Race Results for
Utah State Championship Road Race
Clarkston, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/14/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dallen BROADBENT   00:00:00.00  900 
2 Chase ROPER   00:00:00.00  904 
3 Gianni Kennard   Provo, UT00:00:00.00 279908  901 
4 Harrison Sligting   Riverton, UT00:00:00.00 280557  902 The Fan Cycling
5 James Gibson   00:00:00.00  903 

Men - JR - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DQ Dante WINWARD   00:00:00.00  750 Logan Race Club

Men - JR - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Hale   Layton, UT00:00:00.00 264139  850 Bistro

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Allen   Sandy, UT00:00:00.00 131004  600 Canyon Bicycles Draper
2 Andre Gonzalez   Lehi, UT00:00:00.00 91576  602 Canyon Bicycles
3 Michael Hanseen   Salt Lake City, UT00:00:00.00 14964  605 Canyon
4 Kyle Brown   Farmington, UT00:00:00.00 119450  604 Bikers Edge/Destination Homes
5 Arthur O'Connor   Salt Lake City, UT00:00:00.00 26546  603 MonaVie/Cannondale
6 Shawn Haran   Salt Lake City, UT00:00:00.00 243824  606 Canyon Bicycles of Salt Lake
7 Bradley Burnett   Bountiful, UT00:00:00.00 232399  505 Bistro
DNF Shawn Jordan   Roy, UT00:00:00.00 263666  421 Biker's Edge/Destination Homes

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John McKone   Park City, UT00:00:00.00 23665  726 Team Noahwave
2 Mark Schaefer   Ogden, UT00:00:00.00 66592  716 PaulTracy.com
3 Dirk Cowley   Salt Lake City, UT00:00:00.00 7974  705 FFKR/SBO p/b Tour of Utah
4 Gary Porter   Roy, UT00:00:00.00 60559  714 Bountiful Mazda Cycling Team
5 Jerald Hunsaker   Midvale, UT00:00:00.00 142960  709 Bountiful Mazda
6 Jeff Clawson   Sandy, UT00:00:00.00 103430  704 Canyon Bicycles - Draper
7 William Nurge   Ketchum, ID00:00:00.00 248055  713 NA
8 Donald Armstrong   Ogden, UT00:00:00.00 1910  701 PaulTracy.com
9 Stephen Tueller   Layton, UT00:00:00.00 220300  719 Bountiful Mazda Cycling Team
10 James Ferguson   Ogden, UT00:00:00.00 200321  707 Bountiful Mazda
11 Clyde Done   Salt Lake Cty, UT00:00:00.00 57760  706 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
12 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT00:00:00.00 67936  715 Canyon Bicycles Draper
13 Korlin Gillette   Park City, UT00:00:00.00 13286  708 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
14 Brian Harder   Anchorage, AK00:00:00.00 15038  724 Boise Cycling Club
15 Michael Adams   Tampa, FL00:00:00.00 231630  722 Cross Creek Cycling Club
16 Thomas Milligan   South Jordan, UT00:00:00.00 184616  712 Canyon Bicycles - Draper
17 Lorin Ronnow   Salt Lake City, UT00:00:00.00 264904  723 FFKR Architects/SportsBaseOnli
18 Farrell Spackman   Harrisville, UT00:00:00.00 247086  718 NA
19 Brian Smith   Jackson, WY00:00:00.00 180687  717 Fitzgeralds
20 Don Bowen   Pleasant Grove, UT00:00:00.00 206404  703 Bountiful Mazda
21 Scott Bales   Springville, UT00:00:00.00 198784  702 Bountful Mazda
22 Ken Yonemura   Salt Lake City, UT00:00:00.00 39236  721 Ski Utah Cycling Team
23 Ted Messer   Holladay, UT00:00:00.00 242955  711 Ski Utah Cycling
24 Robert Walker   Pocatello, ID00:00:00.00 48931  720 Bountiful Mazda
25 Dave HIGHAM   00:00:00.00  727 

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Hatch   Wellsville, UT00:00:00.00 53332  803 Logan Race Club
2 Ken Louder   Salt Lake City, UT00:00:00.00 179491  804 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
3 James King   Springdale, UT00:00:00.00 226956  808 FFKR/SBO P/B Tour Of Utah
4 Gary Simmons   Layton, UT00:00:00.00 199407  805 Bountiful Mazda
5 UNKNOWN RIDER   00:00:00.00  ??? 
6 Jim Gilland   Layton, UT00:00:00.00 260463  802 Bountiful Mazda Cycling Team
7 Richard Garrett   Lander, WY00:00:00.00 277746  801 Lander Velo
DNF Mark Bates   Huntsville, UT00:00:00.00 2866  800 Logan Race Club
DNF Alan Stockland   Ogden, UT00:00:00.00 50066  806 Unattached
DNF William Webster   Lander, WY00:00:00.00 86429  807 Lander Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Hageman   Park City, UT00:00:00.00 50257  Binghams/Northshore
2 Sam Krieg   Pocatello, ID00:00:00.00 201431  14 Park City Jeep - Goble Knee Cl
3 David Harward   Salt Lake City, UT00:00:00.00 15338  Porcupine/Specialized Racing
4 Alexander Rock   Salt Lake City, UT00:00:00.00 150518  27 Contender Bicycles
5 Chase Pinkham   Salt Lake City, UT00:00:00.00 251593  25 Ski Utah Cycling Team
6 John McDaniel   Salt Lake City, UT00:00:00.00 199071  16 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
7 Zan Treasure   Ogden, UT00:00:00.00 143866  35 Bountiful Mazda Cycling Team
8 Eric Pardyjak   Salt Lake City, UT00:00:00.00 148432  22 Binghams/Northshore
9 Nathan Page   Kaysville, UT00:00:00.00 160298  21 Contender Bicycles
10 Ryan Barrett   Provo, UT00:00:00.00 2708  Park City Jeep - Goble Knee Cl
11 Patrick Fasse   Elburn, IL00:00:00.00 211519  Ski Utah Cycling Team
12 L Nathan Thomas   South Jordan , UT00:00:00.00 133255  33 Park City Jeep - Goble Knee Cl
13 Mike Sohm   Salt Lake City00:00:00.00 219095  31 Porcupine/Specialized Racing
14 Ben Nichols   Sandy, UT00:00:00.00 242490  20 Porcupine/Specialized Racing
15 Jeremy Smith   West Jordan, UT00:00:00.00 64366  29 Ski Utah Cycling Team
16 Andrew Kulmatiski   Logan, UT00:00:00.00 452  15 logan race club
17 Francis (Gardie) Jackson   Larkspur, CA00:00:00.00 60511  12 American R.A.D.D. presented by
18 Marc Yap (1 - Cat1)   Carlsbad, CA00:00:00.00 42632  36 Park City Jeep - Goble Knee Cl
19 Kirk Eck   Smithfield, UT00:00:00.00 116598  Park City Jeep - Goble Knee Cl
20 Jesse Gordon   Salt Lake City, UT00:00:00.00 182569  Contender Bicycles
21 Anthony Johnson   Salt Lake City, UT00:00:00.00 203027  13 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
22 Benjamin D'Hulst   Roy, UT00:00:00.00 211886  Park City Jeep - Goble Knee Cl
23 Thomas Nelson   La Mesa, CA00:00:00.00 185399  19 American R.A.D.D. presented by
24 Mark Zimbelman   Provo, UT00:00:00.00 91557  37 Bountiful Mazda Cycling Team
25 Brent Cannon   Francis, UT00:00:00.00 114698  Contender Bicycles
26 Evan Hepner   Albuquerque, NM00:00:00.00 161841  10 Contender Bicycles
27 Brian Schilling   Jackson, WY00:00:00.00 51077  28 Fitzgerald's Bicycles
28 Daniel Nelson   Provo, UT00:00:00.00 235442  17 Racers Cycle Service
29 Zachary Tittensor   Highland, UT00:00:00.00 217116  34 American R.A.A.D. presented by
DNS Rodney Smith   Salt Lake City, UT00:00:00.00 52471  30 Contender Bicycles
DNF Nathan Arnim   Salt Lake City, UT00:00:00.00 230024  FFKR/SBO P/B Tour of Utah
DNF Travis Horton   Salt Lake City, UT00:00:00.00 187537  11 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
DNF Jared Nelson   Bozeman, MT00:00:00.00 118749  18 Park City Jeep - Goble Knee Cl
DNF Scott Patten   Park City, UT00:00:00.00 146288  23 Ski Utah Cycling Team
DNF Bryson Perry   Sandy, UT00:00:00.00 89388  24 American R.A.D.D. presented by
DNF Patrick Ramirez   Salt Lake, UT00:00:00.00 156874  26 Contender Bicycles
DNF Robert Sorenson   Palo Alto, CA00:00:00.00 33491  32 Canyon Bicycles SLCC
DNF Jon Gallagher (Cat1)   Heber, UT00:00:00.00 61600  39 Cole Sport
DNF Billy Allen   Sandy, UT00:00:00.00 77303  38 FFKR Architects/SportsBaseOnli

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Swain   Orem, UT00:00:00.00 248144  326 Canyon Bicycles Draper
2 Clint Carter   Salt Lake City, UT00:00:00.00 220916  304 Ski Utah Cycling Team
3 Drew Neilson   Logan, UT00:00:00.00 258676  320 Logan Race Club
4 Jared Inouye   Salt Lake City, UT00:00:00.00 213878  315 BIKER'S EDGE/DESTINATION HOMES
5 Brian Randall   Layton, UT00:00:00.00 228881  323 Wright/Park City Rides
6 Ali Goulet   Salt Lake City, UT00:00:00.00 13796  309 FFKR Architects/SBO
7 Taylor Hansen   Seattle, WA00:00:00.00 229154  311 Scott Machinery
8 David Welsh   Tucson, AZ00:00:00.00 142434  329 Kuhl/Scott
9 Perry Hall   Park City, UT00:00:00.00 206431  310 Wright/Park City Rides
10 Curtis Doman   Draper, UT00:00:00.00 73704  308 Inertia
11 Erik Harrington   Salt Lake City, UT00:00:00.00 263132  312 RMCC/Cyclesmith
12 Kirk Minor   Riverton, UT00:00:00.00 242779  319 Ski Utah Cycling Team
13 Josh Carter   South Ogden, UT00:00:00.00 245675  305 Wright/Park City Rides
14 Dustin Thiel   Salt Lake City, UT00:00:00.00 254372  327 Porcupine
15 Sean Hoover   Riverton, UT00:00:00.00 197932  313 Canyon Cycle Draper
16 Spencer deBry   Sandy, UT00:00:00.00 242242  307 Ski Utah
17 Elliott Smith   Murray, UT00:00:00.00 239763  325 Team Inertia
18 Gary Dastrup   Stansbury Park, UT00:00:00.00 8676  306 Ski Utah Cycling
19 Samuel Moore   Saint Louis, MO00:00:00.00 77370  331 Canyon
20 Jeff Carl   Indianapolis, IN00:00:00.00 241108  303 NA
21 John Iltis   Savage, MN00:00:00.00 50903  314 COLE SPORT
22 Bruce Bilodeau   Sandy, UT00:00:00.00 215197  301 Canyon Bicycles
23 Gregory Roper   N Logan, UT00:00:00.00 133099  330 Logan Race Club
24 Dave Koons   Logan, UT00:00:00.00 193849  316 unattached
DNS Brian Boudreau   Salt Lake City, UT00:00:00.00 149526  302 DARE
DNF J Devon Alvarez   Park City, UT00:00:00.00 1498  300 Cole Sports
DNF Courtney Larsen   Ogden, UT00:00:00.00 247000  317 Wright/Park City Rides
DNF Robert McGovern   Pocatello, ID00:00:00.00 116465  318 ICE/ROBS RIDE ON BIKE&SNOW
DNF Jason Preston   Lehi, UT00:00:00.00 85490  322 The Fan Cycling
DNF Richard Urena   Seattle, WA00:00:00.00 211490  328 Ski Utah Cycling Team
DNF Jason Asay   Orem, UT00:00:00.00 249740  332 Unattached
DNF Robert Hansen   South Jordan, UT00:00:00.00 143463  333 Canyon Bicycles-Draper
DNF Jan Nielsen   Salt Lake City, UT00:00:00.00 246333  321 Ski Utah Cycling
DNF Douglas Sligting   Riverton, UT00:00:00.00 193271  324 The Fan Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Hickman   Salt Lake City, UT00:00:00.00 248015  420 Wright/Park City Rides
2 Quin Bingham   Salt Lake City, UT00:00:00.00 213156  403 Biker's Edge/Destination Homes
3 Kyle Wright   River Heights, UT00:00:00.00 164222  438 Bikers Edge
4 Karsten Shumway   South Jordan, UT00:00:00.00 243931  428 Spin Cycle Racing
5 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT00:00:00.00 237328  415 FFKR/SBO P/B Tour of Utah
6 Reed Wycoff   Salt Lake City, UT00:00:00.00 266984  442 CONTENDER BICYCLES
7 Darin Wilson   Holladay, UT00:00:00.00 211177  436 Spin Cycle Racing
8 kevin wilde   Salt Lake City, UT00:00:00.00 275240  435 Porcupine / Specialized Racing
9 Kelly Glenn   Salt Lake City, UT00:00:00.00 261649  417 Contender
10 David Cole   Salt Lake City, UT00:00:00.00 259033  408 Biker's Edge/Desitination Home
11 Joel Rackham   Pleasant View, UT00:00:00.00 269471  427 Northshore/Bingham
12 Jedd Cox   Paradise, UT00:00:00.00 246986  410 Joyride Bikes/EK ekcessories
13 Sam Todd   Salt Lake City, UT00:00:00.00 234348  434 Porcupine Cycling
14 James Crawford   West Haven, UT00:00:00.00 259282  411 Binghams/North Shore
15 BRYCE YOUNG   North Ogden, UT00:00:00.00 274878  439 Binghams-Northshore
16 Shane Dunleavy   Park City, UT00:00:00.00 253994  414 Ski Utah Cycling Team
17 Manny Cypers   S. Ogden, UT00:00:00.00 248993  412 Ogden One
18 Seth Gunderson   Charlottesville , VA00:00:00.00 256169  418 Salt Sea Pirates
19 David Coates   South Jordan, UT00:00:00.00 276482  407 Canyon Bicycles Draper
20 seth bradley   Sandy, UT00:00:00.00 260573  405 American RADD p/b agel
21 Jeffrey Johnson   West Jordan, UT00:00:00.00 264573  443 Unattached
22 matt bradley   Sandy, UT00:00:00.00 258372  404 American RADD p/b agel
23 UNKNOWN RIDER   00:00:00.00  ??? 
24 Brooks Stevenson   Kaysville, UT00:00:00.00 245838  430 Wright/Park City Rides
25 Justin Bingham   Roy, UT00:00:00.00 167381  402 Binghams/Northshore
26 Colby Tanner   Salt Lake City, UT00:00:00.00 228845  432 Spin Cycle Racing
27 Gene Smith   Park City, UT00:00:00.00 223642  429 Spin Cycles Racing
28 James Evans   Eden, UT00:00:00.00 263118  416 Porcupine Cycling
29 John Burton   North Logan, UT00:00:00.00 261602  406 Joyride Bikes
30 Mike Meldrum   Salt Lake City, UT00:00:00.00 171105  424 Porcupine Cycling
31 John Bercaw   Salt Lake City, UT00:00:00.00 202151  401 Ski Utah
33 Jared Kirby   Farmington, UT00:00:00.00 199580  441 Logan Race Club
34 James Mathias   North Logan, UT00:00:00.00 58495  423 Logan Race Club
35 Lance Anderson   Draper, UT00:00:00.00 245283  400 Spin Cycle Racing
36 Eric Stratton   Bozeman00:00:00.00 258753  431 Peaked Sports
37 Adam Catmull   South Jordan, UT00:00:00.00 220468  440 Team Inertia
38 Doug Hansen   West Jordan, UT00:00:00.00 243640  419 Inertia
39 Ryan Woolston   Sandy, UT00:00:00.00 266873  437 PORCUPINE CYCLING
40 John Thomas   Park City, UT00:00:00.00 199388  433 Porcupine
41 Jason Gibson   Logan, UT00:00:00.00 207900  725 Wimmer's Ultimate - LRC
DNS H. Spencer Merrill   San Antonio, TX00:00:00.00 148105  425 Bike and Body Mechanics
DNF Richard Dressen   Ogden, UT00:00:00.00 187510  413 FFKR/SportsBaseOnline P/B Tour
DNF Alex Lizarazo   North Ogden, UT00:00:00.00 210566  422 Ogden One Cycling Club
DNF Scott Openshaw   Draper, UT00:00:00.00 253881  426 Spin Cycle Racing
DNF Stephen Coleman   Salt Lake City, UTutah premier 7375  409 ski utah cycling

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Brockbank   Salt Lake City, UT00:00:00.00 277908  504 NA
2 Alexander Izykowski   Salt Lake City, UT00:00:00.00 144419  515 NA
3 Justin Wilson   Salt Lake City, UT00:00:00.00 263234  536 Revolution-Peak Fasteners
4 Mike BROADBENT   00:00:00.00  503 Logan Race Club
5 Peter EMERY   00:00:00.00  511 Guthrie Bike
6 danny SPENCER   00:00:00.00  528 logan race club
7 Benjamin Lewis   Salt Lake City, UT00:00:00.00 277232  519 Salt Lake City Cycling
8 Tony AUSTINE   00:00:00.00  539 Logan Race Club
9 Nathan Baldwin   Pleasant View, UT00:00:00.00 274130  502 Bike Shop
10 James Chesley   Salt Lake City, UT00:00:00.00 257625  507 Contender
11 Russell Parry   Ogden, UT00:00:00.00 278476  538 North Shore
12 Larry Luke   Park City, UT00:00:00.00 248353  520 unattached
13 julian fowkes   Salt Lake City, UT00:00:00.00 274402  541 Ski Utah
14 Michael Kracht   Park City, UT00:00:00.00 271396  540 Unattached
15 scott GREENWOOD   00:00:00.00  513 NA
16 eric dupuis   Layton, UT00:00:00.00 278019  510 BCC Racing
17 Brent Williams   South Jordan, UT00:00:00.00 229675  534 BCC Racing
18 UNKNOWN RIDER   00:00:00.00  ??? 
19 UNKNOWN RIDER   00:00:00.00  ??? 
20 Austin Tanner   Logan, UT00:00:00.00 264591  531 NA
21 Reed GANN   00:00:00.00  512 Bikers Edge Destination Homes
22 Ben Towery   Clinton, UT00:00:00.00 100826  532 Team Excelerator
23 Jonathan Atzet   Draper, UT00:00:00.00 279136  501 Porcupine Cycling
23 BRIAN Smith   South Jordan, UT00:00:00.00 272129  526 SPIN CYCLES
24 Nelson PALMER   00:00:00.00  524 NA
24 Kevan Steed   Syracuse, UT00:00:00.00 92790  529 Team Excelerator
25 Kenyon Kennard   Provo, UT00:00:00.00 279909  517 
25 Jerald Olsen   Roy, UT00:00:00.00 278981  523 Team Excelerator
26 Michael ADAMS   00:00:00.00  500 Logan Race Club
26 shawn DIDERICKSEN   00:00:00.00  509 joyride bikes/ EK accessories
27 Michael MASON   00:00:00.00  521 BCC Racing
27 Steven Mason   South Jordan, UT00:00:00.00 149248  522 BCC Racing
28 Stephen ROGERS   00:00:00.00  525 BCC Racing
29 Richie Harris   Murray, UT00:00:00.00 279120  514 NA
30 Brian Sparks   Moab, UT00:00:00.00 97048  527 NA
31 Jared Cassiano   Salt Lake City, UT00:00:00.00 231234  506 RMCC
32 Burke Stone   Plain City, UT00:00:00.00 262914  530 NA
DNS Michael Jorgensen   Park City, UT00:00:00.00 265358  516 Contender Bicycles
DNS Michael Kooreman   Park City, UT00:00:00.00 279519  518 NA
DNS Thomas Williamsen   Salt Lake City, UT00:00:00.00 214110  535 NA
DNF Stephen Clyde   North Logan, UT00:00:00.00 205826  508 Logan Race Club
DNF Jeff UBERTI   00:00:00.00  533 USU
DNF Lewis WINWARD   00:00:00.00  537 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Walker   Pocatello, ID00:00:00.00 48743  209 Bountiful Mazda
2 Kirsten Kotval   Park City, UT00:00:00.00 206135  205 PCIM
3 Laura Patten   Park City, UT00:00:00.00 143579  208 Ski Utah Cycling Team
4 Laura Howat   Salt Lake City, UT00:00:00.00 147582  204 Ski Utah Cycling Team
5 Jamie Bennion   Providence, UT00:00:00.00 244323  201 Bountiful Mazda Cycling Team
6 Kristi McIlmoil   Provo, UT00:00:00.00 156951  207 Intermountain Financial/JR Smi
7 Lori Frandsen   Salt Lake City, UT00:00:00.00 247090  211 Intermountain Financial/JRSmit
8 Kelsey Withrow   Santa Cruz, CA00:00:00.00 202477  210 PCIM
9 Denise Antacle   Holladay, UT00:00:00.00 171605  200 PCIM
10 Sonia Maxfield   Holladay, UT00:00:00.00 238599  206 Porcupine / Specialized Racing
DNF Kelly Crawford   Ogden, UT00:00:00.00 64973  202 Bountiful Mazda
DNF Kelly Dailey   Ogden, UT00:00:00.00 207981  203 Bounitful Mazda

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BREANNE NALDER   Murray, UT00:00:00.00 263791  656 Ski Utah Cycling Team
2 Alisha Welsh   Tucson, AZ00:00:00.00 276369  660 Kuhl/Scott
3 Jamie Carter   Draper, UT00:00:00.00 273651  650 Ski Utah Cycling Team
4 Anna Dingman   Bozeman, MT00:00:00.00 248346  651 Team Delphine
5 Leah Ronnow   Saltlakecity, UT00:00:00.00 281454  662 FFKR
6 Diane Evans   Eden, UT00:00:00.00 262915  652 Bountiful Mazda
7 Dina Mishev   Jackson, WY00:00:00.00 247042  655 NA
8 Beverly Ronnow   Salt Lakecity, UT00:00:00.00 280271  663 FFKR
9 Jennie Wade   Park City, UT00:00:00.00 262082  661 Revolution
10 Kristin Vincent   Lehi, UT00:00:00.00 236122  657 Ski Utah Cycling Team
11 Kara Harris   Riverton, UT00:00:00.00 274503  664 Ski Utah
12 Shanna Matheson   Salt Lake City, UT00:00:00.00 258348  654 Ski Utah Cycling Team
13 Alison VREM   00:00:00.00  658 Revolution
14 Brandi Gorden   St. Paul, MN00:00:00.00 236871  653 Ski Utah Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSpyOSMOBonk BreakerSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee