Race Results for
Kenda Last Chance Qualifier
West Dover, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/29/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Haydock   1:40:40  452 
2 Angus Galloway   1:46:39  450 
3 Zachary Nichols   Fiskdale, MA1:49:46 278251  456 
4 Aaron House   Great Barrington, MA1:53:17 229608  451 
DNF Nick Ballis     453 
DNF Tate Colbert   Norwood, MA 278453  454 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Whitney   1:32:20  625 
2 Ezra Tautfest   Northfield, VT1:41:54 282432  622 
3 Andrew Krulewitz   Ann Arbor, MI1:48:02 191162  620 
4 Nevin Rallis   Windham, ME1:52:25 248423  627 
5 Brian Crawford   1:54:54  623 
6 Matthew Emelett   Nanticoke, PA2:02:12 170048  624 
7 Daniel Fama   Westfield, MA2:17:25 226286  628 
DNF Brian Palasz     621 
DNF Arek Mitschang     626 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnny Valdes   1:29:43  557 
2 Michael Kelly   Watertown, CT1:30:00 94642  546 
3 Christopher Evans   Holyoke, MA1:31:36 197135  556 
4 George Adams   Gilsum, NH1:32:00 281387  552 
5 Shawn Patenaude   Moretown, VT1:32:10 100810  555 
6 Randy Galipo   Rochester, NY1:37:20 219111  545 
7 george shaw   Brookline, MA1:44:20 262494  549 
8 Morgan Hanna   New Britain, CT1:44:30 241697  558 
9 Matthew Noonan   1:47:42  550 
10 Matthew Jones   Cooperstown, NY1:49:19 264657  554 
11 Craig Kennedy   Suffield, CT1:56:08 65969  547 
DNF C Todd Lombardo   Somerville, MA 201652  548 
DNF Jacob Harris   Swanzey, NH 249276  553 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Cunningham   Wayland, MA1:30:06 91485  701 
2 Jeff Fowler   Florence, MA1:30:36 238381  720 
3 ken vanburen   Newhaven, VT1:32:04 281929  718 
4 Garin Frost   Williston, VT1:32:30 87869  721 
5 Sean Davidson   Richmond, ME1:33:46 254298  702 
6 David Skrocki   Keene, NH1:35:11 227104  716 
7 Geoffrey House   Great Barrington, MA1:36:24 70131  712 
8 Gerry Lafleur   1:36:54  717 
9 George Kenty   Medford, MA1:37:00 187070  715 
10 Craig Mello   Seekonk, MA1:37:21 23978  714 
11 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:42:17 8363  723 
12 John Allen   East Berlin, CT1:43:25 239954  700 
13 David Powell   1:48:03  705 
14 John VonWodtke   1:49:15  725 
15 Gerald Oleksak   Westfield, MA1:49:26 154663  722 
16 Dan Chiulli   1:50:53  719 
17 John Scott   1:51:09  707 
18 Robert Pratt   North Bennington, VT1:54:20 149365  724 
19 Rob Lockhart   Old Greenwich, CT1:57:15 260691  713 
20 Gregory Teese   1:59:10  710 
21 Robert Wheeler   Simsbury, CT2:01:57 223384  711 
22 Gary Lloyd   Boerne, TX2:15:22 101057  704 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI1:52:31 276617  802 
2 Andy Cutler   1:55:29  801 
3 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:58:54 38948  806 
4 Larry Roman   2:09:16  804 
5 John Weferlilng   2:16:28  805 

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Herchenruder   1:42:44  101 
2 Merrill Hoekstra   1:53:43  100 

Men - PR/SM/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Freye   Allentown, PA2:12:40 164856  515 
2 Jesse Jakomait   2:25:14  502 
3 Bradford Perley   Brevard, NC2:28:02 192115  508 
4 John Foley   Fiskdale, MA2:31:49 121026  519 
5 Gregory Carpenter   Durango, CO2:33:22 191158  500 
6 Thom Parsons   Wrentham, MA2:34:53 208960  507 
7 Michael Bartlett   Sunderland, MA2:42:35 225390  518 
8 Jamie Clechenko (1 - SM)   Saratoga Spgs, NY2:49:19 7107  513 
9 Harry Precourt   Sudbury, MA2:50:22 202963  505 
10 Peter Ostroski   2:51:10  509 
11 Jon Rowe   Bennington, VT2:58:06 30742  517 
12 Mike Joos (1 - PR)   Reston, VA3:00:00 136615  503 
13 Terry Blanchett   3:03:32  510 
DNF Brian Firliet (SM)   Rutland, VT 183891  512 
DNF Brett Racine (SM)   Stowe, VT 174981  511 
DNF Kevin Hines   East Wareham, MA 16266  514 

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10736 Jr. Hipp     George 145

Men - Exsinglespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Stine   2:55:16  680 
2 James Harmon   3:04:40  682 
3 Glenn Giglio   Manchester, CT3:07:13 13215  681 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seamus Powell   Round Top, NY2:32:08 242397  741 
2 Luke Keough   Sandwich, MA2:53:40 229135  740 
3 Matt Mainer   Hinesburg, VT3:05:18 229526  743 
DNF Chris Parmer   Burlington, VT 222360  742 
DNF Sam Darling   Charlotte, VT 232731  744 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Daignault   2:58:10  831 
2 Noah Tautfest   Northfield, VT2:58:22 268345  832 
3 Sean Daley   Plymouth, MA3:01:40 160898  823 
4 Ben Corbalis   Portland, OR3:10:00 184819  820 
5 Katriel Statman   Lexington, VA3:10:20 239294  824 
6 Nathan Pepin   Seattle, WA3:15:30 249643  830 
7 Keith Berkoben   San Francisco, CA3:17:00 261063  826 
8 William Rowland   Shelburne, VT3:17:23 247006  825 
9 Cary Fridrich   Somerville, MA3:19:02 141247  816 
10 Ricky Visiniski   3:39:06  819 
11 Trevor Leafe   Monroe, NH3:41:22 266999  817 
12 John Strobel   Asheville, NC3:41:52 173401  822 
13 Eric Carlson   Bristol, CT3:42:20 233018  833 
14 Miles Ericson   Granville, MA3:42:21 153128  834 
DNF Kevin Ballou   Saratoga Springs, NY 256065  815 
DNF Andrew Grabarek   Clinton, CT 151246  829 
DNF Colin Reuter   Somerville, MA 147771  818 
DNF Cory Rand     821 
DNF Scott Sarfare     827 
DNF Etinae Basin     828 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregg Galletta   Dobbs Ferry, NY2:52:18 97363  922 
2 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:52:58 38209  929 
3 Julien Goure   2:59:18  924 
4 Brian Cantele   Litchfield, CT2:59:37 6022  928 
5 Frank McCormack   Leicester, MA3:00:53 47077  927 
6 Bradley Patches   Montague, MA3:01:02 27387  930 
7 Mark McCormack   Foxboro, MA3:07:10 23101  926 
8 Robert Cruz   Weymouth, MA3:09:55 144424  920 
9 David Durette   3:12:32  925 
10 Kevin Sweeney   Medford, MA3:13:30 245271  935 
11 Marc Lapointe   3:16:25  923 
12 Joseph Yanazzo   Malta, NY3:17:36 39146  931 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Bold   Marstons Mills, MA2:52:36 117383  351 
2 Mark Stotz   Easthampton, MA2:54:00 34319  357 
3 Stuart Jensen   Windsor, CT2:58:26 94818  353 
4 Michael Rowell   Bedford, MA3:05:18 76361  354 
5 Brian Rutter   Belchertown, MA3:09:20 168738  359 
6 Gray Eldridge   3:09:55  360 
7 Patrick Weiler   Avon, CT3:23:23 114715  353 
8 John Mosher   Boxborough, MA3:46:20 140765  355 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT3:09:10 210960  180 
2 Steve Arsenault   Keene, NH3:27:38 211263  182 
3 Christopher Logan   Keene, NH3:30:00 21464  181 
4 Anthony Muffatti   Bethel, CT3:31:00 174438  183 
5 Karl Schachtner   Marlborough, CT3:10:20 190114  184 
DNF Mike Donahue     185 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayes Ward   Calais, VT0:47:59 280988  
2 Samuel Longenbach   Williston, VT0:50:43 266677  
3 Bill Harmeyer   Underhill, VT0:51:42 267134  
4 Tyler Berliner   0:53:06  
5 Henry Harmeyer   Underhill, VT0:53:40 267137  
6 jamie love   Armonk, NY1:01:36 277736  
7 Nolan Garon   Dunstable, MA1:16:52 236457  
8 Brian Pamaylaon   1:17:29  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Clark   Feeding Hills, MA1:47:33 281380  206 
2 Jonathan Sawn   Granby, CT1:56:13 262054  204 
3 Patrick Zelazak   1:56:48  205 
4 Matt Lipsitz   2:00:51  200 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elia Hamilton   1:42:06  307 
2 Tory Russell   1:44:48  302 
3 Judd Clarke   Fairfield, CT1:58:40 279583  308 
4 Daniel Schowerer   2:33:19  303 
5 Stephen Sekelsky   Northford, CT3:02:20 239350  304 
6 Jonathan Harris   3:55:00  301 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Titian Bue   Easton, CT1:49:16 281385  402 
2 Armand Arekian   Averill Park, NY2:05:15 86411  400 
3 Kenneth Hamel   Coventry, RI2:08:17 120142  403 
4 Phillip Warren   Poland, NY2:18:00 37288  401 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Keogh   Brockton, MA2:51:02 218473  526 
2 Harrison Burgess   Avon, CT3:02:09 261367  525 

Women - SP - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Allen   Danielson, CT1:58:43 261368  605 
2 Natalia Gardial   2:06:03  608 
3 Grace Hughes   Waitsfield, VT2:15:20 253201  606 
DNF Ikle VanGeneehten     67 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Fuchs   Hartford, CT2:06:56 268361  977 
2 Marilyn Quinlan   Canton, CT2:11:01 2865  978 
3 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY2:17:45 278614  975 
4 Rebecca Ryan   Barre, VT2:20:46 185264  976 
5 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT2:29:15 201114  979 

Women - PR/EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexsandra Rokita   3:23:25  277 
2 Bryna Nestor (1 - PR)   Troy, NY3:31:10 209883  276 
3 Marci Titus Hall   Groton, MA3:41:30 163971  275 

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Kuropatkin   1:51:30  130 

Women - EX - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Smith   Phoenix, AZ2:39:20 181710  66 
2 Rose Long   Ny, NY2:40:30 252583  68 
3 Kay Sherwood   Colorado Springs, CO2:43:45 258965  70 
4 Caitlin Curran   Waitsfield, VT3:02:56 248945  71 
5 Karine Pinard   3:09:13  67 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:44:55 225308  84 
2 Roxanne Prescott   Newfane, VT2:49:45 103077  81 
3 Jennifer Yanazzo   Malta, NY3:31:23 243405  83 
DNF Laura Jensen   Windsor, CT 190960  82 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sadie St. Germaine   1:09:30  602 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasmine Scott   1:04:40  601 
2 Stefanie Krug   1:13:47  601 
3 Jade Goh   1:49:56  900 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Carney   1:10:02  124 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSpyOSMOCUOREUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee