 Scott Krueger   0:58:58.6  7019 Muddy Cup
7 Travis Schirpke   1:01:35.1  4057 Team Extreme

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Krcma   0:47:19.8  4776 CBW
2 Casey Lamberg   0:48:34.6  4760 
3 Nick Wierzba   0:49:26.1  4777 CBW
4 Andy Redlin   0:51:10.0  4749 Scheels Appleton
5 Jared Brodjeski   0:59:43.7  4782 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Holzem   0:45:04.6  4774 City Bike Works
2 Jeff Bernaeyge   0:48:32.7  4045 
3 Daniel Johnson   0:52:41.4  4775 CBW
4 Tony Degrand   0:55:16.7  4765 
5 Christopher Stevens   0:55:58.2  4764 
6 Eric Borchardt   0:57:20.5  4785 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Diedrich   0:45:39.5  4155 Attitude Sports
2 David Effertz   0:48:56.5  4089 Pedal Moraine
3 Jeremy Jonas   0:50:03.8  4003 
4 Bryan Frazier   0:50:30.1  4096 Wildside Velo Club
5 Dan Wierzba   0:51:44.9  4778 
6 David Vanderloop   0:53:25.8  4044 Gen Xicycle Relief
7 Martin Tank II   0:53:59.8  4779 Team Cyclopath
8 Corey Hetzel   0:56:07.2  7014 Team Cyclopath

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Schirpke   Cedarburg, WI0:48:14.5 268393  4001 Team Extreme
2 Mark Clinton   0:48:26.5  4112 
3 Ken Walz   0:48:54.3  2878 
4 Robert Dunahee   0:49:02.8  4748 
5 Andrew Smith   0:50:25.4  4769 
6 Ben Battino   0:50:34.2  4786 
7 Chris Fellows   0:51:06.9  7013 WORS Posse
8 Brad Henderson   0:52:32.3  7099 Hendu Rocket
9 Mark Eagleson   0:56:26.5  7097 
10 Kevin Schuster   1:00:55.6  4052 Gen X/World Bicycle Relief
DNF Jon Mathews     7101 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Wren   0:51:44.4  4078 
2 Brian Zinda   0:52:10.8  4083 Fond du Lac Cycle
3 Curt Clarke   0:52:26.4  4750 Team Blewalung
4 Brian Visintin   0:53:27.3  4767 Team Blewalung
5 Pete Thielen   0:54:00.1  4752 Team Blewalung
6 Allan Hilbert   0:59:25.2  4756 Team Blewalung
7 Kurt Otto   1:01:13.1  4762 Recyclist
8 Robert Falci   1:04:14.0  7002 
9 Joseph Virnig   1:18:22.1  7018 
10 Henry Kosarzycki   1:37:47.7  7004 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Osowski   0:47:39.4  4759 
2 Dan Bucklaew   0:47:43.5  4076 bikejournal.com
3 Alan Kinnaman   0:47:45.7  4092 
4 Terry Prewitt   0:49:07.9  4783 Attitude Sports
5 Jon Holcomb   0:50:33.6  4093 Fattires-n-beer.com
6 Edward Piontek   0:50:47.7  4072 
7 Phil Oliveri   0:51:45.9  7010 
8 Matthew White   0:53:23.2  4026 
9 Jim Deschenes   0:54:31.1  4751 
10 Gregory Spencer   0:55:26.7  4773 
11 Wally Sniadajewski   0:57:50.5  7009 Point Pursuit
12 Christopher Voss   0:59:57.7  7012 
13 Paul Traeger   1:00:13.6  4019 TEAM EXTREME
14 Mike Borchardt   1:03:03.5  7008 team extream
15 Dennis Westberg   1:17:40.3  7007 Stadium Bike

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Sniadajewski   0:54:12.4  4079 Point Pursuit
2 Russ Sobotta   0:54:59.5  7011 Mountain OUTFITTERS
3 Jerry Dietsche   0:55:46.0  4060 
4 John Hemphill   0:55:54.6  4770 
5 Dennis Denuccio   0:57:04.3  4772 
6 Glenn Aavang   0:58:30.1  4011 
7 Dan McGlynn   1:04:29.8  4755 
8 Ted Batzer   1:09:00.0  4016 
9 Richard G Finch   1:09:53.4  4008 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach     3014 Point Pursuit
DNF Alyssa Borell     3013 Attitude Sports

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Nolan     3183 Muddy Cup
DNF Meghan Korol     3018 Magnus

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regina Livingston   Chicago 258314  9503 Alterra CoffeeMTB/Twin Six
2 Terra Nicklas     3016 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsey Kriete     3182 Gear Grinder
2 Karlene Olson     3034 Gen X

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brenda Zimmermannthorp     3025 
2 Angela Theriault     3002 Alterra CoffeeRoasters
3 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3035 Team Pedal Moraine

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Wiese     3184 Moritz Tires
DNF Candy Hofmann     3019 Team Extreme
DNF Kelly Boettcher     3033 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3181 
2 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
3 Christine Griesbach     3006 Point Pursuit

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3015 MADFORCS
2 Deb Sniadajewski     3005 Point Pursuit

Women - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske (1 - PR)   Stanford, CA1:47:01.3 190109  504 HAYES DISC BRAKES
2 Abby Strigel (2 - PR)   Madison, WI1:48:18.9 202434  502 Team Polska FDL

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI1:57:42.7 202278  515 muddy cup / singular cycles

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:57:38.6 227849  525 Mr Tree
DNF Amelia Barber   Salt Lake City, UT 222910  521 Team WORS

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:48:30.2 227405  507 Wildside Velo Club
2 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:51:13.8 157882  571 
3 Claire Cannon   Madison, WI1:55:35.2 269897  516 Team Wors
4 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:06:24.6 223874  508 Team Pedal Moraine

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:57:22.7 226461  506 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:04:50.6 212636  513 Alterra CoffeeMTB Team

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI1:56:31.8 18621  519 Planet Bike
2 Valerie Foley   2:05:14.7  570 Moritz Tires

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marilee Collier     6009 Muddy Cup Racing
2 Kenzie Otto     6174 Recyclist

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   0:55:53.1  5211 Riverbrook Momentum
2 Emily Shull   Libertyville, IL0:59:50.6 264455  5002 CLIF BAR
3 Samantha Falci   1:05:33.8  5003 
4 Lizzy Sobotta   1:07:18.0  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
5 Samantha Kosarzycki   1:15:25.8  5009 Alterra CoffeeMTB Team
6 Sarah Gill     6015 TekBolt.com
7 Brittany Haker     6177 
8 Maja Holcomb     6020 Fattires-n-beer.com
9 Cailey Jeske     6014 Pedal Moraine
10 Monica Gabrielson     6017 Wildside

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Henderson   1:00:09.4  5202 Hendu Rocket

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Birdsall   0:54:33.3  5010 Performa Cycling
2 Lisa Olson   1:00:54.2  5012 
3 Jessica Brown   1:02:25.2  5206 
4 Melinda Propson   1:03:02.9  5011 Performa Cycling
5 Katie Lauer   1:04:33.0  5209 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Lyman   0:54:37.3  5203 
2 Nicole Weyenberg   1:03:20.3  5214 
3 Elizabeth Legaspi   1:08:03.4  5026 Fattires-n-Beer
DNF Molly Opel     5215 N/A

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alice Hagen   1:01:26.5  5213 Beans & Barley
2 Jodi Rummelhart   1:02:29.1  5027 Kenosha Drivers Club.com
3 Chasity Gabrielson   1:06:56.0  5023 Wildside Velo
4 Diane Callaway   1:07:13.4  5212 Vernon Trails
5 Denise Ashby   1:08:09.9  5204 
DNF Sheri Farrell     5016 Chainsmokers

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Le Roy   1:02:29.9  5216 
2 Linda Bluestein   1:16:02.0  5205 

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:02:04.2 10328  5050 Clif Bar Midwest
2 Lorie Hemphill   1:03:04.7  5210 
3 Sue Borchardt   1:05:34.6  5008 Team Extreme

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   0:58:46.4  5024 Wildside Velo
2 Jenni Borell   1:00:37.0  5017 Attitude Sports
3 Rose Lenss   1:02:22.3  5006 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREOSMOBonk BreakerSpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee