Race Results for
2008 Philadelphia Amateur Time Trials
Philadelphia, PA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/07/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Chodroff (1 - Cat1)   Kennett Square, PA00:17:15.35 230448  259 CRCA/EMPIRE
2 Michael Miller (2 - Cat1)   Morgantown, PA00:17:46.19 57947  266 Team Alliance Enviro
3 Colin Sandberg   Philadelphia, PA00:18:18.78 119361  269 Penn State Hershey C
4 Charles Totaro   Boulder, CO00:18:22.38 202107  273 Human Zoom / Pabst B
5 Elliot Gaunt   Lynchburgh, VA00:18:27.63 169515  262 Penn State Hershey C
6 Tim Gresh (1 - Cat2)   West Chester Pa, PA00:18:43.06 197894  263 Team Alliance Enviro
7 David Hoyle   Rocky Hill, CT00:18:52.63 223454  264 TARGETRAINING U-25/E
8 Russell Blake   Dover, PA00:19:01.72 60238  257 Monstr Health
9 John Minturn   Philadelphia, PA00:19:10.74 179015  267 Empire Cycling - CRC
10 Louis Secreto (2 - Cat2)   Philadelphia, PA00:19:11.00 156847  271 HZ-Pabst Blue Ribbon
11 Justin Brown   Holland, PA00:19:12.25 242798  258 Penn State Hershey C
12 Glenn Murray   Abington, PA00:19:18.96 168991  268 Kelly Benefit Strate
13 Richard Straub   State College, PA00:19:26.90 126976  272 HUMAN ZOOM - PABST B
14 Joseph Wentzell   Philadelphia, PA00:19:32.11 107658  274 QCW/Breakawayracing.
15 Jason Schiltz   Glenmoore00:19:32.37 130453  270 Chester County Velo
16 Rob ENGLISH   00:19:52.01  261 Bike Friday
17 George Kotokis   Philadelphia, PA00:20:02.37 46984  265 guys racing
18 Kyle Eckley   Easton, PA00:20:50.61 80336  260 Penn State Hershey C

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William O'Donnell   Oxford, NJ00:16:40.29 225893  250 Westwood Velo - Trad
2 Jacob Mueller   Fish Creek, WI00:17:41.27 248510  249 Guys Racing
3 Stefan Grecu   Cressona, PA00:18:32.42 237900  241 Team Independence/Ke
4 James Walls   West Chester, PA00:18:34.39 223959  253 Chester County Velo-
5 Ian Gordon   Wakefield, RI00:18:36.98 194006  240 Team Arc-en-Ciel Rac
6 Michael Whitaker   Lancaster, PA00:18:48.05 188739  255 Spinners Cycling
7 Alex Welsh   West Newton, MA00:19:02.53 244254  254 Quaker City Wheelmen
8 Thomas Wood   Los Angeles, CA00:19:04.90 215017  256 Philadelphia Cyclism
9 Karim Pine   Nyack, NY00:19:28.75 254312  251 Cadence Cycling
10 Eric Fredericks   Wayne, PA00:19:34.52 41704  238 MLC - Bikyle
11 Craig Lebair   Pipersville, PA00:19:45.51 211155  245 philadelphia ciclism
12 Adam Leman   Chapel Hill, NC00:19:49.74 190440  246 Team Independence p/
13 Robert Carlsen   Brooklyn, NY00:19:56.03 241462  235 Quaker City Wheelmen
14 Joseph Lanza   Narberth, PA00:20:01.38 73550  244 Guys racing
15 Paul Hoyle   Avondale, PA00:20:09.36 213976  243 MONSTR HEALTH CYCLIN
16 Steven Gentles   Wynnewood, PA00:20:12.19 102699  239 guys racing ALS
17 Jay Downs   Jeannette, PA00:20:15.33 47806  237 WVU Healthcare
18 Michael DeVuono   Philadelphia, PA00:20:39.81 195238  236 Philadelphia Ciclism
19 Timothy Manzella   Philadelphia, PA00:21:05.43 251348  247 Team Independence/Ke
20 Drew Scoles   Elm Grove, WI00:21:23.94 221137  252 Team Independence /
21 James Mock   Bridgeville, PA00:22:07.34 155461  248 Alpha CycleSport Cyc

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McLaughlin   West Chester, PA00:18:49.63 255963  22 Human Zoom/Pabst Blu
2 Michael Kolb   Palo Alto, CA00:18:56.29 233260  17 FSVS/Christiana Care
3 Rolf Windh   Philadelphia, PA00:18:59.48 195200  36 Guy's Racing
4 Christian Wareikis   Ardmore, PA00:19:10.36 150790  35 Guy's Racing Club
5 Edward Klock-McCook   King Of Prussia, PA00:19:13.05 211704  16 Human Zoom/Pabst Blu
6 Aleksey Urusov   Westfield00:19:21.99 247637  32 Propeller Racing
7 Todd Noonan   Kutztown, PA00:19:27.86 242255  26 Kutztown Cutters
8 Ed Hein   Chalfont, PA00:19:29.89 15699  10 Guy's Racing
9 Francis Schlipf   Bristol, PA00:19:36.06 97242  30 Guys Racing Club
10 David Hilton   Philadelphia, PA00:19:40.78 226542  11 Philadelphia Ciclism
11 Christopher Miller   Lansdowne, PA00:19:45.67 260172  23 Guy's Racing
12 Greg Dattner   Carlisle, PA00:19:49.71 231213  Chester County Velo-
13 John Wanner   Florence, MA00:19:49.72 97325  34 Elite Bicycles
14 Albert Scharbach   Baltimore, MD00:19:55.58 218239  29 Quaker City Wheelmen
15 Richard Jacobson   Philadelphia, PA00:19:55.70 254648  12 QCW/Breakawaybikes.c
16 Craig Smith   Philadelphia, PA00:19:56.23 254063  31 Quaker City Wheelmen
17 Jonathan Marymor   New York, NY00:20:15.55 247385  20 CRCA
18 Drew Karlberg   Philadelphia, PA00:20:22.84 232723  14 Chester County Velo
19 H Andrew Rose   Wynnewood, PA00:20:24.26 246651  28 Human Zoom/Pabst Blu
20 Joseph Zorn   Fort Collins, CO00:20:24.46 186546  37 Christiana Care PT+
21 Greg Ventresca   New York, NY00:20:25.86 206717  33 CRCA/Foundation
22 Brian Pfeiffer   Perry Hall, MD00:20:29.73 195214  27 King Pawn/Chesapeake
23 Gary Morris   Mount Laurel, NJ00:20:39.33 216574  24 Philadelphia Ciclism
24 Kevin Love   Royersford, PA00:20:42.81 207420  19 
25 Edward Murphy   Sewell, NJ00:20:47.49 209233  25 PSRacing
26 Allen Bedford   Huntingdon Valley, PA00:20:47.75 240342  Guy's Racing
27 Christopher McKenna   Glenside, PA00:20:52.29 257962  21 Human Zoom / Pabst B
28 Greg Johnson   Collegeville, PA00:20:58.90 225600  13 Philadelphia Ciclism
29 Jordan Bush   New Holland, PA00:21:10.90 256094  Shirk's Racing Prese
30 Andy Kraynak   Harleysville, PA00:21:16.83 250233  18 Bike Line/LWA
31 Jason Cole   Philadelphia, PA00:21:18.53 246955  Philadelphia Ciclism
32 Lauren Fahnestock   Philadelphia, PA00:21:40.10 225465  Tri-State Velo
33 James Amaroso   Newtown Square, PA00:22:58.94 71420  West Chester Cycling
34 Scott Kater   Doylestown, PA00:23:24.29 223452  15 Cyclesports / Zaveta
35 Sean Cabrey   Hockessin, DE00:24:30.16 229625  Tri State Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd WILEY   00:18:32.14  87 Elite Bicycles
2 Nikolajs Vedejs   Philadelphia, PA00:19:06.95 263495  86 QCW/Breakaway
3 John NOWOSLAWSKI   00:20:01.02  71 Tuff Gong Riders
4 Rich Carolan   Benardsville, NJ00:20:14.31 98343  43 Watchung wheelman/hi
5 Joe PRAINO   00:20:16.22  75 
6 Barry Baird   Landenberg, PA00:20:23.34 259084  40 Team DRT-Deep Blue
7 stephen mikulcik   Hockessin, DE00:20:26.09 261219  67 Team DRT - Deep Blue
8 William Apollo   Harrisburg, PA00:20:26.92 251254  38 Yellow Breeches Raci
9 Tom Rampulla   Malvern, PA00:20:31.66 263935  76 TriState Velo
10 Steve Sandacz   Wayne, PA00:20:34.23 135690  80 Main Line Cycling -
11 James Gaitan   Reisterstown, MD00:20:35.30 241920  53 
12 Stephen CORREALE   00:20:45.23  48 Team DRT - Deep Blue
13 Edward KUO   00:20:53.12  59 T3/breakawaybikes.co
14 Syd Lea   Taneytown, MD00:21:00.95 97177  61 Team FUJI
15 Doug Morris   New Castle, DE00:21:02.79 268018  68 
16 Kevin CORREALE   00:21:03.48  47 Team DRT
17 Kevin MCCRACKEN   00:21:08.54  65 
18 Bill Carpenter   Middletown, DE00:21:14.16 174788  44 Carpenter's Hammer
19 Robert Muller   Doylestown, PA00:21:21.32 262535  69 CB Velo
20 Thomas Burke   Berlin, NJ00:21:32.62 63028  42 Pro Pedals
21 Anthony COLASURDO   00:21:35.11  45 jvr sports
22 John SARGENT   00:21:36.29  81 Roland Park Place
23 Dave HILTON III   00:21:37.51  57 none
24 Edward Stopyra   Newark, DE00:21:44.72 209958  85 Team DRT Deep Blue
25 Richard Semian   Mertztown, PA00:21:54.14 259678  83 Young Medalists/Team
26 Peter Dalkner   Philadelphia, PA00:21:54.88 246454  50 Trophy Bikes Team Sh
27 John Leonhardt   Cherry Hill, NJ00:21:55.28 272064  62 Pro Pedals
28 Myles Bartos   Hatfield, PA00:21:56.09 243096  41 Cycle Sports/Zaveta
29 Jay Paulding   Wilmington, DE00:21:57.06 265613  74 Team DRT/Deep Blue
30 Daniel Rosenbaum   W. Conshohocken, PA00:22:04.10 179761  78 Philadelphia Ciclism
31 tim nunnemacher   Freemansburg, PA00:22:22.65 278559  72 Jvr Sports
32 Ken MYERS   00:22:24.49  70 Human Zoom/Pabst Blu
33 Randal FARABAUGH   00:22:25.40  51 
34 Kenneth RUDDELL   00:22:42.92  79 l' equipe de ville
36 Andy Guy   Philadelphia, PA00:22:58.54 235657  54 
37 Joe STEELE   00:23:05.70  84 Major Taylor Iron Ri
38 Tyronne JOLLY   00:23:08.58  58 
39 Thomas Laky   Schwenksville, PA00:23:21.05 202576  60 
40 Ricardo HERNANDEZ   00:23:25.83  56 
41 Matthew MCGREGOR-MENTO   00:24:35.81  66 Swift folder
42 Alejandro Figer   Las Vegas, NV00:24:48.19 276608  52 Pro-Pedals Team Expr
43 Antonello GUZZO   00:24:51.06  55 
44 Mark COMBS   00:24:57.27  46 Human Zoom/Pabst Blu
45 Peter REICH   00:25:54.28  77 Swift folder

Men - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Heitmann   Park City, UT00:17:58.76 149133  175 Cadence Cycling
2 Jeffrey Kralik   Philadelphia, PA00:18:25.68 64163  179 Quaker City Wheelmen
3 Richard Miller   Philadelphia, PA00:18:39.17 181316  184 Quaker City Wheelmen
4 Stephen May (1 - Cat1)   Lebanon, PA00:18:50.94 134837  182 Monstr Health
5 Scott Hodder   Oceanport, NJ00:19:05.15 46178  176 CRCA/DKNY-Signature
6 Jeffrey Cordisco   Kennett Square, PA00:19:08.87 197994  168 Signature Cycles/DKN
7 Paul Inglis   North East, MD00:19:23.08 61494  177 Team DRT/Deep Blue
8 Richard Leibfried   Chester Sprgs, PA00:19:24.58 50369  180 Elite Bicycles
9 Francis Dougherty   Havre De Grace , MD00:19:30.44 197576  173 LSV/Kelly Benefit St
10 Daniel Frank   Cherry Hill, NJ00:19:38.59 193785  174 Guys Racing
11 Ryan Mitchell   Troy, NY00:19:39.67 197369  185 Elite Bicycles
12 Jeffrey COWLEY   00:19:41.73  170 HIGH ROAD CYCLES
13 Thomas Ratzell   Blandon, PA00:19:53.24 45831  189 Bikeline / LWA
14 Charles Crocco   Flemington, NJ00:20:04.61 196092  171 Team Somerset
15 Mark Cowin   Atco, NJ00:20:15.23 192230  169 Pro Pedals /Team Exp
16 Robert Piacine   Sellersville, PA00:20:25.89 97730  187 Guys Racing Club
17 Bradley Pomeroy   Cherry Hill, NJ00:20:27.83 163508  188 PSCC/PSR RACING.ORG
18 Brian Rosenblatt   Whitehouse Station, NJ00:20:55.69 229274  190 Team Somerset
19 Mark Solberg   Havre De Grace, MD00:21:08.99 279935  192 Kelly Benefit Strate
20 Cliff MCKAY   00:21:25.54  183 GVCC
21 Stephen Waters   Oreland, PA00:21:41.94 51943  193 Guys Racing Club
22 Vin Mancuso   Greentown, PA00:21:58.20 22337  181 ACT/Mike Fraysse Spo
23 Joseph Yacono   Pitman, NJ00:22:08.39 209232  194 PSRacing/Grohe
24 Louis D'Amelio   Newtown, PA00:22:12.51 96775  172 Van Dessel Factory T
25 Michael SCOTT   00:22:44.49  191 Fedex Road Force
26 Dave Baumgardner   Newtown Square, PA00:23:22.39 229186  167 Tri-State Velo

Men - Master - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA00:18:22.82 53227  148 Main Line Cycling B
2 Glenn Snyder   Davenport, FL00:18:23.90 149075  161 UPMC Cycling Perform
3 Bryan Barrett   Easton, PA00:18:39.36 75409  125 BikeLine/LWA
4 Timothy Spillane   Glenmoore, PA00:19:01.06 119379  162 Tri State Velo
5 Steven Lehman   Rock Hill, SC00:19:01.89 54723  145 tri-state velo
6 Jay Gaunt (1 - Cat3)   Lock Haven, PA00:19:13.36 40113  134 Main Line Cycling Cl
7 Andrew Buck   Dresher, PA00:19:13.79 129809  129 Bike Line / LWA
8 Frederick Hofman   Trout Run, PA00:19:19.44 16453  137 Bike Line / LWA
9 David Nesler   Newark, DE00:19:24.96 188442  151 Main Line Cycling -
10 Edward Shuhart   Morrisville, PA00:19:27.63 52871  160 Bucks County Racing
11 Paul Kornet   West Chester, PA00:19:31.50 261523  143 Chester County Velo
12 Robert Lea   Taneytown, MD00:19:37.10 20621  144 Team Fuji
13 John Paproski   North Wales, PA00:19:38.90 73934  153 Elite Bicycles
14 Ronald Livingston   Paoli, PA00:19:56.75 67286  147 Main Line Cycling -
15 Thomas Licorish   Quakertown, PA00:19:58.51 209930  146 Guy's Racing
16 Rich Cordero   Morton, PA00:20:04.59 95313  131 Guys Racing
17 David Kjellquist   Aiken, SC00:20:05.69 206823  142 Main Line Cycling -
18 Royden Detweiler   Quakertown, PA00:20:06.78 230839  133 Bike Line/LWA
19 Joseph Kenas   Meadowbrook, PA00:20:12.30 177439  141 Guy's Racing
20 Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA00:20:17.84 115508  164 Main Line/BiKyle
21 Kevin Saint Clair   Philadelphia, PA00:20:18.44 92253  156 Main Line Cycling -
22 Joe Saling   Bridgewater, NJ00:20:18.45 45887  157 Team Somerset Van De
23 Thomas Grim   Boyertown, PA00:20:21.89 58376  135 ERA Cycling
24 Mark Matthews   Philadelphia, PA00:20:23.07 199286  149 L'Equipe De Ville
25 Murray Davis   Bel Air, MD00:20:37.51 208383  132 Kelly Benefits Strat
26 Mike Connair   Elkton, MD00:20:58.08 76271  130 First State Velo/Chr
27 Michael Williams   Wilmington, DE00:21:00.27 71755  166 Wilmington Velocity
28 John Barrett   Princeton, NJ00:21:14.05 49172  126 Team Somerset
29 Kenneth Houck (1 - Cat4)   Johnstown, PA00:21:37.78 244833  138 Alpha CycleSport Cyc
30 Mike WARD   00:21:51.36  165 
31 James Innes   Glenside, PA00:21:54.88 238169  139 Guys Racing
32 Ed Morris   Philadelphia, PA00:22:12.73 73332  150 L'Equipe De Ville
33 Stuart Ross   Washington, DC00:22:27.24 113835  155 NCVC/Inova Health Sy
34 Joseph Schiavo   Sewell, NJ00:22:43.44 236499  159 Pro Pedals/Team Expr
35 Randy PAULDING   00:23:21.77  154 unaffiliated
36 Margaret Kilby   Washington, DC00:23:35.90 166194  124 Artemis
37 John Schaeffer   Ridgefield, CT00:24:58.90 126574  158 Tri State Velo
38 Glenn Stephens   Falls Church, VA00:25:10.64 193506  163 Potomac Velo Club
39 Thomas BROWN   00:28:20.87  128 

Men - Junior - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Shafer   Nazareth, PA00:25:46.09 269390  90 Young Medalists/Team
2 Luke GALLAGHER   00:28:27.65  88 Quaker City Wheelmen
3 Wyatt Saint Clair   Philadelphia, PA00:30:25.95 269048  89 Main Line Cycling -

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kody McCracken   Wellsboro, PA00:21:18.71 243300  94 
2 Max Mancuso   Greentown, PA00:22:10.22 236344  93 Upstate Velo/Sickler
3 Anthony Skorochod   Wind Gap, PA00:22:42.42 213999  96 Gotham Cyclists
4 Luke Bateman   Carlisle, PA00:23:31.48 255154  91 Young Medalists/Team
5 Gregory Ratzell   Blandon, PA00:23:34.28 230201  95 Bikeline / LWA
6 Jacob Hoover   Fogelsville, PA00:24:35.98 233340  92 Bikeline/LWA

Men - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Noonan   Kutztown, PA00:18:24.03 249618  107 Young Medalists/Team
2 Juan Carmona   Breinigsville, PA00:18:30.22 251948  97 Young Medalists/Team
3 Zachary Semian   Mertztown, PA00:19:24.30 250164  110 Young Medalists/Team
4 Cam Mancuso   Greentown, PA00:19:26.37 236340  105 ACT
5 Robin Carpenter   Philadelphia, PA00:20:17.88 229481  98 Main Line Cycling Cl
6 Tyler Malay   New Tripoli, PA00:20:23.13 230145  104 Young Medalists/ Tea
7 Charles Hanlon   Phoenixville, PA00:20:40.74 237360  102 Guys Racing
8 David Novak   Tunkhannock, PA00:21:05.79 268729  108 Sicklers/Upstate Vel
9 Ryan CLUNE   00:21:18.31  99 Team Vortex/Vortex C
10 David Dawson   Springfield, PA00:21:21.72 250197  100 Human Zoom/Pabst Blu
11 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA00:21:39.17 235891  109 JVR Sports
12 Zach LAMAR   00:24:06.15  103 
13 Chad GORR   00:24:24.52  101 Young Medalists/Team
14 Alex MONTEITH   00:27:03.19  106 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Adams   Shippensburg, PA00:19:00.82 218549  117 Yellow Breeches Raci
2 Wyatt Stoup   West Chester, PA00:20:34.53 273234  120 Chester County Velo-

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Veronneau   Wayne, PA00:19:37.37 264024  229 LympheDivas
2 Patty Powers   Kintnersville, PA00:20:56.66 254858  217 Team LympheDIVAs
3 Margaret Smigiel   Flourtown, PA00:20:58.79 195721  223 Team LympheDIVAs
4 Jill Waggett   Hopewell, NJ00:20:59.92 141989  230 Guy's Racing
5 Suzanne Tempsick   Oceanport, NJ00:21:03.56 211085  225 CRCA/DKNY-Signature
6 Christina Briseno   Leadville, CO00:21:08.92 240618  195 C3-Sollay.com
7 Sarah Iepson   Oaklyn, NJ00:21:12.85 254065  208 Sturdy Girl Cycling
8 Maria Collazo   Philadelphia, PA00:21:20.30 7390  197 Tri-State Velo/Amoro
9 Marie DeRosa   New York, NY00:21:26.53 168181  201 CRCA/3rd Nature/Kemp
10 Annie Malouin   Sacramento, CA00:21:47.44 188292  214 Tri-State Velo/Amoro
11 Jennifer CHUN   00:21:49.64  196 L'equipe De Ville
12 Ruth Dickinson   Philadelphia, PA00:21:55.90 258873  202 
13 Colleen Gulick   Spring City, PA00:22:12.46 180423  233 Colavita Racing
14 Jody Twer   Hatboro, PA00:22:16.63 209826  227 Sturdy Girl Cycling
15 Jennifer Sammons   Philadelphia, PA00:22:21.66 257725  218 Sturdy Girl Cycling
16 Candace Koska (1 - Cat4)   Collingswood, NJ00:22:22.11 273359  211 Sturdy Girl Cycling
17 Tracy Lea   Taneytown, MD00:22:25.61 20622  213 T.E.A.M. FUJI
18 Jessica Singerman   Philadelphia, PA00:22:38.30 207569  222 Wissahickon
19 Ginny Hertzog   Allentown, PA00:22:51.37 240124  206 JVR Sports
20 Sara Schewel   Ithaca, NY00:22:54.35 239906  220 Human Zoom/ Pabst Bl
21 Karen Tourian   Philadelphia, PA00:23:02.94 195022  226 Guy's Racing
22 Jo Johnson   Wilmington, DE00:23:03.68 207376  210 Team DRT/Deep Blue
23 Tamara Dowers   Philadelphia, PA00:23:10.89 198336  203 Quaker City Wheelmen
24 Kristin Walters   Wilmington, DE00:23:11.36 208589  231 Team DRT/ Deep Blue
25 Kerry Potter   Wyoming, PA00:23:18.17 277344  216 Upstate Velo (Sickle
26 Audra DEIBERT   00:23:19.05  200 Sicklers
27 Margaret Kilby   Washington, DC00:23:26.34 166194  234 Artemis
28 pamela schmaldinst   Allentown, PA00:23:34.65 265041  221 jvr sports
29 Grace GLOWKA   00:23:36.95  205 Guy's Racing
30 Geist VALERIE   00:23:58.27  228 Sicklers/Upstate Vel
31 Bonni Schervone   Asheville, NC00:24:05.17 214811  219 Sturdy Girl Cycling
32 Dee Anne Kotzur   Norristown, PA00:24:07.02 253880  212 Sturdy Girl Cycling
33 Phyllis INGRAM   00:24:30.69  209 JVR Sports
34 marianna cutler   Philadelphia, PA00:25:01.62 259400  199 Sturdy Girl Cycling
35 Susan FARRELL   00:26:11.65  204 Sickler's/Upstate Ve
36 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA00:29:10.65 232118  232 VORTEX
37 Tricia MARSHALL   00:31:29.73  215 

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA00:24:21.06 232118  112 VORTEX
2 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA00:24:54.38 240336  111 Bikeline/LWA
3 Bailey SEMIAN   00:26:31.67  113 Young Medalists /Tea

Women - Junior - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah HAYDUK   00:22:32.03  115 Young Medalists/Team
2 Antonina Esposto   Blandon, PA00:23:03.59 251573  114 Young Medalists/Team
3 Catherine Probst   University Park, PA00:23:08.68 257694  116 Young Medalists/Team

Women - Junior - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Gulick   Spring City, PA00:21:26.67 180423  121 Colavita Racing
2 Elspeth Huyett   Alburtis, PA00:21:57.02 229080  122 Young Medalists/Team
3 Kate Potylycki   Emmaus, PA00:23:44.96 222408  123 JVR Sports

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOBonk BreakerUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee