Race Results for
South Dakota Criterium State Championships
Sioux Falls, SD
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/25/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master Cat 3-4 35+ - 36

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 Daniel Johnson     413 Unattached

Men - Master Cat 3-4 35+ - 37

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF William Prann   Lenexa, KS 243848  409 Midwest Cycling Community

Men - Master Cat 3-4 35+ - 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Dale Hurt   Le Mars, IA 64326  404 Powerade/Independent Fabrication

Men - Master Cat 3-4 35+ - 41

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Robert Greigg   Sioux City, IA 61372  408 powerade independent fabrication
DNF Bart Duncan (Cat4)   Spirit Lake, IA 88161  415 Unattached

Men - Master Cat 3-4 35+ - 45

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Joseph Savoie   Omaha, NE 170992  411 Elkhorn Valley Cycling pwd by Monster
4 Tim Taylor   Spirit Lake, IA 168688  414 ORBA

Men - Master Cat 3-4 35+ - 46

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  302 Scheels
5 Neil Schaben   Denison, IA 59900  407 powerade independent fabrication

Men - Master Cat 3-4 35+ - 47

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Dan Hansen   Wichita, KS 190790  401 trekbicycleofkc/localcycling.com

Men - Master Cat 3-4 35+ - 48

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Mize   Sioux City, IA 66605  303 NSC Velo

Men - Master Cat 3-4 35+ - 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Douglas Bowden     519 Unattached

Men - Master Cat 3-4 35+ - 50

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11 Brent Linn   Sioux City, IA 62689   Powerade/Independent Fabrication

Men - Master Cat 3-4 35+ - 57

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Duke Kern   Norman, OK 243995  406 Fossil Racing

Men - JR - 13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Glen Houts   Sioux City, IA 282891  504 Unattached
5 Jacob Hanson     503 Unattached

Men - JR - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Kai Johnson     514 Unattached

Men - JR - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Wynia      Unattached

Men - JR - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Evan Shields     515 Unattached

Men - Cat 1/2 - 38

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody McCullough   Jefferson, SD 23359  101 Powerade- Independent Fabrication

Men - Cat 1/2 - 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jonathan Nelson   Sioux City, IA 47869  102 S.C. Velo

Men - Cat 3 - 20

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Paul Webb   Bellevue, NE 268204  306 Midwest Cycling Comm

Men - Cat 3 - 23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Bakker   Brandon, SD 227206  301 Central Plains Cycling

Men - Cat 3 - 28

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Jeff Kluck   Sioux Falls, SD 198417  304 Central Plains Cycling

Men - Cat 3 - 33

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Ulises Salas   Sioux Falls, SD 223209  305 CPC

Men - Cat 3 - 46

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  302 Scheels

Men - Cat 3 - 48

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 William Mize   Sioux City, IA 66605  303 powerade independent fabrication

Men - Cat 4 - 21

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Kenny Pike   Sioux Falls, SD 210706  402 Central Plains Cycling

Men - Cat 4 - 23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 John Spray   Norfolk, NE 209058  416 Elkhorn Valley Cycling powered by Monste

Men - Cat 4 - 26

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jeremy Boon      Unattached

Men - Cat 4 - 31

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Spray   Norfolk, NE 217571  418 Elkhorn Valley Cycling pwrd by Monster

Men - Cat 4 - 35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Rich Anderson   Bellevue, NE 219702  412 EVCC/Bike Way

Men - Cat 4 - 37

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 William Prann   Lenexa, KS 243848  409 Midwest Cycling Community

Men - Cat 4 - 39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Dale Hurt   Le Mars, IA 64326  404 Powerade/Independent Fabrication

Men - Cat 4 - 41

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Bart Duncan   Spirit Lake, IA 88161  415 Unattached
DNF Steve O'Brien   Watertown, SD 263620  403 Central Plains Cycling

Men - Cat 4 - 42

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Duane Blair   Norfolk, NE 226598  417 Elkhorn Valley Race Team
DNF Duane Blair   Norfolk, NE 226598  417 Elkhorn Valley

Men - Cat 4 - 45

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Joseph Savoie   Omaha, NE 170992  411 Elkhorn Valley Cycling pwd by Monster
DNF Tim Taylor   Spirit Lake, IA 168688  414 ORBA

Men - Cat 4 - 48

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 jeffrey kalo   Sioux Falls, SD 272950  405 Central Plains Cycling

Men - Cat 4 - 57

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Duke Kern   Norman, OK 243995  406 Fossil Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Kyle Kranz   Kranzburg, SD 263753  518 Central Plains Cycling

Men - Cat 5 - 13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Glen Houts   Sioux City, IA 282891  504 Unattached

Men - Cat 5 - 20

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Travis Krueger     527 Unattached

Men - Cat 5 - 21

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 Brian Krege      Unattached

Men - Cat 5 - 22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Marty Sterzinger   Canby, MN 277882  522 Central Plains Cycling
DNS Kyle Ness   Watertown, SD 280173   Unattached

Men - Cat 5 - 25

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Pete Anderson   Brookings, SD 265445  509 Central Plains Cycling

Men - Cat 5 - 27

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Josh Buehner     521 Unattached

Men - Cat 5 - 28

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 ryan waterfall     524 Whetstone Valley Cycling
16 Denny Anderson     526 Powerade/Indepedent Fabrication

Men - Cat 5 - 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Raines     510 Central Plains Cycling
7 Tom Thorne   Dell Rapids, SD 264255  511 Central Plains Cycling

Men - Cat 5 - 33

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
14 Peter Hansen   Sioux Falls, SD 275528  508 Central Plains Cycling

Men - Cat 5 - 34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
17 Roy Katz     517 Midwest Cycling Club

Men - Cat 5 - Open - 34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
15 Nick Madland     523 Unattached

Men - Cat 5 - 35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Kyle Hoff     506 Central Plains Cycling

Men - Cat 5 - 37

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jeffrey Ernst     516 Unattached

Men - Cat 5 - 38

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Eric Sahly      Unattached

Men - Cat 5 - 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Douglas Bowden     519 Unattached

Men - Cat 5 - 52

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Justin Manning   Sioux Falls, SD 273463  505 Central Plains Cycling

Men - Cat 5 - 56

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 Russell Halvorson   Sioux Falls, SD 270659  512 Unattached

Men - Cat 5 - 61

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Rick Hanson     525 Unattached

Women - Women Open - 20

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Haley Wood   Sun Prairie, WI 272285  203 Central Plains Cycling

Women - Women Open - 21

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Megan Albertson   Vermillion, SD 282229  201 Central Plains Cycling

Women - Women Open - 26

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277  206 Birchwood/GIS

Women - Women Open - 32

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Lindsay Twa   Sioux Falls, SD 273809  202 Central Plains Cycling

Women - Women Open - 35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Mollie Mize   Sioux City, IA 180852  205 Powerade/Independent Fabrication

Women - Women Open - 49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Betsy Cordes   Moscow, ID 52603  204 Team High Plains

Women - JR - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Rebecca Thompson   Rapid City, SD 218619  507 Team High Plains

Women - Cat 4 - 26

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277  206 Lbirchwood/GIS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREShimanoBonk BreakerUSACDFSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee