Race Results for
13th Annual Hodges Village Dam Race
Oxford, MA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/10/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Haydock   0.06244213  451 
2 Zachary Nichols   Fiskdale, MA0.06375 278251  452 
3 Tate Colbert   Norwood, MA0.065486111 278453  454 
4 David Gilchrist   Lyme, CT0.07162037 260390  450 
DNF Angus Galloway     453 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Krulewitz   Ann Arbor, MI0.058217593 191162  620 
2 Daniel Fama   Westfield, MA0.071759259 226286  622 
DNF Brian Palasz     621 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Kelly   Watertown, CT0.053657407 94642  545 
2 Craig Kennedy   Suffield, CT0.057060185 65969  549 
3 Johnny Valdes   Newington, CT0.058576389 183519  548 
4 Michael McKittrick   0.059479167  551 
5 Jason Selwitz   Rensselaer, NY0.068831019 216632  547 
6 David Flagg   0.070138889  550 
7 Kalle Radage   0.097222222  546 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Lafleur   Enfield, CT0.05712963 87557  703 
2 John Beaupre   0.05755787  707 
3 Michael Provost   Putnam, CT0.058414352 190002  705 
4 Craig Mello   Seekonk, MA0.059641204 23978  710 
5 Matt Ballard   Belchertown, MA0.060520833 92416  708 
6 John Allen   East Berlin, CT0.061122685 239954  711 
7 Mark MacFarlane   Mansfield Center, CT0.06224537 279204  714 
8 Will Raymond   0.062303241  713 
9 David Skrocki   Keene, NH0.062534722 227104  712 
10 Scott Cunningham   Cheshire, CT0.062546296 8363  706 
11 James Hoard   N.kingstown Ri0.063865741 16347  702 
12 Anthony Pace   West Granby, CT0.064189815 210054  704 
13 Marc Dupuis   0.065902778  709 
14 Tim Dufault   0.066342593  700 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Lawless   0.060277778  801 
2 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI0.061446759 276617  800 
3 Jeffrey Oakes   Marion, MA0.063784722 260365  802 
4 Douglas McBournie   Colchester, CT0.070196759 211976  804 
5 john weferling   East Longmeadow, MA0.070636574 272347  803 
6 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH0.075081019 38948  805 

Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Powell   Longmeadow, MA0.063703704 253074  100 
2 Tom Thompson   0.068356481  101 

Men - PR/SM/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thom Parsons   Wrentham, MA0.083298611 208960  506 
2 Scott Feltmate   Danbury, CT0.08349537 267446  504 
3 Nathan Ringquist   Westminster, MA0.084733796 140698  511 
4 Mike Joos (1 - PR)   Reston, VA0.086365741 136615  502 
5 Michael Patrick (2 - PR)   Milford, CT0.087835648 77698  508 
6 John Burns   Hingham, MA0.088668981 149237  500 
7 Richard Visinski   Fairfield, CT0.092708333 221223  507 
8 Jamie Clechenko (1 - SM)   Saratoga Spgs, NY0.093900463 7107  509 
9 Matthew Domnarski   Ware, MA0.099039352 9762  501 
DNF Sean Cavanaugh   Danbury, CT 173881  505 
DNF Mark McCormack   Foxboro, MA 23101  510 
DNF Brian Hughes   Middleboro, MA 139091  503 

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Chambers   0.029895833  665 

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Greiner   0.024421296  160 
2 Paul Surrette   0.028217593  161 
3 Kevin Teeney   0.029016204  307 
4 Dan Riley   0.030034722  162 
5 Alan Smith   0.03025463  163 
6 Steve Cunningham   0.038599537  164 

Men - Exsinglespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Montalbano   Hewitt, NJ0.066203704 214668  683 
2 James Harmon   Fort Collins0.070601852 265280  681 
3 Robert Stine   0.073263889  684 
4 David Schachte   Woonsocket, RI0.08369213 169209  682 
5 Royce Yeomans   Springfield, MA0.085509259 143685  685 
6 JC Coughlin   Franklin, MA0.089560185 231677  680 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Thompson   Winchendon, MA0.071724537 189770  820 
2 Miles Ericson   Granville, MA0.0753125 153128  824 
3 Noah Tautfest   Northfield, VT0.075625 268345  818 
4 Ben Corbalis   Portland, OR0.076701389 184819  816 
5 Sean Daley   Plymouth, MA0.077731481 160898  817 
6 Matthew Green   Hatfield, MA0.080578704 226152  822 
7 Eric Carlson   Bristol, CT0.081701389 233018  815 
8 Brandon Baker   Ashburnham, MA0.082175926 205912  819 
DNF Russ Forthuber     821 
DNF Nathan Pepin   Seattle, WA 249643  823 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT0.068113426 38209  931 
2 Juan Munster   Norwalk, CT0.068125 248905  929 
3 Gunter Hofer   Amherst, NH0.069780093 16414  932 
4 Brian Cantele   Litchfield, CT0.071516204 6022  930 
5 Keith Reynolds   0.071967593  926 
6 Timothy Burton   Madison, CT0.073009259 247954  933 
7 Robert Carmen   Simsbury, CT0.073032407 111810  925 
8 Kevin Sweeney   Medford, MA0.073206019 245271  924 
9 Robert Cruz   Weymouth, MA0.074710648 144424  920 
10 Robert Czepas   Middletown, CT0.07474537 236438  934 
11 Andrew Wellman   West Berlin , VT0.076527778 37673  923 
12 John Kinnee   Ayer, MA0.077025463 175391  927 
13 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA0.083402778 136666  928 
14 Steven Morse   Pawtucket, RI0.083634259 212172  921 
DNF David Hildebrand   Ellington, CT 160538  922 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Rowell   Bedford, MA0.067766204 76361  353 
2 Johan Koseius   0.069328704  360 
3 John Mosher   Boxborough, MA0.07025463 140765  357 
4 Mark Gunsalus   Dudley, MA0.071284722 146710  354 
5 Steve Witkus   Northbridge, MA0.072384259 38714  364 
6 Brian Rutter   0.072685185  361 
7 Tyler Monroe   0.073275463  356 
8 Paul Kolb   Mebane, NC0.073912037 245298  355 
9 Gray Eldridge   Falmouth, MA0.075185185 103758  363 
10 Michael Good   Wilmington, MA0.080509259 141590  359 
11 Brian McGinnis   0.081400463  351 
12 Hans Fernsebner   Winchester, MA0.086666667 102985  350 
DNF Robert Bisson   Fall River, MA 3786  358 
DNF Jeffrey Molongoski   Ashfield, MA 90394  352 
DNF Michael Benard     362 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT0.07244213 210960  180 
2 Mark Virello   Boston, MA0.072916667 171561  186 
3 Paul Curley   Taunton, MA0.07650463 8380  181 
4 Anthony Muffatti   Bethel, CT0.077256944 174438  187 
5 Dave Leedburg   0.081539352  185 
6 Raymond Martin   Boston, MA0.086354167 161373  182 
7 Christopher Logan   Keene, NH0.087881944 21464  188 
8 Michael Todisco   Holliston, MA0.09255787 156639  183 
DNF Jerry White   Auburn, NH 71270  184 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Samson   West Hatfield, MA0.046898148 275070  
2 Michael Smith   0.051215278  
3 Brett Kansas   0.05125  10 
5 Abraham Tautfest   0.058668981  
6 Brian Pamayloan   0.062743056  
7 Tyler Daley   0.0703125  
DNF Nolan Garon   Dunstable, MA 236457  
53611111 Jr. Benjamin     Donald 2

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Deveau   0.042175926  209 
2 Jonathan Sawn   Granby, CT0.043553241 262054  212 
3 Michael Haskell   0.044953704  211 
4 Kyle Setta   0.045185185  203 
5 John Maguire   Boulder, CO0.047789352 273544  210 
6 Jared Wayne   0.04837963  201 
7 Matt Lipsitz   0.048553241  207 
8 Steve Benoit   0.048761574  204 
9 Graig Judge   Killingworth, CT0.049155093 263122  200 
10 Ben Cyr   0.049166667  206 
11 Sean Walsh   0.04962963  208 
12 Ricky Deamicis   0.055347222  202 
DNF Peter Spencer     205 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Keppler   Rowe, MA0.049282407 271586  301 
2 Chris Alff   0.051099537  306 
3 Jose Gonzalez   0.051990741  300 
4 Humberto Alvarado   0.052789352  304 
5 David Zoller   0.054791667  305 
6 Stephen Sekelsky   Northford, CT0.05587963 239350  302 
7 Corey Fanning   0.056296296  308 
8 Norman Spring   0.071921296  309 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Hamel   Coventry, RI0.044907407 120142  405 
2 Jeffrey Godin   North Grafton, MA0.046122685 268222  406 
3 Stephen Carney   0.047638889  407 
4 Phillip Warren   Poland, NY0.048194444 37288  404 
5 Juan Cardenas   0.053321759  409 
6 Armand Arekian   Averill Park, NY0.056458333 86411  400 
7 Rick Rossi   0.058831019  401 
8 Paul Lussier   Feeding Hills, MA0.071319444 268805  408 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Torrey   South Daytona, FL0.046226852 199705  528 
2 Dave Fluckiger   0.04900463  526 
3 Peter Friedman   0.057152778  527 
4 Harrison Burgess   Avon, CT0.07193287 261367  525 

Women - SP - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Wellons   Hudson, MA0.061284722 165493  902 
2 Natalia Boltukhova   0.06755787  901 
3 Anna Barensfeld   Ellwood City Pa0.068819444 234148  900 
4 Christina Tamilio   Malden, MA0.071655093 262939  903 
5 Allison Snooks   Westboro, MA0.0721875 247307  904 
DNF Natalia Gardiol   San Francisco, CA 235753  905 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Fuchs   Hartford, CT0.069016204 268361  977 
2 Sally McInnis   Maynard, MA0.069363426 178513  976 
3 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY0.07244213 278614  975 
4 Marilyn Quinlan   Canton, CT0.077719907 2865  979 
5 Susan Lucek   0.09375  980 
DNF Stacey Moseley   Pawcatuck, CT 201114  978 

Women - PR/EX - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aleksandra Rokita   0.078194444  277 
2 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA0.080543981 103270  275 
3 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA0.093321759 166426  276 

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Hughes   0.028263889  766 
2 Mary Ellen Evans   0.041550926  765 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Smith   Phoenix, AZ0.086400463 181710  66 
2 Elizabeth Allen   Danielson, CT0.092395833 261368  65 
3 Jocelyn Linscott   Hewitt, NJ0.101226852 244668  67 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA0.083888889 225308  83 
2 Cris Rothfuss   Medford, MA0.085694444 210803  80 
3 Cathy Rowell   Bedford, MA0.106747685 146312  81 
DNF Pauline Frascone     82 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Curley   Taunton, MA0.051446759 254284  601 
2 Sadie St. Germaine   0.054537037  602 
DNF Rachel Chambers     600 

Women - BG - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Hildebrand   0.057615741  608 
2 Janet Lorang   Medford, MA0.058171296 206250  606 
3 Lisa Marshall   Cambridge, MA0.058217593 360649  610 
4 Kristen Lukach   Salem, MA0.06380787 268384  607 
5 Natasha Bangel   0.074837963  609 
DNF Diana Gonzalez     605 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tammy Godin   North Grafton, MA0.049386574 278544  123 
2 Michelle Carney   0.049918981  124 
3 Marjorie Bowen   0.051446759  120 
4 Catherine Womack   Belmont, MA0.080625 243364  122 
DNF Janet Ramos   Arlington Ma 181961  121 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSierra NevadaCUORESpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee