Race Results for
Rum Village Criterium
South Bend, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/24/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Graves     451 
2 Nikolai Minka     453 
3 Lane Graves     452 

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610  461 KALAMAZOO BIKE CLUB
2 Nikolas Moehring   Fort Wayne, IN 272488  460 DON GALLIGHER - DRT RACING

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Bailey   Grand Rapids, MI 248294  480 RAPID WHEELMEN
2 Gerard Welling     481 

Men - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE SHIRLEY     180 ECFA HONEYWELL
2 Jimmy McMurray   Grand Rapids, MI 166307  181 Team Giant- Michigan
3 Myron Lewis   Bloomington, IN 231714  179 
4 Mark Olson   Hickory Corners, MI 140153  185 BISSELL CYCLING
5 Robert Sharp   Columbus, IN 49236  178 MOB Squad - U Build IT
6 Brian Adams   Novi, MI 80614  184 Lathrup Industries/Giant Bicycles
7 Houston Peterson   Kalamazoo, MI 48753  177 UNATTACHED
8 Samuel George   Sparta, MI 46693  182 
9 Shawn O'Brien   South Bend, IN 137831  176 ECFA HONEYWELL
10 Felipe Cardenas   Indianapolis, IN 177206  183 MOB SQUAD

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Menzel   Greencastle, IN 108690  312 
2 Todd Bastress   Fort Wayne, IN 136075  317 Three Rivers Velo Sport (3RVS)
3 Robert Iser   South Lyon, MI 189026  306 South Lyon Cycle Racing Team
4 Richard Toler   Dayton, OH 66088  316 Team Kreitler Rollers
5 Gary Palmer   Bloomington, IN 99577  304 TORTUGA
6 James Recob     308 
7 Bill Plunkett   Granger, IN 97959  318 ECFA HONEYWELL
8 David Lewis   Huntertown, IN 200944  310 
9 Smith (Skip) Higgins   Indianapolis, IN 142055  309 Scheller's Indiana Masters Racing Team
10 Kip Miller   Bridgman, MI 207030  301 ECFA HONEYWELL
11 Douglas Wintin   Fort Wayne, IN 73443  314 3RVS/KOEHLINGER-KELLEY
12 Charles South   Fort Wayne, IN 33532  313 Three Rivers Velo Sport (3RVS)
13 Keith Bennett   Elkhart, IN 324508  303 ECFA/Honeywell
14 Bruce Gordon   South Bend, IN 100338  311 SCHELLERS INDIANA MASTERS
15 Paul Eddleston   Birmingham, MI 69594  315 
16 Mike VanHouten   Grand Rapids, MI 239548  307 CISCO CYCLING
17 John Taylor   Granger, IN 35099  305 ECFA HONEYWELL
18 Kenneth Glick   Bremen, IN 48270  302 ECFA HONEYWELL

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Graham   Cedar, MI 102695  125 BISSELL MASTERS/ELITE
2 Graham Howard   Grand Rapids, MI 180491  135 BISSELL CYCLING
3 Jeff Koch   Elk Rapids, MI 19522  134 BISSELL CYCLING
4 Aaron Hubbell   Durham, NH 54434  123 NUVO Cultural Trail
5 Derek Witte (1 - Cat1)   Grand Rapids, MI 41402  133 Bissell Masters/Elite
6 Steven Howard   Grand Rapids, MI 193840  136 BISSELL CYCLING
7 Karim Abdelkader   Bloomington, IN 41398  129 NUVO Cultural Trail
8 Thomas Cox   Bloomington, IN 8003  122 Alderfer Bergen
9 Brian Adams   Novi, MI 80614  111 Lathrup Industries/Giant Bicycles
10 Jason Swiatlowski   Grand Rapids, MI 34815  137 BISSELL CYCLING
11 Isaac Neff   Madison, WI 200724  120 Alderfer Bergen
12 Benjamin Whitehead (2 - Cat1)   Belmont, MI 183938  126 BISSELL CYCLING
13 Uwe Krueger   Chicago, IL 190463  132 TEAM GET A GRIP CYCLES
14 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263  121 Alderfer Bergen
15 Robert Sharp   Columbus, IN 49236  102 MOB Squad - U Build IT
16 Vic Emond   Chicago, IL 41393  128 
17 Robert Iser (1 - Cat2)   South Lyon, MI 189026  104 South Lyon Cycle Racing Team
18 Nathaniel Williams   Grand Rapids, MI 220678  127 West Michigan Coast Riders
19 Jimmy McMurray   Grand Rapids, MI 166307  106 Team Giant- Michigan
20 Richard Dufour   Indianapolis, IN 135082  131 NUVO Cultural Trail
21 Timothy Campbell   Lake Mills, WI 240400  139 PISTA ELITE
22 Matthew Curin   Lake Zurich, IL 41055  124 Lilly Cycling
23 Mike VanHouten   Grand Rapids, MI 239548  105 CISCO CYCLING
24 Anthony Roth (1 - Cat3)   Kalamazoo, MI 131380  115 C-U RACING
25 Joey Iuliano   Muleshoe Tx 237283  101 Turin
26 Felipe Cardenas   Indianapolis, IN 177206  108 MOB SQUAD
27 Oliver Beeson   Fishers, IN 204060  138 NUVO Cultural Trail
28 Declan Doyle   Indianapolis, IN 67486  130 NUVO Cultural Trail
29 Ren-Jay Shei   Bloomington, IN 267725  117 TEAM TORTUGA CYCLING
30 Andrew Florian   Kalamazoo, MI 198114  114 PRIORITY HEALTH JUNIORS U23
31 Jerry Witham (2 - Cat2)   Fort Wayne, IN 70424  109 DRT Racing
32 Mark Olson   Hickory Corners, MI 140153  113 BISSELL CYCLING
33 Christopher Beck   Cardiff, CA 209885  119 TEAM TORTUGA

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Collins   Grand Rapids, MI 76192  226 GRAND RAPIDS BICYCLE CO
2 Nathan Moorhouse   Owensboro, KY 223370  245 
3 Peter Beels   Seattle, WA 235743  251 LEADOUT/CHICAGO DRIVE CYCLING
4 Brett Lane   Gosport, IN 229989  258 Team Mack Racing Assn
5 Ricardo Otero   Park Ridge, IL 26910  262 Team Mack Paper Co.
6 David Lewis   Huntertown, IN 200944  244 
7 Kyle Thomas   Denver, CO 255466  252 DRT Racing
8 Patrick Robb   Royal Oak, MI 48371  248 
9 Chris Gola   Chicago, IL 251363  263 
10 Anthony Roth (1 - Cat3)   Kalamazoo, MI 131380  256 C-U RACING
11 Brian Sullivan   Mishawaka, IN 238604  228 Cucina Fresca Cycling Team
12 Don DeMeyer   South Bend, IN 228696  234 
13 Waylon Janowiak   Michigan City, IN 258509  247 
14 Paul Jacobson (1 - Cat4)   Richland, MI 209765  254 PRIORITY HEALTH JUNIORS U23
15 Naveen John   West Lafayette, IN 275471  235 USA PISTA ELITE
16 John Lancione   Granger, IN 113843  237 
17 Clayton Feldman   Colorado Springs, CO 257674  259 Team WM
18 Cornelius Griggs   College Park, MD 206836  238 
19 Michael Cook   South Bend , IN 273966  233 Alderfer Bergen
20 John Martin   Fort Wayne, IN 118926  250 TEAM KOEHLINGER KELLEY
21 Samuel Langley (2 - Cat4)   Chesterton, IN 271840  246 
22 Tyler Baker (3 - Cat4)   Cincinnati Oh 240690  243 Southern Elite/Sun & Ski Sports
23 Blayne Roeder   Lafayette, IN 212307  257 Some Guys Cycling
24 Brian Smith   Highland, IN 165685  260 XXX Racing
25 Todd Steiner   South Bend, IN 215335  239 
26 Steven Souers   Fort Wayne, IN 196034  255 DRT Racing
27 Brian Boyle   Whiting, IN 193058  261 XXX RACING/ATHLETICO
28 Geoff Kuyper   Grand Rapids, MI 266805  230 LEADOUT/CHICAGO DR. CYCLING
29 Andrew Truemper   Indianpolis, IN 242744  229 XXX RACING
30 Joey Iuliano   Muleshoe Tx 237283  236 Turin
31 Michael Souers   Fort Wayne, IN 196033  241 DRT Racing
32 Kenneth Glick   Bremen, IN 48270  231 ECFA HONEYWELL
33 Mark Bailey (2 - Cat3)   Grand Rapids, MI 248294  227 RAPID WHEELMEN
34 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi 190321  242 LEADOUT RACING/CHICAGO DRIVE CYCLING
35 Ramon Vasquez   Yoder, IN 122487  249 KOEHLINGER KELLEY
36 Andrew Florian   Kalamazoo, MI 198114  253 PRIORITY HEALTH JUNIORS U23
37 John Taylor   Granger, IN 35099  240 ECFA HONEYWELL

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Collins   Grand Rapids, MI 76192  351 GRAND RAPIDS BICYCLE CO
2 Andrew Truemper   Indianpolis, IN 242744  354 XXX RACING
3 Geoff Kuyper   Grand Rapids, MI 266805  357 LEADOUT/CHICAGO DR. CYCLING
4 Carlos Arce   Elkhart, IN 193099  360 
5 Brian Sullivan   Mishawaka, IN 238604  353 Cucina Fresca Cycling Team
6 Ryan Crabbe   Tucker, GA 242442  359 Columbus Bike Racing
7 Naveen John   West Lafayette, IN 275471  365 USA PISTA ELITE
8 Charles Bee (1 - Cat4)   South Bend, IN 244450  376 CATEGORY 6 RACING SQUAD
9 Steven Souers   Fort Wayne, IN 196034  373 DRT Racing
10 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610  369 KALAMAZOO BIKE CLUB
11 Mark Bailey   Grand Rapids, MI 248294  352 RAPID WHEELMEN
12 Michael Cook   South Bend , IN 273966  363 Alderfer Bergen
13 JOSHUA JOHNSON     372 
14 Don DeMeyer   South Bend, IN 228696  364 
15 Larry Lynam     361 
16 Michael Moorhouse   Valparaiso, IN 259217  377 
17 Kristopher Brownlee   Bristol, IN 273586  367 ECFA HONEYWELL
18 Keith Bennett (2 - Cat4)   Elkhart, IN 324508  362 
19 JUSTIN VAN BEEK     355 
20 Todd Steiner   South Bend, IN 215335  370 
21 ALFONS EGGINK     379 TEAM TORTUGA
22 Neil Hubert     375 
23 KYLE MAZELLAN     374 
24 MIKE SHIRLEY     371 ECFA HONEYWELL
25 Tyler Baker (3 - Cat4)   Cincinnati Oh 240690  378 Southern Elite/Sun & Ski Sports
26 Felix Miranda   Elkhart, IN 228675  358 
27 Gerry Gardetto (1 - Cat5)   South Bend, IN 236677  356 
28 Andrew Otte   West Lafayette, IN 281578  366 

Women - Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackie Moeller   Bloomington, IN 238619  427 
2 Anne Young   Warsaw, IN 281117  428 
3 JULIE BEMBENISTA     426 TEAM TORTUGA

Women - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACLIN PETERSON     368 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerCUOREOSMOUSACDFSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee