Race Results for
The Buckeye Criterium
Columbus, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/17/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Espoir - JR - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wes Rhoads   Banner Elk , NC 271662   Aero Cat
2 Brian Hammond   Lake Oswego, OR 269204   Team Columbus

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Young   Norwalk, OH 282004   

Men - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082   RGF Solutions
2 Jeff Braumberger   Mansfield, OH 46774   Inferno
3 Andys Burns   Delaware, OH 5573   COBC
4 Isaiah Wallake   Columbus, OH 100343   Echelon
5 Andrew Will (1 - Cat2)   Westerville, OH 222893   
6 Brian Nieport   San Diego, CA 168607   Pista Elite
7 John Lefelhocz   Athens, OH 20769   Team Athens
8 Adam Sczech (2 - Cat2)   Maumee, OH 200042   Pista Elite
9 Brandon Groff   Ypsilanti, MI 197381   Team Awesome
10 James Matson   Columbus, OH 60978   COBC

Men - Cat 3/4 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaiah Wallake   Columbus, OH 100343   Echelon
2 Andrew Hague   Columbus, OH 62149   Echelon
3 Jordan Wood   Canal Winchester, OH 265385   OSU
4 John Price   Delaware, OH 265926   Team Roll
5 Michael Savory   Miamisburg, OH 248650   Team Dayton
6 Ron Moody   Lewis Center, OH 272389   
7 Christopher Grisvard   Dublin, OH 52865   Team Columbus
8 Rob Rhodes   Granville, OH 97673   Walker Homes

Men - Cat 4/5 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Timberman   Springfield, OH 133867   Team Dayton
2 Jordan Wood   Canal Winchester, OH 265385   
3 Ron Moody   Lewis Center, OH 272389   National Engineering
4 Mitch Gabel   Lakewood, OH 262227   
5 Johnathan Freter   Columbus, OH 266654   Kreitler

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Lee   Bexley, OH 249653   COBC
1 Michael Musilli   Powell, OH 266563   COBC
2 Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804   QCW
2 Richard Jones   Hilliard, OH 260320   COBC

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnathan Freter   Columbus, OH 266654   Kreitler

Women - Espoir - JR - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elaine Schaaf   Columbus, OH 282842   Team Dayton

Women - Cat 1/2/3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Crum   Westerville, OH 215956   Kreitler
2 Elizabeth Freudenberger   Washington, DC 210256   Team Awesome
3 Luanne Murray   London, OH 48868   Kreitler
4 Elaine Schaaf   Columbus, OH 282842   Team Dayton
5 Pascale Lercangee (1 - Cat3)   Powell, OH 221977   Team Roll
6 Jamie Clifton (2 - Cat3)   Hilliard, OH 262572   COBC
7 Nancy Henderson   West Des Moines, IA 208557   COBC

Women - Cat 3/4 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Freudenberger   Washington, DC 210256   Team Awesome
2 Emily Walling   Kettering , OH 255284   Team Dayton
3 Elaine Schaaf   Columbus, OH 282842   Team Dayton
4 Pascale Lercangee (1 - Cat3)   Powell, OH 221977   Team Roll
5 Katie Arnold      
6 Jeanette Shires   Hamilton, OH 271728   Team Dayton
7 Jamie Clifton (2 - Cat3)   Hilliard, OH 262572   COBC
8 Jennifer Hjelle   Columbus, OH 237242   Team Dayton

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSierra NevadaCUOREBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee