Race Results for
SoBe Energy Downhill Series #5
Bartlett, NH
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/07/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gross   Walpole, MA3:30.35 244155  563 
2 Evan Fineblit   Bedford, NH3:35.53 259934  354 
3 Tucker Nugent   3:37.62  494 
4 Alexander Leich   North Conway, NH3:41.56 267256  379 
5 Max Syron   3:47.27  97 
6 David Gambardella   4:02.92  570 
7 James Pritchardthorpe   4:04.60  82 
8 Peter Asselar   4:09.86  575 
9 Ray Syron   Rockport, MA4:12.35 282084  96 
10 richard kahan   Hanover, NH4:20.16 279814  503 
11 Ryan Gregory   4:24.87  505 
12 James Bannister   4:28.93  93 
13 Christopher Ovonton   4:58.25  565 
DNF Peter McNulty   Walpole, MADNS 244558  433 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Halston Mendes   3:38.18  201 
2 Allen Bercume   3:40.21  531 
3 Matt Dahlmeyer   3:41.86  569 
4 Tylor Bowes   3:44.96  248 
5 Sam Chipkin   3:45.85  68 
6 David Homan   3:46.58  74 
7 Colby Nugent   3:50.68  216 
8 Joshua Faber   Zanesfield, OH3:51.03 282837  91 
9 Jon Pleclavy   3:52.03  462 
10 Josh Rosenthel   4:24.10  567 
11 Chris Cook Jr.   4:34.70  325 

Men - SP - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglass Wilson   Keene, NH4:00.27 280148  441 
2 Adam Fraklin   4:16.74  98 
3 Leo Dumont   Lewiston, ME4:40.57 188857  471 

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefan Daney   Stafford, VA4:17.26 282817  95 
2 Chris Cook Sr.   DNS  323 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Faulker   3:15.66  77 
2 Kevin Learned   Carlisle, MA3:21.03 265207  444 
3 Erik Gosselin   Bedford, NH3:25.33 257554  353 
4 Alex Couture   Conway, NH3:27.81 266641  276 
5 Eric Bercume   Banner Elk, NC3:32.28 280672  572 
6 Owen Tulip   3:32.83  568 
7 Phillip Kmetz   Keene, NH3:37.29 139600  84 
8 Sean Pritchardthorpe   Mansfield Center, CT3:54.46 265748  81 
9 Jake Baxter   Storrs, CT4:02.65 263457  79 
10 Patrick Hurteau   Middlebury, VT4:09.65 224087  76 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew templin   Moose, WY3:24.23 261131  387 
2 Matthew Sebas   Milford, NH3:26.43 200778  89 
3 Jason Bourgeois   Ashburnham, MA3:29.16 264260  416 
4 Dominic Picotte   3:31.65  564 
5 Corbett Tulip   03:33.2  571 
6 Daniel Rihm   Manchester Ctr, VT3:33.67 163050  331 
7 Nicholas D'Ernidio   3:37.11  247 
8 Chris Flynn   Shrewsbury, MA3:39.41 214464  466 
9 Chris Patton   Westport, CT3:40.98 252550  210 
10 Adam King   North Andover, MA3:41.37 209619  212 
11 Geoff Ayr   Westfield, MA3:54.42 185267  322 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kutzler   Saylorsburg, PA3:33.18 162445  561 
2 David Mee   Belmont, MA3:42.36 251696  69 
3 Leif Erickson   North Conway, NH3:53.05 116429  406 
4 David McManus   South Chatham, MA4:00.60 243911  482 
5 Erik Johnson   Auburn, MA4:08.38 17942  398 
6 Mark Cognata   Melrose, MA4:11.89 238441  272 
7 Erik Little   Manchester, NH4:12.50 202447  324 
8 Scott Moore   4:28.92  562 

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Pierce   Manchester, CT3:42.39 28121  220 
2 Darrell Szlachetka   Manchester, CT3:43.37 208785  266 
3 Rich DeCarlo   Branford, CT3:47.03 8998  202 
4 Edward Smith   Bolton, CT3:57.09 117290  289 
5 Reid Kiniry   Northfield, VT03:59.3 19208  488 
6 John Pallotto   Cheshire, CT4:05.58 27111  451 
7 Jay Barrows   Brooklyn, CT4:12.36 2740  346 
8 Dave Herde   Oxford, CT4:15.10 247380  424 
9 Alan Morrison   Southington, CT4:25.05 230223  428 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Halupowski   3:50.32  390 
2 Peter Newcombe   Rowley, MA3:55.69 282354  217 
3 Steve Clavett   4:04.88  502 
4 Robert Coppola   Gorham, ME4:07.60 282352  254 
5 Alex Kramp   4:14.30  78 
6 RJ Gray   4:18.98  90 
7 Zachary Morrison   Southington, CT4:36.67 282332  356 
8 Matthew Mastrodomenico   Florence, SC5:15.44 282825  300 
9 Shane Alexander   5:36.64  92 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McLennan   3:48.68  440 
2 Jonathan Klepadlo   4:00.12  438 
3 Patrick Flynn   4:04.10  408 
4 Nick Poirier   4:06.31  427 
5 Daryl Laliberte   4:20.39  552 
6 Patrick Kiendzior   4:22.02  410 
7 Jacob Kilgore   4:25.35  249 
8 Josh Demers   4:27.01  83 
9 Connor Foley   DNF  574 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Haskel   4:36.49  315 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frank Enderson JR   4:39.60  73 
2 John Bercume   5:30.47  573 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Moody   Rumney, NH3:09.02 24837  52 
2 Gavin Vaughan   Sharon, VT3:10.94 173589  19 
3 Kyle Hickey   Midvale, UT3:12.01 160758  75 
4 James Patterson   Gorham, ME3:21.20 150453  99 
5 Danial Ferreira   Milford, CT3:23.65 98389  
6 Patrick Noonan   Intervale, NH3:24.21 267435  330 
7 Paul Adams   Hillsboro, NH3:26.25 197251  18 
8 David Flynn   Shrewsbury, MA3:27.27 174665  58 
9 Willem Cooper   Newport, RI3:27.76 201902  66 
10 Tim Howland   Sugar Hill, NH3:34.17 212855  14 
11 Cody Greatbatch   Swanzey, NH3:34.65 187910  85 
12 Conor Rowen   3:34.78  10 
13 Tim White   Colchester, VT3:36.71 201948  37 
14 Dennis LaClair   Rutland, MA3:38.37 184234  
15 Thomas Bubier   Watertown, MA3:39.16 5297  48 

Women - SP - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Daney   Stafford, VA4:16.57 282816  94 

Women - SP - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Koch   East Aurora, NY4:18.35 203473  71 

Women - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlene Smith   Bolton, CT4:32.32 265552  288 
2 Vicki Koch   West Falls, NY4:37.78 200770  70 
3 Kathy Herde   Oxford, CT4:51.59 246397  425 

Women - EX - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Delpino   4:26.69  501 

Women - BG - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Bagley   5:09.34  72 
2 Marielle Lueker   6:09.19  241 

Women - BG - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Traci Mangano   9:33.95  566 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Eagan   Lowell, MA4:03.42 200140  88 
2 Lauren Peterson   4:04.93  46 
3 Dawn Bourque   Campton, NH4:12.00 4403  51 
4 Caroline Milot   4:14.96  67 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFShimanoBonk BreakerSierra NevadaOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee