Race Results for
Sunburst Showdown- 2008 WORS #8
Kewaskum, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/10/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aristotle Peters   Hartford, WI1:19:31.8 242486  1076 EXPO Racing
2 Joseph Maloney   1:23:24.1  1021 
3 Kyle Warras   Waukesha, WI1:24:28.5 280628  1125 Muddy Cup
4 Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  2119 Alterra Coffee
5 Phillip Anschutz     2115 Moritz Tire
6 Caleb Lenss     2037 
7 Leif Byrge-Liebig     2147 Team Cyclopath
8 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2019 mars
9 Chris Denny     2023 
10 Theodore Peters   Hartford, WI 267190  2126 EXPO Racing
11 Adrian Icenogle     2097 
12 Chris Hinshaw     2049 Attitude Sports
13 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2128 MARS
14 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  2098 Team MARS
15 Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
16 Gavin Hoeft     2764 Bike Hub
17 Ian Haupt     2153 Barenuckle Brigade
18 Andrew Senderhauf     2782 wheel and sprocket
19 Michael Dutczak   Crete, IL 200766  2109 South Chicago Wheelman
20 Travis Johnson     2199 
21 Max Rainey     2091 Cliff bar
22 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2127 EXPO Racing
DNF Ryan Voss     1002 
DNF Casey Hildebrandt     2762 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Braun   1:10:35.4  1422 VCB
2 Ben Neubauer   1:18:10.2  1013 Performa
3 Alex Bird   1:20:35.5  1015 
4 Ben Koenig   1:20:46.2  1022 Rib Mountain Cycles
5 Brian Braun   1:21:29.2  1017 UW-Stout/Bad Cat Bicycles
6 Jake Begley   1:21:41.6  1014 Spring Street Sports
7 Michael C Anderson   1:21:50.7  1415 Schwag
8 Sebastian Corby   1:22:28.3  1428 Log Eaters
9 Taylor Bogdanske   1:22:31.1  1044 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
10 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:22:38.5 241021  1011 UW-Whitewater / PowerBar
11 Michael Sherven   1:23:42.6  1005 
12 Kyle Guerra   1:24:41.2  1038 Mr. Tree
13 Peter Coenen   1:27:56.5  1426 Logeaters
14 Jay Millin     2168 Mountain Outfitters
15 Justin Piontek     2182 Muddy Cup
16 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  2042 UW Whitewater / Powerbar
17 Matt Millin     9019 Mountain Outfitters
18 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  9001 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
19 Andrew Wiesner     2056 Stadium Bike
20 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL 209173  2201 Hayes/Sun Ringle
21 Joshua Rupnow     2108 Team Extreme
22 Steve Herriges     2773 
23 Byron Manternach     2760 UWP Cycling
24 Andy Borell     9014 Attitude Sports
25 Chad Hoppe     2038 Team Fond du Lac Cyclery
26 Robert Shebesta     2766 
DNF Andrew Ignasiak     1416 Michigan Tech
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2069 
DNF Chad Glisch     2172 
DNF Dick Ehmcke     2771 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Hleks   1:16:53.6  1975 Team Seagal
2 Jason Gosse   Eau Claire, WI1:17:31.3 257462  1084 WORS Posse
3 Ryan Rysewyk   Madison, WI1:18:41.1 243026  1413 Chainsmokers
4 Daniel Schaefer   Adell, WI1:18:50.3 258370  1029 Team Pedal Moraine
5 David Thomas   1:19:52.7  1066 Team Magnus
6 Luke Holtan   1:21:24.9  1425 Velo Trocadero
7 Spencer Strigel   1:22:26.7  1070 Team Polska
8 Constantine Peters   1:24:57.6  1063 EXPO Racing
9 Derek Hay   1:24:59.4  1093 Team Magnus
10 Neil Zacharek   1:25:44.6  1414 
11 Jeremy Vogels   1:26:34.9  1053 Performa Cycling
12 Michael Eckert   1:26:36.3  1427 Comp Racing Adv. Program
13 Jesse Shoemaker   1:28:19.9  1027 Performa Cycling
14 Matt Hoffmeyer   1:44:54.5  1836 Team Seagal
15 Feuillerat David     2165 JVC/Michael's Cycles
16 Jon Camp     2140 Trek Store Madison
17 Ben Marchewka     2080 Team Pedal Moraine
18 Eric Fossell     2002 Spokes & Spines
19 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2765 Iowa City Cycling Club
20 Scott Moen     9079 
21 Paul Kekstas     8014 Performa Cycling
22 Ryan Griffin     2767 Team Miller Lite
23 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
DNF David Bender   Kenosha, WI 260585  1197 BikeJournal.com
DNF Christopher Volbrecht     2160 Skinnys Club Tread
DNF Christopher Schulz     2173 Alterra MTB
DNF Michael Ziegler     2222 Bikejournal.com
DNF Ryan Theel     9009 Bikejournal.com

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Scanley   1:16:57.6  1018 Alterra Coffee
2 Anthony Dipiazza   1:18:34.9  1087 Gear N Up
3 Joel Coon   1:19:35.8  1901 BelGioioso/Stadium/BKB
4 Joel Hynes   1:19:56.9  1032 Stadium Bike /Fat Tire Guides
5 Roger Anthony   1:20:18.2  1420 Billy's Bike Shop
6 William Livingston   1:20:47.6  1915 JVC/Michael's Cycles
7 Peter Cherchian   1:21:18.3  1108 Chainsmokers
8 Craig Baumann   1:22:47.8  1049 Spines and Spokes
9 Marcin Nowak   1:23:24.7  1097 Team Polska
10 Tony Pirolo   1:23:26.4  1082 Hayes
11 Benjamin Swart   1:23:38.7  1036 Team Pedal Moraine
12 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:23:49.0 228524  1007 Guinness / Wheel Werks
13 Michael Kohnle   1:26:58.2  1020 Team Extreme
14 Greg Heck   Berwyn, IL1:27:18.2 100922  1417 XXX Racing
15 Jesse Bell     2174 Sisu Cycles
16 Joe Riesberg     2135 Mountain Outfitters
17 Wally Kunstman     2020 gear grinders
18 Karl Tillman     2200 Tillmaster Nitro
19 Scott Hietpas     2026 
20 Sandor Fabian     2784 
21 Anthony Ferrara     2090 
22 Jason Roggenbauer     2178 Mountain Outfitters
23 Bradley Byrge     2148 Cyclopath
24 Keith Ortiz   Chicago, IL 279655  9081 XXX Racing
25 Brandon John Cornejo     2763 Chainsmokers
26 Peter Reis     2786 
27 Sheldon Williams     2156 Team Prevagen
28 Jimmy Toombs     2177 
29 Jesse Jaehnig     2785 Fattiers N Beer
30 Michael Olm     9021 GenX/World BIcycle
31 Eric Crouthamel     2180 
32 Timothy Sanders     8083 Stadium Bike
DNF Krystian Pac   Chicago, IL 149853  1075 PACT - DISH Network - Miodu !
DNF Chris Solan   Antioch, IL 204340  1191 
DNF Ryan Shiroma     1902 BKB/BelGioioso
DNF Hans Higdon     1913 Cafe HollanderCycling
DNF Erich Ponath     1978 Fattires-N-Beer

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Merklein   1:15:23.8  1094 Big Ring Racing
2 Douglas Pietz   Milwaukee, WI1:15:44.2 138646  1096 Team Polska FDLCyclery
3 Ric Damm   Ripon, WI1:17:00.1 205672  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
4 Mike Budd   1:17:15.9  1067 Wheel & Sprocket
5 Chris Schutte   1:18:14.5  1016 Polska-Fond DuLac Cyclery
6 Glenn Kirst   1:20:08.3  1012 Wheel & Sprocket
7 Joe Greatens   1:21:41.0  1423 
8 Dan Tavela   1:23:05.4  1068 Skinnys Club Tread
9 Todd Derksen   1:27:21.7  1419 Wheel & Sprocket
10 Kenneth Czerwinski   Chicago, IL1:27:29.2 145138  1976 XXX Racing/ Athletico
11 Brad Gruszynski   1:27:57.6  1429 
12 Gabriel Sanchez   1:30:07.5  1123 
13 Matt Lanser   1:34:01.4  1804 Stadium Bike
14 Shawn Brehm     2007 
15 Chan Barden     2774 The Bike Hub
16 Curt Demott     2163 Performa Cycling
17 Steven Schaefer     2204 
18 Grant Stevens     2787 Team Extreme
19 Shawn Hauser     8009 Stadium Bike/H.O.P.E.
20 Roger Eckes     9005 Alterra Coffee
21 Jeff Weyenberg     2052 
22 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
23 Steven Janiak     2071 Daredevil Gene
24 Anthony Dombrowski     2103 Pedal Moraine
25 Gabriel Ion     2772 
26 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2138 Wheel Fast Racing
27 Nic Mianecki     9013 Hayes Disc Brakes
28 Jeff Steckbauer     8005 Fattires-N-Beer.com
29 Andrew Douglass     2783 
30 Tim Nass     8001 
31 Chris Hoyme     8010 Mountain Outfitters
DNF Christopher Gabrielson   Baraboo, WI 227409  1803 Wildside Velo Club
DNF Steve Strobel     2008 
DNF Jarrod Kerkhoff     2093 Spokes & Spines

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerome Daanen   Racine, WI1:17:30.9 164575  1904 MARS
2 Greg Jones   1:17:32.0  1200 Hayes Disc Brakes
3 Michael Seguin   Chicago, IL1:18:27.0 32101  1418 xXx Racing - AthletiCo
4 David Bell   Madison, WI1:19:45.5 135493  1105 Chain Smokers
5 Chris Tamborino   Hubertus, WI1:20:03.3 263786  1001 Expo Racing
6 Glen Stroik   Franklin, WI1:20:09.1 258547  1078 Wheaton Franciscian Healthcare
7 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:20:13.5 278002  1025 Clif Bar
8 David Compton   Belvidere, IL1:20:41.7 259833  1003 Compton Bros. Racing
9 Steve Miller   1:21:02.2  1037 skinny's
10 Sean Miller   1:21:38.8  1024 Michael's Cycles
11 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:23:31.4 242243  1043 Alterra CoffeeMTB
12 Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:23:48.2 244381  1051 Guinness / Wheel werks Cycle
13 Steve Jeske   1:24:22.9  1060 Pedal Moraine
14 Mike Owens   1:25:14.4  1092 Alterra CoffeeMTB Team
15 Jeff Hammond   1:25:49.0  1056 Guinness/WheelWerks
16 Scott Thistle   1:30:41.9  1979 Velo Trocadero
17 Timothy Bates   Madison, WI1:36:37.4 53247  1977 BKB T6 HAYES
18 Dave Schwabe   1:39:32.1  1974 West Bend Mutual
19 Russ Krueger     2196 Muddy Cup
20 Troy Heineman     2769 Team Army/BKB
21 Dan Szczepanski     2084 BelGioioso
22 Robert Sleger     2770 Boneshakers
23 Edward Dutczak   Crete, IL 80789  2768 South Chicago Wheelman
24 John Gretzinger     2194 
25 Pat Fry     2778 
26 Michael Quitzon     2123 
27 Brian Hess     2033 
28 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9015 Hayes Brakes
29 Troy Sable     2035 
30 Brad Babcock     2263 Team Extreme
31 Derek Struyz     2777 
32 Dean Zigman   Sussex, WI 231559  2004 
33 Bob Callaway     2012 Vernon Trails
34 Kelly Skinkis     9080 
35 Andrew Spahr     2779 Alterra
36 Wade Flisram     2169 Team Extreme
37 Dan Gacke     2025 
38 Dean Truettner     2776 
39 Sam Badger     2780 
40 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
41 Troy Olm     2144 
42 John Mahr     2789 Wheelfast Racing
43 Bob Schmitt     2101 Cyclopath
44 Richard Mallicoat     8004 Clif Bar Midwest
45 Bruce Borcherding     2171 Hayes Disc Brakes
46 Paul Compton     9020 Compton Bros. Racing
DNF Michael Slade     1035 Colavita
DNF Russell Jobs     1919 Hayes Brakes
DNF Lee Nesbitt     2244 KORC
DNF David Geibel     9018 
DNF Todd Bugnacki     2125 Skinny's Racing

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Seifert   1:17:03.5  1010 Guinness
2 Jeff Sympson   1:18:32.8  1085 RVO/ Kegel's
3 Ross Lemke   1:20:00.9  1055 Team Pedal Moraine
4 Brian Petted   Cedarburg, WI1:22:23.8 58472  1155 Big Ring Racing
5 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:24:13.4 253459  1903 Extreme Bike
6 Sean Shields   1:24:27.8  1102 chiropractic partners
7 Tim Montee   1:27:42.9  1905 hayes
8 Bob Phelps     2170 Alterra Coffee
9 Nick Christofalos     2112 Higher Gear
10 Scott Logue     2011 Vision Quest
11 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2058 Alterra Mountain Bike Team
12 Jesse Kusserow     2191 
13 Michael Giesen     2087 stadium bike
14 Steven Drecoll     2139 
15 Scott Palmersheim     2146 cyclopath
16 Andy Ramirez   Superior, CO 176007  2051 Bike Works
17 Allan Thom   Clarendon Hills, IL 253766  2323 Weathertech.com
18 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
19 Tom Wendland     2009 team extreme
20 Rob Hofmann     9016 Team Extreme
21 Anton Koenigsmann     2183 
22 Kenneth Andrews     2202 Spokes N Spines
23 John Senkerik     2040 Team Extreme
24 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
25 Steve Baumann     2044 Stadium Bike
26 Dave Reich     2075 Team Extreme
27 Thomas Huffer     2032 Stadium Bike
DNF Kenneth Ramm     2117 Team WORS
DNF Bruce LeBlanc   Waterford, MI 274004  2150 Team WORS

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:19:13.6 28536  1040 CLIF BAR
2 Larry Fish   1:23:55.1  1061 Moritz Tire
3 Randy Pallex   1:24:25.0  1045 BelGioioso
4 David Wellskopf   1:25:25.0  1421 
5 Wayne Fish     2073 Fish Nordic
6 Brad Tennis     2081 Wildside Velo
7 Jim Feuerstein     2111 Wheel & Sprocket
8 Jerry Leair     2152 Mr. Tree
9 Ron Kubala     2070 
10 Don Carr     2788 IS Corp
11 William Peters     2067 STADIUM BIKE
12 Julian Coupland     2761 
13 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2131 Wheelfast
14 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
15 Randy Feuillerat     2187 Janes. Velo Club/Michael's Cyc
16 Mark Ullenberg     2775 
17 Daniel Braun     2027 Expo
18 John Dabbeekeh     2164 Pedros Cheepteam
19 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
20 Dale Lenss     2061 
21 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extreme
22 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2068 
23 Bruce Parker   Edina, MN 260693  2203 Freewheel BikeShop
24 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
25 Steve Manthe     2086 Chainsmokers
26 Sterling Schmidt     2053 Wheel and Sprocket
27 Robert Maloney     2781 
28 Frank Lobello     2047 
DNF Jon Derksen   Appleton, WI 245217  1064 Wheel and Sprocker
DNF Robert Hayssen   Racine, WI 186713  1424 Vision Quest
DNF Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 velo club roubaix
DNF JERRY MANTA JR   Bristol, WI 273022  2057 
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2085 Bellin Health
DNF Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2154 Skinny's Racing

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:24:39.3 135975  81 MOMENTUMENDURANCE.COM
2 Brian Matter   Sheboygan, WI1:24:57.7 85929  Gear Grinder-Hyundai
3 Thomas Bender (1 - SM)   Salt Lake City, UT1:28:56.2 230273  24 Adventure 212/Specialized
4 Nathan Guerra (1 - PR)   Oconomowoc, WI1:29:17.1 214936  26 Mr Tree
5 Daniel Holsen   Manitowoc, WI1:31:20.3 50845  22 
6 Tim Drankus (2 - PR)   Sheboygan, WI1:31:34.1 151397  10 Gear Grinder/Hyundai
7 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:33:03.6 227406  34 Wildside Velo Club
8 Rick Mezo   1:35:18.2  218 
DNF Jesse LaLonde   Ely Mn 203490  GF29 / BKB / T6
DNF Mark LaLonde   Madison, WI 226412  GF29/BKB/T6

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelby Shaw   Milwaukee, WI1:44:29.1 232522  18 KHS/Kenda

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:31:46.1 247082  27 Fond du Lac Cyclery
2 Carlos Haeckel   Madison, WI1:34:26.9 227622  51 Alterra / Sunringle Factory
3 Christian Brekke   Stoughton, WI1:34:41.9 244627  28 Log Eaters
4 James Stemper   1:39:52.7  221 
5 Casey Masterson   Milwaukee, WI1:41:22.4 212244  220 Velo Trocadero
6 Justin Lund   Tomahawk, WI1:42:16.8 216962  40 EVOMO / Rudy Project
7 Robert Metz   High Ridge, MO1:50:06.0 245964  215 DRJ Racing
DNF Mike Billmeier   Neenah, WI 217032  31 
DNF James LaLonde   Chicago, IL 273642  217 GF29 TrocaderoBKB T6

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Barrett   Whitewater, WI1:30:32.8 189760  29 Skinny's Fat Tire Race Team
2 Ray Nelson   Woodstock, IL1:31:55.7 193027  100 Club Tread
3 Jack Hirt   Wauwatosa, WI1:32:24.9 216643  219 Velo Trocadero
4 Scott McLaughlin   Chicago, IL1:32:41.0 72722  223 SRAM Factory Team
5 Bill Nigh   West Bend, WI1:33:14.6 197745  30 Team Pedal Moraine
6 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI1:35:54.2 205988  35 TEAM WHEATON
7 Matt Gissibl   1:36:39.1  216 Hayes Bicycle Group
8 Karl Schult   Lakewood, IL1:36:59.5 94072  13 Guinness / Wheel Werks
9 Mark Walter   Rochester, MN1:40:30.8 203633  60 Muddy Cup
10 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:43:14.7 194466  39 Muddy Cup Racing
11 Jose Barraza   1:53:51.6  222 
DNF Jason LaBella   Chicago, IL 219648  14 Guinness/WheelWerks
DNF Maciej Nowak   Waukesha, WI 182256  20 Team Polska
DNF Kerry Drake   Punta Gorda, FL 267401  82 Chainsmokers

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI1:28:05.7 166066  Team Pedal Moraine
2 John Miller   Madison, WI1:33:09.6 233978  36 
3 John Shull   Libertyville, IL1:34:25.9 259398  15 CLIF BAR
4 Chad Hildebrandt   Wausau, WI1:34:59.7 16155  214 
5 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:37:02.2 259146  11 Hayes
DNF Eric Riel   San Francisco, CA 156409  42 RAVEN - HAMMER
DNF Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI 17365  71 

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kargel     6024 Wildside Velo
2 Zack Kargel     6145 Wildside Velo

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garret Post   0:46:44.6  4051 Point Pursuit
2 Brett Poulton   Lake Forest, IL0:46:48.3 259591  4032 CLIF BAR
3 Gage Rodriguez   Kenosha, WI0:46:50.0 261235  4049 Team MARS
4 Jack Feuerstein   0:50:29.6  4111 Wheel & Sprocket
5 Tony Kaatz   0:52:14.0  4646 
6 Jordan Watkins   Marshfield, WI0:52:38.4 243920  4073 Expo Racing
7 Carson Pethan   0:53:07.0  4067 Team Extreme
8 Kevin Atkins   0:54:40.0  4632 
9 Zach Scholzen   0:55:56.6  4657 
10 Garth Post   1:08:29.0  4090 Point Pursuit
11 Brandon Flisram     6002 Team Extreme
12 Parker Blob     6011 bonnieblob@aol.com
13 Riley Kunstman     6023 Gear Grinders
14 Matthew Dutczak   Crete, IL 245848  6012 South Chicago Wheelman
15 Kodi Gissibl     6140 Hayes Bicycle Group
16 Dakota Smith     6016 JVC/Michael's Cycles
17 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Team Extreme
18 Roman Kosarzycki     6005 
19 Gage Miller     6143 Michaels Cycle
20 Jack Jones     6006 
21 Shane Holcomb     6019 Fattires-n-beer.com
22 Emmet Quint     6142 
23 Daniel Gretzinger     6144 
24 Gabe Barden     6147 Bike Hub
DNF Samuel Jansen     4094 Mountain Outfitters
DNF Aaron Hoyme     6010 Mountain Outfitters

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Harrison   0:44:12.9  4159 Bike Hub
2 Ben Senkerik   0:44:39.5  4080 Team Extreme
3 Greg Krieger   0:45:12.2  4055 Alterra Coffee
4 Ted Rand   0:46:03.8  4048 
5 Cameron Schave   0:49:23.4  4082 FDL Cyclery
6 Erik Aksland   0:50:53.1  4012 Clif Bar
7 Adam Lange   0:52:06.1  4023 
8 Austin Pethan   0:52:07.2  4642 team extreme
9 Adam Kelnhofer   0:57:41.4  4679 
10 Brian Schoenrock   1:05:51.8  4022 Schwag
11 Aaryn Gouger   1:08:20.7  4656 
DNF Griffin Baker     4084 expo racing
DNF Trent Dietsche   New Berlin, WI 267293  4095 LifeCyclists

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McLaughlin   0:45:01.2  4061 
2 Alistar Faul   0:47:09.6  4635 
3 Kyle Johnson   0:48:36.3  4037 Gear n Up
4 Johnny Chang   Green Bay, WI0:49:57.5 260380  4047 Bellin Health
5 Jacob Becker   0:51:16.6  4054 
6 Scott Krueger   0:54:50.3  7019 Muddy Cup
7 Walter White   0:57:26.4  4027 
8 Bryan Rosinsky   0:58:38.8  4651 
9 Drew Motl   1:02:34.4  4683 
10 Travis Schirpke   1:09:47.7  4057 Team Extreme
11 Alex Ward   1:10:23.8  7093 
DNF Jon Hauser     4680 Mountain Outfitters

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Janous   0:45:20.9  4638 
2 Brad Stankowski   0:47:54.3  4655 
3 Casey Lamberg   0:48:10.7  4641 
4 Scott Smith   0:50:04.6  4659 
5 Justin Behlke   0:51:57.4  4644 
6 Michael Rosinsky   0:53:19.3  4650 
7 Chris Smith   0:58:36.5  4058 Team Extreme
8 Mike Kubala   1:00:25.7  4031 
DNF Scott Mitchell     4634 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Kleimenhagen   0:41:42.7  4667 
2 Jake Swenson   0:44:38.0  4068 Spokes & Spines
3 Mark Hanson   0:45:34.8  4077 
4 Jeff Bernaeyge   0:45:54.7  4045 
5 Andrew Schumacher   0:50:41.3  4682 
6 Jon Wick   0:51:49.3  4643 Outdoor Endeavors
7 Erik Backhaus   0:54:39.8  4674 
8 David Bendowski   0:55:00.0  4652 
9 Timothy Zeirke   0:59:20.6  7094 
10 Colin Malnory-Silbern   1:00:42.8  4670 Team Extreme
11 Benjamin Cleveland   1:36:27.5  7090 fattires-n-beer.com

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Diedrich   0:44:03.2  4155 Attitude Sports
2 Robert Williams   0:44:13.4  4669 Mt Outfitters
3 David Effertz   0:47:32.0  4089 Pedal Moraine
4 James Wick   0:50:51.9  4639 Outdoor Endeavors
5 Bryan Frazier   0:52:59.4  4096 Wildside Velo Club
6 Rick Leukhardt   0:53:51.9  4649 
7 Tim Gilbertson   0:55:39.4  4675 
8 Allen McKittrick   0:56:46.4  4664 
9 Ryan Manske   0:58:18.4  7092 
10 Corey Hetzel   0:59:16.9  7014 Team Cyclopath
11 Marek Kulesza   1:03:09.7  4660 
DNF Charles Pugh     4662 
DNF Jesse Berg     4676 
DNF Matt Kincade     4677 
DNF Geoffrey Stark     7088 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Clinton   0:49:29.6  4112 Attitude Sports
2 Marcus Steele   0:49:58.1  7017 Stadium Bike Cycling Team
3 Jeffrey Jones   0:52:51.2  4018 
4 Jon Krouse   0:52:53.2  7091 
5 Joseph Fischer   0:54:32.2  4647 
6 Randy Jennings   0:55:02.1  7020 Team Extreme
7 Mike Ward   0:55:05.3  4666 
8 Jack Schirpke   Cedarburg, WI0:58:09.2 268393  4001 Team Extreme
9 Joe Spaid   1:09:21.4  4661 
DNF Rob Nieth     7001 
DNF Chris Fellows     7013 WORS Posse

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Hipps   0:46:14.5  4002 Pedal Moraine
2 Steve Kobs   0:47:03.4  4668 
3 Jeff Wren   0:48:12.0  4078 
4 Loren Darling   0:51:13.6  6146 Grainger Bike Club
5 Michael Kaspar   0:52:42.1  4658 
6 Wayne Marks   0:56:09.1  6141 Steele Chiropractic
7 Henry Kosarzycki   1:02:04.7  7004 
8 David Paff   1:05:45.7  7089 
9 Robert Falci   1:09:19.6  7002 
10 Mitchell Goldman   1:09:20.1  4663 
DNF John Rzeszut     4633 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Kinnaman   0:48:13.1  4092 
2 Dan Bucklaew   0:50:05.7  4076 bikejournal.com
3 Edward Piontek   0:50:11.5  4072 
4 Jon Holcomb   0:50:56.1  4093 Fattires-n-beer.com
5 Michael Miller   0:52:14.6  4033 
6 Matthew White   0:52:30.6  4026 
7 Patrick Johnson   0:53:11.1  4036 Gear n Up
8 Mark Corrigan   0:53:44.3  4640 
9 John Devroy   0:58:38.0  4070 Stadium Bike
10 Mike Borchardt   0:59:52.4  7008 team extream
11 Wally Sniadajewski   1:00:40.0  7009 Point Pursuit
12 Paul Traeger   1:03:03.8  4019 TEAM EXTREME
13 Greg Mann   1:08:59.2  4673 
14 Dennis Westberg   1:21:26.8  7007 Stadium Bike
DNF Christopher Voss     7012 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Timm   Germantown, WI0:45:44.6 209235  4684 Team Extreme
2 Chris Kemble   0:51:45.1  4636 
3 James Simmons   0:52:42.2  4681 
4 Dan Marchewka   0:56:36.1  4637 
5 Tim Kilness   0:57:10.9  4665 TBAMR
6 Russ Sobotta   0:59:02.7  7011 Mountain OUTFITTERS
7 Allen Sherven   1:04:17.0  4672 
8 Richard Wenborne   1:09:48.8  4007 Stadium Bike
9 Dennis Klinkert   1:10:27.7  4671 
10 Richard G Finch   1:10:36.2  4008 
11 Ted Batzer   1:14:21.2  4016 
12 Jay Hoppe   1:14:23.8  4017 Fond du Lac Cyclery
DNF Jerry Dietsche     4060 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3003 CLIF BAR

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Hittner     3021 
2 Meghan Korol     3018 Magnus
3 Katie Trapp     3161 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regina Livingston   Chicago 258314  9503 Alterra CoffeeMTB/Twin Six
DNF Terra Nicklas     3016 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista Klanderman     3160 

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3035 Team Pedal Moraine
2 Ann Holsen     3009 
3 Corine Konkel Merklein     3022 Big Ring Racing
4 Brenda Zimmermannthorp     3025 
5 Angela Theriault     3002 Alterra CoffeeRoasters

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynne Senkerik     3004 Team Extreme

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Burns     3159 Clif Bar Midwest

Women - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel (1 - PR)   Madison, WI1:24:38.5 202434  502 Team Polska FDL
2 Holly Liske (2 - PR)   Stanford, CA1:28:20.0 190109  504 Hayes Disc Brakes
DNF Chloe Forsman     562 Luna Womens MTB Team

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI1:35:14.0 202278  515 muddy cup racing

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Williams   Iowa City, IA1:25:32.8 240092  522 Mercy-Specialized
2 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:34:24.2 227849  525 Mr Tree
3 Sarah Lukas   Eagle River, WI1:39:39.9 218422  510 Gear Grinderundai
DNF Amelia Barber   Salt Lake City, UT 222910  521 Team WORS

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:29:46.3 227405  507 wildside velo club
2 Claire Cannon   Madison, WI1:32:25.0 269897  516 Team Wors
3 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:41:51.2 223874  508 Team Pedal Moraine
4 Gina Kenny   Orland Park, IL1:57:56.8 210270  517 Team Extreme
DNF Renee Bach   Madison, WI 242850  511 Chain Smokers

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI1:35:51.7 212636  513 Alterra CoffeeMTB

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI1:32:55.6 18621  519 Planet Bike

Women - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marilee Collier     6009 Muddy Cup Racing

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL0:58:07.5 264455  5002 CLIF BAR
2 Lizzy Sobotta   1:03:05.1  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
3 Kira Miller   1:03:51.7  5180 
4 Samantha Falci   1:04:12.4  5003 
5 Tia Williams   1:08:47.4  5033 Team Prevagen
6 Samantha Kosarzycki   1:11:12.7  5009 Alterra CoffeeMTB Team
7 Rachael Jensen     6004 Riverbrook Momentum
8 Anna Poulton     6008 CLIF BAR
9 Cailey Jeske     6014 Pedal Moraine
10 Maja Holcomb     6020 Fattires-n-beer.com
11 Monica Gabrielson     6017 Wildside

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   0:58:49.5  5015 Pedal Moraine

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Nolan   0:54:28.7  5020 Muddy Cup
2 Ashley Weichmann   1:03:33.7  5183 UW Madison

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Lauer   1:07:23.2  5184 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Legaspi   1:16:16.6  5026 Fattires-n-Beer

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jodi Rummelhart   1:04:37.7  5027 Kenosha Drivers Club.com
2 Alice Hagen   1:08:20.6  5181 Beans & Barley
3 Chasity Gabrielson   1:14:03.9  5023 Wildside Velo
DNF Sheri Farrell     5016 Chainsmokers

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Boettcher   1:06:12.0  5185 

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:02:13.1 10328  5050 Clif Bar Midwest
2 Shelia Christofalos   1:04:53.8  5004 REACTAVOX
3 Sue Borchardt   1:05:52.2  5008 team extream
4 Lynne Joyce   1:08:13.6  5007 Ripon College

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   0:59:11.8  5024 Wildside Velo
2 Jenni Borell   1:02:14.9  5017 Attitude Sports
3 Rose Lenss   1:05:53.4  5006 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSierra NevadaShimanoSpyCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee